Visserijdag 1953 te Breskens. Opruimingsfeest DE ZWARTE VLEK E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 443 Vrijdag 17 JULI 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.in.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Wanneer men vanuit Vlissingen met één der prachtige en geriefelijke ferry- boten naar Breskens oversteekt, treft u bij het binnenlopen van de haven de grote veranderingen, die daar plaats hebben gehad. Niet alleen, dat men ziet hoe de outillage der haven snel wordt verbeterd, maar ook de vele gebouwen en opslagruimten die daar zijn verrezen. En als men dan zijn blik eens over de gehele haven laat gaan, dan ziet men dat een fraai complex van ge bouwen verrezen is, vlak bij de haven tegen de kade gelegen. De nieuwe vismijn is er dus De vismijn, het hart van geheel de visserij te Breskens. Waar zullen deze stoere werkers der zee meer trots op kunnen zijn dan op hun vismijn, voor welke zij jaren lang gestreden hebben en waarvan zij nu in dit nieuwe gebouw het symbool kunnen zien van de wederopstanding der vorige, na de zware slagen, welke hun de laatste jaren waren toegebracht. Met trots zullen zij nu de vrucht van hun strijd, de nieuwe vismijn, officieel in gebruik gaan nemen. Want waar is harder gewerkt en gezwoegd dan hier in ons vissersdorp aan de Schelde Waar is men erger getroffen geweest en waar heeft men zich vlugger her steld van de slagen, welke waren toe gebracht Als men ziet het herstel der woningen, plantsoenen en de ver betering aan strand en duinen, dan stemt dit tot hoop. Met onovertroffen wilskracht werd de opbouw van dit alles ter hand ge nomen, speciaal ook van de vissers vloot, die na de catastrophe van 1944 practisch geliquideerd was. Komt en ziet, wat men bereikt heeft. Een vloot van schepen als nooit tevoren, bemand met onverschrokken mannen, die dag en nacht er op uit trekken om on3 land en het buitenland van vis en garnalen te voorzien. Breskens mag trots zijn op deze mannen en is dat ook. Het is niet alleen om de opening van deze vismijn, dat Breskens zich opmaakt om op 15 en 16 Augustus festiviteiten te organiseren, maar nog meer om de dankbaarheid van de ge hele gemeente te tonen aan deze mannen der zee en ook omdat dan hun visserij vereniging „Ons belang" het 35-jarig bestaan zal herdenken. Wat moet het een prachtige dag zijn voor de leden en het bestuur, om nog eens te overdenken wat in die 35 jaren door hen is tot stand gebracht. Hoe moet het hen met trots vervullen, te zien, hoe heel de gemeente als één man zal werken om de visserij in het bijzonder en ook Breskens te laten zien FEUILLETON 66. door NIEK VAN DER ZWAAN. Met een zucht liep ze terug naar haar stoel, waarin ze zich liet vallen. Langzaam schudde ze haar hoofd. „Zo en daaruit heb jij dus geconcludeerd, dat ik het goed vond?" Zenuwachtig plukte hij aan zijn vin gers. „Dus het is niet zo?" Ze lachte schril en het klonk onwe zenlijk. „Balk en ik stel je voor". En toen, zachter: „Ik dacht, Ger, dat jij wel beter wist". Wijnandse keek haar verschrikt aan. Dat is dan een afschuwelijk misver stand geweest, dacht hij. En hij, stom meling, was meteen weggelopen „Neem eens een stoel en ga even rustig zitten," zei ze, opstaande en de sleutels van beide deuren in het slot draaiend. „Zo, nu kunnen we ten minste niet gestoord worden. En ver tel me nu eens precies, wat jou plot seling zo overstuur maakt. Want ik zoals het is, de gemeente van de toe komst, toegangspoort van West Z.-Vl., beginpunt van hoofdwegen naar Belgié en Frankrijk. Deze visserijdag zal en moet een hoogtepunt worden van de opbouw van Breskens en haar visserij in het bijzonder. Daarvoor is haar nijvere bevolking garant. Dat ook in officiële visserijkringen de Breskense visserij in hoog aanzien staat, moge blijken uit het feit, dat ter ge legenheid van het 35-jarig bestaan der visserijvereniging, hier in onze gemeente op 15 Augustus het buitengewoon con gres van „Zevibel" wordt gehouden. Voor deze gelegenheid schreef mevr. van den Broecke-de Man uit Aarden burg, de begaafde voordrachtkunstena res, het openluchtspel „Proficiat Bres- siana", waarin een groot deel van de visserijgeschiedenis in beeld wordt ge bracht. Onder leiding van de schrijfster, zullen de plm. 250 medewerkenden, voortkomend uit vrijwel alle verenigin gen in de gemeente, iets brengen van het wel en wee van onze gemeente en de visserij in het bijzonder. Hier wordt iets aparts geboden. Zullen verder dan niet alle straten zich inspannen om te tonen dat men in Breskens op het gebied van versie ring ook zijn man kan staan Wie zal niet opgetogen zijn als men de stoet van prachtig versierde wagens, waar mee het wel en wee van alle vereni gingen en ambachten uitgebeeld wordt, afgewisseld met diverse muziekcorpsen, door de gemeente ziet trekken Wat te denken van de prachtkerels der Nederlandse keur-turnploeg, die iets van het allerbeste op turn- gebied zullen laten zien. -Je-j.*' H Voorts komt ook de Kon. erk. Accordeon-Harmonie „Apollo" uit Tilburg, wel- bekend door het optreden voor de radio, onder lei ding van Coen v. Orsouw, het feest opluisteren en zal op muziekgebied U het beste laten genieten. Het korps telt 70 man en heeft in binnen- en buitenland reeds meerde re malen ie prijzen be haald. Dit is echter nog niet alles. Tot slot van de Zaterdag is er ook nog vuurwerk, hetgeen alleen reeds een tocht naar Bres kens waard is. Dat men ook ver buiten de gemeente belangstel ling heeft en toont, moge blijken uit de vele aanvragen om toegangskaarten voor het openluchtspel uit binnen- en buitenland, welke reeds binnenkomen. Vooral in Belgié toont men warme belangstelling voor de visserijdag. De „Flandria" en de „Vlaamse Touristen- bond" hebben nu reeds vaarten en ritten per boot en bus naar Breskens op 15 en 16 Aug. op het programma staan. Laat ons daarom eendrachtig de handen aan de ploeg slaan en tonen dat wij al deze belangstelling waard zijn en het feest doen slagen, zodat hierdoor Breskens weer in de volle belangstelling komt te staan. In de vele jaren van zijn bestaan heeft Breskens laten zien dat het iets „kan" organiseren. Of is men de tijd van de Jaarbeurs en de Ooft- en Tuin- bouwfeesten reeds vergeten Wat toen in onze kleine gemeente werd gepres teerd, heeft de bewondering gewekt van velen, ook buiten onze grenzen. Moge dit alles een stimulans zijn om de handen in één te slaan, samen op de bres. Dan zullen wij zien, dat ook een kleine gemeente groot kan zijn. En dan ook kan ik met u wensen „Visserijdag" 1953 Breskens, behouden vaart C. Hoeveel radioluisteraars telt Nederland? Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 Juli 1953 1.791.970 tegen 1.784.166 op 1 Juni 1953. Op 1 Juni 1953 waren er 483-551 aangeslotenen op het Rijksradiodistri- butienet tegen 483.824 op 1 Mei 953- Het is in Vlissingen Deze week brengen wij drie extra voordelige aanbiedingen: pracht Regenmantels van prima gabardine maten 38 tot en met 48 van f 50,nu f 33,99. Restanten Zomerpakjes div. maten en kleuren van f 39,50 f 29,50 nu f 9,99 Zuiver wollen Jersey Deux Pièces in div. kleuren en maten van f 119,50 f115,nu f59,85 en nog honderden andere spotkoopjes Het is Opruimingsfeest bij C. Buskenstr. 63, Vlissingen De bus van boot en trein stopt voor onze zaak. De Kon. Accordeon-Harmonie „Apollo" uit Tilburg, die o. 1. v. Coen van Orsouw Zaterdag 15 Augustus in Breskens zal concerteren merk uit je houding, dat je in de vaste overtuiging verkeerde, dat Balk en ik zouden gaan trouwen, niet?" Werktuiglijk ging hij in een der cra- pauds zitten en knikte. „Ja, daar was ik zo van overtuigd, dat „Dat jij gedacht hebt," vulde het meisje aan, „dat jij dacht: Nu heb ik mijn kans voorbij laten gaan en toen heb je waarschijnlijk hals over kop Gonnie gevraagd". Hij zuchtte zwaar. „Ja," antwoordde hij, „zo is het ongeveer gegaan". „Dus jij was, op het moment dat Balk mij kuste, van plan me ten hu welijk te vragen?" Wijnandse keek haar verschrikt aan. „Hoe weet begon hij. Grimmig staarde ze voor zich uit. „Dat begreep ik meteen. Of ben je soms vergeten, dat ik van je houd? En dacht je dan, dat ik me straffeloos door Balk of wie dan ook zou laten kussen? Ik geef je de verzekering, dat ik hem behoorlijk op zijn nummer heb gezet. Hij heeft, als een kleine jongen, een draai om zijn oren gehad. En ik heb hem duidelijk te verstaan gegeven, dat hij het geen tweede keer moet uit halen. Hij is nu diep beledigd en komt hier niet meer. Hij Iaat alles brengen. En jij, Ger Wijnandse, houd je van Gonnie?" „Ja, natuurlijk," antwoordde hij, „anders had ik haar niet tot vrouw gevraagd". Doch zijn antwoord klonk niet overtuigend. Lange tijd keek ze haar compagnon aan en Wijnandse kon niet anders doen dan de ogen neerslaan. Ze keek dwars door hem heen, hij voelde het. En zij moest begrijpen, dat hij een onwaarheid sprak. Hij hield niet van Gonnie, hoewel hij haar niet on sympathiek had gevonden, toen hij haar vroeg. Ze was al zo heel anders, nu na de eerste week. Reeds de derde dag had hij gemerkt dat ze huiverde, als hij haar liefkoosde. „Had maar geen antwoord gegeven, Ger," sprak het meisje tegenover hem eindelijk op zachte toon, „want je ge zicht weerspreekt je woorden. Ik voel, dat je nu al je onberaden stap be treurd". Wijnandse wuifde afwerend met zijn hand. „Laten we er niet verder over praten Miep, er is toch niets meer aan te doen. En ze is een goede moeder voor de kleine Tini. Dat is heel wat waard, zou ik denken Opeens zag hij tranen in de ogen van Miep. Met een ruk sprong hij op. „Miep, huil niet, kind; tracht je te be heersen. Er is immers niets meer aan te veranderen. Het zal wel zo moeten zijn. Er geschiedt immers niets bij toeval „Laat me je nog één vraag mogen stellen, Ger" zei ze, even een zak doek over haar gezicht halend, „die avond, toen je mij ten huwelijk wilde vragen, deed je dat alleen voor Tini, je dochtertje, of ook Hij draaide zich om. „Bespaar me het antwoord, Miep, want het heeft immers geen zin meer. Laten we ver standig zijn en er niet meer aan den ken. Dat is voor ons beiden het beste". Langzaam liep hij naar de verbin dingsdeur en draaide de sleutel om. Even nog wendde hij zich naar haar toe, maar het meisje zat nu in een

De Schakel | 1953 | | pagina 1