NADERE KENNISMAKING Verhoogd postiarief DE ZWARTE VLEK Openbare eindles aan de Lagere Li E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 441 Vrijdag 3 JULI 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra De nieuwe secretaris-generaal der Verenigde Naties, de Zweed Dag Hammarskjöld, heeft dezer dagen het hoofdwartier te New York verlaten om nader kennis te maken met de onderafdelingen der V.N. te Genève, Parijs, Londen, Rome en Montreal. In het Europees hoofdkwartier te Genève (in het luxueuze vroegere Vol- kenbondipaleis) werd hij verwelkomd door de president van de Wereld- Gezondheids-Organisatie der V.N., Dr. Chisholin, die juist afscheidsreceptie hield, daar hij die dag de zesde jaar vergadering van de organisatie sloot met de mededeling, dat hij, om gezond heidsredenen, de volgende zitting niet meer zou kunnen leiden. J. P. de K. ingegaan 1 Juli j.l. De verhoging der posttarieven, die reeds in December van het vorig jaar door de Directeur-Generaal der P.T.T., de heer L. Neher, tegen i Juli 1953 werd aangekondigd, heeft nu haar be- slag gekregen door de bekrachtiging door H.M. de Koningin. Ook het op 11 Juli 1952 te Brussel gesloten Algemeen Postverdrag en de bijbehorende overeenkomsten treden op die dag in werking. De voornaamste wijzigingen zijn Binnenland Brieven in het locaal verkeer t/m 20 gr. 7 ct. (6 ct.). Briefkaarten locaal 6 ct. (5 ct.). Briefkaarten interlocaal 7 ct. (6 ct.). België Brieven t/m 20 gram 10 ct. Brief kaarten 7 ct. Ansichtkaarten (beschre ven) 7 ct. Ansichtkaarten (onbeschre ven) 5 cent. Overige landen Brieven t/m 20 gram 25 cent. Brief kaarten 15 ct. Ansichtkaarten (beschre ven) 15 cent. Ansichtkaarten (onbe schreven 5 cent. FEUiLLETO 64. door NIEK VAN DER ZWAAN. „Dat dat weten we niet," ant woordde het meisje, verschrikt door de ruwe aanraking. „Ze werd zo blauw ineens en toen heeft Daan de dokter gehaald „Stap in," beval hij kort, „dan rij den we er heen". Zelf nam hij weer achter het stuur plaats, reed op onver antwoordelijke wijze de wagen weer achteruit de weg op en even later stoof de auto als een pijl uit de boog in de richting van de stad. Het duurde slechts twee minuten en toen stonden ze voor het ziekenhuis. Even later waren Wijnandse en Gon- nie binnen. Op rustige toon lichtte de directrice hen in. „Geen enkele reden om ongerust te zijn, althans voorlopig niet. Het kind heeft diphteritis en heeft het enigszins benauwd. Het moet al een paar dagen niet in orde zijn". „Is er levensgevaar?" vroeg Wij nandse. „Niet direct. Gaat U maar even mee, dan kunt U haar door het raam zien. U moogt niet binnengaan, want het is besmettelijk". in het halfduistere vertrek lag het meisje, dat beiden zo lief hadden, te hijgen van benauwdheid. Maar een verpleegster zat naast het ledikantje en Wijnandse moest tot de conclusie ko men, dat onder de gegeven omstandig heden alles gedaan werd, wat mogelijk was. Na een paar minuten stonden ze weer op de gang, Gonnie met tranen in haar ogen. „Gaat U beiden rustig naar huis," zei de directrice. „Als het noodzakelijk is, mijnheer Wijnandse, zal ik opbel len. Maar er zijn op dit ogenblik geen redenen tot ongerustheid. Wij hebben al zo vaak dergelijke gevallen gehad, die altijd weer in orde kwamen". Enigszins getroost stapte Wijnandse weer in de wagen. „Stap in," nodigde hij Gonnie uit, „dan zal ik je naar huis brengen. Het is al laat. En wel Het boerenvak, aldus de inspecteur van het Landbouwonderwijs in Z.-Vl., de heer L. van Dijk, is een der mooiste vakken, doch het stelt aan het land bouwonderwijs zeer hoge eisen. Van de bekwaamheid en het onderricht, dat de boer genoten heeft, hangt veel af. Duizenden guldens steekt men in de inventaris en het minste wat men verlangen kan is, dat de boer weet wat hij koopt en kopen moet voor zijn be drijf. Bedroevend vond dhr. v. Dijk het, dat de examen-klasse weinig be langstelling heeft getoond voor het vak werktuigkunde, dat de heer Schieman uit Axel doceerde. De antwoorden in de eindles op de gestelde vragen, lie ten dan ook alles te wensen over. De jongelui kregen zowel van hun leraar als van de inspecteur de raad mee, de leerstof nogmaals door te werken en hiervoor meer interesse te tonen. Voor deze openbare eindles was veel belangstelling van de zijde der ouders, terwijl de volledige commissie van toe zicht aanwezig was. De burgemeester van Schoondijke sprak een hartelijk welkomstwoord tot de ouders en wees hen op het belang van het onderwijs voor de algemene vorming der jonge lui. Spr. sprak er zijn groot leedwezen over uit, dat de geëvacueerde leer ling P. Flikweert uit Nieuwerkerk een ernstig ongeluk is overkomen en met een zware hersenschudding in het zie kenhuis te Oostburg wordt verpleegd. Namens de commissie van toezicht wenste hij de leerling en de ouders een spoedig algeheel herstel toe. De heer P. J. L. de Rijk, het hoofd der school, wees op de belangrijkheid dezer dag, voor ouders zowel als leer lingen en vertelde vervolgens dat de resultaten der ie klas erg gunstig zijn. X1 leerlingen haalden gemiddeld meer dan 7. Jan de Bruijne spande de kroon met een lijst ver boven 8. Alle 22 leerlingen werden bevorderd. De 2e klas, die uit 13 leerlingen bestond, kwam nu voor het voetlicht. Hier was de beste puntenlijst voor Han Thomaes met een gemiddelde van bijna 9. De gehele 3e klas was en bloc overgegaan. Voor de 4e klas kwam eerst nu goed de spanning er in, nu er ten over staan van de ouders vragen beant woord moesten worden. De uitgebreide bedankt, dat je me gewaarschuwd hebt". Toen Wijnandse gestart had en weg reed, barstte Gonnie eensklaps in hui len uit. Verschrikt remde Wijnandse af en vroeg wat er aan de hand was. „Och," zei ze snikkend, „let er maar niet op, maar ik houd zoveel van Tini en nu te weten, dat ze daar in het ziekenhuis ligt en ik niets voor haar doen kan. Als ze straks bij ken nis komt en ze ons mist, gaat ze vast huilen. Ze is immers nog nooit van ons vandaan geweest „Je hebt morgen weer je school," zei hij kalmerend „en dan zou je er niet voor kunnen zorgen. In het zie kenhuis heeft Tini de verzorging en verpleging, die ze nodig heeft. Dat is toch het belangrijkste? Doch vertel eens, was ze al eerder niet in orde?" „Óch ja, een paar dagen. Ze hoestte een beetje en had een dik keeltje. Maar moeder had een stroopdrankje gehaald en dat vond ze erg lekker. Verder was ze tierig als altijd. Alleen vanavond was ze wat hangerig en om een uur of negen riep ze en toen ik stof werd nog eens onder de loupe genomen. De heer de Rijk merkte op, dat deze klas veel beter had kunnen zijn als er maar wat meer gewerkt was. Van de 18 candidaten moesten er 2 afgewezen worden. Tijdens de diploma-uitreiking merkte de heer van Dijk dan ook op, dat het veel beter gekund had. Spr. merkte echter tevens op, dat bij een studie reis naar Denemaiken hem gebleken was, dat daar de landbouwerszoons op latere leeftijd eerst landbouwonderwijs volgen. Na enkele jaren practijk blijkt het onderwijs meer belangstelling voor de jongens te hebben. Hij drukte de scheidende leerlingen op het hart de ontwikkeling van de landbouw te vol gen, o.m. door het lezen van tijdschrif ten en het volgen van cursussen. Te vens beval hij de Rijkslandbouwwinter- school in de aandacht der ouders aan. Met een hartelijke gelukwens voor het diploma besloot de heer v. Dijk zijn toespraak, na met enige hartelijke woorden het onderwijzend personeel bedankt te hebben voor de zorgen aan het onderwijs besteed. De voorzitter der commissie van toe zicht, de heer F. A. van Rosevelt, feliciteerde ouders en leerlingen en dankte de heer I Haartsen, die als onderwijzer aan de school verbonden is geweest, oprecht voor zijn goede zorgen voor het onderwijs. De heer Joh. Ie Clercq reikte als oud-voorzijter van de ver. van oud leerlingen de medaille uit aan de beste leerling van dit jaar, Krijn Dees uit Biervliet, die verheugd was dit ge schenk in ontvangst te mogen nemen. Tenslotte sprak Krijn Dees namens de leerlingen woorden van dank tot het onderwijzend personeel en over handigde, namens de geslaagden, en kele fraaie geschenken aan het leraren corps. De heer de Rijk nam met enige weemoed afscheid van de scheidende klasse en sprak de wens uit, dat zij allen werk zouden kunnen vinden om het geleerde in toepassing te brengen. Ook de heer Haartsen, die Z.-Vlaan deren gaat verlaten, sprak enkele har telijke afscheidswoorden. De voorzitter van de commissie van toezicht sloot de bijeenkomst. De ge slaagden zijn Krijn A. Dees, Henni C. Buisse, Willem P. de Blaeij, Francois Dekker, allen te Biervliet; Petrus van 't Westeinde, Groede; Gerrit M. van Hal en Johan F. Romijn, Aardenburg; Antoine P. Hoste, Nieuwvliet; David A. ging kijken was ze helemaal blauw van benauwdheid En opnieuw snikte ze. Wijnandse draaide de stille, verlaten Singel op en reed nog langzamer. Misschien had het wel zo moefen zijn vanavond, dat hij Miep in de armen van Balk had gezien. Er geschiedde immers niets bij toeval? Zou dit meisje, dat zoveel van zijn dochtertje hield op zijn weg zijn geplaatst? En hij? Hij vond Gonnie sympathiek. Dikwijls had hij haar gadegeslagen en meer dan eens was hij er door getroffen, dat ze zo moederlijk met Tini omging en ook had hij bemerkt, dat de kleine meid eigenlijk het meeste van de onder wijzeres hield Opeens stopte hij. Gonnie, die dacht dat ze bij huis was, wilde het portier openen, maar toen ze naar buiten keek, bemerkte ze, dat ze stil stonden langs een open stuk waar geen huizen stonden. Ger draaide zich naar het meisje, dat haar ogen bette. „Luister eens, Gonnie, als Tini beter wordt, wat we beiden natuurlijk vurig hopen, haal ik

De Schakel | 1953 | | pagina 1