Klaproosdag 1953 ROZENOORD Hoe verder de oorlog achter ons komt te liggen en hoe meer onze her inneringen aan de verschrikkingen van die donkere jaren verbleken, des te moeilijker wordt het, ons weer helemaal in te leven in die gevoelens van vreugde en dankbaarheid, die wij bij de bevrij ding hebben ondergaan. En toch is het nodig, dat on« volk van tijd tot tijd blijft stilstaan om zich de dagen van tegenspoed te herinneren, om zijn doden te eren en in dankbaarheid allen te herdenken die voor zijn vrijheid het leven lieten. Onze herinneringen mogen vervagen, maar onuitwisbaar is het feit dat tienduizenden geallieerde soldaten in de strijd om onze vrijheid sneuvel den en in onze bodem begraven liggen. Op tientallen kerkhoven staan de witte stenen met hun ontroerende opschriften om ons te herinneren aan een ereplicht, die wij destijds op ons namen en die niet ophoudt te bestaan, al vergeten wij zo gauw. Hebben wij ons destijds niet plech tig voorgenomen nooit te vergeten wat zij, die hier begraven liggen, voor ons gedaan hadden En hebben wij toen niet gesproken van eeuwige dankbaar heid Het is niet moeilijk die belofte thans in te lossen. Klaproosdag nadert, de dag waarop wij de doden uit de oorlog herdenken. De dag ook, waarop door het gehele land een collecte wordt gehouden, welke het o.m. mogelijk moet maken om nabestaanden van hier begraven geallieerde soldaten in staat te stellen de graven van hun dierbare doden te bezoeken. Ieder jaar komen door bemiddeling van het Nederlands Oorlogsgraven- Comité honderden van die nabestaan den naar ons land om troost en be rusting te vinden in een bezoek aan het verre graf. Een simpele daad van dankbaarheid en piëteit, die mogelijk gemaakt wordt door de gaven van het gehele Nederlandse volk, dat op deze manier zijn erkentelijkheid ten opzichte van zijn bevrijders kan tonen. Het is toch niet te veel gevraagd, eenmaal per jaar onze „eeuwige dankbaarheid" te tonen door een geldelijke bijdrage aan de Klaprooscollecte, of door ons op te geven als collectant(e) om ook op die manier de collecte te doen slagen. Laten wij dus op 11 November a.s. alles doen ivat in ons vermogen ligt, om een even mooi als noodzakelijk werk mogelijk te maken en voort te zetten. Laten wij allen een klaproos dragen als symbool van onze dankbare verbondenheid met onze geallieerde vrienden. Hoezeer deze geallieerde vrienden het prachtige werk van allen, die gelden voor dit doel inzamelen, weten te waar deren, blijkt uit het prachtige gebaar van The British Legion, de grote Britse oud-strijders organisatie. Deze biedt namelijk evenals vorige jaren aan een elftal collectanten(trices) de gelegenheid om geheel voor rekening van deze organisatie, naar verkiezing een reis naar Londen of Brussel te maken en zich hierbij door een relatie te doen vergezellen. Een ieder die col lecteert, maakt dus een kans na loting om in 1954 een prachtige reis naar Engeland of Belgie te maken We schreven reeds eerder over een te houden bazar ten bate van Rozen- oord. Het is nu zover, dat we binnen enkele weken een hoofdcommissie van uitvoering zullen kunnen bekend maken. De bedoeling is de bazar a.s. voorjaar in Sluis te houden. Laat ieder belang stellende zich daar reeds op voorbe reiden. Het zij nog eens herhaald, dat de gelden en verdere giften gevraagd worden voor het zg. oude gedeelte. We blijven u zeggen, dat verbetering daar hard wenselijk is en vooral de kleine zelfstandigen, die er verblijven, hebben geen voldoende draagkracht voor een hogere pensionprijs. In verband met deze gedachte komt er misschien licht aan de kim. Laat degenen, die wel eens in een politieke keuken neuzen, goed nota nemen van de toezegging, die deze week door de Minister werd gedaan, om de pensioen mensen, die in een woningwetwoning wonen, twee gulden per week meer te geven. Mutatis mutandis gelden ge lijke factoren voor onze bejaarden, die van de noodwet ouderdomspensioen krijgen. Verpleging in een tehuis is duurder dan ergens inwonen. Alle fac toren beziende, is een tehuis te ver kiezen, o.i. zowel voor de bejaarden als voor degenen bij wie de inwoning plaats heelt. De algemene kosten lopen echter op door allerlei omstandigheden van de dag. Ziekenhuizen krijgen daar om weer de kans de verpleeggelden op te voeren. Die zijn daar gemakke lijker te verhalen. Als onze vaste lasten hoger worden is dat niet zo eenvoudig te doen. Het zou dus geen gek idee zijn, om de verpleegden in een tehuis voor bejaarden een hogere uitkering te geven krachtens de noodwet-Drees Nu we nog zover niet zijn, blijven we een beroep doen op uw mededeel zaamheid, in welke vorm ook. Zijn de giften moeilijker af te splitsen dan een paar jaar terug, werk dan mee aan een bazar. Het geld dient er te komen. Help dus 1 Namens het Bestuur, M. Maas te Biervliet - Giro 84634 dat ze blij waren met deze garage „Kilometers in de omtrek bent U de enige," zei er een; „U zult wel goede zaken maken". Hun laatste olievoorraad ging er ook door en na de middag waren er al acht benzineblikken leeg. Om half vier arriveerde er een grote, platte wagen, waarop een tank stond. Vier arbeiders en een opzichter sprongen op de grond en na een praatje ge maakt te hebben met de firmanten begonnen ze, ondanks de hitte, een groot gat naast de garage te graven Met verbazing stonden joop en Fred te kijken naar de vorderingen, die de arbeiders maakten. En toen om zes uur de werkzaamheden beëindigd wer den, lag de tank al in de grond en de opzichter deelde hen mede, dat ze de volgende morgen terug zouden ko men om de pomp te plaatsen en te monteren. „Als de tankwagen op de terugreis aankomt, kan hij meteen gaan vullen," zei hij tot besluit. Fred had van een rustig ogenblik gebruik gemaakt om vlug even met de jeep het dorp in te rijden en kwam een half uurtje later terug met een petroleumstel, een paar kannen, potten Voetbal 3e klasse D R.C.SDe Zeeuwen 23. Programma voor Zondag 8 Nov. a s. j^ZeelaodiaR.K.F.C.; HulstAxel; De Zeeuwen Meto; Nw. BorgvlietCorn Boys; R C.S.Biervliet; OdioBreskens. Het wordt voor Zeelandia hoog tijd, dat het eens wat punten gaat verzame len. Of R.K.F C. zich daartoe zal le nen, valt niet direct te zeggen, maar toch achten we de Middelburgets staat een puntje thuis te houden Hulst krijgt Zondag een lastige op gave en het zou ons niet verwonderen, wanneer Axel met de winst ging strij ken. De Zeeuwen daarentegen kunnen de eerste plaats, door een overwinning op Meto, behouden. Corn Boys leeft, volgens de ranglijst, boven zijn stand, maar kan tegen Nw. Borgvliet wel succes boeken. R.C.S dat zwakker schijnt dan vorig laar, zal niettemin Biervliet wel weten te weerstaan. Wat OdioBreskens betreft, mogen we niet direct op winst rekenen. Odio blijft in eigen huis een lastige tegen stander, zodat Breskens alle zeilen zal moeten bijzetten, om een dragelijk re sultaat te boeken. In Breskens speelt Breskens III Graauw 1 Aanv. 2.30 u. en Breskens IV Zuidzande I, aanvang 12.30 u Abe. Plaatselijk Nieuws. en borden. Joop ging, toen ze vriend terug was, naar de vriendelijke buur man-boer die hen de zuivelproducten had geleverd, betaalde zijn eerste be stellingen en kwam toen terug met een mand vol. aardappelen, spercie- bonen en een tros druiven. „Ons avondmaal," zei hij lachend tot zijn vriend. „Vooruit, voor er klan ten komen gauw de piepers jassen, de boontjes afhalen en dan koken". Fred keek even met critische blik naar de aankoop en zei toen op droge toon: „Je hebt nog één ding verge ten, beste jongen". „Wat dan?" „Moet je soms geen jus bii het eten?'' Joop schoot in een lach. „Lieve help, dat is waar ook. Nou, ik weet aan de andere kant van het dorp een slagers winkel. Begin jij alvast met de aard appelen, dan koop ik een stukje vet vlees". (Wordt vervolgd)- Nieuwvliet Raadsvergadering. Dinsdagavond kwam de raad de zer gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester Evëraars. Terugwijzend op de watersnood, die ook voor Nieuwvliet ernstige gevolgen had kunnen hebben, zegt de voorzitter, dat B. en W. van oordeel zijn dat ook Nieuwvliet's aangeslotenen op het Rijks telefoonnet allen doorverbinding die nen te hebben, dit in het belang van de algemene veiligheid der gemeente. De beide subsidieaanvragen van de zijde van de Nederl. Militaire Bond „Pro Rege" te Utrecht en de Bond tegen het misbruiken van Gods Heilige Naam konden door de raad r.iet in behande ling genomen worden, gezien beide verzoeken niet gezegeld waren; indien dit wel het geval geweest zou zijn wa ren B. en W. van oordeel, dat de be perkte gem. financiën het niet toelaten dergelijke verzoeken in te willigen, ook al gaat de volle sympathie van B. en W. naar deze verenigingen uit. Na een uitvoerige toelichting van de voorz. omtrent het verzoek van het Inter Parochiaal Charitatief Centrum van het Dekenaat Aardenburg en van de Classicale Commissie der Ned. Herv. Kerk in W. Z.-Vlaanderen om een sub sidie van f 0,27 p. inwoner voer de jaren 1953 en 1954 voor het aanstellen en bekostigen van 2 R.K. en 2 Protestantse maatschappelijke werksters besloot de raad dit verzoek in te wil ligen, ondanks het feit, dat de raad niet doordrongen was van de behoefte aan Maatschappelijke werksters in de gemeente Nieuwvliet. De raad maakte evenwel deze reserve, dat zij de sub sidie verlenen mits ook alle kerkelijke gezindten en de buiten-kerkclijken door het maatschappelijk werk geholpen zullen worden. Z.h.st. werd bij vernieuwing aan het Fruitteelt Proefbedrijf te Philippine een subsidie van f 10,- toegekend. De gemeentebegroting 1954 werd aan de raad aangeboden en wel met de cijfers; gew. dienst inkomsten en uit gaven f 122.528,04 waarbij de post onvoorzien f 1024,- bedraagt. De ka- pitaaldienst sluit met een nadelig saldo van f 23.552,-. De inkomsten op deze dienst bedragen f 145.364,03. Bij de aanbieding van de begroting sprak de voorz. er zijn voldoening over uit, dat de begroting van de G.D. sluitend is. Door de bouw van de openb. school, is de schuldenpositie van de gemeente verslechterd, zodat thans de onrenda bele schuldenlast per inwoner f 100,- btdraagt. Deze toestand dwingt ons om zuinig te zijn, doch niet kortzichtig Wij zullen onze ingezetenen toch de noodzakelijke verzorging moeten geven om niet achter te komen bij andere gemeenten Wij hebben de moed ge had U enkele voorstellen in deze zin te doen. Reeds vele jaren is er be hoefte gevoeld aan een eenvoudige kinderspeelplaats; hiervan is tot dus verre niets kunnen komen bij gebrek aan een geschikt terreintje. Thans is door aankoop van gronden voor de bouw van de openb. lagere school een terreintje vrij gekomen, wat als speel plaats geschikt gemaakt kan worden door enkele meters grond er bij te ko pen. In eigen beheer kunnen met een minimum aan kosten enkele toestellen gemaakt worden, zodat het geheel met weinig investeringen te verwezenlijken is. De raad bleek in principe met het plan van B. en W. accoord te gaan waarop de voorz. toezegde de volgende vergadering met afgeronde voorstellen in deze te komen. Binnen een7 a 8-tal jaren zou de P.Z.E.M. overgaan tot verkabeling van het bovengrondse electriciteitsnet. Thans blijkt de P.Z.E.M. reeds bereid te zijn de verkabeling vervroegd uit te voeren op voorwaarde, dat de gemeente het renteverlies, voortvloeiende uit de ver vroegde investering door deze verkabe ling, voor eigen rekening neemt. Het bedrag van het renteverlies is f1554.-, per jaar kost dit de gemeente niet meer dan f 250,-. De voordelen van de vervroegde verkabeling zijn betere stroom, een efficiënter straatverlichting enz. De straatverlichting, aldus de voorz., kan door middel van T.L.- buizen geschieden en wel per lantaarn met 3 T.L.-buizen van 20 Watt elk. Des nachts blijft dan 1 T L.-buis van 20 Watt per lantaarn branden zodat dus elke lantaarn tevens nachtlamp is. Z.h.st. besloot de raad het genoemde renteverlies aan de P.Z.E.M. te ver goeden en de straatverlichting conform het voorstel van B. en W. uit te voe- Voorts kwam de moeilijke ver keerssituatie in de Dorpsstraat door het lukraak parkeren van voertuigen ter sprake. Het verdient, indien geen verbetering in deze toestand komt, aanbeveling, voor de Noordzijde van de Dorpsstraat een parkeerverbod in te voeren. Besloten werd evenwel het nog even aan te zien vooraleer een derge lijk ingrijpend verbod vast te stellen. De ingezetenen hebben het nog in eigen hand door het opbrengen van enige zelfdiscipline het in de toekomst voorgenomen verbod te voorkomen. Aangezien de ingezetenen de laatste tijd veel last ondervinden van niet bonafide venters, werd, daar het oude ventverbod niet meer voldoet, een nieuwe verordening vastgesteld, op de naleving waarvan met strengheid toegezien zal worden. De begroting 1953 werd als gevolg van de gewijzigde financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeente gewij zigd. Per jaar krijgt de gemeente hier door f 3000,- meer, welk bedrag in de begroting 1953 reeds werd opgenomen. Tot lid van de Commissie van ad vies voor de woonruimtewet 1947 werd benoemd de heer A. Aarnoutsen, ter wijl de overige raadsleden, niet-wet- houders, als leden van deze Commissie werden herbenoemd. Ook de winterperiode 195 3"1954 zullen de Nieuwvlietse on- en minver mogenden gedurende 13 weken een kolentoeslag van f 2,50 p week ont vangen. Van deze regeling kunnen ook diegenen, die pensioen genieten inge volge de noodwet Drees, profiteren, een en ander voor zover zij geen ka pitaal genieten boven f 1500,- en niet meer dan 1 eigen huis hebben. In een der vorige zittingen is beslo ten in de nieuwe openb. lagere school, welke in Januari 1954 in gebruik ge nomen zal worden, een steen te plaat sen. De voorzitter deed mededeling va;; de tekst, die hierop voor zal ko men. Zij luidt „Moge deze school, welke in het jaar 1953 is gebouwd naar het ont werp van het Architectenbureau Rot huizen en 't Hooft te Goes, immer in dankbare herinnering blijven bij hen, die onderwijs gaven en genoten. J. C. Everaars, Burgemeester, A. F. Roosendaal, A. J. Hoste, wethouders; J. Quaars, J. C. Boeije, A. Brakman, J. A. Schippers, Ch. de Veij, A. Aar- noutse, raadsleden. Breskens Aanbesteding. Door het architectenbureau J. Jansen, Dorpsstraat 14 alhier, werd Maandag j.l. aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Nieuwstraat alhier, voor rekening van de heer J Boeck- hout. Ingeschreven werd als volgt Metselwerk Firma Pleijte de Winde f 5938, Gebr. Vergouwe f 6623, Timmerwerk W. J. Jacobs f 429°. J. van Rosevelt f 4538, J. Cruson f 47z7. C. Brevet f 493 5> Gebr. Risseeuw, Groede f 5°3°,~ J. J. de Reu, Nieuwvliet f 5586, Smeed- en loodgieterswerk Gebr. Rookus f 91 L Electriciteit A. Brevet f 39L— Iz. de Visser f 415> Waar geen plaatsnaam vermeld is Breskens. De gunning is aangehouden. Aanbesteding. Door het architectenbureau J. C. P. Loonen te Breskens werd aan besteed het bouwen van een woonhuis met bijbouw aan de Mercuriusstraat alhier, voor rekening van de heer Th. de Witte. Het werk is aan de volgende aan nemers gegundGebr. Vergouwe, C. Brevet, Schippers Nauta, Iz. de Visser en A. Provoost, allen te Breskens.

De Schakel | 1953 | | pagina 2