Vijf millioen dagen begon reed» in de loop van Donder dag toen enkele schepen moeite had den om de havenmond binnen te lopen. De stroom bleek sterker te zijn dan de kracht van de scheepsmotoren. Vrijdagmorgen om ongeveer i uur zag een van de tankers van de Cura- caosche Scheepvaart Maatschappij, die de ruwe olie vanuit Venezuela naar hier brengt, zich gedwongen de ankers te laten vallen, voordat wind en stroom haar tegen de brug zouden doen op tornen. Ondanks het manoeuvreren van de loods en de kapitein kon niet voor komen worden, dat de brug toch nog een lichte duw kreeg en het gevolg hiervan was, dat de brug aan de Otrabanda-zijde, waar ze met de wal verbonden is, ontzet werd. Tot over maat van ramp kwam er een kabel van het electrisch net mee naar boven en sleepte het schip met haar anker ook de kabel waar de brug mee open en dicht gaat mee. Dit was evenwel niet het ergste. Omstreeks vijf uur kwam een Hondurees vrachtschip bin nen en om de ramp compleet te ma ken liep dit schip ook uit zijn roer en nam het bruggehoofd aan de Punda- zijde, waar de brug aan vast ligt als ze voor het rij verkeer open is, voor haar rekening. De gevolgen waren droef. Het bruggehoofd verdween met veel geraas naar de bodem van de Annabaai en de resterende twee kabels van het electriciteitsnet kwamen mee naar boven met de ankers en daar zat het grootste deel van Willemstad zon der electriciteit. Het geraamde schade bedrag is 75000 Ned. Antilliaanse gul den, die door de rederij van de Hondurees zullen moeten worden ver goed en dan nog maar niet te spreken over de kosten, die de mensen hier maken om nu iedere dag een zeventien kilometer om te rijden als ze van het ene deel van de stad naar het andere moeten met hun vrachtwagens. Hier voor kan niemand worden aangesproken en Curasao ziet weer hoe teer het punt is van een goede oeververbinding en het beheersen van de stroom. Bei den zullen nu wel weer ter sprake gaan komen. En of dit nog niet vol doende was, zijn na deze twee schepen, nog verscheidene in moeilijkheden ge weest. Een van deze schepen heeft weer twee electriciteitskabels opgehaald en gebroken, terwijl nu ook de tele foonkabel, die onder de baai doorloopt is beschadigd en van het water te lijden heeft. De Annabaai is een breed kanaal, dat door de natuur gevormd is en uitmondt in een van de mooiste baaien, die er langs de Noordkust van Zuid-Amerika bestaan, namelijk het Schottegat, waaraan een van de grootste raffinaderijen van olie ligt. U begrijpt, dat deze tegenslagen voor de scheep vaart en voor ons nadelige gevolgen met zich mee kunnen brengen en ik hoop in ons volgend schrijven hierop nog eens terug te komen. Henrique Paisano. Een blik in vogelvlucht over vijftig jaar tuberculosebestrijding in Nederland is ook een beetje geschiedenis van het sociale gevoel. Toen in het begin de zer eeuw de eerste N derlandse sana toria werden opgericht en ook aan „Ik heb altijd goed mijn best ge daan, mijnheer," snotterde Aagje. „En „Ja, dat weet ik immers veel te goed. Ik geloof dat het beter voor je is, als je niet meer terugkeert". In zijn eerste opwelling was Wijnandse weg gereden met de bedoeling persoonlijk het meisje mee terug te nemen naar zijn woning. Maar toen hij in de auto een beetje tot zichzelf gekomen was, achtte hij het bij nader inzien toch maar beter, dat Aagje niet terugkwam. Toch wilde hij wat voor het meisje doen. Hij wilde haar in geen geval zonder meer aan haar lot overlaten. „Misschien is het beter voor je, als je nu maar thuis blijft," zei Wijnandse op rustige toon. Heftig schudde Aagje het hoofd. „Nee," antwoordde ze wild, „dat wil ik niet. Hier kan ik niets verdienen. Ik wil weer in betrekking, maar niet meer in Willemspoort, waar ze me allemaal kennen en iedereen me uit scheldt. Ik wil weg, hier vandaan". „Ze is een beetje overstuur, mijn heer," vergoeilijkte haar moeder. „Dat is te begrijpen," antwoordde particulieren hiervoor een bijdrage werd gevraagd, schetste een boze meneer dit in een artikel als „eene ziekelijke phi- lantropie". „Want," zo ging hij voort, „wat den strijd van het bestaan niet kan volhouden, moet niet kunstmatig gesteund worden, doch moet liever vallen Maar ondanks dit cynische geluid zijn de sanatoria er toch gekomen. Koningin-Moeder Emma gaf een vorste lijk voorbeeld: bij het neerleggen van het regentschap stond zij het landgoed Oranje Nassau's Oord in Renkum af om het tot sanatorium te doen inrich ten. En nu vindt U in ons land sana toria in soorten. Er zijn er, die speciaal ingericht zijn voor kinderen en we ken nen ook het Nederlands Studentensana torium De vakbeweging heeft eigen sa natoria en het spreekt vanzelf, dat er ook speciale inrichtingen voor protestan ten en rooms-katholieken zijn. In 1952 hadden de gezamenlijke Ne derlandse sanatoria vijf millioen ver- pleegdagenbijna 14 000 patiënten, die driehonderd vijf en zestig dagen wer den verpleegd. En daarbij rekenen we dan nog niet die patiënten, die thuis of in een ziekenhuis werden verzorgd, waarvoor ook nog ruim 2.000.000 da gen worden gerekend. Was vroeger het verblijf in een sa natorium vrijwel uitsluitend een lang durige rustkuur, gepaard met goede voeding om tot genezing te komen, nu spreekt ook de chirurgie en de behan deling met de modernste geneesmidde len een duchtig woordje mee om de gevreesde ziekte onder de knie te krij gen. De kansen op genezing zijn dan ook zeer groot. Maar nog steeds geldt, dat de sanatorium-patiënt geduld moet hebben: de verpleging duurt lang Niet minder dan 1 I sanatoria in ons land hebben scholen voor lager onder wijs. De kinderen raken op deze wijze door hun ziekte niet achter bij hun ge zonde leeftijdsgenoten en bovendien zijn bezigheid en ontspanning vangroot belang voor het herstel. Dit geldt even zeer voor volwassenen. Een 10-jarig patiëntje uit het Rotter dams Zeehospitium in Katwijk aan Zee heeft in zijn bed een mooie rebus ont worpen ter ere van het 50-jarig be staan van de georganiseerde tuberculose bestrijding in ons land. Voor de goede oplossers zijn vele mooie en kostbare prijzen beschikbaar. Kaarten met de rebus kunt U gratis en franco toege zonden krijgen op aanvraag bij de Ne derlandse Centrale Vereniging tot be strijding der tuberculose, Riouwstraat 7, den Haag. In vijftig jaar is de sterfte aan tuberculose van 189 per 100 000 inwoners afgenomen tot 12. Maar de Nederlandse tuberculosebestrijding zal eerst tevreden zijn als de tuberculose tot het verleden behoort, zoals thans reeds in West Europa het geval is met cholera, melaatsheid en andere besmet telijke ziekten. DUIVENSPORT. Duiven-Mij „Nog Sneller" te Breskens. Uitslag prijsvlucht uit Arras op Zondag j.I., onge duiven. Los 7.30 u. Aankomst ie duif 8 u. 53 min. 3 sec., snelheid 1633 m. p. min. 1, 14 Versprille-K. 2, 26, 55 J. Carels. 3, 46, 54, 65, 68 Quaars-L. 4 M. v. d. Broecke. 5 A. Haartsen. 6, 23, J. Datthijn. 7, 56 R. v. Quekelberghe. 8 G. van Grol. 9, rs, 32 W. Bruijnooge. 10, 70 Gebr. Plcijte. 11 A. de de uitgever. „Doch ik Iaat je in ieder geval niet in de steek, Aagje, op mij kun je rekenen. Kom, droog je tranen en ga met me mee in de wagen. Dan zullen we kijken, of we in Utrecht een betrekking voor je kunnen vinden. Is dat goed?" Het gezicht van het meisje klaarde op. „Zou dat mogelijk zijn, mijnheer?" „Ja, waarom niet? Je krijgt van mij een getuigschrift zoals nooit een keu kenmeisje gehad heeft. En als het moet ga ik zelf met je mee, hoor, als je ergens gaat solliciteren". Hij be greep op dit moment niet, dat dit na tuurlijk onmogelijk was, want een eventuele werkgeefster zou hier iets achter zoeken. Hij deed dit echter uit medelijden, omdat hij het meisje onder iedere omstandigheid wilde helpen. De ouders die aan Wijnandse veel te danken hadden - hij had immers hun boerderijtje gekocht en de pacht aanzienlijk verlaagd - gaven hun toe stemming en een poosje later reed het meisje naast Wijnandse in de richting Utrecht. Hij was vast besloten haar te helpen, zo lang het nodig was. (Wordt vervolgd). Jonge. 13, 15, 38, 57 P Buize. 16 J. Jacobs. 17, 45 J. Woittiez. 18, 41, 43, 48, 64 Dierx- Hartog. 19 A. Ekkebus. 20, 25, 58 J. v. Gijs. 21, 42 A. Hamelijnck. 22 A. v. d. Voorde. 24, 29 Faas Mz. 27 J. van Dierendonck. 28 M. de Visser. 30, 31 J. Buize. 33 Iz. de Jonge Az. 34, 36, 44 J. v. d. Broecke. 35, 51 C. v. Opdorp. 37 W. Fenijn. 39 J. Vermeulen. 40, 53, 71, 73 A. Quaars. 47 W. Klaaijsen Zn. 49, 63 A. Poppe. 52 F. van Broecke. 59 en ie overduif Iz. Ritico. 60 J. d. Dekker. 61 P. Vermeulen. 62 A. de Hulster. 50 P. Blaak man. 66 Verm.-Verd. 67, 69 J. Klaasen. 72 J. de Meester. Idem oude duiven. 1, 14 A. Bondewel. 2, 4 J. Carels. 3, 27 I. Porreij. 5 M. de Visser. 6, 10, 26 Verm.- Verd. 7 Jn. Faas. 8, 20 J. Risseeuw. 9, 23 Iz. Quaars. 11, 25 E. Pieters. 12 J. van Gijs. 13 Iz. de Jonge Iz. 15, 17 J. Faas. 16, 21 J. v.d. Broecke. 18 J. de Meester. 19 J. Datthijn. 22 P. Vermeulen. 24 en ie overduif L. v. d. Wege. Duivenver. „Strijd in Vreds" ta Groade. Uitslag prijsvlucht uit Arras op Zondag j.I., jonge duiven. Los 7,30 u. Aankomst ie duif 8 u. 52 min. 3 sec., snelh. 1615 m. per min. 1, 8, 10, 12, 26, 27, 31 Vinjé-Elfr. 2, 3, 19 W. Fenijn. 4, 6, 29, 32 J. van Driel. 5, 25, 28 en ie overduif Jac. Ras. 7, 15 J. P. Ris seeuw. 9, 24 J. Merk. 11 A. Bouwens. 13, 14. 17, 20, 30 J. v. d. Wege. 16 Iz. Vermeulen. 18 J. Vermeulen. 21, 23 J. de Roeck. 22 L. v. d. Wege. Idem oude duiven. 1, 9, 11 G. Dusarduijn. 2 Iz. Vermeulen. 3, 6, 18 H. v. d. Hemel. 4, 5 P. de Visser. 7, 16 Vinjé-Elfr. 8 Jac. Robijn. 10 M. Robijn. 12 J. van Hoeve. 13, 17 A. Bouwens. 14 Joh. v. d. Wege. 15 J. P. Risseeuw. 19 J. de Roeck. 20 C. de Poorter, ie overduif Iz. Maas. FILMN1EUWS Op Zondag 2 Augustus brengt het Luxor Theater te Breskens de meester lijke veifilming door John Crawford, van een heroïsch wapenfeit van de Amerikaanse cavalerie. Steeds uitbars tende onlusten brengen een groot man voor de keuze tussen plicht en liefde. Een moeder vergeet het verleden voor de toekomst van haar kind. Uiteinde lijk wordt opdracht gegeven de Rio Grande over te steken en een groot gebied wordt van onruststokers bevrijd. Een film, waarin iedere filmliefhebber vindt wat hij zoekt. Plaatselijk Nieuws. Biervliet Karmis. Tijdens de Biervlietse kermis, welke Zater dag, Zondag en Maandag gehouden werd, waren er verschillende attracties. Zaterdag werd er een volkskoers voor jon gens op gewone fietsen georganiseerd over 10 ronden, in totaal 20 kilometer. Enkele ouderen moesten 1 ronde meer draaien dan de jongeren om een gelijke krachtsverhou ding te kunnen krijgen. De uitslag was: 1 Willy Versluijs (22 km.) in 52 min. 2 M. van Rattingen, 3 B. v. d. Slikke, 4 H. de Krijger, 5 A. de Meijer (22 km.), 6 P. du Pré, 7 H. Westdorp, 8 J. Dieleman, 9 W. Duijsserinck, 10 Joh. de Vos, 11 K. Pladdet, 12 T. van Zeele, 13 H. de Reu. Behoudens no. 1 en 5 reden alle deelnemers 20 km. Er werden ook drie schietingen op de lig gende wip georganiseerd. Op Zaterdag in café Oubrie met 28 schut ters. Hoogvogel L. de Bral, Bouchaute; eerste zijvogel Aug. Provoost, Biervliet; tweede zij vogel E. Buijsse, Biervliet. Op Zondag met 41 schutters bij Cam. Wijffels. Hoogvogel Aug. Provoost, eerste zij vogel Ed. Buijsse, tweede zij vogel A. Groos- man, IJzendijke, Op Maandag met 49 schutters bij Oubrie Hoogvogel Em. van Hecke, Bouchaute; eerste zij vogel G. Termote, Hoofdplaat; tweede zij vogel G. Bernaert, Biervliet. Maandag was er een koers voor nieuwelin gen over 20 ronden met een afstand van 80 km. Burgemeester A. P. Kostense loste des middags rond half drie het startschot, waar op de 31 deelnemende nieuwelingen vertrok ken. In het eerste gedeelte van de koers gaven de renners elkaar weinig toe en werd er hard gesprint voor de premies. Eerst in de negende ronde begon er enige tekening in de strijd te komen, toen een viertal ren ners zich van het peloton wisten los te ma ken. Het waren J. Westdorp, 's Heerenhoek, A. van Sluijs, Vlissingen, M. Bartelen, Oud- Gastel en W. van As, Roosendaal. Al spoe dig konden de beide laatste renners het hoge tempo niet meer bijhouden en lieten zich weer op het peloton terugvallen. Zij hadden zoveel van hun krachten gevergd, dat zij geen kans zagen een goede plaats te bezetten in het klassement. De uitslag was als volgt: 1 J. Westdorp, 's-Heerenhoek, 2 u. 18 min. 35 sec. 2 A. van Sluijs, Vlissingen; 3 C. Schijvenaars, Oud Gastel; 4 L. v. d. Pluijm, Dussen; 5 W. de Wit, Leur; 6 Jos Heeren, Roosendaal; 7 P. Jansen, Sluiskil; 8 en 9 (kwamen precies gelijk binnen) H. van Hoe ven, IJsselsteijn en Th. Lambrechts, Etten; 10 Th. van Wijchen, Goes; 11 W. v. d Maden, Best; 12 F. Hoffmans, Etten; 13 Th. Marcus, Boschkapelle. Tot jurylid bsnoemd. Voor het te houden solistenconcours te Leiden is tot jurylid benoemd de heer J. Anthonisse, alhier. Sluit Collecte. De collecte in de Herv. Kerk, ten bate van de Protestantse kleuterschool, heeft f 61,93 opgebracht. Groede Opening pottenbakkerstentoonetelling. Onder zeer grote officiële belang stelling werd Vrijdagmiddag in het gemeentehuis de Pottenbakkerstentoon- stelhng door de echtgenote van de Commissaris der Koningin officieel ge opend met het doorknippen van 'n oranje lint. Marliesje van Damme overhandigde mevr. de Casembroot bij haar aan komst voor het gemeentehuis een prachtig bouquet rose anjers. Onder de aanwezigen bemerkten we o.m. de heer A. Schout, lid van G. S., vele burgemeesters uit de omliggende gemeenten, de Kantonrechter Mr. van Meerwijk, de Dijkgraaf van het Vrije van Sluis, de heer Van den Broecke met echtgenote, kapitein Stoorvogel van de Rijkspolitie, de voltallige ge meenteraad en vele anderen. De voorzitter van de V.V.V. als organiserende vereniging, de heer P. M. Hoste, sprak een kort welkomst woord, waarin hij mevr. de Casembroot hartelijk dank bracht voor haar komst naar Groede en haar bereidheid deze tentoonstelling te openen. Spr. schetste in het kort de moeilijkheden om tot de inrichting van een tentoonstelling te komen, niet omdat de vorige ten toonstellingen geen succes geweest zouden zijn, doch omdat Groede zich van nieuwe wegdekken voorziet en een nog al rommelige indruk maakt. Daar echter de tentoonstelling voor Ooft- en Tuinbouw dit najaar ook te Grcede gehouden zal worden, meende V.V.V. hierop aansluitend toch een tentoonstelling te moeten organiseren. Het oog is nu gevallen op de potten bakkerskunst, bij welke keuze de con servator van museum Boymans V.V.V. behulpzaam was. Zeer erkentelijk was spr., dat het gemeentebestuur ook deze tentoonstelling weer onderdak verleend heeft in de raadszaal en wethouders kamer. De medewerkenden aan de ten toonstelling werden hartelijk dank ge bracht, alsook de exposanten, die hun mooiste werken aan Groede hebben toevertrouwd. Burgemeester Everaars sprak een hartelijk welkomstwoord tot de officiële genodigden, inzonderheid tot mevr. de Casembroot. Ook de opbouwers van de tentoonstelling werden hartelijk dank gebracht voor het vele werk, dat zij in korte tijd verzet hadden. De burge meester overhandigde mevr. de Casem broot een schaar, waarmede zij het oranjelint, dat de tentoonstelling nog afsloot, doorknipte. De rector van het OostburgseLyceum, de heer Hoolhorst, vertelde enkele bij zonderheden over de pottenbakkerskunst in het algemeen en gaf een korte be schrijving van het proces van het pottenbakken. In de zaal zijn prachtige producten van pottenbakkerskunst te bewonderen. Wij zagen mooie, sierlijke voorwerpen in prachtige kleuren geglazuurd. Schit terend gevormde vazen, pullen, schalen, enz. Werk van Nienhuis, dat door zijn fijnheid in dc afwerking veel lijkt op kunstig houtsnijwerk. Prachtige tegel- tableaux zijn er te bewonderen, waaruit duidelijk blijkt, dat de pottenbakkers ook met de verfkwast kunnen omgaan. Om een goede indruk te krijgen van de tentoonstelling, raden wij iedere West Zeeuws-Vlaming aan, neem eens een kijkje in Groede. De pottenbakkers- kunst is heus de moeite waard eens op het gemak bekeken te worden. Nieuwvliet Geslaagd. De heer Abr. I. de Koek, leerling van het Zeeuws Techn. Instituut te Goes, slaagde voor het examen van Waterbouwkundig Amb tenaar. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam Dins dagavond in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van Burge meester J C. Everaars. Na vaststelling der notulen kwamen enkele subsidie aanvragen aan de orde en wel een aanvrage van de zijde van het bestuur van de Bond Mobilisatie-invaliden en de Stichting „De Nederlandsche Sol daat" om een subsidie van 1 cent per inwoner per jaar. Met het oog op de gemeentefinanciën konden B. en W. geen vrijheid vinden aan de raad voor stellen te doen de gevraagde subsidie te verlenen. Z.h.st. wees de raad deze voorstellen dan ook af. Eveneens werd afgewezen op dezelfde grond en con form het voorstel van B. en W. de subsidieaanvrage van de Centrale van R.K. militaire tehuizen. De Classicale Commissie voor Bij-

De Schakel | 1953 | | pagina 2