Limonade^ Rietjes Fin SMOOR l DE HULSIER zondere Kerkelijke Gezinszorg der Ned. Herv. Kerken in W. Z.-Vl. vroeg en verkreeg een bijdrage van f 32,94 in het exploitatietekort over 1952. Het Groene Kruis afd. Nieuwvliet, zag haar gemeentelijke subsidie voor elk Nieuw- vliets lid verhoogd tot f 2,50 p. jaar. Een schrijven van de Bond van Ned. Architecten B.N.A. werd voor notifi catie aangenomen. Deze bond vroeg geen eigen Dienst te willen belasten met het ontwerpen van gemeentelijke bouwwerken, maar deze op te dragen aan de particuliere architect. De in houd van het schrijven had de sympathie van B. en W., terwijl de voorz. nog mededeelde, dat de gemeente steeds de in het schrijven genoemde gedrags lijn volgt. De verordening op de tegemoetko ming in de kosten van geneeskundige verzorging van het gemeentepersoneel werd gewijzigd. De gehuwden krijgen nu een bedrag van f 60,- per jaar, de ongehuwden f 30,-. De verordening op de heffing van rioolrechten werd re dactioneel gewijzigd volgens de wensen van G.S. De gemeente Nieuwvliet heeft geen eigen brandweer en dus ook geen per soneel. De kosten van aanschaf van een brandweerauto gaat verre boven de financiële draagkracht van de ge meente uit, zodat met Groede, die over een goede brandweer plus perso neel beschikt, een overeenkomst werd aangegaan met betrekking tot de hulp verlening in geval van brand in de gemeente. De overeenkomst is ten einde en daar de regeling zijn practi- sche nut heeft bewezen werd besloten, de termijn waarvoor de regeling was aangegaan, weer voor eenzelfde periode te verlengen, dat wil zeggen met 5 jaar. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden werden door een commissie, bestaande uit de raadsleden A. Brakman, J. A. Schippers en J. Quaars, onderzocht en in orde bevon den, waarop de raad besloot te zijner tijd de nieuwbenoemde raadsleden tot de raad toe te laten. Tijdens de rondvraag brengt de heer J. Quaars in herinnering, dat enige tijd geleden men het eens was een presentiegeld voor de leden van het stembureau in te stellen. Na enige discussie over de grote van het bedrag werd besloten, f 8,- per stembureau lid uit te trekken. Zuidzande Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Dinsdag j.l. bijeen onder voorzitterschap van burge meester Vermet. De heer J. de Wilde was met kennisgeving afwezig. De kas van de gemeente-ontvanger en de leges-kas zijn door het verificatie bureau van de vereniging voor Nederl. gemeenten gecontroleerd en in orde bevonden. Voor de te houden tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw te Groede zal een bedrag van f 10,- worden be schikbaar gesteld, eventueel voor de aankoop van een medaille. Aan de Class. Commissie voor Bij zondere kerkelijke gezinszorg der Ned. Herv. Kerk werd over het jaar 1952 een bijdrage in het exploitatietekort van f 73,73 verleend. De vereniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in West Z.-Vl. is gereed gekomen met haar rapport inzake de aanstelling van 4 maatschappelijke werksters, door de Class, gezinszorg der Ned. Herv. Diac. en het Interparochiaal Charitatief centr. van het Dekenaat Aardenburg. Aan vankelijk vroegen de twee met elkaar samenwerkende kerkelijke instellingen een bijdrage van 32 cent per inwoner per jaar. Het advies van de vereniging was, dat 27 cent per inwoner voorlopig voldoende is, terwijl opgemerkt werd, dat er in de toekomst naar dient te worden gestreefd, dat het maatschap pelijk werk zal worden gefinancierd door de kerken en het particulier initia tief en dat niet alleen de R.-K. en Protestantse mensen door het Maat schappelijk werk geholpen zullen mo gen worden, maar ook leden van andere kerkgenootschappen en buiten kerke- lijken. Besloten werd door de raad het be drag van 27 cent per inwoner beschik baar te stellen voor 1953 en 1954, terwijl de voorwaarde aan de subsidi ering verbonden werd, dat ook leden van andere kerkgenootschappen en buitenkerkelijken ook door de maat schappelijke werksters dienen geholpen te worden. Aan de Sluisse straat staan nog twee noodlantaarns, die eerst definitief zouden wor den bij het verkabelen van het electriciteits- net. Aangezien de verkabeling nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten heeft de P. Z. E. M. voorstellen gedaan nu reeds twee lichtmasten te plaatsen, die tijdelijk uit het bovengrondse net gevoed kunnen worden, terwijl met geringe moeite te zijner tijd de lantaarns op het ondergrondse net aangesloten kunnen worden. Per lantaarn komt het op f 297,te staan. Besloten werd de lantaarns te laten plaatsen. Tijdens de rondvraag deelt de Voorzitter mee, van de Firma J, van Dronkelaar en Buijze (het Z.-Vlaamsche meubelbedrijf te Breskens) een bank ten geschenke te hebben gekregen, welke zeer goed te pas komt, om ten dienste van de ouden van dagen ge plaatst te worden op het Kerkplein. Het is een prachtige bank en zeer soliede. De dank van de raad zal aan de betrokken firma worden overgebracht. Daar het wel de laatste vergadering is, die de raad in haar oude samenstelling houdt, richt de voorzitter het woord tot die raads leden, die niet meer in de raad terugkeren, nl de heren De Wilde en Dubois. Hij dankte hen voor de prettige samenwerking en de medewerking, die hij van hen, in het belang der gemeente, mocht ondervinden. Zonder tekort te willen doen aan de beide andere scheidenden, richtte spreker zich in het bij zonder tot wethouder Verbuijt, met wie hij zeer prettig samengewerkt heeft. Alle verga deringen kenmerkten zich door een vriend schappelijke sfeer, daarom zegt de voorzitter wethouder Verbuijt erg te zullen missen. Hij wenste, dat het de scheidenden in hun verdere leven goed zal mogen gaan. Schoondijke Athletisk. Zaterdag en Zondag a.s. zal de Zeeuwse athletiekwereld weer kunnen genieten van een bijzonder athletiek- programma. Het is de Zeeuwse athletiek- mensen gelukt, om voor deze twee dagen beslag te leggen op niemand minder dan onze charmante Olympische Puck Brouwer, een van 's werelds top- athleten. Met haar komen haar club genoten, de Nederlandse kampioens- ploeg „Celebes" mee. Ook de andere Haagse damesploeg ,,De Meeuwen" met aan het hoofd Xenia Stad-de Jong en de oud-Schoondijkse, Conie Heins- dijk, zullen samen met de Zeeuwse athleten voor goede sport zorgdragen. Dat het met de dames-athletiek in Zeeland sterk vooruit gaat, is zeer zeker te danken aan de school-athletiek, want als we bekijken, dat op de 60 m. meisjes C 30 inschrijvingen zijn, dan kunnen we niets anders zeggen dan dat dit de eerste vruchten zijn van de schoolathletiek. Maar ook de heren zullen voor spannende wedstrijden zorgen, want met een op revanche beluste Rootsaert, een Staf Dobbelaere, die het op een jcherper stellen van het record op de 1000 m. voorzien heeft en om het record op de 2000 m. in handen te krijgen en dan Arie Bilius, de Zeeuwse recordhouder op de 2000 m., zal die alles zo maar laten begaan, of zal hij zijn goede rivaal gevonden hebben en willen laten zien, dat er met hem nog af te rekenen valt De wedstrijden zullen Zaterdag te Vlissingen en Zondag te Schoondijke worden gehouden. Het programma vermeldt o.m. voor Schoondijke dames A t/m D, 200 m., hoogspringen, verspringen, kogelstoten, discuswerpen en 4 x 100 m. estafette. Heren A t/m D 100 yards, 200 m., 2000 m., 3000 m., hoogspringen, ver springen, kogelstoten, 4x 100 m. est. Breskens Geslaagd. Aan het Steno-Dactylo Instituut Schroevers, afdeling 's-Gravenhage, slaagde voor secretaresse onze vroegere dorpsgenote, Corrie Overbeeke, thans te Terneuzen. Visserijfeest. Het feest-comité vestigt er de aandacht op, dat er in de optocht van praalwagens, ter gelegenheid van het visserijfeest te Breskens op 15 en 16 Augustus a.s., ook gelegenheid is tot deelname met versierde rijwielen e.d. Nieuwe pastoor. De kapelaan J. A. v. Mechelen uit Breda is aangesteld als pastoor te Breskens. Hiermede is deze gemeente geworden tot een zelfstandige parochie. Pastoor van Mechelen werd in 1906 te Bergen op Zoom geboren en werd na zijn priesterwijding in Sluis benoemd waarna hij weer naar Brabant terug keerde. Heropening Hotel „Scheldezicht" Door oorlogsgeweld werd destijds hotel „Scheldezicht" van de heer A. Roest geheel vernield. Nadat het weer was opgebouwd, werd het op 1 Februari 1.1. opnieuw zwaar getroffen door de watersnood. Thans is men weer zover dat dit mooie hotel deze week weer kon worden heropend. Geslaagd. Te Middelburg slaagde dezer dagen voor stenotypiste, systeem Groote, mej. L. A. Wagenaar te Breskens. Waarschuwing, Van de zijde der Rijkspolitie wordt ons medegedeeld, dat de laatste tijd het rookverbod op de Prov. boten herhaaldelijk wordt overtreden. In ver band met het grote brandgevaar van benzine, hooi, stro en dergelijke, zal er in de toekomst nauwlettend op toege zien worden dat er op het rijdek niet meer gerookt wordt. Graansilo in gebruik genomen. Hoewel de in aanbouw zijnde graansilo van de Coöp. Aankoopver eniging „Landbouwbelang van W. Z. Vlaanderen" te Breskens nog niet ge heel klaar is, werd zij deze week toch reeds in gebruik genomen. Oostburg Concert. Evenals vorig jaar is er weer een midzomer-concert. Op I Augustus a.s. komt nl. de beroemde Engelse Mark ham Main Colliery Band, die vorig jaar onder leiding van mr. Griffith, de eerste prijs behaalde op het internati onaal muziekconcours te Gouda. Aardenburg Nieuw orgel. De Nederlands Hervormde Kerk (St. Baafskerk) krijgt een nieuw orgel. Aan gekocht is het rijk met houtsnijwerk versierde front van het rugpositief van het voormalige orgel uit de kerk van de St. Andreas kapel te Groessen. RECTIFICATIE Onder de Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-Vl., aan de ach terzijde van dit blad, staat abusievelijk voor Zondag 2 Aug. Zr. Versteeg te Groede. Dit moet zijn Zr. de Graag te Groede, tel. 52. ZWEMSPORT Tijdens de zwemwedstrijden die Za terdag j.l. te Souburg werden gehou den wist Scheldestroom uit Breskens weer een succes te behalen doordat mej. M. Leenhouts het nummer 25 m. schoolslag meisjes 1213 jaar op schit terende wijze wist te winnen. Een pracht resultaat voor dit meisje, dat voor de eerste maal op Bondswedstrij den uitkwam. Een voorbeeld voor de jeugdleden van Scheldestroom ter na volging. Op de andere nummers wist Scheldestroom zich enkele malen derde en vierde te plaatsen, doch tot prijzen bracht men het niet. Er zal nog har der getraind moeten worden, wil mer. met prijzen naar huis komen. Waterpolo. Vorige week Donderdag speelde Scheldestroom II een competitiewed strijd tegen Luctor II uit Middelburg Onze zeer jonge ploeg speelde met 2 invallers en moest dan ook met 6o haar meerdere erkennen in deze ploeg, die nog een mooie kans maakt op het kampioenschap in deze afdeling. Toch moet Z.V.S. II de moed niet laten zakken door deze nederlagen, doch blijven volhouden en dan zullen zeker ook betere resultaten volgen. Woensdag j.l. speelde Scheldestroom I een competitiewedstrijd tegen haar grootste rivaal Luctor II uit Middel burg. Scheldestroom verscheen met een invaller voor haar doelman. Na een zwakke wedstrijd moest Z.V.S. I met 2O haar meerdere in deze ploeg erkennen. Tot tweemaal toe moesteen speler van Z.V.S. het water verlaten vanwege onbegrijpelijke beslissingen van de scheidsrechter, zodat Z.V.S. met 6 man verder moest spelen, wat een te zware opgave bleek. De wed strijd stond op een laag peil. Zaterdag a.s. wordt te Breskens een waterpolotournooi gehouden, waaraan alle Zeeuwse verenigingen deelnemen. De wedstrijden voor het tournooi gel den tevens voor de competitie en het zal dan ook Zaterdag een belangrijke dag worden voor de waterpolo, want tijdens dit tournooi zullen de kampioenen in de eerste en tweede afdeling be kend worden. Ook een belangrijke dag voor Scheldestroom, want het eerste zevental speelt Zaterdag ook haar laatste wedstrijd in de competitie te gen Schelde I uit Terneuzen en deze wedstrijd zal waarschijnlijk over het al of niet kampioen worden van Z.V.S. I beslissen. Het zal dus Zaterdagmid dag een spannend tournooi worden. Er wordt in iedere afdeling een halve competitie gespeeld zodat er ongeveer 14 wedstrijden worden gespeeld. De waterpolo-liefhebbers kunnen dus wel hun hartje ophalen. C. Gevonden voorwerpen. Groen gestreepte zwembroekzwarte zwem broek padvindersriem zwarte vulpen bruin dekzeilgummizeiltje brilgummisandaal blauw zwembroekje. Inlichtingen Rijkspolitie te Breskens. Een zwarte rubbermateen snoer parelseen sikkel2 kinderportemonnaies. Inlichtingen Rijkspolitie te Nieuwvliet. PREDIKBEURTEN Zondag 2 Aug. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom Biervliet, 9,30 uur, Ds. Wiebosch H. Doop Collecte kerkherstel Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom 6,30 uur, geen dienst Cadzand, 10 uur, Ds. ten Cate Groede, 9,30 uur, Ds. Duetz, Zeist Collecte alg Christ, doeleinden Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgendaal Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Oostburg, 9 uur, Ds. van Bork Retranchement, 10 uur, Ds. van Bork St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Schoondijke, 10,30 uur, Ds. Schopenhauer Zaterdagavond 7 uur, avondgebed Sluis, 9,30 uur, Ds. Groenveld H. Doop St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Groenveld H. Doop Waterlandkerkje, 9 uur, Ds. Schopenhauer IJzendijke, 9,30 uur, Ds. Blomaard Zuidzande, 9,3° uur, Ds. Kuijlman Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur> Ds. Vis Ev. Luth. Gemeente Groede Groede, 10 uur, Da Stol Vrij Evang. Gemeente Geen opgave. Geref. Kerk Breskens 10 en 3 uur, Ds. Wielemaker, Silvolde Middenstandsexamen Dezer dagen slaagden voor het Midden standsexamen: A. A. v. Acker, Hoofdplaat; C. A. v. Deur- sen, Sluis (Heille); G. C. Dreve, IJzendijke: J. A. Engels, Biervliet; L. A. v. d. Hauwe, IJzendijke; Ch. A. Hoogerwerf, Hoofdplaat; mej. G. L. de Krijger, Sluis; M. R. Lecluijze, Hoofdplaat; J. A. Leurgans, Retranchement; mej. J. M. Martijn, IJzendijke; A. E. F. de Paauw, Hoofdplaat; mej. O. van de Plasse, Sluis; M. Provoost, Nieuwvliet; mej. A. Reij- niers, IJzendijke; J. Risseeuw, Zuidzande; mej. M. Risseeuw, Schoondijke; A. Schilleman, Biervliet; mej. E. de Smet, IJzendijke; J. Sonnevijlle, Groede; mej. E. van Staveren, Sluis; P. Steenbakker, Oostburg; mej. A. van Belleghem, Eede; M. v. d. Broecke en mevr. M. Buize-Neele, H. v. d. Sande, mej. M. Ris seeuw, W. v. Putten, Breskens. C. v. d. Heuvel, Oostburg; J. G. Hoste, NieuwvlietJ. Ketele, Sluis C. de Kraker en mej. E. P. de Meester, BreskensH. H. J. Lippens, Aardenburg; mej. M. J. Vasseur, Cadzand I. L. Versprille, OostburgP. Ver sprille, GroedeR. P. Vervaet en B. L. M. van de Waeter te Biervliet. Schieting met verrassingen 1 Geslaagde actie ten bate van „Herwonnen Levenskracht" Een prijs en nog een prijs! Bij de schieting te Westdorpe, ten bate van de t.b.c.-bestrijding, won de heer Maurice de Smet een kist bier, welke de brouwerij van Waes Boodts beschikbaar had gesteld. Een der flesjes uit die kist bleek met een kroonkurk te zijn gesloten, die aan de bin nenkant bruin was gekleurd. Hierdoor won de heer de Smet, die toevallig dit flesje zelf kreeg (de andere had hij spontaan rond ge deeld, óók aan zijn tegenstanders) nog eens tien gulden, welke hij met een royaal gebaar afstond aan, zoals hij zei, „Veur e goe doel". Bravo De ontvanger ontvangt Zaterdag 25 Juli toog de sociëteit „Amicitia" uit Sas van Gent naar Philippine voor de jaarlijkse mosselfuif. Na dit smakelijk gerecht genuttigd te hebben, ging het gezelschap in hotel „De Zwaan" een glaasje bier drinken, waar men ook kennis maakte met de reclame van de Brouwerij van Waes Boodts. Het flesje bier van de heer G. v. d. H. bleek ge sloten te zijn met een witte kroonkurk. Dus werd hem prompt f 25,— uitbetaald. Wanneer men weet, dat v. d. H. de functie van ge meente-ontvanger bekleedt, kassier van de Boerenleenbank is en tevens penningmeester van „Amicitia" en dus gewoon is met geld om te gaan, vragen wij ons met belangstelling af in welk laadje dit extraatje nu wel terecht zal komen. Ook hotelverpakking.

De Schakel | 1953 | | pagina 3