Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika land als niemand hen kan veritaan en zij geen woord begrijpen. Een man met gezin van drie kinderen, die in een gespecialiseerd vak in een fabriek wilde gaan werken, wist zelfs de naam van zijn vak in het Engels niet Als deze man mislukt terugkeert, heet het weer dat Canada, Australië en Nieuw Zeeland voor niets deugen en emigratie als toekomst-mogelijkheid bedrog is. De stakker, die zelfs niet de moeite nam om zich ook maar op iets voor te bereiden Ons land verbindt zich nauw met de Engels sprekende landen en schept zich een nieuwe plaats in een nieuwe wereld. Dat is de zin van de emigratie voor ons allen. Of wij gaan of hier blijven. Maar de doorbijters, die gaan naar de landen waar de „verboden-toegang"- bordjes ontbreken, winnen nog iets meer. Zij krijgen de kans van hun leven. Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw Het heeft in ons bestuur van de Mij. voor Ooft' en Tuinbouw weerklank gevonden te trachten op onze tentoon stelling te Groede op 12, 13 en 14 Sept. a s een kleine verzameling van tekeningen van bloemmotieven, ruikers in zwart'wit of kleuren, stillevens van bloemen, fruit en groenten te krijgen van schoolkinderen en groteren, die we naar gelang van de inzending willen rubriceren in verband met de leeftijd der deelnemers of deelneemsters. Het is wel wel war jammer, dat vele der grootsten juist van school zijn, doch de liefhebbers zijn misschien te achter' halen en willen thuis hun liefhebberij mogelijk wel uitleven. Als hun wat steun kan geboden worden, zal het wel gaan. Zou er verder misschien liefhebberij zijn een miniatuurtuintje te maken, rotstuintje of gazon, in een bakje van lh tot 1 vierkante meter? Als men dat met liefhebberij doet, kan het resultaat heel mooi zijn. En mogen we enkele groente-lief' hebbers vragen een verzameling groen ten te schikken en etaleren in een kistje van ongeveer 1 vierkante meter Als men het kistje met groen papier camou fleert, is er al vlug succes bereikbaar. Het gezondene wordt beoordeeld en er zullen prijzen voor worden gegeven. Laat iedere liefhebber zijn best eens doen. De secretaris van O. en T. M. Maas. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens presenteert U op Zondag 30 Augustus de bijzonder mooie en luchtige film „You are always in my heart". Zij doet U Uw zorgen vergeten. Een aantal beroemde en bekende sterren garan deren U een onvergetelijke avond. Zondagsdienst doktoren. 30 Aug. 1953 Bresken», Groede. Schoondijke Dr.. Sorgedrager, Groede, tel 2. Aardenburg, Oostburg: Dr. Loose, Oostburg. Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-VI. 30 Aug. 1953 Zr. de Graag, Groede, tel. 52. waren vier mannen aan het kaarten en in de verste hoek ontdekte ze Wij- nandse, die al zijn aandacht bij het spel had en haar komst niet eens bemerkte. Het duurde een minuut, voordat een der spelers ontdekte, dat er een vrouw in het vertrek stond. Hij uitte een ge smoorde vloek. Gelijktijdig liep Miep door en legde een hand op Wijnandse's schouder. „Ger, jongen, ik ben blij, dat ik je gevonden heb. Ga eens mee, ik heb wat met je te bepraten". Wijnandse schrok, toen hij de hem zo bekende stem hooide. De kaarten vielen uit zijn handen en prevelend sprak hij haar naam„Micp, jij „Ja, ik. Kom, ga mee naar buiten". Wijnandse schudde zijn hoofd. „Dat had je niet moeten doen, Miep," zei hij zacht. De andere elf mannen had den het spe! gestaakt en keken met belangstelling naar de binnengekomene. Maar Miep had slechts oog voor hem, die zij lief had en hoewel het ver trekje vol mensen was, had ze hem wel willen omhelzen, zo blij was ze, ZWEMSPORT Zaterdag a.s. organiseert de zwemvereniging „Scheldestroom" Provinciale zwemwedstrijden in het zwembad te Breskens. Voor deze wedstrijden is door alle Zeeuwse verenigingen met een groot aantal zwemsters en zwemmers ingeschreven en de beste Zeeuwse cracks verschijnen hier aan de start, o.a. mej. R. Vergauwen, Europees kampioene 200 m. schoolslag 1950, C. de Rijk, militair kampioen van Nederland op de 200 m. schoolslag en vele andere bekende zwemsters en zwemmers. Het is de laatste zwemcompetitiemiddag van dit seizoen en het zal dan ook erg span nend worden in Breskens, aangezien Zater dag bekend wordt wie de zwemcompetitie 1953 zal winnen. Jammer is dat „Scheldestroom" door in terne moeilijkheden niet met een volledige ploeg aan deze wedstrijden kan deelnemen, doch wij zullen hopen dat de Z.V.S.-dames hun mannelijke leden zullen laten zien, wat clubliefde wil zeggen. Op het programma staan o.a. Zweedse estafettes voor dames en heren, nummers welke nog nooit eerder in Breskens zijn gezwommen. Na afloop der wedstrijden in het zwembad zal de traditionele havenwedstrijd gehouden worden, waaraan ook de beste Zeeuwse af standzwemmers en zwemsters deelnemen, o.a. mcj. R. Vergauwen, J. de Boer en C. de Rijk. Het aantal inschrijvingen voor deze wedstrijd is zeer groot, er hebben ongeveer 35 zwem sters en zwemmers ingeschreven en ook hier belooft het een zeer spannende race te wor den. De start zal plaats vinden tegenover de Vismijn, waar ook de finish zal zijn. Voor deze wedstrijd zijn twee prachtbekers beschikbaar gesteld. De V.V.V. stelde een wisselbeker beschikbaar voor de eerstaan- komende dame en de heer J. Hovestadt een wisselbeker voor de eerstaankomende zwem mer van Breskens. Een pracht gebaar van deze schenkers. Het belooft ook hier een waar zwemfestijn te worden. Waterpolo. Indien de tijd het toelaat zullen Zaterdag ook nog drie waterpolo-competitiewedstrijden gespeeld worden en wel Zeehond IBruinvis II (heren), Schèldestroom ISchelde I (heren), S.Z.V. ISchelde I (dames). Deze wedstrijden zullen voor de havenwed strijd worden gespeeld of indien de tijd het niet toelaat, na de havenwedstrijd. Het wordt dus Zaterdag weer feest in het bad te Breskens, waar de liefhebbers hun hart kunnen ophalen. C. Plaatselijk Nieuws. Cadzand Wielerkoers. Evenals vorig jaar organiseert de wielersportvereniging „De Wielingen" een koers voor nieuwelingen op kermis- Zaterdag 5 September a.s. over een afstand van 80 km. Tot op heden zijn er 38 inschrijvingen binnen, o.a. van Damen, Oud Gastel, J. Heeren en W. van As, Roosendaal, W. de Wit, Leur en vele andere prominente renners. Daar de koers van vorig jaar een van de best geslaagde van de ge hele streek was, twijfelen wij er niet aan, dat ook deze koers bij voorbaat geslaagd zal zijn. Breskens Geslaagd. Bij de gehouden Ensaid examens slaagden: te Utrecht: Mevr. N. de Feijter-Kwek- keboom voor Lerares-Coupeuse, te Middelburg: Mej. M. Provoost en Mej. R. Risseeuw voor Lingerie. Allen leerlingen van Mevr. J. Jansen-Verhage alhier. Gestaagd. Te Middelburg slaagde voor Cou peuse mej. Adr. Verduijn te Breskens, leerlinge van mej. D. de Koene, Mode vakschool Instituut E.N S.A.I.D. hem eindelijk gevonden te hebben. „Kom, Ger, ga nu met me mee. Er is iets gebeurd dat je moet weten". Hij schrok even en keek haar ver wilderd aan. „Is Tini dood?" Ze schudde ontkennend het hoofd. „Ze is zo gezond als een kind maar zijn kan. Kom nu, jongen Eindelijk stond hij op, haalde enkele bankbiljetjes uit zijn zak, die hij op tafel legde en zei tegen zijn partner: „Betaal jij even, wil je?" Toen trok hij zijn jas aan, zette zijn hoed op en ging haar achterna. In de donkere gang gekomen, aar zelde ze. „Kom mee," beval hij; „ik weet hier de weg". Een minuut later liepen ze buiten in de gure najaarswind. „Hoe heb je me gevonden?" vroeg Wijnandse, een beetje verstoord. „Dat doet er op het ogenblik niet toe," antwoordde Miep. „We gaan eerst eens naar mijn hotel en dan kunnen we rustig praten. Tot zolang geen vragen". In haar hotelkamer ontdeed Miep zich van haar mantel en Wijnandse Aanrijding. Zondagnamiddag had op de Rijks weg nabij het hotel de Milliano te Breskens een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd doo.' dr. A. te Tilburg en een jeugdige voet ganger. De 7-jarige R. R., wonende te Breskens, stak, zonder zich te over tuigen of er verkeer naderde, de be tonweg over. Tegelijkertijd naderde er uit de richting van de kom der ge meente een personenauto welke met de boot overgezet moest worden. Hoe wel de bestuurder uit alle macht rem de, kon deze niet verhinderen dat de jongen door de auto werd gegrepen en tegen de weg werd geslingerd. Met een lichte hersenschudding werd hij in een naburige woning binnenge dragen, waarbij de bestuurder van die auto (tevens arts) hem geneeskundige hulp verleende. Hoewel dit ongeval zich eerst ernstig liet aanzien was het slachtoffer na enkele dagen geheel hersteld. Voor de zoveelste maal zij men er weer eens aan herinnerd hoe gevaar lijk het is, plotseling de rijksweg over te steken. De Rijkspolitie, welke direct ter plaatse was, stelde een onderzoek in. Voor zover nagegaan kon worden treft de bestuurder geen schuld. Voor de tweede maai een 1e prijs. De praalwagen, voorstellende de reddingsboot „President Wierdsma," vervaardigd door de bewoners van de Scheepvaartstraat te Breskens, die tij dens het Visserijfeest een ie prijs behaalde, heeft Zondag ook deelgeno men aan het bloemencorso te Knocke waar zij wederom een ie prijs in de wacht sleepte. Deze prijs bestond uit 500 francs plus een souvenir. Zeer ze ker een onderscheiding, waarop de bewoners van de Scheepvaartstraat met recht trots zullen zijn. Biervliet. Werk aan de Havenstraat begonnen. MaancLg is het aannemersbedrijf de Ruijsscher uit Biervliet begonnen aan het leggen van de nieuwe Havenstraat. Voor de bewoners van de nieuwe woningen betekent dit wel wat onge mak, echter voor de winter aan een echte straat te wonen vergoed veel. Ook kwamen er 4 nieuwe woningen te staan, een postkantoor en twee winkelpanden, terwijl de uitbouw van het nieuwe gemeentehuis de Haven straat onderkent van de Markt. Het geheel is een mooie straat ge worden, die nog meer uit zal komen, als er een fatsoenlijk wegdek ligt. Bezoek aan het nieuwe raadhuis. Onder leiding van burgemeester A.P. Kostense bezochten de Biervlietse raads leden het in aanbouw zijnde nieuwe raadhuis op de Markt. Ieder was verheugd, dat ook de ge meente binnenkort goed gehuisvest zal zijn. Benoeming. Mej. Magda de Kruijter uit Breskens is benoemd tot helpster aan de Chr. Kleuterschool te Biervliet. Kamperen. Het pavindstersvendel „De Schorre- bloem" kampeerde de afgelopen week te Lissewege bij Brugge (B.) De meisjes genoten van het mooie weer en keerden Zaterdag per fiets, met een harde wind in de rug naar huis terug onder leiding van mej. Wijna. Zaterdag vertrokken in de stromende regen de R.K. padvindstertjes uit Biervliet en IJzendijke naar Lembeke in België. Ouders en vrienden brachten hen tot aan de grens. Zij zullen kam peren bij het zusterhuis in Lembeke. Wielerkoers op de Kap. Dam. Op 6 Sept. a.s. zal de ronde van de Kap. Dam verreden worden voor nieuwelingen over een afstand van 70 door G. Th. ROTMAN 27. In een ogenblik bereikten ze de kust en schoten een brede riviermond binnen. Aan de kant stopte het bootje en ze stapten aan land. „'t Lijkt wel, of we aan de Amazone zitten," zei de professor, op z'n horloge kijkend. „Dat is de langste rivier van de wereld. Ze ontspringt in de An des en loopt door heel Peru en Brazilië. Dus zijn we hier in Zuid-Amerika!" ging op een der stoelen zitten. Nu kon ze hem goed bekijken en ze schrok er van, toen ze ontdekte, hoe hij verma gerd was. Uit haar tasje haalde ze een pakje Hollandse sigaretten en presenteerde er hem een, waarna ze er zelf ook een aanstak. „Ziezo," begon ze, „nu kunnen we kalm en ongestoord praten. Ger, het heeft een tijd geduurd, voor ik je vond. Maar het was noodzakelijk, want er is geen enkel motief meer om weg te blijven. Je kunt zonder meer weer naar Willemspoort terugkeren". Even verhelderde zijn blik, maar haast meteen verviel hij weer in zijn doffe onverschilligheid. „Heeft ze ein delijk ingezien, dat ze me ten onrechte heeft beticht?" Ze knikte. „Ja, Ger en dat niet alleen. Ze heeft erkend dat ze fout deed, om met je te trouwen Ze heeft erkend, dat ze niet van je hield en nooit van je heeft gehouden. Ze trouw de je uit berekening, omdat je een man van naam was, een positie had en ze dacht op deze wijze een goed huwelijk 28. „Wel, wel, hoe toevallig, daar moest ik nou net wezen zei de kapitein. „Maar wat nu? „We zullen eerst op ons gemak uitrusten". Hij maakte het pak, dat op z'n schouders zat, open en haalde er 'n aantal zonderlinge dingen uit. 't Leken wel opblaas- ballons. Op een er van begon hij te blazen Wat zou dat worden te doen. Van dit alles heeft ze diep spijt gehad, Ger, ik was er getuige van. En haar laatste woorden waren voor jou, Ger, omdat ze je zoveel ver driet heeft gedaan „Haar laatste woorden Als door stroom getroffen sprong hij over eind. ..Wat?" schreeuwde hij, ,,is ze dood?" liet hij er zacht op volgen. Weer knikte ze. ,,Ja, Ger, vier we ken geleden reeds". Hij keek het meisje tegenover hem ontzet aan en legde zijn half opge rookte sigaret in de asbak. „Maar begon hij, „waarom heeft men mij dit niet bericht?" Miep keek hem verwijtend aan. „Hoe kun je zoiets vragenNiemand wist immers je adres? Zelfs ik niet. Er is verschillende malen een bericht rond- geroepen door de radio, waarin je ver zocht werd onmiddellijk naar Willems poort terug te keren in verband met een ernstige ziekte van je vrouw. Maar niemand kwam er". Hij zuchtte verslagen. „Ik ik luister nooit naar de radio." antwoordde hij mat. (Slot volgt).

De Schakel | 1953 | | pagina 2