KINDERWERK Land- en tuinbouw ZONDER GELUK vaart niemand wel E.H.B.O.-examens HAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 457 Vrijdag 23 OCT. 1853 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Op practisch alle grote rijstvelden in Azie, doch in het bizonder op die in India, werken kleine jongens en meisjes, die op de schoolbanken be hoorden te zitten. Velen van hen wor den er ziek of lopen ernstige verwon dingen op, en allen ondervinden stoornissen in hun lichamelijke ont wikkeling. De Internationale Arbeids organisatie der Verenigde Naties heeft er reeds meermalen bij de diverse regeringen op aangedrongen, hieraan een eind te maken, doch dat gaat zó maar niet. Daarom zal binnenkort in Tokio (Japan) een conferentie worden gehouden met vertegenwoordigers van de betrokken landen, om een gezamen lijke gedragslijn vast te stellen. Dan zal ook dit Indiase kind, op de foto, haar sikkeltje moeten neerleggen en het oogsten c.d. overlaten aan vol wassenen. J. P. d. K. Nu het tijdstip is aangebroken waar op het vee in de stal wordt geplaatst, willen wij op de mogelijkheid wijzer, om onze dieren èn de stal zindelijker te houden. Verschillende veehouders maken reeds gebruik van de zogenaamde staartbinder in de vorm van een touw, FEUiLLETÖK door HENK VAN HEESWIJK 7- „Ja," antwoordde Joop, „die moeten we toch hebben. Maar, wat kost zo'n ding?" De jongeman lachte hartelijk. „Mijne heren, dat is service. De enigste voor waarde is, dat U uitsluitend van ons de brandstof afneemt. En daartegen zal geen bezwaar zijn, denk ik. Ac- coord?" Hij haaide een boekje uit zijn zak en schreef daar wat in. „Morgen, in de loop van de dag, waarschijnlijk 's middags, zullen we met de werk zaamheden een begin maken. Een tank in de grond is gauw genoeg gereed, dan de pomp er boven en klaar is kees. Overmorgen kunnen de wagens tanken. Accoord?" „Oké," antwoordde Joop lachend. dat aan een looplijn is bevestigd. Dit lijkt een goede manier, maar er zijn enkele opvallende nadelen aan te wijzen. Een touw, op zichzelf al moeilijk te bevestigen, knelt spoedig en door het schuren en trekken van de dieren is het zeer wel mogelijk, dat wondjes ontstaan. Ook een combinatie van touw en leer is niet ideaal. Toch wil men in ieder geval voor komen, dat het vuil door de zwiepende „Morgenochtend komt de tankwagen langs," vervolgde de vertegenwoordi ger, „om ongeveer tien uur, denk ik en ik zal opdracht geven dat men hier enkele bussen benzine brengt. Voor lopig genoeg aan twintig? Ja, hè?" Joop had het antwoord reeds op z'n tong, maar toch bedacht hij zich even. „Wacht eens, mijnheer," zei hij enigszins aarzelend. „U bent joviaal en uw medewerking om ons te helpen vinden we reuze. En daarom wil ik open kaart met U spelen. Kijk eens, we zijn beide gerepatrieerde militairen uit Indonesië. Kort na de bevrijding zijn we als vrijwilligers naar Indië ge gaan en een paar maanden geleden zijn we afgezwaaid. Van overgespaard geld en van hetgeen we van de re gering gekregen hebben, kochten we een oud Jeepje, maar tot nu toe kon den we nog geen werk krijgen dat ons aanstond. Zie eens, toen de oorlog uitbrak, waren we juist van school af en eigenlijk hebben wij gedurende de gehele bezettingstijd niet gewerkt. Toen we de laatste jaren last kregen door staart overal heen wordt geslagen, tot op de uiers toe. Het is ons verschillende malen ge bleken, dat de rubber staartbinder in dit geval een eenvoudige oplossing is. De grote elasticiteit van rubber geeft al direct een voorsprong op touw, dat rekbaarheid volkomen mist. Deze staart binder heeft een speciaal geconstrueerde lus, die wanneer op de juiste wijze bevestigd afknellen van de staart zal voorkomen. Bij het liggen zal de koe geen last hebben van de staartbinder, omdat deze steeds voldoende meegeeft. Er zijn altijd nog veehouders, die het opbinden van de staart overbodig vinden. Maar laat men zich de moeite eens getroosten tegelijk met het op stallen de staarten op te binden men zal dan zien dat men daar veel profijt van heeft. BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS over de maand September 1953 GEBOREN: 4, Jozias Pieter, z. van Pieter C. Verpoorten en van Elizabeth M. Basting; II, Carla Ella, d. van Dingenis van Sabben en van Apolona M. Bakker; 13, Petrus Julien, z. van Gustaaf F. van Schoote en van Cornelia J. Bouman; 14, Antonius, z. van August van Muiken en van Jozina Quaars; 21, Johan Levinus, z van Adriaan Oosterling en van Levina C. Clarissen. HUWELIJKEN22, Jacobus I. van de Sande, oud 25 j. en Pieternella N. Manneke, oud 24 j., beiden wonende te Breskens; 24, Johannes A. Hame link, oud 25 j wonende te Vlissingen en Anna R. Calon, oud 20 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: 14, Neeltje Risieeuw, oud 79 j., zonder beroep, wonende te Breskens, weduwe van Pieter de Visser. INGEKOMEN4, Hendrikje van Oosten- brugge-de Goede, van Stellendam naar W 6; 9, Pieter J. Ekkenbus, van Frank rijk naar Boulevard Z 4; 10, Abraham J. van de Wege en echtgenote, van Groede naar Noodplan G 5; 17, Wed. Pieternella J. C. Launspach-Carels, van Goes naar Nieuwstr. 19; 17, Dirk Koo- man en gezin, van Middelburg naar Noodplan E 19; 21, Jacomina H. van de Sande, van Voorschoten naar Vo gelenzang 18; 24, Izaak P. Verduijn, van Oostkapelle naar Scheldestraat 8. VERTROKKEN: I, Alexius M. E. van de arbeidsinzet, zijn we ondergedoken en na de bevrijding meldden we ons voor Indië, waar we ruim twee en een half jaar geweest zijn. Nadat we in Nederland teruggekomen zijn, hebben we wat toertjes door verschillende provincies gemaakt, maar werk dat ons aanstond, konden we tot nu toe niet krijgen, ondanks het feit, dat we toch aardig wat verstand van auto's hebben, want we hebben op Java niet anders gedaan dan gereden en gerepareerd. Bovendien hebben we wat gereed schap, we zijn jong en sterk en toen ik vandaag deze schuur zag, dacht ik: jonge, die is geknipt voor ons om als „garage" te exploiteren. Zijn we met een eigen baas. En we zijn niet te lui om telwerken. Als het moet, doen we het dag en nacht. Maar en dat is eigenlijk het voornaamste: onze geld middelen zijn nagenoeg uitgeput. Onze hele bezit is het jeepje, een paar blik ken benzine, wat gereedschap, zoals ik al zei en wat olie. Zo, nu hebben we open kaart met U gespeeld, maar we zijn er van overtuigd dat we zul len slagen. Als U ons wilt helpen, zal Hootegem, van W 80 naar Ouden bosch; 5, Jacob A. van der Does, van Dorpsstr. 21 naar IJsselmuiden; 19, Ja- coba C. van den Heuvel, van Schelde straat 4 naar Amsterdam; 21Suzanna M. van Luijk-de Lijser, van J. H. van Dalestr. 8 naar Cadzand; 21, Gusta Poppe, van Boulevard 31 naar Oost burg; 22, Johannes J. M. de Haan, van Noodplan L 5 naar Den Helder; 23, Maria F. Notebaart, van Noodplan B 15 naar Vlissingen; 26, Eva A. Die- leman, van Burgem. Gerritsenstr. 19 naar Terneuzen. FILMN1EUWS In het Luxor Theater te Breskens kunt u a s. Zaterdag zien de adem benemende film „Winchester 73". Een film, waarin smokkelaars, cowboy's en Sioux Indianen eikaars rechten be kampen. Een nieuwe film met James Stuwart en Shally Winters. Deze men sen en vele anderen garanderen u meer dan een filmeen gebeurtenisDe geschiedenis van het Winchester ge weer, dat het Westen overwon. Op Zondag 25 October kunt u de zeer spannende film gaan zien „Het zwarte kasteel". Vele geheimzinnig heden worden verhaald en niemand weet het juiste. Mensen die het wilden onderzoeken kwamen niet meer terug. Eén weet echter de angst en het ge vaar te trotseren, de film volgt met hem alles op de voet. Richard Green en Borris Karlhof, namen die geen nadere toelichting behoeven. in West Zeeuwsch-Vlaanderen Voor het E.H.B.O.-diploma slaagden de navolgende dames en heren Nieuwvliet, de damesiN. Vergouwe- de Back, C. Vasseur, M. Geluk, S. Brakman, E. Hoste en de heren P. Hoste, Iz. Verhage, A. van Hoorn, Jac. de Hullu, M. Vergouwe. Zuidzande, de dames mevr. Dob belaar, S. de Ligny, M. Luteijn, S. de Clerck, mevr. de Hullu-Verplanke, mevr. de Kramer, M. Leenhouts, mevr. C. van Houte-Verkeste, mevr. van Hoeve- Riemens en de heren Jac. Dierkx, Jac. van de Luijster, H. Goedegebuure, Luteijn-Cijsouw, Luteijn-Verhage en H. Boepman. Aardenburg, mej. Lippens. De cursus stond onder leiding van dr. Beek te Zuidzande. dit zeker een feit zijn". Hij zuchtte en de beide vrienden keken van Tuinen vol verwachting aan. Deze scheen na te denken. Na enkele ogenblikken deed hij een paar passen naar voren in de richting van de schuur en keek naar binnen, waar de auto stond. Toen keek hij nog eens naar de beide jongens, lang en scherp. „Oké," zei hij eindelijk. „Jullie ge zichten staan me aan. Ik geloof ook, dat jullie hier zult slagen. En ik ben van plan om een paar oud-militairen uit Indië te helpen, zoveel als in mijn vermogen ligt. Nogmaals, jullie hebben hier een geweldige kans. Maar je moet benzine hebben. Een garage zonder benzine heeft geen zin. De auo's die hier langs komen moeten hier kunnen tanken. En hoewel het usance is, dat benzine contant betaald wordt, ben ik bereid om in dit bijzondere geval een uitzondering te maken. Vooruit, ik weet zeker, dat mijn baas er mee accoord zal gaan, wanneer ik hem jullie histo rie vertel. Natuurlijk. Goed. Ik neem het risico op me en zal jullie helpen. Morgenochtend krijgen jullie benzine

De Schakel | 1953 | | pagina 1