MALARIA-MUGGEN Jubileum Mij. voor Ooit- en Tuinbouw DE ZWARTE VLEK E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 8e Jaargang Nummer 444 Vrijdag 24 JULI 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra vy zijn en hen eren, door zoveel mogelijk in hun gedachtengang door te werken, aangepast aan de vragen van de dag van heden. In September a.s. zal er bij gelegen heid van het 75 jarig bestaan een ge westelijke tentoonstelling van bloemen, fruit en groenten worden gehouden te Groede. Deze zal weer behoorlijke gel delijke offers vergen. We vertrouwen er op, dat u ons werk als een West Zeeuws-Vlaams werk zult beschouwen en het belang daarvan zult willen steunen met een geldelijke bijdrage en/of medaille voor de beste inzending van bloemen, fruit of groenten. Wij zullen uw giften met grote dank baarheid ontvangen en verantwoorden in het officiële tentoonstellingspro gramma. M. MAAS, Biervliet. Nu de zomer in 't land is, worden we meer of minder zachtzinnig dikwijls herinnerd aan het bestaan van muggen. In het Verre Oosten heeft men er echter in elk jaargetijde mee te maken en speciaal de soort, die de malaria verspreidt, vormt een ernstig gevaar. In Beiroet, de hoofdstad van de Libanon, is nu een voorlichtingsbureau opgericht voor de bestrijding van de malaria. Een van haar taken is, grotere bekendheid te geven aan het model van de muggen. Op de foto is Dr. C. K. Jones bezig het door zijn vrouw (rechts van hem) vervaardigde mo del van een malariamug in elkaar te zetten, waarvan er weldra enige dui zenden zullen worden verstuurd aan dokters in alle Arabische landen. De gelden hiervoor zijn verstrekt door de Wereld-gezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties. J. P. de Klerk In verband met het 75-jarig bestaan van de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in West Z..V1., heeft het bestuur aan de bestuursleden der plaatselijke afdelingen, burgemees ters en gemeentebesturen in West Z.- VI. en particuliere belangstellenden, de volgende circulaire gericht Dit jaar is het 75 jaar geleden, dat de Maatschappij voor Ooft- en Tuin bouw werd opgericht onder leiding van wijlen de heer Vorsterman van Oyen FEUILLETON 67. door NIEK VAN DER ZWAAN. Eenmaal had Aagje zich in een boze bui laten ontvallen„Ik ben geen schoolmeisje," maar het antwoord dat de tactloze Gonnie daarop gegen had, wierp slechts olie op het vuur. „Neen," had ze snijdend gezegd, „in dat geval zou ik je een pak slaag gegeven heb ben". Wijnandse poogde meermalen de gemoedeten te sussen. En hoewel hij er op wees, dat Aagje tot nu toe al tijd een voorbeeldige kracht was ge weest in de keuken, Gonnie had nu eenmaal iets tegen haar en het hielp niet veel. Zodoende was hij ook vaak prikkel baar, iets, wat zijn personeel niet ge wend was en zij bemerkten al dra, wie eigenlijk de hoofdschuldige was. Gonnie de Rooij was nu eenmaal niet gezien onder haar stadgenoten, doch als mevrouw Wijnandse verspeelde ze te Aardenburg. Bij hem zat het streven voor, al het mogelijke te doen, om West Z.-Vl. tot groei en bloei te bren gen. Het is altijd moeilijk vast te stellen in hoeverre dat doel bereikt is, omdat nimmer na te gaan is, hoe het zijn zou als de oprichting niet was geschied. En ook, omdat men onvoor ziene factoren nimmer kan overzien of in de hand houden. V/ij zijn van mening, dat de Mij. voor Ooft- en Tuinbouw nog steeds een vereniging van belang is, hoewel het ook thans niet mogelijk is, de in directe invloeden na te speuren. Laten we de oprichters dankbaar al spoedig het restantje sympathie, dat ze nog bij deze en gene bezat. Na tuurlijk groette iedereen haar zoals het hoorde. Ze was tenslotte de „vrouw" van de „baas" en dat schiep verplich tingen. Maar inwendig mocht niemand haar. Kwant Miep vroeger, toen Tini nog leefde, dikwijls een uurtje in de villa, tegenwoordig bleef ze er weg. Eenmaal was ze, na herhaalde uitnodi ging van Wijnandse, een avondje ge weest. Doch de kille sfeer, die er in de ruime salon hing en de vijandschap van Gonnie, die als het ware te voe len was, hadden gemaakt, dat Miep het bij dit ene bezoek had gelaten. Miep, die een scherpe opmerkster was, had onmiddellijk door, dat dit huwelijk een mislukking was. Meer nog, ze voelde aan, dat Gonnie haar nu als mindere zag en behandelde. Zij was immers „mevrouw" Wijnandse! Dat moest de door haar man geprotegeerde Miep Jacobs, al was ze ook honderd maal firmante, maar eens goed begrij pen. Miep Jacobs begreep het en de ver houding tussen de beide vrouwen was Tentoonstelling van Nederl. Pottenbakkerskunst te Groede De tentoonstelling van Nederlandse Pottenbakkerskunst, welke in het ge meentehuis te Groede wordt gehouden is heden Vrijdagmiddag geopend door Jonkvrouwe De Casembroot, geboren Baronesse Van der Feltz, de echtge note van de Commissaris der Koningin in Zeeland. De V.V.V. is verheugd iets te kun nen laten zien van enkele mogelijk heden op ceramisch gebied uit de laatste 50 jaren in Nederland. Het geëxposeerde, in verscheidenheid van aard, kleur en vorm, laat een her leving zien van een oude tak van Nijverheidskunst, die van een dergelijke betekenis is, dat zij beloften voor de toekomst inhoudt. Het was in de tweede helft van de 17e eeuw, maar meer nog in de eerste helft van de 18e, dat onze potten bakkers in Delft met hun product de roem van ons land tot ver over de Nederlandse grenzen uitdroegen. „Delfts" is in de Europese fayence- fabricage tot een soortnaam geworden: in Engeland spreekt men (het over eigen fayence hebbende) van „Delft- ware". Op eigen wijze werden Oost-Aziati sche motieven verwerkt in navolging van het Chinees porcelein, dat toen in grote hoeveelheden door de O. I. Compagnie in ons land werd ingevoerd. De tweede helft van de 18e eeuw zou een tijd van verval worden voor koel beleefd. Vroeger was het Gonnie en Miep, tegenwoordig zei Miep op veelbetekende toon „mevrouw" en Gonnie beantwoordde deze aanval door even koud en gevoelloos te spreken van „juffrouw Jacobs". Wijnandse leed onder dit alles, maar droeg het zwijgend. Hij werd in korte tijd een teruggetrokken man, sprak thuis niet veel en op kantoor al even min. Hij mocht Miep zijn medewerkster, aan wie hij zoveel te danken had, graag, maar aan de andere kant was Gonnie in ieder geval zijn vrouw en hij had de plicht om haar, al was ze nog zo onvriendelijk, te beschermen. Zodoende geraakte hij in een moeilijke positie en zelfs hij al eens ongenoe gen gehad met Miep. Een maand of drie na zijn tweede huwelijk gebeurde er iets, dat de ver houding niet deed verbeteren. Het was in Willemspoort een publiek geheim, dat de advocaat de Rooij practise!) niets te doen had. Zij practijk bete kende niets en slechts nu en dan had hij een pro deo zaak. De oude advo caat, die al meer dan dertig jaren in d« fayence. Er wordt dan in enkele plaatsen in Nederland porcelein ge maakt (Weesp, Loosdrecht, den Haag, Amsterdam) en het is niet vóór het laatste kwart van de t9e eeuw dat er van een herleving van de fayence- fabricage sprake is. In deze periode ontstaat er een onderscheid tussen de handwerker-pottenbakker en de aarde werkfabriek en iedere individuele pot tenbakker komt, binnen zekere stijl- grenzen, tot eigen opvatting. Vormgeving en versiering worden eenvoudiger het getekende ornament maakt soms plaats voor een decoratie door middel van samenvloeiende kleu ren, naar Oost-Aziatisch voorbeeld en omstreeks 1900 is Bert Nienhuis een van de eersten, die op deze wijze de oppervlakte van zijn gebakken product behandelt, waarbij hij vaak komt tot een versieringswijze van grote verfijning. Bert Nienhuis, de nestor der heden daagse Nederlandse pottenbakkers is met werk op deze tentoonstelling ver tegenwoordigd. Piet Wiegman, van huis uit kunst schilder, versiert zijn tegels, tegel- tableaux en vazen veelal met aan de natuur ontleende motievan, die hij soms op naturalistische wijze aanwendt, soms ook styleert. Harm Henrick Kamerlingh Onnes, eveneens schilder-pottenbakker, heeft een gemak om zich in allerlei vormen uit te drukken het oppervlak van zijn gebakken product is soms effen van kleur, doch ook wel verfraaid met een humoristische weergave van menselijke of dierlijke figuren of met een eenvoudig getekend ornamentje. Met Dirk Hubers, de jongste der hier exposerende pottenbakkers, staan wij geheel in de nieuwe tijd. Het materiaal, waaruit hij zijn vazen en kommen optrekt is bij zeer hoge tempe ratuur gebakken en met zijn fantasie rijke geezt weet hij dikwijls zijn vaak strakke vormen kostelijk te versieren. Van deze vier pottenbakkers uit eigen land, in leeftijd verschillend van tachtig tot veertig jaar, is hier werk bijeengebracht, en zeker heeft ieder dezer figuren een eigen betekenis. Moge een rustige bezichtiging van het hier tentoongestelde de bezoeker niet alleen tot een zelfde inzicht leiden, maar ook tot de wens brengen om dingen van deze aard in zijn dagelijkse omgeving opgenomen te zien, ter ver hoging van eigen vreugde. de stad practijk uitoefende, behield al zijn klanten en kreeg er zelfs nieuwe bij. Doch in het kantoor van de Rooij zag men zelden of nooit iemand. Toen Wijnandse in conflict raakte met een zijner auteurs, van wie hij contractueel het alleenpublicatierecht had gekocht voor een aantal jaren, nam hij een advocaat uit Utrecht in de arm om deze kwestie in het reine te brengen. Daar dit niet langs de weg der minste weerstand ging, werd het een rechtszaak en de bladen pu bliceerden er een klein verslag van. Daags daarna kwam Willem de Rooij alle protesten van de portier ten spijt, onaangediend en zonder kloppen het kantoor van zijn zwager binnenvallen. Wijnandse, die des morgens weer eens een woordenwisseling met zijn vrouw had gehad, was in een alles behalve plezierige stemming en aan het einde van zijn geduld, toen Wil lem binnenkwam. Nog voor hij zelf wat had kunnen zeggen, sprak zijn zwager, onderhand brutaal nieuwsgie rig turend op de papieren op zijn bu reau „Zeg eens, zwager, dat is niet

De Schakel | 1953 | | pagina 1