De nieuwe baas Nederlandse stadswijken in Sydney ZONDER GELUK vaart niemand wel Land- en tuinbouw SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 456 Vrijdag 16 OCT. 1953 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra De Opvoedkundige, Wetenschappe lijke en Culturele Organisatie van de Verenigde Naties (kortweg de Unesco geheten), heeft dezer dagen een nieuwe directeur gekregen. 't Is de in Amerika vooral onder studenten zeer bekende Dr. Luther H. Evans, gewezen beheerder van de grootste bibliotheek ter wereld, t. w. die van het Amerikaanse Congres te Washington. De heer Evans werd geboren in het Zuiden Bastrop County (Texas) en is thans ;i jaar. Hij heeft vanaf de schoolbanken grote belangstelling gehad voor inter nationale aangelegenheden. Als jonge man bezocht hij practisch alle Europese landen, om er gedurende enige tijd de regeringsvorm te bestuderen. In 1945 was hij mede-stichter van de Unesco. J. P. de Klerk. Als immigratieland blijft Australië op het ogenblik in het middelpunt van de belangstelling staan. Verschillende feiten en omstandigheden werken dit in de hand, o.a. de optimistische be vindingen van de voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis, die sinds enkele dagen op de terugweg is naar Nederland. Het is altijd prettig om bijzonder heden te vernemen van iemand, die in staat is uit de eerste hand en vooral dank zij een langdurige persoonlijke F£UILLETOK door HENK VAN HEESWIJK 6. „Een brug hebben we nog niet, dus het doorsmeren zulien we, zo goed en zo kwaad als het kan, zo moeten doen. Kijk jij even de benzinetank na. Wat een geluk zeg, dat we nog twee volle bussen hebben. En ook nog olie. De radiateur ook even bijvullen. Water is er genoeg". Toen ze met hun werkzaamheden klaar waren, de claxon geprobeerd hadden en beiden elkaar tevreden aan keken, zei Joop„Pomp even een paar emmers water, dan zuilen we de wa gen ook nog schoonwassen, want dat is hard nodig. Overigens is het een kwestie van hoogstens tien minuten en dat zulien we als een soort service geven". Ook dit was spoedig gereed. „En i ervaring, mededelingen te doen over de kansen in dit immigratieland. Verleden week is uit Australië in ons land aangekomen de heer G. van Rijn, die als Nederlands emigratie ambtenaar in Sydney al enige jaren met het emigratiebijltje heeft gehakt en temidden van onze geëmigreerde landgenoten met hun lief en leed de ware betekenis van de emigratie heeft leren kennen. De heer Van Rijn, kersvers uit Aus tralië gearriveerd heeft bij zijn aan komst op Schiphol het volgende mee gedeeld. Vóór ik vertrok, hebben vele emigranten mij verzocht, hun groeten over te brengen in Nederland, en de mensen daar alsjeblieft te vertellen, dat aij het best maken. En ik verzeker u, zij maken het best Momenteel wonen er 50.000 van onze landgenoten over geheel Australië verspreid. Velen van hen ken ik niet, die vallen onder de zorg van mijn collega's in de andere hoofdplaatsen Met vele honderden emigranten in New South Wales en Queensland ben ik echter steeds in contact. Een week of drie geleden woonde ik een Zaterdagavond-bijeenkomst bij van de Nederlandse Vereniging in Orange, dat is een plaats ongeveer 250 km. ten Westen van Sydney gelegen. Toen ik aan de honderdvijftig aldaar vergaderde Nederlanders vroeg, of wel licht één van hen er voor voelde om, desnoods op Rijkskosten, naar Neder land terug te keren, was er niet één gegadigde Allen, zonder uitzondering, hebben het uitstekend, niet alleen daar, maar ook in de andere plaatsen. Het leuke van ons emigratiewerk is, dat wij de mensen in de verschillende stadia na hun aankomst in het nieuwe land mee maken. De eerste tijd is voor de immigrant niet gemakkelijk. Dat is nergens het geval, in Canada, Zuid- Afrika, Nieuw-Zeeland, noch Australië. Met hard werken en doorzettings vermogen slaan onze mensen zich ech ter door de beginmoeilijkheden heen. Deze beginmoeilijkheden liggen voor namelijk bij de behuizing. En het is bewonderenswaard, wanneer men ziet, hoe dit probleem wordt opgelost, meestal door zelf bouwen. Hele Nederlandse wijken verrijzen in verschillende plaatsen uit de grond. In en bij Wollongong, een staalcentrum, ten Zuiden van Sydney, zijn er al stra ten waar ik tien of vijftien Nederlandse nu aan het rekenen," zei Fred, die de zakenman was. „Ik heb tien liter ben zine bijgevuld, een halve liter olie, dan de zekering en het doorsmeren nog". „Wat zou je denken van zes gul den?" vroeg Joop. Fred keek eens naar het sportwa- gentje, dat inmiddels door het schoon maken een gedaanteverwisseling had ondergaan en antwoordde„Zeg maar gerust zeven gulden. Wacht eens, ik meen, dat ik boven, tussen de rom mel, een kwitantieboekje gezien heb". In een wip was hij weg en kwam een minuut later terug met een enigs zins vergeeld, maar toch bruikbaar kwitantieblok. „Zo, nu zullen we officieel de reke ning uitschrijven. Alles gespecificeerd. En dan breng jij de wagen naar het hotel". De reiziger, die juist aan zijn des sert bezig was, nam de kwitantie van Joop over, keek even door het raam naar zijn thans glanzende wagen, waarvan alle moddersporen verdwenen waren en knikte tevreden. Hij las de kwitantie na, knikte nogmaals en vouw gezinnen op een rijtje weet te wonen. De Nederlandse bakker brengt er brood, een Nederlandse slager vlees en de Brabantse schoenmaker repareert het schoeisel. Natuurlijk zijn er vele plaatsen waar nog maar één of twee van onze land genoten neerstreken en gezien de grote afstanden, weinig contact met elkaar hebben. Maar ook met hen ben ik regelmatig in aanraking, persoonlijk of via de dominee of pastoor. Van allen, vrijwel zonder uitzonde ring, kan tk hetzelfde zeggenzij passen zich aan omstandigheden en levenswijze aan op een manier die de Australische immigratie-ambtenaar voor N.S.W., toen ik enkele dagen geleden afscheid van hem nam deed zeggen „breng, als je kunt, een paar duizend van je landgenoten mee. Zij zijn onze beste emigranten". Om de werkgelegenheid in Australië behoeft niemand zich meer zorgen te maken. Er is momenteel op vrijwel alle gebied kans om aan de slag te komen, tenminste als men er niet bang voor is, de handen uit de mouwen te steken en aan te pakken. Verwacht wordt, dat binnenkort een tekort aan arbeidskrachten zal ontstaan en ge deeltelijk is dit al zo. Dit geldt voor alle met uitzondering van administratieve beroepen. Een kan toorbediende komt in zijn vak moeilijk aan de slag. Maar verder zijn de mo gelijkheden voor ambachtslieden, boeren en andere momenteel uitstekend. Om maar één enkel voorbeeld te noemen toen ik verleden week Vrijdag mijn kantoor in Sydney verliet lagen daar aanvragen om boerengezinnen die mij letterlijk deden watertanden. Maar boeren had ik niet Er zijn dus grote, zeer grote kansen op dit gebied in Australië. DE KINDERZEGELS 1953. Op 16 November a.s. zullen op alle postinrichtingen in Nederland de Kin derzegels 1953 verkrijgbaar worden gesteld. De verkoop van deze zegels zal du ren tot en met 15 Januari 1954. Het ontwerp is van de heer Th. Kurpershoek te Amsterdam, die ook de tekst en de waarde-aanduidingen verzorgde. De zegels zijn uitgevoerd in 2 kleuren in offsetdruk. de het papiertje toen op. Uit zijn portefeuille haalde hij drie briefjes van een rijksdaalder en legde dit met een nonchalant gebaar neer voor de enigs zins zenuwachtige Joop. „Laat de rest maar zitten," zei hij onverschillig. „En bovendien bedankt voor het schoonmaken. Dat was inder daad hard nodig". „Ik hoop, dat U tevreden bent," opperde Joop, het geld met een even onverschillig gebaar in zijn lege porte- monnaie bergend. „En als U nog eens mocht langs komen „Ik zal aan je denken". Fred, die inmiddels met het brood naar boven was gegaan, zat de avond maaltijd gereed te maken op een oude krant, toen Joop binnenstormde. „Het eerste verdiende geld in onze garage," zei hij vrolijk en opgewon den, de drie briefjes van een rijks daalder boven zijn hoofd houdend. „Heeft hij je drie knaken gegeven?" vroeg Fred verbaasd. „Ja, de rest was fooiLaat-ie fijn zijn! Als we zo een stuk of tien klanten op een dag hebben, zijn we De waarden, voorstellingen en kleu ren zijn: 2 plus 3 ct., Meisjeskopje met emmer, schep en vlaggetje; geel en blauw. 5 pi. 3 ct., Jongenskopje met appel; groen en karmijn. 7 pi. 5 ct., Meisjeskopje met duif; blauw en sepia. 10 pi. 5 ct., Jongenskopje met scheep je; goudoker en violet. 25 pi. 8 ct., Meisjeskopje met tulp; vieux rose en olijfgroen. De zegels zuilen tot en met 31 Dec. 1954 voor de frankering geldig zijn. Clandestiene zenderFriesland' Zondag 11 October j.l. hebben op sporingsambtenaren van P.T.T., in samenwerking met de Rijkspolitie, in Stadskanaal de clandestiene zender „Friesland," die op de golflengte van 200 m. werkte, opgespoord en in be slag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt te gen de 31-jarige los werkman J. W., wonende aldaar en tegen de 21-jarige los werkman G. L. B., wonende te Musselkanaal. Herfetbemestingsad vieze n. Nu de meeste gewassen het veld weer hebben geruimd en de herfst in middels weer zijn intrede heeft gedaan, lijkt het ons goed even stil te staan bij die meststoffen welke thans met succes kunnen worden uitgestrooid. Afgezien van de herfstbemesting van stikstof op wintergranen, koolzaad e.d., bepalen wij ons nu meer bij de fosfaat-, kali- en kalkbemesting. Wat betreft de fosfaatbemesting is de tijd nu rijp om, in de eerste plaats op de kalkbehoef- tige gronden (te lage pH) Thomas- meel te strooien. Van de verschillende kalimeststofien kunnen wij de chloorhoudende soorten (Kalizout 20, 40 of 60%) het beste in de herfst toedienen. Dit met het oog op chloorbeschadiging bij gewassen welke hiervoor gevoelig zijn (aardappe len, tabak, stambonen, wortelen, vrucht bomen e.a.). De kalkmeststoffen dienen waar nodig ten spoedigste te worden gestrooid en zo mogelijk door de bouwvoor ge mengd. Pas dan zal men voor een volgend oogstjaar een volledig rende ment kunnen verwachten. binnen tien jaar millionnair „Maar dit is allemaal geen verdien ste. Je vergeet de benzine, de olie en de zekering, die we hebben geleverd". „Nou, goed, maar dan blijft er toch altijd nog drie gulden voor ons over. Mij dunkt, Fred, dat we niet mogen mopperen. Ons bedrijf is nog geen dag oud en we kunnen in ieder ge val zeggen, dat we de eerste klant gehad hebben. Enfin, ik heb het altijd wel gezegd: Zonder geluk vaart nie mand wel". Even later zaten ze te smullen van het lekkere verse brood, de melk, de kaas en de roomboter, die Fred er in een dikke laag op gesmeerd had. En bovendien dikke plakken kaas. „Als je jarenlang nooit anders dan een schraap margarine op je brood gehad hebt, weet je niet wat je proeft, nu je er eens behoorlijk roomboter op kunt doen," meende Joop. „Jonge, jonge, wat een kostelijke maaltijd". Toen ze verzadigd waren, rookten ze nog genoeglijk een sigaret, onder wijl van tijd tot tijd naar buiten kijkend, of er soms niet onverwachts een auto

De Schakel | 1953 | | pagina 1