ONZE NIEUWE FEOILIEION zonder geluk vaart niemand wel zonder geluk vaart niemand wel 61e Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht DE ZWARTE VLEK HAKEL ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 8e Jaargang Nummer 450 Vrijdag 4 SEPT. 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Het streven van handel en industrie naar groter rationalisatie drukt zijn stempel op de Najaarsbeurs, die Dins dag j.l. is geopend. De afzet stuit op moeilijkheden. Dit heeft grote invloed op de investeringen. Vergelijkt men de in 1952 tot stand gekomen investeringen met die van 1951, dan kan in tal van bedrijfstakken van een aanzienlijke daling wordén ge sproken. De vooruitzichten voor dit jaar zijn evenmin zeer gunstig, zodat met een verdere daling moet worden reke ning gehouden. Een uitzondering vor men de metaalnijverheid en de chemische industrie, waarin aanzienlijke investe ringen zullen plaatsvinden. Ook in de kringen van de detail handel gaan stemmen op welke wijzen op een streven naar groter rationalisatie. Men stuit daarbij op de Vestigingswet kleinbedrijf, welke in tal van kringen tot critiek aanleiding geeft en waarvan voorstellen tot herziening van een aan tal bepalingen in studie zijn genomen. De Najaarsbeurs zal nauw aansluiten bij het streven naar groter rationalisatie door middel van haar omvangrijke Efficiency-afdeling, die een uitgelezen aanbod van moderne hulpmiddelen voor de bedrijfsvoering omvat. Dit vormden de hoofdgedachten van de rede, welke Mr. Milius voor de laatste maal als Directeur van de Utrechtsche Jaarbeurs voor de binnen- en buitenlandse pers heelt gehouden ter inleiding van de 61e jaarbeurs. Na Korea een nieuw evenwicht? Als directe reactie op Korea zal, aldus Mr. Milius, in de komende maan den noch een aanzienlijke daling, noch een stijging van de goederenprijzen kunnen worden verwacht. Onmisken baar valt los hiervan op langer termijn echter een daling van het prijzenpeil op te merken sedert de toppen in het voorjaar van 1951. Deze ontwikkeling is voor ons land van grote betekenis in verband met de gunstiger ruilvoet. De loonfactor zal nu een relatief be langrijker rol gaan spelen bij het be palen van de eindprijs. In dit verband wees Mr. Milius op de betekenis van de recente verklaring van de Werk geversbonden inzake de loonpolitiek. Een differentiatie in de lonen zal mede een middel kunnen zijn tot verhoging FEUILLETON 73. door NIEK VAN DER ZWAAN. „Wat heeft haar gescheeld?" „Niets," antwoordde Miep. „Ze is verongelukt". „Verongelukt?" „Ja. Op een middag, nu ruim een maand geleden. Ze werd op de fiets gegrepen door een vrachtauto, die niet meer kon uitwijken Ze was erg gewond, zo erg, dat herstel niet mo gelijk was Ze heeft niet lang ge leden, Ger. De dokters hebben haar spuitjes gegeven, zodat ze de pijn niet meer voelde. Het heeft slechts twee dagen geduurd. Maar in die twee da gen heeft ze het meermalen uitge schreeuwd dat jij moest komen, dat ze nog iets goed te maken had We heb ben haar ten slotte rustig gekregen. Ik heb op me genomen om haar beken tenis aan jou over te brengen. Ik ik heb een brief, enkele uren voor het sterven door haar geschreven, bij me. van de arbeidsproductiviteit en dus de rationalisatie kunnen bevorden. De afzet stuit op grote moeilijkheden. Weliswaar streeft men naar groter liberalisatie van het handelsverkeer, doch dit wil niet zeggen dat de moge lijkheden van uitvoer zijn vergroot. Ten aanzien van de O.E.E.C.-landen stelt men zich, aldus de heer Milius, op een onjuiste basis aangezien men uitgaat van het volumen van het handelsver keer in 1948. Sinds dit jaar heeft de structuur van tal van landen een wij ziging ondergaan. Dit betekent dat naar een nieuwe basis moet worden gezocht of wat nog beter is naar een gehele opheffing van de restricties moet worden gestreefd. Op de buitenlandse markten moet onze industrie aan een steeds scherper concurrentie van Duitsland en Japan het hoofd bieden. Vooral in het Nabije Oosten, India, Pakistan, Zuid-Afrika en Latijns Amerika. Japan heeft zich met grote energie geworpen op Z.O. Azië. De Benelux-gedachte heeft helaas haar verwezenlijking nog niet gevonden. De onlangs opgestelde protocollen bie den, aldus Mr. Milius, evenwel elemen ten die goede mogelijkheden inhouden tot versterking van het gemeenschap pelijk economisch potentieel. De verwachtingen voor 1953 Aangenomen, dat de moeilijkheden van afzet en rendement in onvermin derde kracht aanhouden, moet in 1953 in tal van bedrijfstakken op een ver dere daling van de investeringen wor den gerekend, meent de heer Milius. Een analyse van de investerings plannen wijst echter uit dat de inves teringen in de metaalsector zich op een hoog niveau zullen handhaven en dat in de chemische sector, waartoe ook de aardolie is gerekend, met een aanzijnlijke stijging kan worden rekening gehouden. In tegenstelling tot reeds gepubliceerde verwachtingen zal het totaalbedrag der investeringen daar door een hoger niveau dan in de voor afgaande jaren kunnen bereiken. Er dient echter rekening te worden ge houden met het feit dat in de gegevens niet zijn verwerkt de investeringen in de mijnbouw, de openbare nutsbedrij ven en de bouwnijverheid. Aangezien de investeringen blijkens de plannen in sterke mate beperkt zullen blijven tot enkele bedrijfstakken, Ze is voor jou, Ger. Wil je de brief lezen?" Wijnandse zat met beide handen onder het hoofd. „Ook ik was fout," zei hij zacht. „Wij beiden waren schul dig zij niet alleen „Stil, Ger, dit is allemaal voorbij. Hier hier is de brief van Gonnie. Lees hem in je eentje. Ik ga even naar beneden wat bestellen, dan kun je rustig lezen". Ze haalde een brief uit haar tas en legde die voor hem neer op de tafel. Toen verliet ze stil het vertrek. Een half uur later kwam ze weer boven, gevolgd door een kellner, die een blad met koffie en broodjes droeg. Voor de deur nam ze het blad over en beduidde de man, dat hij gaan kon. Toen ze de kamer binnentrad zag ze, dat Ger de brief gelezen had. Sporen van tranen waren op zijn gezicht. Ze zette het blad op de tafel en streek Wijnandse .over de haren. „Ik heb wat eten en drinken meegebracht jongen," zei ze zacht. „Kom, drink wat, het zal je goed doen". Wijnandse dronk werktuiglijk van wijst dit er op, aldus Mr Milius, dat de structuur van de investeringen zeer kwetsbaar is. Verlichting belastingdruk onvermijdelijk. Of de geschatte bedragen in 1953 inderdaad zullen worden geïnvesteerd, hangt, zo merkte Mr Milius op, na tuurlijk van tal van factoren af. In dit verband pleitte Mr Milius voor een verlaging van de fiscale lastendruk. Als deze zo zwaar zijn, dat zij bijna prohi bitief werken zullen slechts zeer weinig ondernemers bereid zijn extra risico's te aanvaarden, indien daarvoor niet een adequate beloning is te verkrijgen. Wil men de investeringen weer op peil brengen of verhogen dan is ver laging van de belastingen onvermijde lijk. Wat het georganiseerde bedrijfs leven en de Kamers van Koophandel in deze hebben betoogd zowel wat het fiscale beleid als dat der exportbevor dering betreft spreken een voldoende duidelijke taal. Moge het antwoord van de regering niet teleurstellen, maar een royale handreiking blijken in te houden. Rationeel bedrijfsbeheer. Stuit de afzet op moeilijkheden en loopt het rendement der investeringen terug, dan ontstaat automatisch groter aandacht voor vraagstukken van ra tionalisatie. Gezien de huidige omstan digheden kan in het bijzonder in de sector van de industrie die eindpro ducten vervaardigd, op belangstelling voor „rationeel bedrijfsbeheer" worden gerekend. De Najaarsbeurs draagt hier het kenmerk van en legt een belang rijk accent op alles wat in het kader van de efficiency en bedrijfsorganisatie van betekenis kan worden geacht. De Vestigingswet kleinbedrijf verouderd? Zonder de grote betekenis van de Vestigingswet kleinbedrijf voorbij te zien, worden stemmen vernomen, waar uit blijkt dat men zich afvraagt of de wet nog wel dezelfde gunstige invloed heeft als vroeger. Vooral in de provin cie wordt het bezwaar geuit dat de formulering van de eis van vakdiploma's te veel is afgestemd op de grote ste den en te weinig rekening houdt met de kleinere plaatsen waar de detaillist artikelen uit meerdere branches ver koopt. Bovendien vraagt men zich af of een winkelier veel profijt trekt van een vakdiploma, indien hij vrijwel uit sluitend door de fabriek machinaal ge wogen en verpakte artikelen verkoopt. zijn koffie en toen hij bleef zwijgen, zei Miep: „Ze was een lieve moeder voor je kleine meid, Ger Ze heeft Tini verzorgd als was het haar eigen vlees en bloed. En laten we dit niet vergeten: we hebben allemaal onze fouten en gebreken. En we hebben - ik net zo goed als jij - in deze aan gelegenheid dingen gedaan, die beter ongedaan hadden kunnen blijven. Laten we niet hard voor haar zijn. Ze heeft dit aardse leven verlaten met veel spijt en wroeging, doch haar einde was goed. Ik wist haar er van te overtui gen, dat jij - als je er was geweest - haar van harte zou hebben vergeven. En daarna is ze stil en rustig ingesla pen. Laat ons hopen en bidden, dat de hemelse Rechter haar genadig zal zijn „Waar is Tini nu?" vroeg hij met gesmoorde stem „Bij de familie de Rooij. Ze heeft Gonnie wat erg gemist en de eerste dagen om haar gehuild. Nu slijt het en de oude mevrouw de Rooij is er nog even gek mee als vroeger". Langzaam kwam Wijnandse weet tot Twee uit Indië gedemobiliseerde O.V.W.-ers beginnen in etn ver geten dorp van- ons land een garage. Hun gehele bezit is een tweedehands jeep, een lege bol lenschuur, hun vakkennis en hun optimisme. Natuurlijk slagen ze. Dank zij de welwillende mede werking van twee aardige meisjes, wier vader eigenaar is van de bollenschuur. Nadat ze toch wat tegenslagen gehad hebben, zorgt de liefde voor de rest. Want er komen twee paartjes: de onder nemende ex-militairen trouwen met de aardige meisjes. Er gaat nogal het een en ander aan vooraf, maar het devies van de ene jongeman wordt in deze aardige en span nende feuilleton meerdere malen bewezen. Ze hebben geluk, ja eigenlijk in de dubbele zin van het woord. Dat kunt U in de komende weken lezen in onze nieuwe feuilleton De Redactie V_ Het wordt daarom verkieslijk geacht de vestigingswet te herzien en in plaats van op vakkennis het accent te leggen op verkoopkunde, publiciteit, financie ring, voorraadbeheer e.d. Tevens zou dan een mogelijkheid worden geopend tot groter concentratie over te gaan. Een groot voordeel hieraan verbonden is de mogelijkheid meer steun te ont vangen van de zijde van de financiële instellingen. De huidige relatie tussen bank en detailhandel wordt soms be droevend genoemd. Een groter bedrijfs eenheid vormt voor de bankier een groter zekerheid voor credietverlening. Dit wil overigens niet zeggen dat er geen behoefte zal blijven bestaan aan speciaalzaken. Volgens Mr. Milius is het mogelijk dat er een splitsing ont staat tussen de twee bedrijfstypen, waarbij in de speciaalzaken voor de extra service extra gelden worden be taald. zichzelf. Op aandrang van Miep at hij een paar broodjes en toen de maaltijd geëindigd was stak hij opnieuw een sigaret aan. „Hoe heb je me eigenlijk kunnen vinden?" vroeg Wijnandse na enige tijd. „Och, het was eenvoudig, toen ik eindelijk op het idee kwam. Ik wist van de Bank te weten te komen, waar jij op gezette tijden geld opnam. Toen ik eenmaal wist, dat dit in Antwerpen geschiedde, was het een klein kunstje te weten te komen waar je verblijf hield, althans, waar ik je zou kunnen treffen". Na een poosje stond hij op. „Miep, dank je wel, meid, voor dit alles. Ik denk, dat ik nu maar weer eens op stap". Ze keek hem angstig aan. „Ger, je gaat toch niet weer daarheen? je gaat toch met me mee terug?" Hij schudde ontkennend het hoofd. „Nee, Miep, die episode is voorgoed voorbij. Mij zien ze niet meer in Wil lemspoort. Laat mij maar hier, dat is veel beter". „Ger, denk je dan niet meer aan je

De Schakel | 1953 | | pagina 1