Openluchtspel „Proficiat Bressiana" Uiöieïijlj&eAt te Blelkeni „Proficiat Bressiana" is de titel van het door Mevr. E. J. van den Broecke- de Man te Aardenburg geschreven Openluchtspel, dat op 15 en 16 Augustus zal worden opgevoerd door c.a. 250 inwoners van Breskens, met medewerking van de vissersvloot. Het is een symbolisch spel, waarin met ernst en humor herinnerd wordt aan de geschiedenis van Breskens en haar visserij. Het wordt gespeeld in en om de haven en er treden tal van zinnebeel dige figuren in op, ook uit de oude mythologie; Neptunus met zijn met 4 paarden bespannen wagen, Mars en zijn zuster Ëeilona met haar trawanten in zijn strijdkar, Nereus en zijn speelse dochters, Mercurius met zijn toverstaf, Ceres en haar nimfen, voorts muzen, meerminnen, tritons en natuurlijk de goede Glaucus de God van de visserij en vele anderen. De hoofdfiguur is Bressiana, de ver persoonlijking van Breskens. Het spel geeft haar meermalen bewogen levens verhaal vanaf haar prille jeugd en dat van haar actieve 18-jarige zoon, die het vismijnbedrijf symboliseert; met als uitgangspunt en sluitstuk de feestdag 15 Augustus, waarop als het ware de kroon wordt gezet op de zwaar bevochten successen in de strijd om hun beider bestaan. 15 en 16 Augustus 1953 Programma van de feestelijkheden ZATERDAG 15 AUG.: 9.00 u. voorm.Muzikale rondgang door de Breskense muziekvereniging. 10.00—11.00 u.: Muziek door de Kon. Accor deon-Harmonie „Apollo" uit Tilburg, welbekend door 't optreden voor de radio, o.l.v. Coen van Orsouw. 11.3012.30 u.: Opening nieuwe vismijn. 1.30— 3.00 u.: Optocht feeststoet en praal wagens. 3.00— 4.00 u.: Muziek accordeonclub „Mi- rian" op het haventerrein. 4.006.00 u.: Openluchtspel „Proficiat Bressiana" o.l.v. van Mevr. van den Broeckede Man. 6.308.30 u.: Turndemonstratie door een keurturnteam Zeeland Brabant op het Oranjeplein. 8.3010.00 u.: Concert door de Kon. Accor deon-Harmonie „Apollo" uit Tilburg. 10.15 11.00 u Schitterend vuurwerk. ZONDAG 16 AUG.: 2.30— 4.00 u.: Optocht feeststoet en praal wagens. 4.00— 5.00 u.: Muziek occordeonclub „Mi- rian" op het haventerrein. 5.00 7.00 u.Openluchtspel „Proficiat Bressiana" o.l.v. van Mevr. van den Broeckede Man. 7.30— 9.00 u.Muziekconcert. Stijging tegoed Nutsspaarbank te Oostburg Gedurende de maand Juni steeg het inleggers-kapitaal bij de Nutsspaar bank te Oostburg van f 1.214.552,22 tot f 1.237.742,15. Er werd ingelegd f 56.681,04 en terugbetaald f33.491,11. Er is meer ingelegd dan terugbetaald f 23.189,93. Het tweede kwartaal van 1953 gaf volgend resultaat inleg f 222.685,32 terugbetaald f96.565,55. Meer ingelegd dan terugbetaald f 126.019,77. Stijging van het kapitaal van f 1.111.622,38 tot f 1.237.742,15. Het aantal rekeningen steeg van 1222 tot 1244. Nieuw uitgegeven boekjes 42. voorover gebogen houding. Toen ging hij zijn kantoor binnen en deed de deur achter zich dicht. Meteen ging de telefoon. Hij vermande zich en was weer de zakenman. Een half uur later verliet een ver ontwaardigde man, bepakt en bezakt, de uitgeverij. Miep had in haar woede Balk, omdat deze haar laatste kans op geluk had vergooid, op staande voet ontslagen. Na een heftige woordenwis seling had deze zijn bezittingen bij el kaar gepakt en was vertrokken, alle mogelijke vloeken en verwensingen richtend aan het adres van de uitge verij in het algemeen en de vrouwe lijke firmante in het bijzonder. HOOFDSTUK XVI. Het vlotte inderdaad niet tussen Wijnandse en zijn tweede vrouw. Al na enkele weken ontdekte Wijnandse, dat Gonnie niets om hem gaf en als het enigszins mogelijk was iedere toe nadering trachtte te ontkomen. Wij nandse berustte en was dankbaar, dat DUIVENSPORT. Duiven-Mij „Nog Sneller" te Breskens. Uitslag prijsvlucht uit Dourdan op Zondag j.l., jonge duiven. Los 9.25 u. Aankomst ie duif 12 u. 36 min. 7 sec., snelh. 1766 m. per min. 1, 28, 33 A. Poppe. 2, 3, 10, 15, 18 Ver- sprille-K. 4, 5 Quaars-L. 6 L. Moelker. 7, 13, 25, 26 J. v. Gijs. 8 J. v. d. Broecke. 9 G. v. Grol. 11, 22 Iz. Ritico. 12, 17 R. van Quekelberghe. 14, 29 J. Vermeulen. 16 E. van Zeele. 19 W. Fenijn. 20 A. Hamelijnck. 21 M. de Visser. 23 A. de Hulster. 24 Dierx-Hartog. 27 Iz. de Jonge Az. 30 L. v. d. Wege. 31 en ie over duif v. Opdorp-Faas. 32 W. Bruijnooge. Idem oude duiven. 1, 4 P. v. d. Walle. 2, 13, 20 J. Faas-v. Op- dorp. 3 A. Boekhout. 5 Verm.-Verd. 6, 15, 18 J. Carels. 7, 12 J. de Meester. 8 P. Ver meulen. 9, 14 J. van Gijs. 10 E. Pieters. 11, 25 P. Buize. 16, 26 J. Risseeuw. 17 J. Wisse. 19, 28 A. Bondewel. 21 M. v. d. Broecke. 22, 23 W. Fenijn. 24 M. de Visser. 27 W. Klaaijsen Zn. 29 Versprille-H. 30 Dierx- Hartog. ie overduif Faas Mz. Duivonver. „Strijd in Vrsdo" te Groede. Uitslag prijsvlucht uit Dourdan op Zondag j.l., oude duiven. Los 9.25 u. Aankomst ie duif 12 u. 29 min. 5 sec., snelheid 1825 m. per min. 1, 20 J. v. d. Wege. 2, 4 Iz. Porreij. 3, 12, 13, 14 Joh. v. d. Wege. 5 J. van Haneghem. 6, 7, 9, 22 en ie overduif Jac. Becu. 8, 11 C. de Poorter. 10 M. Robijn. 15, 16, 17, 21 G. Dusarduijn. 18 A. Bouwens. 19 J. de Vlieger. Idem jonge duiven. 1 Vinjé-Elfr. 2 J. Risseeuw. 3, 6 J. van Haneghem. 4, 7, 10 J. van Driel. 5, 8 Iz. Vermeulen. 9 Iz. Schippers, ie overduif C. Brakman. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens presenteert Zondag a.s. de zeer indrukwekkende en ver bitterde strijd, in de film „Okinawa". Een film, die een duidelijk beeld geeft van het bloedig en waanzinnig spel„oorlog". Dit document wordt op een schrille manier voor gezet en u kunt zich er niet meer van los maken. U ziet een stormloop van de mariniers op de Japs. Een film van het hart en van de daad. Plaatselijk Nieuws. Schoondijke Uitreiking diploma's In het Jeugdgebouw alhier had gistermiddag de uitreiking plaats van diploma's aan de leer lingen van de Landbouwhuishoudschool. Diploma i-jarige cursus ontvingen: Ina Contant, Oostburg; Jans Dees, St. Kruis» Jannie Dekker, Riet Meijers, Liesbeth Meijers, Ineke Ramondt en Tanny Verduijn, Schoon dijke; Jo Marteijn en Jannie Quaak, IJzendijke; Ellie de Smidt, Cadzand; Annie de Ruijter, Sluiskil. Aantekening voor costuumnaaien ontvingen: Jannie Dieleman en Joke Faas te Biervliet; Tiny Keijmel, Breskens; Janneke Kindts en Willy Kristelijn te Schoondijke. Getuigschrift voor 2 jaar costuumnaaien: Ria Barendse, Hannie van Halst en Mies Hendriks, Groede; Ina Cappon, Breskens; Lien Leenhouts, Retranchement; Addy Quist en Suus van der Slikke, Schoondijke. Diploma a-jarige primaire cursus ontvingen: Mimi van Belois, Mien Fenijn, Corrie Fieret, Anneke de Feijter, Sarie van den Heuvel, Lies van den Heuvel, Maddy van de Lijke, Jo Neu- féglise, Jeantje de Rooij, Ria Versprille, Jode Visser, Nellie de Baare, Riek van Houte en Jeanet van Room, allen te Breskens; Clara van der Hooft, Lina de Jager en Saartje Ma.r- silje, Biervliet; Jozien Brakman, Lien Butler, Tanny van Gijs, Rina Herman, Koos van der Hooft, Jozien Luteijn en Jo Merk, allen te Groede; Ellie Vinke, Hoofdplaat; Jannie Houg, Lena Simpelaar, Rie Verhage en Suus Quaars, allen te Nieuwvliet; Levina de Marée, Hannie Risseeuw, Jannie Scheele, Mimi de Wolff, allen te Oostburg; Nannie de Dobbelaere, Lies Dekker, Krina Deij, Annie Haartsen, Rina Hennekeij, Saartje de Koeijer, Annie Steijaert en Anna Verduijn, allen te Schoondijke; Jo de Feijter en Corrie de Nood te Waterland kerkje; Janneke van de Reepe, Zuidzande. ze in ieder geval voor zijn kleine meid lief was. Gonnie ging dikwijls met Tini wandelen en als hij haar dan, aan de hand van haar stiefmoeder over de straatweg zag lopen, keek hij haar na, zo ver hij kon. Zijn kleine meid was nog zijn troost na al deze desillusies. Daarbij kwam nog, dat Gonnie niet overweg kon met Aagje. Het dienst meisje had reeds de eerste dagen ge voeld, dat haar nieuwe meesteres haar niet vriendelijk gezind wag en het kon dan ook niet anders, of er moesten botsingen komen. Aagje, die na de dood van Wijnandse's eerste vrouw een vrijwel zelfstandige pcsille had bekleed, viel het niet gemakkelijk om opnieuw de bevelen van een meeste res op te volgen. In teger stelling tot mevrouw Donker, die op de dag van Wijnandse's huwelijk weer vertrokken was, had Gonnie niet de minste tact. Althans, ze toonde het niet. Gewend als ze was om te commanderen en gehoorzaamd te worden door kinderen van 8 en 9 jaar, kon ze niet begrijpen, dat ze tegenover een meerderjarige dienstbode anders moest optreden. (Wordt vervolgd) Groede Jong hertje. In het hertenkamp is dezer dagen een Edelhertje geboden. Tien minuten na de blijde gebeurtenis dartelde het baby-hertje door de weide. Mooi succes. Tot de prijswinnaars in de groep col lectie hoefbeslag, behoorde de heer A. Salomé- Cornelis te Groede (Kruisdijk), die een tweede prijs behaalde. Tevens behaalde hij in de hoefbeslagwedstrijden een tweede prijs voor onderwijzers in het hoefsmeden. Breskens Ernstig verkeersongeval Donderdagavond omstreeks kwart voor zeven had in de Dorpsstraathoek Mercurius- straat te Breskens een ernstig ongeval plaats. Zoals gewoonlijk op Donderdag, was er ook nu weer een druk verkeer van auto's naar en van de boot. Toen dan ook mevr. W.v. d. V. uit haar woning kwam en de weg overstak, werd zij gegrepen door een luxe auto, bestuurd door de heer L. J. L. K. uit Middelburg, die naar de boot reed. Mevr. W. werd door de auto onderschept en tegen de straat geworpen, waar zij zwaar gewond bleef liggen. Zowel de doktoren Ossewaarde en v. d. Maas, de wijkzuster, alsmede leden van de E.H.B.O. waren spoedig ter plaatse om de eerste hulp te verlenen. Ook de Rijks politie was spoedig aanwezig en stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat de chauffeur waarschijnlijk geen schuld treft. Het slachtoffer is in ernstige toestand naar het zickenhuts in Oostburg vervoerd. Ook hedenmorgen was de toestand nog zorgwekkend. De Groeps-Commandant der Rijkspolitie verzoekt diegenen die van deze aanrijding ge tuige zijn geweest, of hieromtrent inlichtingen kunnen verschaffen, zich aan zijn bureau te melden of zich met hem in verbinding te stellen. Gunning. Het bouwen van een woonhuis aan de Kon. Emmastraat te Breskens voor rek. van Mevr. de Wed. Pleijte-Brand is door architect J. Jansen te Breskens gegund aan de vol gende aannemers: Fa. Pleijte de Winde, metselwerk. W. J. Jacobs, timmerwerk. Gebr. Rookus, smeed- en loodgieterswerk. Schippers Nauta, electriciteit. Fa. B. Keijmel, schilderwerk. Ringmiddag. Op Zaterdag 25 Juli a.s. hoopt de Ring van het C.J.M.V., West Z.-Vl., een ringmid dag met avondvergadering te houden in het oude jeugdgebouw (Noodkerk). Op de avondvergadering, waar iedereen welkom is, hoopt te spreken Ds. v. Peteghem uit Groningen, over het onderwerp„Wat heeft het laatste bijbelboek in deze tijd ons te zeggen Reis ouden van dagen. Begunstigd door mooi weer maakten de ouden van dagen uit Breskens Zaterdag j.l. een uitstapje naar Rotterdam. Deze tocht, ook nu weer georganiseerd door de Oranje vereniging, is uitstekend geslaagd. Met de boot van 7.25 u. werd vertrokken met twee grote autobussen van de S.B.M. en na de overtocht ging het in opgewekte stemming op Breda aan, waarbij men onder weg door het oponthoud aan de Oostdijk bij Kruiningen vanwege het eenrichtingsverkeer, het rampgebied in ogenschouw kon nemen. Te Breda werd uitgestapt voor het nuttigen van een koek met een kopje koffie, waarna de tocht werd voortgezet naar Rotterdam, waar men pl.m. 12 uur arriveerde. Prettig was, nabij het Stadion Feijenoord verschil lende oud-Bressianen, die daar woonachtig zijn, aan te treffen. Hier werd dan ook even gestopt voor het uitwisselen van groeten, waarna in de stad gegeten werd. Vervolgens ging een deel van het gezelschap een rond vaart maken door de havens, terwijl de ove rigen een bezoek brachten aan de diergaarde „Blijdorp". Omstreeks vier uur vertrok men weer uit Rotterdam, waarbij evenals op de heenreis, in Breda koffie werd gedronken. De reis ver liep zeer vlot en met de boot van 8.15 u. was men dan ook weer terug in Breskens, waar de muziek en vele belangstellenden gereed stonden om de oudjes in optocht naar het Spuiplein te brengen. Na nog een paar pittige marsjes dankte de voorzitter der Oranjevereniging namens de ouden van dagen voor de hartelijke ontvangst bij de thuis komst en voor de giften, die deze reis moge lijk hebben gemaakt. Uitreiking diploma's E.H.B.O. In het Gem. Ontspanningsgebouw, hetwelk met bloemen versierd was, had Zaterdagavond de uitreiking plaats van E.H.B.O.-diploma's aan de ge slaagden. De voorzitter van de Afd. Breskens van E.H.B.O., de heer A. v. d. Ster, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de examinator Dr. de Jong, Dr. van der Maas, Dr. Ossewaarde, Zuster Schilders en Burgemeester Eekhout. Hierna hield de ere-voorzitter, Burge meester Eekhout, een korte toespraak. Hij bracht in herinnering de dagen van i940-'44 en noemde dan ook deze vereniging een der mooiste in de ge meente. Hij bracht zijn dank over aan het bestuur voor hun ijver, alsmede aan de cursisten, de heren doktoren, Zr. Schilders en Dr. de Jong, die hen' een diploma mocht toekennen. Hierna reikte de Burgemeester de diploma's uit. Als blijk van waardering werd aan Zr. Schilders, beide doktoren en Dr. de Jong, als examinator, een geschenk aangeboden. Na afloop van het officiële gedeelte had nog een gezellig samenzijn plaats. Hieraan verleende de accordeonclub „Mirian" haar medewerking. In September zal men wederom met een nieuwe cursus beginnen en hoopt men op een grote deelname. Aan o.s. personen werd een diploma uitgereikt HerenI. de Back, J. Krocké, A. de Jonge, J. Kense, A. J. Provoost, D. van Sabben, G. de Weerdt, L. Maas, P. Goossen, J. Klaassen, J. H. Schiphorst, J. de Die, M. Barendse, G. Buijze, L. van Oostenbrugge, E. Pieters, H. Ruisen, J. v. d. Lijcke, J. Reijnhout, F. Verduijn, H. van Melle, G. de Regt. Dames: E. Francke-Volmer, J. Bouterse- Hellendoorn, J v. d. Heuvel, C. v. d. Sande, A. Schrier, M. Wijnen Veldhuis, L. Goossen, N. Haartsen, R. v d. Berge, R. Gillissen, I. Maas, N. de Winde, I. Jacobs, R. Jacobs, A. de Bliek, R. Daansen-Stokebrand, J. v. d Hooft-Bliek, J. Ruisen-Vader, A. Leenhouts, J. Meijer, M. Provoost-de Jonge. Oostburg Excursie. De leerlingen van de gymnasiale afdeling van het Koningin Wilhelmina Lyceum maak ten onder leiding van hun leeraar, dr. A. F. van Katwijk, een excursie naar Middelburg en Veere In Middelburg werd in het bijzon der veel aandacht aan de Romeinse afdeling van 't Oudheidkundig museum geschonken. In Veere werden de kerk, de Kampveerse toren en de Schotse Huizen bewonderd. Groede Raadsvergadering. In de gisteravond gehouden raadsvergade ring dankte Burgemeester Everaars het raads lid J. P. Risseeuw, die als zodanig heeft be dankt, voor het werk door hem in het be lang van de gemeente verricht. Vervolgens sprak de burgemeester enkele woorden tot de heer A. J. Salomé, opvolger van de heer Risseeuw. De vacantie-toelage voor het gemeente- personeel werd vastgesteld op 2 pCt. van de wedde. De heer C. Schijve uit Oostburg werd tijdelijk benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school. De heer A. Steketee uit Vlissingen, nummer 1 op de voordracht, aanvaardde zijn benoeming niet. Mej. Koop man werd voor vast benoemd aan dezelfde school. De geloofsbrieven van de nieuw ge kozen raadsleden werden in orde bevonden WIELRENNEN O. van Quekelberghe won in Souburg Dinsdag j.l. werd in Souburg door de wieier club „De Scheldemond" uit Vlissingen een koers voor Amateurs en Nieuwelingen ge houden. Zeventien renners gingen van start over een afstand van pl.m. 70 km. Bij de amateurs werd van Quekelberghe na een koers welke wij van hem de laatste tijd niet meer gewend waren eerste; het lijkt er op of hij bezig is zich van een inzinking te herstellen. Hij heeft de bloemen zeer zeker verdiend, want na een valpartij over een toeschouwer heeft hij circa 20 km moeten jagen om weer bij het peloton te komen en zegevierde met nog bijna een ronde voorsprong over de tweede amateur. De uitslag was: Amateurs 1 O. v. Quekel berghe, Groede; 2 M. Dominicus, Nieuwdorp, 3 F. v. Schayck, Middelburg; 4 P. Zwarte- poorte, Middelburg. Nieuwelingen 1 A. van Sluys, Vlissingen; 2 J. Wesdorp, 's Heeren- hoek; 3 J. Corthals, Aardenburg; 4 Th. van Wijchen, Goes; 5 J. v. d. Ameele, Nieuwvliet. o In 2 koersen gehouden te Assenede (B) werd O. van Quekelberghe resp. 12e en 9e, wat zonder tegenslag wellicht nog beter had gekund. Gevonden voorwerpen. 1 broche, 1 ballpointpen, 1 ring, 1 pertemonnaie met inhoud, 1 vulpen. Inlichtingen ter gemeente-secretarie te Schoondijke. PftaQf KËEURl f£N Zondag 19 Juli Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Radstake, Oosterland Biervliet, 9,30 uur, Ds. Dekker,* Dantumawoude Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Collecte Ned. Bijbel Genootschap 6,30 uur, Ds. van de Graaff Cadiand, 10 uur, Ds. ten Cate Groede, 9,30 uur, Ds. Duetz, Zeist Collecte alg. chr doeleinden Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgendaal 4 uur, Ds. van Beusekom Jeugddienst Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Oostburg, 10 uur, Ds. Fournier Collecte Ned. Bijbel Genootschap Retranchement, geen opgave St. Kruis, 9 uur, Ds. Radstake, Oosterland Schoondijke, 9,30 uur, Ds. Schopenhauer Zaterdagavond 7 uur, avondgebed Sluis, 9,30 uur, Ds. Groenveld St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Groenveld Collecte Prot. Interk. Thuisfront Waterlandkerkje, geen opgave IJzendijke, 9,30 uur, Ds. Blomaard Zuidzande, 9,30 uur, Ds. Kuijlman H. Doop Doopsgcz. Gem. Aardeaburg 10,15 uur, Ds. Vis Ev. Luth. Gemeente Groede Groede, 10 uur, Da Stol Vrij Evang. Gemeonte Geen opgave. Geref. Kerk Breskens 10 en 3 uur, Ds. Fokkema, Gouda

De Schakel | 1953 | | pagina 2