Mij. voor Ooft- en Tuinbouw Mr. UI Schuil directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Kon. Nederlandse Schouwburg te Geul. Koninklijke Opera te Gent Sportpaleis Antwerpen zonder Rijkshulp voor de gemeente Groede financieel onmogelijk was tot de aanleg van deze zo hoog noodzake lijke riolering en straatverbetering te besluiten, zodat hier inderdaad van werkverruiming kon worden gesproken. Eerst in Januari 1953 kwam het ver heugende bericht, dat Groede, zo het bereid was tot de uitvoering van de vorengenoemde werken over te gaan, van Rijkswege een niet onbelangrijke subsidie zou krijgen. De voorwaarde werd echter gesteld, dat nog vóór 1 Maart 1953 met dit werk een aanvang zou worden gemaakt. Goede raad was toen duur. In 1946 had het ingenieurs bureau Van Hasselt en De Koning zo als gezegd voor dit werk een plan opgemaakt, maar als gevolg van de gewijzigde omstandigheden, moest dit plan op tal van punten aan de nieuwe toestand worden aangepast. Bovendien moest voor de openbare aanbesteding ook nog een uitvoerig bestek worden opgemaakt. De heren Ir. Lekkerkerker en Dooms, van genoemd Ingenieurs bureau, hebben toen echter dag en nacht gewerkt, om alles op tijd klaar te hebben en zij hebben het op tijd klaar gekregen. Dat dit alles niet zo eenvoudig was moge blijken uit het feit, dat de totale kosten van deze werken ruim f 325000,bedragen, want de aanleg van een nieuwe riole ring brengt meestal mede, dat ook de straten van een nieuwe bedekking worden voorzien en Groede maakt op deze regel geen uitzondering. De oude keien, de zgn. kinderhoofdjes, zijn ver kocht naar België en de herbestrating zal plaats hebben met gebakken klin kers. Dit is reeds een aanmerkelijke verbetering, maar Groede is nog verder gegaan. Meteen is aan de N.V. Prov. Zeeuwse Electr. Mij. opdracht gegeven ook de straatverlichting te moderniseren zodat het bovengronds net komt te vervallen en er een ondergronds gelei- dingsnet voor in de plaats komt. Al deze werkzaamheden hadden 1 Novem ber a.s. gereed moeten zijn, maar de overstromingsramp van I Februari 1.1., heeft tot gevolg gehad, dat de aan nemer Cambier uit Breskens, die het werk uitvoert, zowel mensen als mate riaal tekort komt. Daarom zal het nog wel een half jaartje aanlopen, alvorens Groede door de grote schoonmaak heen is. Maar dan zal het ook trots kunnen zijn op wat het op deze wijze, met financiële hulp van het Rijk en in voortreffelijke samenwerking met het Provinciaal Bestuur en het Ingenieurs bureau Van Hasselt en De Koning, wist tot stand te brengen. Dan zal het ook verheugd mogen zijn over het mooie plantsoen en de moderne brand put, welke vóór het zo fraaie gemcc:'.- tehuis komen te liggen cn waarvoor de plannen op zulk een kundige wijze zijn ontworpen door de heer Zuidweg, directeur van het Centraal Bureau voor het Bouw- en Woningtoezicht in West Zeeuws-Vlaanderen Groede verfraait en moderniseert. Groede legt getuigenis af een gemeen schap te zijn vol leven en energie. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Breskens en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Sept. ingelegd f 114.366,66 terugbetaald f 135.512,70 Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 1 8230. „Justement," zei Joop, „dat had ik ook gedacht". „Jie weunt toch nag niet in 't darp, wel?" De jongeman knikte evenwel be vestigend. „Jawel, we wonen boven de garage," en hij wees naar boven. „De gordijnen moeten er nog voor gehangen worden. We zijn met z'n tweeën, vrienden. En zullen het wel redden, dacht U ook niet?1' „Jaowel, we zelle eikoar nog wel es zien. We zijn naomelijk buren. Daor is mien stee, vat je? A-jie melk neu- dig hêt, mo-jie 't moar zegge, dan laot ik het je wel brenge". Joop krabde zich eens achter het oor. „Daar zeg je zo wat. Ja, je bent de eerste, dus waarom zouden we je de klandizie niet geven? Een goede buur is altijd beter dan een verre vriend. Top! Breng ons vanavond maar een paar liter melk. Kan dat?" „Alstoeblief, meheer," antwoordde de boer, even aan zijn pet tikkend. „Je kriegt ze vars, zo van de koei. En as meheer soms botter neudig het, kun nen we dat ook leveren. En ik hêt ook Een van de belangrijkste standen op de tentoonstelling te Groede was stellig die van de schoolfloralia, zowel ten aanzien van de daaraan bestede moeite als van de toekomst. Hieronder volgen de bekroningen, waarbij opvalt, dat de meisjes de jon gens verre hebben overtroffen. Groede, o. 1. school ie prijs: Suus Verplanke, Ali D'Hont, Connie de Smit. 2e prijs Adrie D'Hont, Betsy Duininck, Connie de Smit. Groede, r. k. school ie prijs Monique Dossche, Emelda de Winter, Anita Dossche. 2e prijs Emelda de Winter, Monique Dossche, Magda Cammaert. Oostburg, o. 1. school ie prijs: Elizabeth Bossand, Ina Sim pelaar, Mia de Lozanne. 2e prijsElizabeth Verhage, Wies Kayser, Bram Legrand Tanny Bijl. 3e prijs Catharina Risseeuw, Bernie van Goor, Betsy Risseeuw, Bram Deij. 4e prijs Jacques Versiuijs. Biervliet, o. 1. school A ie prijs: Janny Dhondt (2 x), Betsy Moens. 2e prijs: Willy Schilleman, Betsy Moens, Piet Dingemanse. 3e prijs Poulina Haak, V/ilIy Schille man. 4e prijs: Freek Dieleman. Biervliet, Y. k. school ie en 2e prijs Vera de Boevere. 2e prijs Arnold Westdorp. Biervliet, o. 1. school B, Driewegen ie prijs: Marietje von Hout, Tonny Rijnberg. 2e prijsCor Boeije, Theo Engels, Anneke de Meijer. Zuidzande, o. 1. school ie prijs Suzy Neuféglise. 2e prijs Suzy Verhage, Jac. Everwijn. 3e prijs Abr. Risseeuw. De prijs voor de mooist gekweekte potplant, een Ster van Bethlehem, was voor de kinderen Brakman te Groede, die daarmee de medaille verkregen van de oudercommissie der o. 1. school te Groede. Van school A te Biervliet en de school van Zuidzande waren enkele tekeningen ingezonden die verdienste lijk waren. Aan dit onderdeel kan mogelijk een volgende gelegenheid meer aandacht worden besteed. Kitty de Die van Biervliet had zich als oudere bij dit streven aangesloten. Ook van haar waren mooie tekeningen ingekomen. In de vacature van Directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, ontstaan door de benoeming van Mr. J. Milius tot gedelegeerd lid van de Raad van Beheer van deze instelling, is met ingang van I Januari 1954 be noemd de Heer Mr. H. A. R. Schuit, secretaris van de Directie van Rijme- nam N.V. te 'sGravenhage. De heer Schuit heeft gestudeerd in de rechtswetenschappen aan de Rijks- uuiversiteit te Leiden. Na deze studie te hebben beëindigd, was hij enige goeie kees, volvet. Joop keek de oude man bij het op sommen van deze lekkernijen even schaapachtig aan. „Boter, zegt U?" Van verbouwereerdheid begon hij nu opeens „U" te zeggen. „Ja, dat is waar ook. Breng meteen maar een pond mee. En kaagja, hoe gaat dat? Per ons of. De boer grinnikte even. „Neej, ik heé geen winkel, 't Zijn Edammertjes, zo van een pond of drie, vier Joop bevochtigde zijn lippen.Kaas van een pond of drie, vier „Best," besloot hij, niet langer wei felende. „Breng ons ook maar een kaas. Maar niet al te zwaar. „Ik zal er ien van drie pond veur oe uutzoeke. Zodra ik gemolke heej, zal ik alles laote brengen. Bedaankt veur de lieferaantie." En het mannetje draaide zich om en liep naar zijn boer derijtje, dat een dertigtal meters van de schuur verwijderd was. Hij zuchtte eens en zei in zichzelf: Joop, jongen, waarvan zullen we dat betalen? (Wordt vervolgd). jaren werkzaam als directie-secretaris van de toenmalige Philips Verkoopaf deling voor Nederland, vervolgens heeft hij een leidende functie vervuld in een aantal middelgrote Nederlandse onder nemingen, waarbij vooral hun export belangen zijn aandacht hadden. In de ze jaren heeft hij een bezoek gebracht aan tal van Europese landen, waarbij hij tevens gelegenheid had kennis te nemen van bekende internationale Jaar beurzen. Mr. Schuit is gehuwd en 45 jaar oud. Zondag 4 en Donderdag 8 October Jan Cammans (George Radfern) in „GOUDEN REGEN" Blijspel van J. P. Priestley VertalingAnnie Vogelenzang Regie: Jan Cammans De voorstellingen hebben plaats de Zondagnamiddag om 3 uur en Zondag en Donderdagavond om 7.30 uur. Zondag 4 October 14.30 u.: „DE TOVERFLUIT" 19.30 u.„CZARDAS VORSTIN" Woensdag 7 October 19.30 u.„LE BAL MASQUE" Vrijdag 9 October 19.30 u. „MAROUF". Zondag 11 October 14.30 u.: „MAROUF" 19.30 u.„LE BAL MASQUE" WIENER EIS-REVUE Vanaf Woensdag 28 October heeft er in het sportpaleis een groot IJs- feest plaats. De beroemde Wiener Eis- revue-troep die reeds gans Europa naar de voorstellingen deed vloeien en een wereldbefaamdheid heeft verwor ven, brengt thans de nieuwe revue 1953 in prachtige décors en nieuwe costuums. Zondagsdienst Centra m Kraamzorg West Z.-Vl. 4 Oct. 1953 Zr. de Jong, Cadzand, tel. 65. WIELERSPORT P. v. d. Lijke winnaar van 2 daagss wielerwedstrijd. Zaterdag 26 en Maandag 28 Sept. werd te Lokeren (België) een twee daagse wielerwedstrijd voor amateurs verreden, waaraan door 52 renners werd deelgenomen, waaronder ook ver schillende Nederlanders. Zaterdag wist de Groese favoriet P. v. d. Lijke beslag te leggen op de vierde plaats in de spurt waarin on geveer 40 man. Zodoende werd hij goed geklasseerd voor de algemene rangschikking. Maandag wist hij zich met 5 man voorop te werken, o.a. met Schrauwen, v. d. Perre, de Neef en Buis. Deze 5 renners konden hun voorsprong tot het einde toe handhaven, zodat de beslissing moest vallen in de spurt, die op puike wijze werd gewonnen door P. v. d. Lijke voor Schrauwen. 3e werd v. d. Perre, 4e de Neef en 5e Buis. Zodoende wist v. d. Lijke niet alleen deze rit te winnen, doch ook deze tweedaagse. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens brengt U deze week de schitterende kleuren film „The Crimson Pirate". Een avon tuurlijk en romantisch verhaal. Bij de vertoningen van deze film is ten duide lijkste bewezen dat het publiek bovenal de humorvolle wijze waarop het koste lijke verhaal wordt weergegeven, weet te waarderen. Naast het publiek dat van een frisse actiefilm houdt, trekt de Crimson Pirate enorm veel bezoe kers, die gaarne dieper zien. Wij raden U derhalve ten sterkste aan deze aan eenschakeling van komische gebeurte nissen, waarin de humor de boven toon voert, te gaan zien. Plaatselijk Nieuws. IJzendijke Aanstelling. Tot tijdelijk hulpcommies te Hans- weert is met ingang van 1 October a.s. aangesteld de heer D. C. Selen uit deze gemeente. Eede Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft is voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur geslaagd de heer J. M. Rootsaert, alhier. Biervliet Ongeval De 10-jarige I. de V. alhier pro beerde op haar handen te staan. Zij kwam bij dit spelletje zo ongelukkig te vallen, dat haar arm uit het lid was en het sleutelbeen brak. Zij werd naar het ziekenhuis te Oostburg ge bracht, doch mocht na de behandeling weer huiswaarts keren. Aardenburg Internationals Autoralicy. Op initiatief van de V.V.V. zal op Zaterdag 24 October a.s. een auto- ralley worden gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door de Axelse Motor- en Automobielclub en ook de Brugse Courant zijn medewerking zai verlenen. Het is een kaartlees-rit, waarvan het traject loopt over Nederlands en Bel gisch gebied. De schaal waarop de weg is getekend, is dezelfde als die van de wegenkaarten van de Nederlandse Automobielbond. De deelnemers moe ten de diverse controleposten zien te vinden over een afstand van 90 km. De gemiddelde snelheid voor auto's moet 36 km. en voor motoren 32 km. zijn. Gestart wordt te Terneuzen. De aan komst is op de Kaai te Aardenburg. Niet ontplofte granaat gevonden. In deze gemeente werd bij riolerings werkzaamheden voor een in aanbouw zijnde woning aan de Haven een on- ontplofte granaat gevonden. Het pro jectiel is door de mijnopruimingsdienst weggehaald. Schoondijke Gehuldigd. De heer G. W. Wilschut, comman dant van de brandweer alhier, werd in een jrdoor het gemeentebestuur in het gemeentehuis belegde contact avond met de plaatselijke vrijwillige brandweer gehuldigd, in verband met het feit, dat hij thans 15 jaar zijn diensten als zodanig belangeloos heeft verricht. Ter gelegenheid van het be trekken van een nieuwe woning werd hem door de gemeente een schilderij aangeboden. Oostburg Zangwedstrijd. In het kader van de Winkelweek 1953 werd alhier op de Markt een zangwedstrijd gehouden. Pi.m. duizend mensen waren bijeen om de ver schillende prestaties der zangers en zangeressen te volgen. Tot het slagen van de avond droeg bij het optreden van de heer Renaat Verween uit Maldeghem, die als conferencier in ge- zappig Vlaams de tussenpauzes „op vulde". De jury, bestaande uit de H.H. J. de Klein, J. H. van Kampen en P. J. de Ridder, werd bijgestaan door vijftig mensen uit het publiek. De prijzen werden behaald door 1 F. de Lijzer, Cadzand (beker); 2 Iz. Versprille, Oostburg (lauwertak); 3 Paula Marclé, Adegem (B.) (medaille); 4 Pierre Leenhouts, Oostburg; 5 Duo P. VersprilleJ. de Voogd, Oostburg; 6 R. de Clerq, Sluis; 7 Mej. N. van Pamelen, Adegem (B.); 8 J. Steyaert, Eede; 9 G. de Wever, Oostburg; 10 Jac. Nortier, Oostburg; 11 P. Ie Cocq, Aardenburg; 12 Duo Saar Kramers Willy Bruijnooge, Breskens; 13 Mevr. Souliron, St. Laureijns (B.); 14 R. Rodts, Oostburg. Mooi succes. Op de zangwedstrijd te Vossen hol (Maldeghem) heeft Pierre Leen houts uit Oostburg een prachtig suc ces behaald. Hij won de eerste prijs en tevens een mooie beker. Als enige Nederlander een fraai resultaat. Plechtiga inzegening. De Hoogeerwaarde Heer Deken Lievegoed heeft Zondagmiddag te Oostburg het reeds voltooide gedeelte van het R.K. Verenigingsgebouw, be stemd voor het Wit-Gele Kruis, plech tig ingezegend. Dè deken wees op de taak van het Wit-Gele Kruis. Hij hoopte dat het nieuwe gebouw aan de gestelde eisen zou voldoen. De heer A. P. Modde trad in de hierna gehouden ledenvergadering af als voorzitter. Het bestuur werd aan gevuld met de heren C. Rooze en J. Commandeur uit Oostburg en P. den Hamer uit Schoondijke.

De Schakel | 1953 | | pagina 2