BRILLEN „Ö&e ^nllemaclm-" VOO'R LIBERIA Wintertijd is studietijd ZONDER GELUK vaart qiemand wel De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 460 Vrijdag 13 NOV. 1853 Drukkera-UltgeverijFirma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra OOSTBURG In West Afrika -om precies te zijnaan de Peperkust werd in 1822 door vrijgelaten slaven de neger- republiek Liberia gesticht. Een eeuw lang werd het door lieden van ver schillende nationaliteit geholpen bij het bestuur en het leggen van enige bruik bare verbindingen, doch aan onderwijs en opvoeding schonk men geen aan dacht. Het waren tenslotte enige Amerikanen, die er een officieel cachet aan gaven, inclusief een grondwet en een min of meer democratisch gekozen staatshoofd. Aangezien Liberia ook lid werd van de Organisatie der Verenigde Naties, ontvangt het op allerlei gebied hulp en voorlichting. Dezer dagen verscheen zodoende ook het eerste schoolboek in Liberia, geredigeerd en gedrukt door de Opvoedkundige en Wetenschappe lijke Afdeling der V.N. Op de foto (rechts) de Permanente Gedelegeerde van Liberia te New-York, Z. Ex. Ambassadeur R. S. S. Bright, in gesprek met (links) het hoofd van de opvoedkundige missie, Mevrouw Ronquillo. J. P. de Klerk. tijdig genoeg op de hoogte stellen van de eisen welke op het examen worden gesteld. Het is zelfs voorgekomen dat een candidaat beweerde dat hij bij zijn ambacht de kennis van rekenen en meetkunde niet nodig had. Zo'n candidaat moest uiteraard worden af gewezen, hetgeen jammer is van de moeite en kosten. Er kan derhalve niet nadrukkelijk genoeg op gewezen worden dat iedere jonge ambachtsman reeds bij de aan vang van zijn studie en daarvoor ienen de wintermaanden zich het beste zich ervan overtuigt wat de examen stof omvat. Om een goede richtsnoer te hebben verdient het dus aanbeveling nu reeds een programma van eisen aan te vragen. Wendt u daarom thans reeds om de nodige gegevens tot het secretariaat van de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht, Stadhuis, kamer 197, Amsterdam-C. Wacht daar niet mee totdat u zich voor het examen moet aanmelden, want dat leidt onherroepe lijk tot een teleurstelling. V Aan de in de afgelopen zomer ge houden examens ter verkrijging van *,de graad van „gezel" of „meester" in het fimmeren, meubelmaken, smeden, huisschilderer., metselen, machinebank- werken, metaaldraaien, modelmaken en steenhouwen, afgenomen door de be kende Vereniging tot Veredeling van het Ambacht, hebben 1310 candidaten deelgenomen. Helaas'konden slechts 725 of 56,1 pCt. hSte^an het diploma behalen. F^UILLITON door HENK VAN HEESWIJK 10 „Vergeet de bonnen nietriep Fred hem na, zijn zakmes te voorschijn ha lend en een begin makend met de ontmanteling van de knollen. Een goed half uurtje later stondthet eten boven de petroleumvlammen en de twee garagehouders rooktfcn rustig een sigaret, ondertussen èëflPoogje op hun kokerij houdend. Inmiddeljjfcwam er eën'Jcl'ant om benzine en merest er nog een band geplakt worden, met welk werk Joop zich belastte, omdat Fred het eten ih' de gaten moest hou den. Het was- al omstreeks negen uur, toen het. maal gereed was en de jon gens deden het dan ook alle eer aan, want zerammelden. Nadat'"ze de vaat gereinigd hadden, togen ze naar buiten om nog een Wanneer men zich afvraagt waaraan dat lage percentage te wijten is, dan verwerpen wij stellig de veronderstelling dat dit zou kunnen komen door onvol doende intelligentie van onze ambachts lieden. Ook aan het niveau van de eisen kan het niet liggen, want van de candidaten wordt niet meer gevraagd dan een goede, volslagen ambachtsman behoort te weten. Er moet dus een andere reden zijn en deze moet hoofdzakelijk gezocht worden in onvoldoende voorbereiding voor de examens, waarbij dan nog komt' dat tal van candidaten zich niet poosjes van de mooie avond te genie ten. Maar lang duurde dit niet, want beiden waren doQdop van vermoeid heid. Het ong'ewone werk en de ge zonde Hollandse lucht maakte hen slaperig. Dus sleepten ze maar weer de autozittingen naar boven om te gaan slapen. Terwijl Fred zich omkleedde, zei hij eensklaps: „Zeg, Joop, beneden liggen immers enkele gonjezakken?" „Ja, wat wil je daarmee? Gordijnen maken soms?" Fred schoot in een lach. „Wat een idee! Nee, als we die zakken morgen eens uitwassen en we naaien ze met touw aan elkaar? Dan halen we wat stro bij die boer die ons melk levert en we hebben stromatrassen. Mij dunkt, dat zal beter slapen dan deze zit tingen". „Niet gek," antwoordde Joop, nadat hij even had nagedacht. „En dan zul len we meteen eens kijken, of we wat hout bij elkaar kunnen scharrelen om een paar eenvoudige ledikanten te maken. Juist, dat doen we". De garagedeuren gingen op slot BURGERLIJKE STAND. Gsmeents SCHOONDIJKE Over de maand October 1953. GEBOORTEN19, Abraham Jannis, z. van D. Goethals en M. W. Leenhouts. 23, Paula Adriënne Maria, d. van A. M. Tournois en M. N. van Hee. HUWELIJKEN: 15, M. Meesen, 23 j. en J. M. Feijtel, 21 j. OVERLIJDEN 24, J. J. Huigh, 24 j. (te Oostburg). INGEKOMEN: 2, W. O. R. van Quekelberghe van Breskens. 8, J. W. Dieieman en echtgenote van Axel. 9, A. A. Tollenaar van IJzendijke. 10, D. C. Scheele en echtgenote van IJzen dijke. 17, P. W. Vingerling van Goes. 19. J- G. Ouwendijk en echtgenote van Oostburg. 20, J. W. Romeijn en gezin van Ouwerkerk. VERTROKKEN: 2, S. C. van der Mculen naar Axel. 7, W. van der Plas naar Vlissingen. 9, A. Verherbrugge naar Ermelo. 15, A. Goethals en echt genote naar Breskens. 26, J. M. Feijtel, nachtverlichting werd ingeschakeld en de jongens strekten hun vermoeide le dematen uit op hun geïmproviseerde bedden. Hoe lang ze geslapen hadden, wist Fred niet, maar op een gegeven ogen blik werd hij wakker van geklop tegen de buitendeur. Hij sprong overeind, schoof het raam open en riep naar beneden: „Ja, wat is er de hand?" In het donker zag hij een vrachtauto staan en de chauffeur er van keek omhoog. „Een kilometer of drie hier vandaan hij wees met zijn vinger in de richting van de betonweg is een aanrijding geweest. Een van de twee wagens ligt half in de soep. Kunt U hem hierheen opslepen? Ik heb be loofd de dichtstbijzijnde garage te waarschuwen". „Oké! We komen! Dank je wel voor de boodschap". „Geen dank!" De chauffeur kroop weer in zijn wagen en reed verder de nacht in. Fred gaf zijn vriend een schop, zo dedat deze meteen klaar wakker was en echtgenote van M. Meesen naar Kort- gene. 30, M. M. Oosterling naar Hitchin Herts (G.B.). Gemeente GROEDE over de maand October 1953 GEBOREN9, Ernest Izaac, z. van G. A. Tasidjawa en van D. Tupan- wael; 12, Pieter Jacobus, z. van H. M. Cijsouw en van E. M. S. M. Keijmel; 19, Neeltje Jannetje, d. van I. P. Mi- chielsen en van S. W. Snoep. HUWELIJKEN: Geen. OVERLEDEN 1, Leuntje Alewijnse, 59 j., echtg. van P. J. van den Broeke, te Groede; 21, Jannis van Lare, 76 j„ echtgen. van P. Louret, te Groede. INGEKOMEN: 13, Catharina Vinjé, van Breskens naar W 158; 16, Pieter Johannes Porreij en gezin, van Rotter dam naar W 9. VERTROKKEN: 12, André P. J. Jans sen» naar O. en W. Souburg, DUW- kamp; 15, Anna A. de Bliek naar 's-Gravenhage, Vermeerstraat 216; 17, Leendert I. van der Hooft naar Bres kens, Dorpsstr. 58; 20, Pieter J. du Bois naar Breskens, Ph. van Kleefstr. 30; 26, Arie Boekhout naar Australië, Rocky Glen Kojonup (WA); 27, Johanna van Belois naar Vlissingen, Beursplein 128, Dora C. Grimm, echtg. v. Verstraeten naar Gent, Rooiegemlaan 247a. FILMN1EUWS Zaterdag 14 November kunt u in het Luxor Theater te Breskens be wonderen vijf populaire dimsterren in een verhaal uit de meest emotionele periode der Amerikaanse geschiedenis. Negen mannen die uit zijn om goud te vergaren in Columbia en Missouri, lopen in een valstrik der wet. Negen wanhopige mannen die tevens hierdoor het laatste hoofdstuk schreven in de historie der vrijbuiters. Het is een kleurenfilm. Zondag 15 November kunt u genie ten van de grote jubileumfilm in prach tige kleuren „De avonturen van Cap tain Clark". Een film waarin u zoveel ziet gebeuren dat uw aandacht geen seconde verslapt. Een film, rijk aan originele mensen typen garanderen u romantiek, span ning, humor en sensatie. keek, verblind door het licht dat zijn vriend reeds aangestoken had, in het rond. „Werk aan de winkel," zei de an der, reeds zijn broek aantrekkend. „Kom eens gauw overeind, want we hebben de zittingen nodig". „Wat is er dan aan de hand?" Fred vertolkte de boodschap, die hij zo juist gekregen had. „Jammer, dat we geen takelwagen hebben. Enfin, met onze jeep gaat het ook wel," meende Joop, zich nu ook aankledend. „Laten we die twee ket tingen meenemen, die hier op de zol der liggen". Vijf minuten later startte de jeep en reed het tweetal de betonweg op. Na ongeveer vijf minuten rijden za gen ie twee wagens aan de kant van de weg staan. De politie was er ook reeds bij. Een der wagens lag half in de sloot. De eigenaar stond er naast, gelukkig ongedeerd. Hij bleek rustig gereden te hebben, toen er plotseling uit een zijweg een andere wagen op doemde, zodat een botsing onvermij delijk was. Bovendien bleek de chauf-

De Schakel | 1953 | | pagina 1