E OOFT- en TE GROEDE VJ ZONDER GELUK vaart niemand wel SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 452 Vrijdag 18 SEPT. 1953 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR <S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra De driedaagse feesten te Groede, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Maatschappij ter bevordering van Ooft- en Tuinbouw, zijn schitte rend geslaagd. De feestelijkheden wer den Zaterdagmiddag ingezet met een optocht van praalwagens en groepen, die door de fraai versierde straten trok en waarbij het talrijk publiek van heinde en ver was gekomen om dit schouwspel gade te slaan. De stoet werd geopend door edelvrouwen te paard, waarna de fraaie wagens volg den, waarbij men zag uitgebeeld Vader Cats, alsmede houtzagers uit vroeger dagen, sneeuwwitje, elfen, een bloemen- mozaïk, een grote korf met bijen, enz terwijl de beide plaatselijke muziekver enigingen medewerking verleenden. Om half drie werden de genodigden officieel ontvangen door het gemeente bestuur, o.a. waren aanwezig de Com missaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. de Casembroot, Ir F. W. Honing, A. S. Lockefeer en C. Hamelink, leden van Ged. Staten van Zeeland, Ir J. van Hennik, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, Jhr. J. van Vredenburgh, leden van Prov. Staten en burgemees ters uit West Zeeuws-Vlaanderen Burgemeester Everaars sprak hier namens het gemeentebestuur en de gehele bevolking en heette allen har telijk welkom, in het bijzonder de Voorzitter van de vereniging van Ooft- en Tuinbouw, de heer Hoolhorst, die een bloemenmand werd aangeboden. De heer Hoolhorst dankte hiervoor hartelijk en bracht hulde aan de bur gerij van Groede, voor de vele werk zaamheden die zij voor de feestelijk heden verricht hadden. Ook bracht hij nog in herinnering de oorlogsdagen, toen Groede voor zeer velen een toe vluchtsoord was. Daarna werd een telegram voorgelezen, hetgeen werd verzonden aan H.M. de Koningin en waarin hulde en trouw werden betuigd. Om vier uur had de officiële opening van de tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw plaats, welke verricht werd door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. de Casembroot. De voorzitter, de heer Hoolhorst, zeide dat de maatschappij in West FlUlLLËTON door HENK VAN HEESWIJK 2. „Nu moet je eens opletten," vervolg de zijn vriend, zonder op Fred's woor den acht te slaan, „hoeveel auto's hier langs komen. In het kwartiertje, dat we hier nu staan, zijn er zeker al wel vijftig gepasseerd." Fred keek zijn vriend hoofdschud dend aan en zei op meewarige toon: „Zou je nu niet liever daar onder die boom gaan liggen? Dan knap je wel weer op." „Als jij niet oppast, knap ik jou af," antwoordde Joop nijdig. „Begrijp je me dan nog niet eens, uilskuiken? Let nu eens op deze schuur. Die staat na genoeg aan het einde of aan het begin van dit dooie dorp. Net zoals je het noemen wilt. In heel dit gat is geen garage te bekennen. Nou, wij zijn de Zeeuws-Vlaanderen slechts een beschei den rol vervult, doch hoopte dat in de toekomst een belangrijker plaats zou kunnen worden ingenomen. Hij meende, dat de stichter, Vorsterman van Oyen, deze ontwikkeling anders had verwacht. Misschien dat het mogelijk zou kunnen zijn, over drie jaar, bij de volgende tentoonstelling, dat de vo'kstuinderij dan weer even sterk vertegenwoordigd zou zijn als vroeger. Daarna hield de Commissaris der Koningin zijn openingsrede en zeide zich nog te herinneren, dat vroeger zijn vader, als lid van Ged. Staten, enthousiast kon verhalen over de fees telijkheden van de Maatschappij. Een expositie als deze brengt samenwerking tot stand op velerlei terrein. Het deed spreker genoegen dat de beide muziekverenigingen hieraan ook hun medewerking verleenden en bracht hulde aan deze gemeente, omdat zij er twee korpsen op na kan houden. Verder hoopte hij dat de Maatschappij tot in lengte van jaren zou mogen werken aan de bevordeiing van de volkstuinderij in West Z.-Vl. De heer van Dijk, directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Schoon- dijke, hield een korte toespraak, waarin hij eveneens de heer Vorsterman van Oyen herdacht. De tentoonstelling was keurig inge richt, waardoor iedere bezoeker een goed overzicht had van het tentoon gestelde fruit, alsmede van de groenten, waarbij zeer goede kwaliteit te bewon deren viel. De tentoonstelling heeft dan ook een zeer groot aantal bezoe kers getrokken en kan uitstekend ge slaagd genoemd worden. De bewoners van Groede, die vele dagen gewerkt hebben aan de versie ring en verlichting der straten, om hun gemeente zo aantrekkelijk mogelijk te maken voor de talrijke bezoekers ge durende de feestdagen, zijn in hun opzet volkomen geslaagd. Alles zag et keurig en feestelijk uit, terwijl des avonds de verlichting een prachtige aanblik bood. De Zaterdag werd besloten met zang en muziek, waaraan o.a. medewerkten de Chr. muziekver. „Hosanna", het eersten. We huren deze schuur en we beginnen hier een garage." Fred dacht een poosje na en krabde zich achter het oor. „Drommels, dat is nog niet zo gek bekeken. Ik zou zeggen, daar zit wat in. Maar heb jij centen om dat ding te huren?" „O," antwoordde de ander op zor geloze toon, „dat komt wel in orde. Hier is goud te verdienen.dat verzeker ik je.' „Van wie zou deze schuur zijn?" „Dat zullen we wel te weten komen. Maak jij de band maar in orde, dan zal ik eens informeren." Joop liep naar de eerste de beste winkel in de straat, een sigarenzaak, en haalde zijn laatste gulden voor de dag. Toen hij zijn sigaretten in ont vangst genomen had, vroeg hij langs zijn neus weg aan de winkelier: „Die grote schuur, die daar aan het einde van het dorp staat, van wie is ze?" „Daar links van de weg bedoeld U? O, dat is een bollenschuur geweest. Eigendom van de heer Van der Berg". „O, dat dacht ik al," antwoordde Westkappels dameskoor, een accordeon- ensemble en de Amb :,nnezenband „Suara Maluku". De feestelijkheden te Groede zijn Zondag voortgezet met een muziekfesti val, waaraan medewerking werd ver leend door de muziekverenigingen uit Groede, Nieuwvliet, Oostburg, St. Lau- reijns, St. Margriete en Zuidzande. Bij de ontvangst van de diverse mu ziekverenigingen op het tentoonstellings terrein door Burgemeester J C. Everaars reikte hij aan al de muziekverenigingen een herinneringsmedaille uit voor hun medewerking en dankte allen, ook de inwoners en toeristen uit W. Z. Vlaan deren, voor hun grote belangstelling en opkomst naar de tentoonstelling. De genoemde corpsen gaven concerten, zo wel op het Prinses Marijkeplein alsme de op de tent nabij het gemeentehuis, waarbij de belangstelling, vooral des avonds, weer groot was. Op Maandag na de herhaling van de rondrit der praalwagens door de gemeente, werd op het tentoonstellingsterrein een mu zikale uitvoering gegeven door de Mu ziekvereniging „Hosanna" te Groede. Tevens werden door meisjes van de Boerinnenbond op het Marijkeplein rei dansen opgevoerd. Hierna volgde 'n con cert door de muziekver. „Oefening Kweekt Kunst" te Schoondijke. Na deze uitvoering kwam als attractie van deze avond, de uitvoering van het bekende Radio-ensemble „Vrij en Blij," met medewerking van „Mandolinata," Henk Dorel, Peter Oran de eerlijke zakkenroller), het geheel onder leiding van Wessel Dekker, onder het motto „Elck wat Wils". Duizenden bezoekers waren dan ook samengestroomd op het Prinses Marij keplein om dit te beluisteren. Als slot werd nog opgevoerd een zeer goed in de smaak vallend kleurenspel, o. 1. v. J. Oosterling. Met een muzi kale rondgang door de gemeente, werd dit voor de gemeente Groede zo be langrijke feest gesloten. De prijzen, die voor deze tentoon stelling beschikbaar gesteld waren, wer den als volgt toegekend: Een grote zilveren medaille van H.M. de Koningin, aan de Afd. Groede van de Maatschappij tot Bevordering der Ooft- en Tuinbouw, voor haar inzen ding bloemen. Een dito medaille van Z. K. H. Prins Bemhard aan de Afd. Zuidzande van de Mij. tot Bevordering der Ooft en Tuinbouw voor haar in loop, rustig rokend, hoewel hij nog nooit van mijnheer Van der Berg had gehoord. „Apropos, waar woont hij tegenwoordig?" Verwondering op het gezicht van de winkelier. „Mijnheer Van der Berg woont nog steeds op „Ruimzicht," al zo lang als ik me kan herinneren. Maar hij doet tegenwoordig niets meer. Z'n koetjes op het droge zogezegd. Ja, vroeger was er met de bloembollen een aardige duit te verdienen. Dat wordt straks weer minder. En daarom heeft Van der Berg zich bijtijds teruggetrokken. Hij heeft al zijn land verkocht op het stukje bij zijn huis na en die schuur wilde de nieuwe eigenaar niet hebben. Ze staat al maanden leeg." Joop wist voorlopig genoeg, groette en vertrok. Fred had inmiddels het wiel weer aangebracht en was bezig zijn vuile handen in een sloot langs de kant van de weg te wassen. „Nou kapitein," commandeerde Joop, „klim maar weer op je brug. We gaan naar „Ruimzicht," want daar woont de eigenaar van deze keet". zending bloemen. Een zilveren medaille van de Commissaris der Koningin in Zeeland, aan J. Kouijzer te Biervliet voor zijn inzending handelsfruit Een zilveren meda ille van de gemeente Aar denburg aan de heer Bouwens te Aar denburg met een inzending bloemen. Een dito medaille der gemeente Bier vliet, aan A. Dijk te Biervliet voor een inzending fruit. Een zilveren me daille der gemeente Breskens, aan J. J. de Jonge te Schoondijke. Een zilveren medaille der gemeente Cadzand, aan L. de Die te Biervliet. Idem van de gemeente Nieuwvliet aan C. Leenhouts te Aardenburg voor handelsfruit. Een dito medaille der gemeente Retranche- ment voor een inzending groenten aan C. Leenhouts te Aardenburg. Een zil veren medaille van de gemeente Wa terlandkerkje aan L.Verduijn te Schoon dijke voor handelsfruit. Een dito der gemeente IJzendijke aan G. Poucke voor groenten. Een dito der gemeente Zuid zande, a/d Afd. Zuidzande v/d Mij. tot be vordering der Ooft en Tuinbouw. Een dito medaille van de heer Bu-gemees- ter der gemeente Groede, aan W. v.d. Walle te Groede, voor groenten. Een dito medaille van de Burgemeester der gemeente Oostburg, aan J. Aers, voor zijn groep heesters. Een dito medaille van C. W. Cijsouw, wethouder te Groe de, aan A. Dossche. Een dito medail le van C. Cijsouw-van Cruijningen, wet houder te Groede aan J le Ciercq, voor zijn groenten. Een zilveren medaille van Mevr. E. J. v. d. Broecke- de Man te Aardenburg, aan P. J. Vis, voor zijn inzending groenten. Een dito van de heer A. J. Cambier te Breskens, aan de heer Zonnevijle te Vlissingen, voor zijn ingezonden groenten. Een zilveren medaille van de heer D. Dekker te Waterlandkerkje, aan F. Haak te IJzen dijke, voor zijn dahlia's. Een dito van de heer A. H. M. var, den Hoek te Groede, aan M. Aars te Oostburg, voor bloemen. Een bronzen medaille van Jhr. J. van Vredenburgh te Kapelle (B.), aan de Afd. Biervliet van de Mij. tot bev. voor Ooft en Tuinbouw, voor een inzending bloemen. Een bronzen medaille van de heer M. de Bruijne te Zuidzande aan Mej. Kitty de Die voor haar veldbouqetten. Een zilveren me daille van de Afd. W. Z. Vlaanderen der Z. L. M. aan de Afd. Zuidzande der Mij. tot bevordering voor Ooft en Tuinbouw, 'voor de inzending fruit. Een zilveren medaille van de Ver. Ceres" te Oostburg aan de Afd. W. Z. Vlaanderen, van de Ntd. Fruittelers- Organisatie voor haar fruit. Een dito medaille van de Afd. Aardenburg, van de Mij. tot bevordering voor Ooft en Tuinbouw aan de V. V. Terneuzen, voor haar groenten en fruit. Een dito van de firma Bronswijk te Oostburg, aan de heer M. Maas te Biervliet voor fruit. Een zilveren medaille van de heer P. Ouweneel, Horloger te Oost burg aan de Afd. Aardenburg der Mij. tot bevordering voor Ooft en Tuinbouw, voor bloemen. „Ruimzicht? Waar is dat," vrotg Fred, zijn handen afdrogend. Joop haalde zijn schouders op. „Weet ik niet, maar dat zullen we wel vragen. Rechtsomkeert, mars!" Fred draaide de wagen en zo reed men het dorp weer in. Een slagers jongen op zijn fiets haalden ze in en zij vroegen hem de weg naar „Ruim zicht." „Het darp uut en dan de ierste zaandweg links," antwoordde de in boorling. „Ge zij bedaankt zulle," antwoordde

De Schakel | 1953 | | pagina 1