Fraalwagenoplocht Ie Breskens. RieiOxnl in fteeAtyew-aad en in fteeltitemming,. Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika pol.tiek gebied, is niets anders dan een poging tot behendig laveren om het uitbreken van een nieuwe wereldoorlog zo lang mogelijk te omzeilen, bij behoud van de enig mogelijke koers, nl. die gericht is op de oppermacht in de wereld als geheel. BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS Over de maand Juli. GEBOREN: 7, Maria Adriana Cathe- lina, dochter van Christiaan Dijl en van Maria Cathelina Vergouwe; 12, Jan Levinus, zoon van Alouisius Swartelé en Jacomina de Blaeij; 28, Anna, doch ter van Jacob Quaars en van Sara E. de Visser. HUWELIJKEN: 9, Johannes F. de Smet, oud 23 jaar, wonende te Hoofd plaat en Geertruida A. de Kraker, oud 18 jaar, wonende te Breskens; 9, Pieter J. van I-uijk, oud 25 jaar, wonende te Cadzand en Suzanna M. de Lijser, oud 22 jaar, wonende te Breskens; 9, Pieter Wisse, oud 23 jaar en Jozina S. van Dierendonck, oud 21 jaar, beiden te Breskens. OVERLEDEN: Geen. INGEKOMEN: 9, Jan Sonnevijlle en echtgenote van Groede naar Pr. Juliana- straat 29; 17, Jan de Vuijst van Amster dam naar Scheldekade 20; 18, Johan nes A. Lenssen en gezin van Groede naar Noodplan E 7; 20, Anthonius A. van Damme en gezin van Sluis naar Noodplan B 9; 25, Tine S. Bakker van 's-Gravenhage naar Dorpsstraat 48; 28, Hendrik van de Walle van Groede naar Scheepvaartstraat 15; 28, Floren- dus H. de Krijger en gezin, van Groede naar Scheepvaartstraat 15; 25, Ivonne P. Vermeulen, van Gent (Belgie) naar Grote Kade 31; 30. Marinus Dieleman en echtgenote van Oostburg naar Ph. van Kleefstraat 35; 30, Roeland A. Kramer en gezin van Oostburg naar Ph. van Kleefstraat 35; 31, Johanna C. de Groote van Breda naar Spuiplein 17. VERTROKKEN: 1, Johannes C. Bruijnzeels van Noodplan M 6 naar Vlissingen; I, Anna Janssens van Nood plan M 6 naar Vlissingen; 8, Donald M. Bouwens van ie Zandstraat 15 naar Groede; 8, Amelia C. Scherbeijn-Blaak- man, van Spuiplein 39 naar Deventer; 13, Geerard A. Eckhardt en gezin van Scheepvaartstraat 15 naar Vlissingen; 15, Winfriede J. Woittiez, van de Hullu- straat 24 naar Oostkapelle; Maurice C. Teugeman en gezin van Noodplan B 9 naar Terneuzen; 16, Geertruida A. de Smetde Kraker van W 110 naar Hoofdplaat; 21, Geurt van Loenen en gezin van W 7 naar Apeldoorn; 24, Pieter M. v. Poelje v. ie Zandstr 9 naar Rotterdam; Hendrik A. v Haneg- hem van Ph. van Kleefstraat 35 naar Middelburg; 27, Martha A. Robesin van Scheldekade 23, Rotterdam. Gamaenta GROEDE. Over de maand Juli. GEBOREN: 3, Clementine Ivontje, dochter van G. A. M. Van Assche en P. I. De Cap; 16, Jozias Marinus, zoon doen. Je zult wel kunnen begrijpen, dat ik geen dag langer wil biijven bij een vrouw, mijn vrouw notabene, die zulke beschuldigingen, welke kant noch wal raken, Juit. Ik neem aan, dat je, ondanks dit conflict, toch voor mijn dochtertje zult blijven zorgen?" „Dat spreekt vanzelf. Het kind mag er niet onder lijden." Hij zuchtte. „Ik ben blij, dat we het tenminste in dit opzicht eens zijn. Ik zal op mijn beurt mijn koffers gaan pakken en vertrekken. Gebruik het resje verstand, dat je nog hebt en vermijd in ieder geval tegenover de mensen de schijn, al was het maar ter wille van je vader en moeder. Ik zal degene zijn die vertrekt." En voor zijn vrouw antwoord had kunnen geven, was Wijnandse naar bo- ven gegaan, om een half uur later te rug te keren met een grote koffer. Daarmede liep hij naar het kantoor, waar hij achter zijn bureau een brief ging schrijven. Toen hij hiermede ge reed was, deed hij het epistel in een enveloppe, schreef er Miep's naam op en legde de brief op haar bureau. van L. Deij en C. S. van Tatenhuve; 17, Jacob, zoon van J. J. C. Heule en J. Wolfert; 18, Abraham Pieter, zoon A. J. Beun en J. Salomé; 20, Albar- tina Valantina, dochter van D. Tuhe- hay en M. Tupanwael; 25, Izaak Bram, zoon van A. de Hullu en J. H. Kruissen. HUWELIJKEN 9, Jan de Feijter, 23 j., polderwerker te Breskens en Wilhel- mina Maria van de Luijster, 23 j., te Groede. 9, Jan Sonnevijlle, 27 j., schoen maker en Maria Willemina van de Luijster, 25 j., beiden te Groede. 25, Cornelis Aart Johannes Lambertus Wijn stekers, 29 j., waterbouwkundige, Zalt- bommel en Maria Jacoba Cijsouw, 25 j., analyste te Groede. 30, Izaak Jacob Ekkebus, 28 j., fabrieksarbeider en Adriana Vermeulen, 25 j., beiden te Groede. OVERLEDEN 19, Pieternella de Vis ser, wed. van J. I. Cornelis, 68 j. 24, Pieternella Schijve, wed. van A. Kense, 73 j- INGEKOMEN I, Jeanne I. M. van de Waeter, onderwijzeres, van Etten naar O 10. 8, Donald Bouwens, van Breskens naar A 337. 16, Camille P. Verschoore, bakker, van Oostburg naar A 128. VERTROKKEN: 1, Ch. A. van Meer, van A 102 naar Hoofdplaat, Slijkplaat E 5a. 2, J. V/. de Gardeijn van O 83 naar Vlissjngen, Havendorp 473- 9. J- Sonnevijlle en echtgenote van W 122 naar Breskens, Prinses Julianastraat 29. 13, Jos. Brokking van A 348 naar Hilversum, Moerbeilaan 13. 18, J. A. Lenssen en gezin van O 64 naar Bres kens, Noodplan PI 7. 24, Arnold Brugge van O 95 naar Canada, Calgary. 24, Jozina Casteleijn van duinen naar Oost burg, Burchtstraat 8. 25, Maria J. Cij souw van A 98 naar Geldermalsen, Tunnelweg 46. 28, Fl. H. de Krijger en gezin van A 338 naar Breskens, Scheepvaartstraat 15. Gevonden /oorwerpen. Een duimstok, een colbertjas, oud herenrijwiel, schakelarmband, zonnebril met licht montuur. Inlichtingen Rijkspolitie Breskens. Portemonnaie met inhoud, zonnebril. Inl. Rijkspolitie Groede. 2 armbanden, Inl. gem.-secr. Groede. Een kinderzwembroekje, een paar kindersokjes. Inlichtingen Rijkspolitie Nieuwvliet. Zondagsdienst doktoren. 16 Aug. 1953 Breskens, Grot Je, Schoondijke Dr. Eggink, Schoondijke, tel. 6 Aardenburg, Oostburg: Dr. G. de Bruijckere, Oostburg. Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-Vl. 16 Aug. 1953 Zr. de Graag, Groede, tel. 52. Daarna ging hij nog een keer door de verlaten drukkerij. Tegen de avond haalde hij zijn auto uit de garage en verdween. Terwijl hij de straatweg op draaide, hoorde hij even de schaterlach van zijn dochtertje. Even kromp hij in en, maar de tanden op elkaar klemmend, trapte hij het gas pedaal in en met een ruk schoof de wagen in de richting Utrecht. De tijd houdt geen schaft, zeggen de Friezen. Het wentelend rad gaat dag en nacht. En al verdwijnt iemand uit het maatschappelijk leven, dat betekent slechts, dat één klein radertje opge houden heeft te functioneren. Men merkt het ternauwernood. Hoewel Het vertrek van Wijnandse veroor zaakte de nodige opschudding. Aller eerst op het kantoor van Miep Toen zij Maandagmorgen op haar bureau kwam, en zijn brief gelezen had, zat ze lange tijd weztnloos voor zich uit te staren. De breuk was dus definitief. Ze had het imnurs aan zien komen? Gonny was immer; geen vrouw voor hem En nu was de band verbro ken. Ze was nooit echt geweest. Ze had nooit tot stand moeten komen. Wordt vervolgd. Het gaat er weer op z'n ouderwets toe in Breskens en wie dit bij vroegere feesten - denk aan Ooft- en Tuinbouw - meegemaakt heeft, weet wat dat zeggen wil. Er wordt aan niets anders ge dacht en ook practisch niets anders gedaan door de Bressiaanders dan kro nen. Wagens en fietsen worden ver sierd, alsmede straten, pleinen, enz. Ook de verlichting beloofd heel wat te worden, en ons dorp lijkt bij avond nu al veel op een sprookjesgemeente. Het heeft geruime tijd geduurd voor ons volk weer warm liep om te feesten; de lust ontbrak na het vele wat wij doorgemaakt hebben. Doch nu zijn we gelukkig over dit dieptepunt heen en heb ben eensgezind de handen in elkaar geslagen om te feesten en hoe Met geweldige geestdrift wordt er gewerkt door iedere straat, door ieder gezin en de resultaten zullen Zaterdag en Zondag ongetwijfeld de vele duizenden, die wij verwachten, in extase brengen. De belangstelling voor het openlucht spel „Proficiat Bressiana" is over weldigend groot. Reeds vele kaarten zijn dan ook al verkocht. Vertrek om half twee langs de volgende route; eind Boulevard Dorpsstraat Molenwater Vogelenzang Dorpsstraat Mercuriusstraat Ph. v. Kleefstraat Molenwater Burg. Gerritsenstraat Weijkmanlaan Julianastraat Emmastraat Steenoven Havenstraat de Hullustraat Scheepvaartstraat Havenstraat Steenoven Emmastraat Oranjeplein Spuiplein Boulevard Zandstraat Haven Grote Kade Scheldekade Het Comité Visserijdag 1953 Breskens, verzoekt allen die aan de praalwagenoptocht deel nemen, Zaterdag beslist om 1 uur aan wezig te zijn. 23. Maar o jongens, wat gebeurde er nu opeens Grote golven sloe gen de walvisbek binnen, het water steeg onrustbarend en even later zaten ze met hun hoofd tegen het verhemelte van de wal vis geklemd De walvis was blijk baar ondergedoken en had daarbij massa's water binnengekregen. Plaatselijk Nieuws. Groede Brutal* diefstal. Op een der laatste dagen van Juli 1953 had er onder de gemeente Groede een brutale diefstal plaats waarbij tijdens de afwezigheid der bewoners een belangrijk bedrag aan geld werd ontvreemd. Hoewel in het begin niet veel aanknopingspunten waren, werd de dief al spoedig gegrepen. Het is na slechts enkele dagen door de Rijks politie te Groede, in samenwerking met de Districtsrecherche der Rijkspolitie te Middelburg en de Gemeentepolitie te Dordrecht gelukt de hand te leggen op de insluiper. Na confrontatie is de man, een oude bekende van de politie, die reeds vele vonnissen achter de rug had, aan de Officier van Justitie voor geleid. Tentoonstelling Ooft- en Tuinbouw. Het feestprogramma ter gelegenheid van de tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw op 12, 13 en 14 September а.s., is als volgt samengesteld Zaterdag 12 September: 2 - 4 u. Optocht met praalwagens en groepen (gedeeltel. historisch) 6 - 7 u. Uitvoering door de muziek vereniging „Hosanna". 7 - 9 u. Uitvoering door het West- kappels dameskoor. 9-10 u. Uitvoering door het accor deon-ensemble o.l.v. J. Oos terling. 10-11 u. Uitvoering door de Ambon- nezen band „Suara Maluku" Zondag 13 September б,30-10 u. Uitvoeringen door de mu ziekverenigingen van Groede, Nieuwvliet, Oostburg, Sint Laureijns, Sint Margriete en Zuidzande. Maandag 14 September 10-12 u. Kindervoorstelling in voorm. arbeiderskamp „Duinoord", door het beke: de gezelschap Adri van Oorschot. 4 - 6 u. Herhaling optocht van praal wagens en groepen (gedeel telijk historisch). 6 - 7 u. Uitvoering door de muziek vereniging „Hosanna". 7 - 8 u. Reidansen door de meisjes van de R.K. Boerinnenbond te Groede. 8-10 u. Uitvoering door het bekende radio-ensemble „Vrij en blij" o.l.v. Wessel Dekker. 10-II u. Opvoering kleurenspel o.l.v. J. Oosterling. Na 11 uur rondgang door de gemeente door de muziekvereniging „Eendracht Maakt Macht". Ook van officiële en particuliere zijde komen blijken van medeleven met deze tentoonstelling. Zo mocht het bestuur tot zijn groot genoegen en grote dank baarheid zilveren medailles ontvangen van H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins der Nederlanden en de Commissaris der Koningin in Zeeland. door G. Th. ROTMAN 24. Even later stak hij z'n kop weer boven water en spoot, zoals iedere fatsoenlijke walvis, een deel van het ingeslokte water tegelijk met zijn adem door zijn neus gaten omhoog en wel met zó'n kracht, dat de kapitein, die juist vlak onder een der neusgaten zat, mee omhoog ging en met z'n hoofd beklemd raakte.

De Schakel | 1953 | | pagina 2