Vulpen LUCHTKARTERING IN MEXICO Land- en tuinbouw DEZWARTEVLEK De pers bijeen voor het Visserijfeest te Breskens. CHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 8e Jaargang Nummer 446 Vrijdag 7 AUG. 1953 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Mexico is officieel nooit helemaal in kaart gebracht. Vooral de beboste streken, die zo moeilijk begaanbaar zijn, heeft men liever blanco gelaten. Met hulp van een Canadese expert op het gebied van luchtkartering, is een aantal jonge geologen thans echter begonnen, centimeter voor centimeter, vanuit een vliegtuig te fotograferen en de resul taten daarvan samen te voegen tot een betrouwbare stafkaart. Daarbij wordt, voor zover mogelijk, aangete kend welke boomsoorten in bepaalde delen 't meest voorkomen, om commer cieel belangstellenden daarmee later van dienst te kunnen zijn. (d. K.) Hoewel reeds veel gepubliceerd is over de betekenis van het grondonder zoek en de hierop gebaseerde bemes ting, lijkt het ons toch wenselijk in het kort de grote betekenis hiervan weer te geven. Nu van vele percelen bouwland de stoppel weer geploegd moet worden, is het de tijd aan grondonderzoek en bemesting de nodige aandacht te schen ken. Deze twee begrippen zijn niet van elkaar te scheiden. Bemesten zon der dat men iets weet van de voedings toestand van de grond, is dikwijls paarlen voor de zwijnen werpen. De analyse van het grondonderzoek leert hoe in vele gevallen bezuinigd had kunnen worden, terwijl er andere per celen grond zijn, die jaar op jaar te kort komen. Voor een organische bemesting is FEUILLETON 69. door NIEK VAN DER ZWAAN. In Utrecht gekomen kocht Wijnandse eerst enkele plaatselijke bladen en keek de advertenties na. „Wel," zei hij tevreden, „er worden dienstmeisjes ge noeg gevraagd. Het moet al gek gaan als je hier geen betrekking kunt vin den. Nu gaan we eerst ergens een stukje eten, want door de consternatie van het ogenblik hebben we er geen van beiden aan gedacht, hé?" Ze lachte verlegen. Wijnandse dacht even na, naar welk restaurant hij zou gaan. Hij keek ongemerkt terzijde. Het meisje zag er in haar blauwe mantel behoorlijk uit en dus besliste hij: het jaarbeursrestaurant. Aagje keek haar ogen uit, toen ze het luxe restaurant betrad. Een beetje bevreesd keek ze in het rond, voor ze plaats nam aan het tafeltje, dicht bij het raam. Maar toen ze bemerkte dat niemand acht scheen te slaan op het het thans de meest gunstige tijd om stalmest te strooien, terwijl daarnaast en in niet mindere mate de kalktoestand van de grond de nodige aandacht ver dient. Van de kalkmeststofien staan verschillende goede soorten ons ten dienste. Ook is de tijd om Thomasmeel te strooien weer aangebroken. Deze mest stof die in vergelijking met vorig jaar aanzienlijk in prijs is gedaald, wordt verkocht op fosforzuurgehalte. De hoe veelheid werkzame kalk (40 kg. per 100 kg. product) hebt U er dus gratis bij. Boer en tuinder, raadpleeg uw land- en/of tuinbouwconsulent en assis tenten. Het is in de eerste plaats uw eigen voordeel. Smoor de Hulster, Breskens Voor een goede feit dat ze mank liep, kwam ze lang zamerhand op haar gemak. En liet ze de maaltijd goed smaken. Gedurende de middaguren reed Wij nandse haar naar verschillende adressen. Ook nu bleek het feit, dat Aagje een voetgebrek had, niet bepaald een aan beveling. Maar tenslotte - het liep al tegen vijven - slaagde ze in een klein, eenvoudig gezin en het loon viel ook mee. Ze zou de eerite van de vol gende maand voor dag en nacht kun nen beginnen. „Zo en nu weer naar huis, hé? Dan kun je eerst een paar dagen uitrusten," zei Wijnandse vriendelijk. Verschrikt greep het meisje Wij nandse bij de arm. „Nee, naar huis ga ik niet. Ik wil niet meer naar Wil lemspoort. Ze zullen gauw genoeg we ten, dat ik bij U vandaan ben en dan zullen ze wel weer wat te zeggen hebben. Ze misgunden het me immers van de eerste dag af dat ik zo'n goede betrekking had. Nu zul je ze zien gnuiven Wijnandse dacht even na. Ja, het meisje kon wel eens gelijk hebben. Opening nieuwe Vismijn door de Commissaris der Koningin. Zaterdagmorgen werden door Burge- meeater Eekhout en de Heren Joh. Carels, Vice-Voorzitter en K. Praat, Secretaris van het Visserij-Comité te Breskens, de mensen van de pers ont vangen in het gemeentehuis, teneinde het progamma van de feestelijkheden op 15 en 16 Augustus te bespreken. De Burgemeester die een inleidend woord sprak, herinnerde aan de ver woesting van Breskens tijdens de laatste oorlog, waarbij hij zeide, na al de door gestane ellende, verheugd te zijn, dat de Bressiaanders na de bevrijding niet bij de pakken zijn blijven neerzitten, maar energiek weer opnieuw zijn be gonnen met de wederopbouw van de gemeente. Vervolgens memoreerde hij in het kort het ontstaan van de naam Breskens, waarbij hij natuurlijk terecht kwam - hoe kan het anders - bij de visserij, de voornaamste kurk waar Bres kens op drijft. Om maar even een voor beeld te noemen, de vloot van dertig vissersschepen verschaft aan honderd Breskense gezinnen een bestaan, met daar nog naast de machinefabrieken, scheepswerf, enz., enz. Op dit laatste bedrijf zijn inmiddels weer al 70 schepen gerepareerd. De Breskense visserij heeft zich in 50 jaar tijds ontwikkeld tot een export visserij. Haast iedere dag kan men de speciaal ingerichte vrachtauto's van de actieve Breskense groothandelaren vol en ledig zien rijden naar en van de Parijse hallen. In de loop van 35 jaren ontwikkelde zich ook de plaatselijke visserijvereni ging „Ons Belang", onder de eminente leiding van de heer P. de Baare, tot een zeer actieve vereniging. Het 35-jarig bestaan nu van deze vereniging en tevens de opening van de nieuwe vismijn was dan ook voor de bevolking van Breskens aan leiding om deze gebeurtenissen feeste lijk te vieren en wel op 15 en 16 Aug. a.s. Op 15 Augustus zal des voormid dags de nieuwe vismijn worden ge opend door de Commissaris der Konin gin in Zeeland, Jhr Mr de Casembroot, waarna de overkoepelende Zeeuwse Visserijvereniging „Zevibel", Voorzitter Er zou natuurlijk wel leedvermaak zijn, dat Aagje door Gonnie aan de dijk was gezet. En hij kon begrijpen, dat ze niet naar Willemspoort terug wilde. Maar wat dan Hij kon haar toch niet alleen in Utrecht laten „Wat wil je dan „Hier blijven," besloot het meisje, „in Utrecht. Hier zijn de mensen vrien delijker en schelden ze me niet uit. Hier kent niemand me." Besluiteloos speelde Wijnandse met de versnellingshandle. Toen hij een poosje had nagedacht, vond hij de oplossing. Hij zou voor het meisje een kamer huren voor de rest van de maand en betalen. Ze had immers nog geld tegoed En als hij haar daarboven nog een bedrag gaf, kon ze zelf voor haar eten en drinken zorgen. „Goed," zei hij, „we zullen een kamer voor je zoeken." Het was reeds donker, toen hij ein delijk, in de buurt van de Dom, een zit-slaapkamer voor het meisje had gevonden. Wijnandse betaalde de veel te hoge huurprijs zonder blikken of blozen en gaf het meisje nog twee de heer Lockefeer, (Lid Ged. Staten), een feestvergadering zal houden. Sprekers op deze vergadering zijn de heren Kivietde Jonge, voorzitter van de stichting Ned. visserij, met als onderwerp: „Het Nederlandse visserij schip nog in de branding" en Menu" directeur n.v. Motorvisserij Oostende,' die als onderwerp heeft: „Is in de kust visserij rationalisatie van de vissersvloot mogelijk en wenselijk Hierna verkreeg de heer Joh. Carels het woord, die begon met te zeggen dat de feestelijkheden bedoeld zijn om hulde te brengen aan de visserij, vooral nu „Ons Belang" haar 35-jarig bestaan viert. Het is dan ook zeer verheugend, aldus spreker, dat de ganse Breskense bevolking in touw is met rozen maken, timmeren, enz. om 15 en 16 Augustus tot ware hoogtijdagen te maken. Hij behandelde hierna als het ware punts gewijze het programma, waarbij hij uit voerig besprak het hoogtepunt van het programma het Openluchtspel „Profi ciat" Bressiana" o. 1. v. Mevrouw van den Broecke-de Man uit Aardenburg, de bekende voordrachtskunstenares. De Culturele Stichting Zeeland is voor een eventueel tekort bij dit openluchtspel voor een zeker bedrag garant. Ook het vuurwerk, dat op 15 Aug. plaats vindt, komt geheel in het teken van de visserij te staan. Er bestaat, aldus de heer Carels, zowel in Nederland als in België, grote belangstelling voor deze feestdagen. De A.V.R.O. zal een reportage maken, welke op Dinsdag 18 Augustus tussen 19,05 en 19,20 uur zal worden uitge zonden. Vervolgens werd nog de nieuwe vismijn bezichtigd o.l.v. de mijnmeester, de heer Jacobs. Alles daarin gaat vol automatisch en men zou natuurlijk geen goed verslaggever zijn, om dit niet eens te proberen. Nogmaals, heel Breskens maakt zich op om de straten te versieren en te verlichten, dus laten wij hopen dat de weersomstandigheden deze dagen gun stig zullen zijn. Voor de feestelijkheden raadplege men de programma's. briefjes van vijf en twintig gulden. Zo, dan heb je ruimschoots voldoende voor eten en drinken," zei hij hartelijk. „Vermaak je deze dagen maar een beetje en als je m'n hulp nodig hebt, moet je schrijven of bellen, hoor Daar sta ik op." „O, maar U hebt al genoeg voor me gedaan," zei het meisje, dankbaar de uitgestoken hand drukkend. „Dank U wel, mijnheer Wijnandse, voor alles." Een goed half uur later was hij terug in Willemspoort, maar hij ging eerst naar zijn kantoor om te zien, of er nog iets bizonders was. Miep was echter al vertrokken en op zijn bureau lag geen briefje van haar, zodat hij de deuren sloot en naar huis ging. Drie dagen gingen voorbij en tussen het echtpaar Wijnandse werd nauwelijks meer gesproken. Wijnandse was nu definitief tot de conclusie gekomen, dat zijn tweede huwelijk een grote ver gissing was. En in de stille uren op zijn kantoor schold hij zichzelf meer malen uit voor een stommeling, want hij was er nu van overtuigd, dat een huwelijk met Miep tot op zekere hoogte gelukkig had kunnen zijn. Toen hij Zaterdagsmiddags, nadat het personeel uitbetaald en vertrokken was, naar huis ging om te eten, keek hij verwonderd, toen hij een paar kof-

De Schakel | 1953 | | pagina 1