Land- en tuinbouw Kon. Nederlandse Schouwburg Ie Geul. Zaaizaadontsmetting. Langs allerlei wegen wordt momen teel in het landbouwbedrijf getracht de opbrengsten op te voeren. Hierbij wordt vaak gebruik gemaakt van zeer kostbare maatregelen als 'd.v. mecha nisatie, ruilverkaveling, ontwatering enz. Een zeer goedkope wijze van oogst- vermeerdering in de graanbouw is echter het ontsmetten van het zaai graan waardoor tevens kwaliteitsver betering wordt verkregen. Vooral op kleinere bedrijven wordt het ontsmet ten van zaaizaad nog lang niet alge meen toegepast. Door een behandeling van het uit te zaaien zaad met een zaadontsmetter (b.v. Landisan droog) wordt het op treden van een aantal ziekten als b.v. steenbrand in tarwe, stuifbrand in ha ver en Fusarium voorkomen. Deze ziekten kunnen anders de opbrengst aanmerkelijk'verlagen. Bovendien kan door het ontsmetten de uit te zaaien hoeveelheid zaaizaad met to a 15 pCt verminderd worden. Alleen al door dit feit worden de ge ringe kosten aan het ontsmetten ver bonden reeds gedekt. De leus van ie dere landbouwer moet dan ook zijn: „Geen kg. niet ontsmet zaad de grond in." Zaaizaadontsmetting is productie verhoging zonder kostbare investeringen. Voetbal Programma voor Zondag a.s. OdioR.C.S; BrcskcnsCorn Boys. Wil R.C.S. niet achterop raken, dan moet van Odio gewonnen worden, wat geen gemakkelijke taak zal zijn. Breskens krijgt aan Corn Boys ook geen gemakkelijke tegenstander. Niet temin kan Breskens zeker de helft van de winst thuis houden. Om 10.30 u. speelt Breskens IV tegen Vlissingen V. De stand is nu Odio 2 2 Hulst 2 2 Corn Boys 2 1 R.K.F.C. 2 1 Biervliet 2 1 R.C.S. 2 1 Breskens 1 o Zeelandia 2 o Axel 2 o Nieuw Borgvliet 1 o De Zeeuwen o Meto 2 o 4 0- 3 4 7—4 3 2o 3 6—3 3 3—3 2 12— 7 1 11 1 1— 2 o 14 o 29 o 3— 8 o 16 Abe. DUIVENSPORT. Duiven-Mij „Nog Sneller1' te Breskene. Uitslag cadeau-vlucht uit Moescroen op Zondag j 1. Aantal 284. Los 9 u. 25 min. Aankomst ie duif 10 u. 26 min snelheid 1263 m. per min. i, 26, 32, 41, 48, 95 P. v. d Walle. 2 J. v. Dierendonck. 3, 46, 57, 88 J. van Gijs. 4, 18, 39» 56> 59, 65 Faas Mz. 5, S, 55 J. v. d. Broecke. 6, 10, 72, 8i J. Datthijn 7, 16 Sj. Klaaijsen. 9 J. Adam it, 23, 31, 40, 49, 90 J. Jacobs. 12, 29 en ie overduif A. Ekkebus. 13 W. Bruijnooge. 14, 69 Quaars-L. 15, 54, Fred schoot in een lach. „Schiet op, zwamneus, geen mens luistert immers naar je? Laten we ons bezit maar eens in ogenschouw gaan nemen In de halfduistere schuur, die een betonnen vloer had, scharrelden de beide jongelieden even rond, totdat Fred's ogen enigszins aan de duister nis gewend geraakt waren en een knopje ontwaarden. Hij draaide het om en toen baadde de schuur in een zee van licht. „Drommels," zei Joop waarderend, „we hebben nog electrisch licht ook. Is-ie effe tijn? Maar wat een rommel daar in die hoek". Beiden bekeken de hoop, die achter in de schuur lag; een aantal lege ben- zineblikken, enkele glasplaten, planken, een halt-verroeste zaag, een hamer zonder steel, stroomdraad, een lege gieter en een paar emmers. Verder wat gereedschap, alles zwaar onder de roest. „Wie weet, hoe ons dit nog te pas kan komen. Laten we nu eens naar boven gaan," stelde Joop voor. „Er moet daar ergens een kamertje zijn. We kunnen ons hier dus ook gaan vestigen". „Is het werkelijk?" vroeg Fred ver- 83 A. de Hulster. 17 J. Dierx. 19, 71 A' Haartsen. 20, 77 L. v. d. Wege. at, 22 M' Quaars. 24, 60 J. Carels. 25, 47 A. Vermeu len. 27, 76 A. Bondewel. 28, 34, 38, 63 J. Wisse. 30, 78 J. Klaasen. 33 H. Oosterling- 35 P. Buize. 36 A. Hamelijnck. 37, 45 P. Blaakman. 42, 64 J. Buize. 43 R. v. Quekel. berghe. 44 C. van Opdorp. 50, 80, 93 E. Pieters. 51, 89 E. van Zeele. 52 Versprille-K. 53, 75, 85 J- Pleijte. 58 W. Fenijn. 61 P. Vermeulen. 62, 86, 94 I. de Jonge Az. 66, 84 Versprille-H. 67, 74 A. Quaars. 68 I. Ritico. 70 A. de Jonge. 73 G. Pleijte. 79 A. J. Ver duin. 82, 87 J. Vermeulen. 91 W. Klaaijsen. 92 Iz. Faas. Zondag 27 Sept. en Donderdag 1 Oct. „DE VROLIJKE VROUWTJES VAN WINDSOR" Blijspel van William Shakespeare Regie: Maurits Balfoort Zondag 4 en Donderdag 8 October Jan Cammans (George Radfern) in „GOUDEN REGEN" Blijspel van J. P. Priestley Vertaling: Annie Vogelenzang RegieJan Cammans De voorstellingen hebben plaats de Zondagnamiddag om 3 uur en Zondag en Donderdagavond om 7.30 uur. Zondagsdienst doktoren. 27 Sept. 1953 Breskens, Groede, Schoondijke Dr. Sorgedrager, Groede, tel. 2. Aardenburg, Oostburg: Dr. Loose, Oostburg Zondagsdienst Centram Kraamzorg West Z.-Vl. 27 Sept. 1953 Zr. de Graag, Groede, tel. 52. Plaatselijk Nieuws. Sluis Jubileum „Apollo" Zaterdag en Zondag j.l. vierde de muziekvereniging „Apollo" haar 75- jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan een festival was georganiseerd. Des Zaterdagsmiddags werden de besturen van de deelnemende muziekgezelschap pen op het gemeentehuis ontvangen, waarbij het woord voerden de waarne mend voorzitter van „Apollo", de heer M. Leenhouts, de burgemeester, P. F. van Hootegem, pastoor Rombouts en ds. Greeneveld. Beide laatstgenoemden legden in het bijzonder de nadruk op het nut van de muziekbeoefening als vrije tijdsbesteding. Namens de Aar- denburgse muziekvereniging sprak de heer C. Wijffels. Na deze ontvangst volgde een muzi kale rondwandeling van de deelnemende korpsen door de gemeente, waarna concerten werden gegeven. Elke con certerende vereniging ontving een her inneringsmedaille, terwijl het korps met het grootst aantal werkende leden, nl. de Harmonie „Terneuzen" een extra rast. En uit pure nieuwsgierigheid sprong hij met twee treden tegeliik de verrassing kreeg. min of meer gammele ladder op, op de voet gevolgd door zijn vriend. De zoldervloer rustte op een stevige balklaag en er waren enkele ramen in het dak, zodat er behoorlijk licht naar binnen viel- Aan de voorzijde was een gedeelte afgeschoten en toen Joop de deur daarvan ontsloten had, bleek het een aardig ruim vertrek te zijn, dat uitzag op de straatweg. Ook hier lag weer veel rommel, onder anderen een aantal blikken, gedeeltelijk gevuld met verschillende kleuren vert, voorts ook weer wat verroest gereedschap en zo waar een paar meubels. Bij het raam stond een tafel en er om heen drie vrij stevige stoelen. „Misschien is het wel een kan toortje geweest," opperde Fred. „Wat het geweest is, doet er niet toe," meende zijn vriend. „Vanaf dit ogenblik is het onze woning." „Alleen een beetje hard zonder bed." „Daarvoor zullen we wel een oplos sing vinden. Maar ik ben er van over tuigd, dat we hier de kans van ons leven hebben en die zullen webenutten." (Wordt vervolgd.) Ook des Zondags verliep alles in de geest van de vorige dag. Op het stad huis voerde het woord de heer M. Leenhouts, waarnemend voorzitter van „Apollo", terwijl tevens de mededeling werd gedaan dat een Belgische muziek handel aan „Apollo" een trompet had aangeboden. De heer J. Gosseije uit Oostburg sprak namens de Nederlandse korpsen, terwijl de heer Monbahieu uit Dudzele feliciteerde namens de Belgische korpsen. Tot slot sprak nog burgemeester Van Hootegem, die in het bijzonder lof toezwaaide aan de ruim 80-jarige heer F. Blaeke voor het vele werk, dat hij voor „Apollo" heeft verricht. Ook vlak na de oorlog is hij het geweest, die direct weer heeft aangepakt en „Apollo" zich weer spoe dig van de bekomen schade heeft kunnen herstellen. Mede door het zeer fraaie najaars weer zijn het èn voor „Apollo" èn voor de gemeente Sluis een paar goed geslaagde dagen geweest. Huldiging jeugdige redder. Burgemeester Van Hootegem te Sluis heeft in de R.K. jongensschool de n-jarige C. Baay gehuldigd in ver band met de moedige wijze, waarop hij op 22 November 1952 een vriendje van de verdrinkingsdood redde en waarvoor hem namens het Carnegie- Heldenfonds een fraai polshorloge met inscriptie werd aangeboden. De burge meester stelde Keesje tot een voor beeld aan de andere jongens en felici teerde de ouders met hun kranige zoon. Het horloge draagt de inscriptie „Aan C. J. Baay voor moedig gedrag op 22 November 1952". Het hoofd der school, de heer Chr. Bukkens, boodt Kees namens het per soneel twee mooie boeken aan. De heer Baay dankte namens zijn zoon voor deze onderscheiding. Brandweerwedstrijden. Een aantal brandweerkorpsen uit Nederlands en Belgisch Vlaanderen hielden Zaterdag j.l. wedstrijden te Sluis, in tegenwoordigheid van vele brandweerautoriteiten. De jury bestond uit de heren J. Pilaar, brandweercommandant te Goes, H. Nijhof, brandweercommandant te Fijnaart, de luitenants Goesee en Am'ijs uit Roesselaere en Knokke en J. van As, brandweerdeskundige te Vlissingen. De eerste prijs voor de beste Belgi sche brandweercommandant ging naar de heer A. Debacker uit Inglemunster. De commandant van Hoofdplaat, de heer Lecluijze en die van Waterrland- kerkje, de heer Kramer, hadden een gelijk aantal punten en moesten loten, maar de commandant van Waterland kerkje, die het vorig jaar de comman- dantsprijs behaalde, stond sportief deze prijs af aan zijn Hoofdplaatse collega. Een daverend applaus onderstreepte deze vriendelijke geste. Hoofdplaat kreeg bovendien nog een extra pluim van de jury voor de wijze, waarop het als klein korps met gering materiaal, maar met groot enthousiasme, voor het eerst aan deze wedstrijden deelnam. Na de prijsuitreiking door burge meester van Hootegem, spraken nog de commandanten van Breskens en Gullegem (B.) hun dank uit voor de goede ontvangst in Sluis. Het korps Sluis kreeg nog een gift van f I50,van de N.V. Incassobank voor de wijze waarop het is opgetreden bij de brand in dit bankgebouw, een paar weken geleden. Nog een gift van f 20,kwam van een onbekende gever, voor het optreden van het korps bij een andere gelegenheid. De uitslag van de wedstrijden was als volgt Belgische afdeling 1. Ingelmunster 2. Avelghem 3. Rumbeke 4. Marke (winnaar 1952). De overige korpsen werden gelijk gewaardeerdArdoije, Gullegem, Menen, Nieuwpoort en Zwe- vezele. Nederlandse afdeling t. Aarden burg 2. Breskens3. Sluis (winnaar 1952); 4. Hoofdplaat. Gelijk gewaar deerd werden Biervliet, Cadzand, Oost burg, Schoondijke, Waterlandkerkje en IJzendijke. Hontenisse werd gelijk ge waardeerd met de prijswinnaar Aar denburg en zal een gelijkwaardige prijs ontvangen. Breskens Collects De collecte, voor de kankerbestrijding heeft alhier f 136,opgebracht. Aanbesteding Door het Architectenbureau J. C. P. Loonen B. N. A. te Breskens, werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bijbouw aan de Dorps straat te Breskens voor rekening van de heer A. Fenijn-de Rijke te Rotter dam. Het werk is gegund aan de volgende aannemersGebr. Vergouwe, J. van Rosevclt, L. Izebout, W. van de Walle en J. Basting, allen te Breskens. Aanbesteding. Door het Architectenbureau J. Jansen alhier werd op Woensdag j.l. het bou wen van een woonhuis aan het Oran jeplein aanbesteed. De uitslag was als volgt: Metsel- en timmerwerk: Gebr. Maas f 12.985, Metselwerk: Fa. C. Daansen en Zn. f 8 934, Fa. Pleijte en de Winde f 9 381. Timmerwerk: W. J. Jacobs f 3.950, C. Brevet f 3-997, J. van Rosevelt f 4.190. J. Cruson f 4.363, Smeedwerk: Gebr. Rookus f 158, Loodgieterswerk: L. Izeboud f 9 77> Gebr. Rookus f I 018, Electriciteit: W. v. d. Walle f 457,— A. Brevet f 475, I. de Visser f 536, Allen inschrijvers uit Breskens. De gunning is aangehouden. Collect*. De in Breskens gehouden col lecte ten bate van de T.B.C.-bestrij ding, heeft bruto f tl5,95 opgebracht. Relsvereniging „Vrij en Blij". In de j.l. gehouden vergadering van de reisvereniging „Vrij en Blij" te Breskens is besloten, het volgend jaar een twee-daagse reis te maken naar Duitschland. Jubileum. De heer A. Schaap te Breskens (Nieuwe Sluis) vierde gisteren zijn 25- jarig jubileum bij de Stoomtram Mij. Breskens—Maldeghem. De Directie bood hem een enveloppe met inhoud aan, terwijl hij van het personeel een aandenken kreeg. Aanrijding. Woensdagmorgen had op de hoek Dorpsstraat-Grote Kade-Boulevard een aanrijding plaats tussen een brom fiets, bestuurd door de 80-jarige J. de V. te Nieuwe Sluis en een luxe auto. Doordat de V. geen acht sloeg op de voorrangsweg, werd hij door de auto, bestuurd door R. uit Sittard, gegrepen en tegen de betonweg geworpen. Met een bloedende wonde aan de linker hand werd hij bij omwonenden binnen gebracht. Dokter van der Maas, welke spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp, waarna hij voor verder onderzoek is overgebracht naar het ziekenhuis te Oostburg. De Rijkspolitie, die eveneens spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in. E.H B.O.-cursus. Evenals het vorige jaar zal ook nu weer gedurende de wintermaanden te Breskens een cursus worden gege ven ter verkrijging van het eenheids diploma E.H.B.O. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie elders in dit blad. Eerste steenlegging Geref. Kerk. Maandag j.l. werd door Ds. J B. van Mechelen als Consulent van de Geref. Kerk de eerste steen gelegd van deze kerk. Vooraf las de Praeses van de kerke- raad Pi. 84 voor en dankte allen die gekomen waren om hun belangstelling te tonen. Hierop verzocht hij Ds. van Mechelen over te willen gaan tot het leggen van de eerste steen. Ds. van Mechelen hield hierna een korte toe spraak. Enkele jaren zijn we gehuis-

De Schakel | 1953 | | pagina 2