ALS U GRIEP KRIJGT if)p de foto ziet u een laborant met de verpakking, waarin een „griep- monster" naar Londen wordt gezonden. Pieter Dekker ZONDER GELUK vaart niemand wel in JtmeMbi Land- en Tuinbouw E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 8e Jaargang Nummer 459 Vrijdag 6 NOV. 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 De meeste mensen willen er liever nog niet aan denken, maar 't duurt niet zo lang meer of we zitten midden in de winter, met alle voor- en nadelen die daar zoal bij horen. Lange avonden, gezellig bij de haard, of een parade van parapluie's en doornatte jassen Ten slotte dan nog de mogelijkheid, dat de griep weer van zich zal doen spreken Er zijn echter mannen met een voor uitziende „blik". Een groep deskundi gen, die samenhokken in een Londen's laboratorium, waar zij al sinds het begin van de zomer alle voorbereidin gen treffen om de strijd met de griep aan te binden. Niet minder dan drie- en-veertig landen zijn daar vertegen woordigd. Tegen allerlei, in voorgaande jaren opgedoken en gecatalogiseerde griepsoorten heeft men vaccines in voorraad. Een speciale dienst moet van de eerste griepgevallen in elk land onmiddellijk een monster nemen en vaststellen of het een nieuwe dan wel reeds voorgekomen soort is, opdat een tegengif zo snel mogelijk kan worden aangemaakt. Vorig jaar heeft men met e. e. a. reeds grote successen geboekt door middel van massa-vaccinatie in Engelse en Amerikaanse fabrieken. In Canada en Nederland bereikte men, zij het op kleinere schaal, eveneens goede resul taten. Tja, en nu maar afwachten (J. P. de K). Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra FEUILLETON door HENK VAN HEESW1JK 9- Joop controleerde de motor en con stateerde, dat de benzineleiding ver stopt was en bovendien moest de ra- diateur, die voor driekwart leeg was, bijgevuld worden. Binnen tien minuten waren de beide euvels verholpen en de motor liep zo zacht en regelmatig als van een nagenoeg nieuwe wagen verwacht kon worden. Nauwelijks was hij hiermee klaar, of een grote vrachtauto stopte, ook al met een kokende radiateur. Maar water was er genoeg en vijf minuten later reed de vrachtauto weer verder, een aantal liters water rijker, terwijl de chauffeur twee kwartjes en twee siga retten armer was. De eigenaar van de cadiilac kwam na drie kwartier terug, was tevreden over zijn in orde ge maakte wagen en toen de re vertrokken was, hield Joop een briefje van een rijksdaalder in zijn hand. „Ziezo, Fred," zei hij opgewekt, „dat is geen slecht begin voor de tweede dag". Maar veel tijd om hier over te discussieren was er niet, want voor de derde maai stopte er een wagen. Hier was het euvel niet zo spoedig verholpen en Joop moest dan ook een deel van de motor uit elkaar halen voor hij de oorzaak van het niet functionneren had opgespoord. Dit was nog niet gereed, toen er een motor rijder kwam aanlopen met een lekke achterband. Met welk karweitje Fred zich belastte. Inmiddels verscheen ook de tankwagen en deponeerde twintig bussen met benzine, waarvoor de beide firmanten niets anders te doen hadden dan een bewijs van ontvangst te te kenen. „Betaald hoeft er niet te wor den," zei de chauffeur. „Ziezo," zei Joop tevreden, toen ze even een pauze hadden. „Ik vind, dat we niet mogen mopperen, wel? Bo vendien hebben we nu benzine". En dat was net op tijd, want een grote zevenpersoonswagen stopte en vroeg om deze noodzakelijke brand stof. Zodat een tweetal bussen gele digd werden. Gedurende de gehele morgen waren ze druk in de weer. Een kleine luxe wagen stopte om een Pieter Simon Dekker, Loodijk W 53, Zuidzande, vertoeft momenteel binnen het raam van het „International Farm Youth Exchange Program" in de Ver enigde Staten. In April van dit jaar is hij vertrokken en zal nu binnenkort naar Nederland terugkeren. Verschillende Amerikaanse bladen hebben artikeltjes over hem geschreven, waaruit wij, enigszins vrij vertaald, iets willen weergeven. Pieter heeft reeds verscheidene malen gesproken op vergaderingen, waarbij hij is uitgenodigd in Custerland. In Ansley woonde hij vergaderingen bij van verschillende kerken, het ge nootschap voor internationaal hulpbe toon, het dorpsbestuur en van verschil lende clubs. Hij heeft hier een maand vertoefd, waarna hij drie maanden in Nebraska is geweest en na een verblijf van drie maanden in Minnesota naar Nederland zal terugkeren. Dekker vertelde in Custerland, dat de boerengezinnen in Holland op op dezelfde wijze leven als in dit deel van de Verenigde Staten. Door de schaarste aan timmerhout zijn de hui zen van steen en gedekt met rode of blauwe dakpannen. De gemiddelde Hollandse boerderij heeft 2 verdiepin gen, soms 3. De nieuwe Amerikaanse ranch-type is bij ons onbekend. Verder vertelde Dekker, dat de meeste huizen in Holland electriciteit hebben, waar mee ze verlicht worden en ook op wordt gekookt. Sommige hebben ook gas. Dekker vertelde er ook van de leefwijze en liefhebberijen van de Hol landse huisvrouw en gaf een beschrij ving van het woning-interieur. Ook het werk op de boerderij werd door hem vergeleken met de Hollandse werkwijzen. Pieter Dekker doet in Amerika enige ervaringen op op landbouwgebied, maar laat er ook enige uit eigen land achter. Hij heeft bij de mensen, waar hij logeerde, veel over eigen land verteld. In tegenstelling met de algemene opinie over Europese landbouw, zijn de methoden hetzelfde als in vele delen van Nebraska. Maar in zijn streek verbouwt men geen mais, zodat Piet hier pas zijn eerste ervaring mee had. Zijn doel is hier te zien, hoe men de landbouw uitoefent en het werk doet. Maar nu en dan is er ook tijd voor ontspanning. Het grootste verschil dat ik geconstateerd heb tussen de twee landen, zei Dekker, is het ontbreken reserveband te laten plakken. Een an dere wagen, op sleeptouw genomen door een vrachtauto, had een motor die er in het geheel geen zin meer in had, maar dank zij Joop's capaciteiten was ook deze wagen na anderhalf uur hard werken weer rijvaardig en de chauffeur duwde hem een briefje van tien in zijn hand. Tot één uur in de middag hadden ze het druk en nadat er weer een auto, die mank ging aan een verstopte benzineleiding, vertrokken was, togen de beide firmanten, tamelijk vermoeid, naar hun kantoor om even op de kus sens van de jeep uit te blazen. Fred maakte intussen de kas op en men bleek inmiddels in het bezit te zijn van twee en zevenig gulden en vijftien cent. „Dat is dus, laag geschat, vijf en dertig gulden schone verdiensten," constateerde Joop tevreden. „Niet gek, hè? In nog geen vier en twintig uur tijds. Nu moeten we geleidelijk aan van coöperatie. De tractoren en gereedschappen zijn dezelfde, evenals pacht en belastingen. Een van Dekkers' ervaringen was amusant. De maten van schoenen en sokken zijn in Amerika anders dan in Nederland. Toen Piet een paar sokken ging kopen, vroeg de bediende welke maat hij wenste. Vijf en veertig, zei Piet, doch de verkoper zei, dat die ongeveer a feet lang waren. Dekker heeft het in de U.S.A. vrij druk gehad. Hij sprak voor vele in stanties, o.a. kamer van koophandel en andere groepen. Reeds vele artikelen zijn er gewijd aan het op het juiste peil brengen van de zuurgraad der gronden, teneinde de bodemgesteldheid in de ideale toestand te brengen, zodat de gestrooide kunst meststoffen een maximaal rendement kunnen opleveren. Nauw hiermede verbonden is het magnesia-gebrek, dat vooral de laatste jaren in sterkere mate optreedt. Men heeft de laatste jaren proefondervinde lijk kunnen vaststellen, dat het gebruik van magnesia-kalkmeststoffen zeer zeker voldoende aandacht dient te hebben. Verwaarlozing van de kalk-magnesia- bemesting der bodem kan ondenkbaar grote rendementsverliezen van gestrooi de kunstmeststoffen ten gevolge hebben. Teneinde het meest snelle en af doende middel ter verbetering van de bodemstructuur te vinden, dient men zich terdege op de hoogte te stellen van de inhoud, fijnheid en bindings- vorm der magnesiakalk-meststof, die men gebruiken wil. Zo kent men bv. Magnesia-poederkalk, dat een tamelijk hoog magnesiagehalte heeft, naast kalk in twee bindingsvormen, namelijk als kalkhydraat en als koolzure kalk, ter wijl het gehalte zuurbindende bestand delen hier uitermate hoog ligt. Het voordeel van de twee bindings vormen der kalk betekent, dat er snel oplosbare kalk voor directe werking aanwezig is, naast langzamer oplosbare kalk, die juist tijdens de latere ont wikkeling der gewassen vrij komt. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Breskens en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Oct. ingelegd f 126.948,63 terugbetaald f 148.484,92 Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 12874. maar eens wat huisraad gaan aan schaffen". „Huisraad?" echode Fred nuchter. „Wat bedoel je? Bedden?" „Dat nu juist niet. Maar we moeten een kookketel hebben. En een ketel om water in te koken. Voorts een paar pannen, want ik wil ook wel weer eens warm eten hebben, begrijp je?" „Nou, ga vanmiddag eens in het dorp kijken," opperde zijn vriend. „Nee, dat moet jij maar eens doen. Van die dingen heb jij meer verstand dan ik". „Best, dan ga ik na het broodeten eens kijken, wat er alzo in dit nest te koop is". Maar dat was nog niet nodig, want terwijl ze aan hun brood met kaas zaten, kwam er een wagen aanrijden. En de monteurs moesten aan het werk. Van verschillende passanten, die met hun panne bij de kersverse garage houders kwamen, moesten ze horen

De Schakel | 1953 | | pagina 1