CORSETTEN Parijse Jaarbeurs 1953 DEZWARTEVLEK E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e jaargang Nummer 436 Vrijdag 29 MEI 1953 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties n:et „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra (Slot.) Italië. Duitsland wordt in grootte op de voet gevolgd door Italië, dat een eigen paviljoen bezit in hall 42. Daar haar deelnemers merendeels kleine stands hebben opgetrokken, maakt het geen overweldigende indruk. Het Venitiaans glas trekt er de meeste aandacht met vele spiegels, kunstvoorwerpen en een vorstelijke verlichting uit kristallen luchters. Daar verdringen zich voort durend een groot aantal bezoekers, onder het waakzaam oog van enige politiemannen. De vele vlaggen en kleurige guirlandes zorgen voor het handhaven van een uitgesproken Itali aanse sfeer. Blijkens statistieken onder houdt dit land met Frankrijk een leven dige handel, waarbij de betalingsbalans zich ten gunste van Italië ontwikkelt. Spanje. Spanje, dat vorig jaar voor het eerst sinds 1936 weer deelnam, laat deze keer geheel verstek gaan. Portugal. Portugal, dat er vorig jaar niet was, is nu met een grote stand gekomen, georganiseerd door een particuliere ex portonderneming in Lissabon. Yoago-Slavië. Yoego-Slavië heeft een kleine, groten deels door glas afgesloten hoeveelheid goederen gezonden, uitsluitend afge stemd op de Franse markt. Aan weerszijden is deze stand geflankeerd door een loket, waar men inlichtingen kan krijgen, maar 't ziet er erg grauw en sinister uit. Een student uit Bel grado, die als tolk optrad, vertelde dat er aardig wat orders binnengeko men waren, w.o. een heel grote voor handgeknoopte tapijtjes, waarin een Zweedse zakenman veel belang stelde, omdat de prijs stukken lager ligt dan van soortgelijke kleedjes elders uit het Middellandse-Zee-gebied. Griekenland. Bij Yoogo-Slavië's buurman, Grieken land, heerst een serene rust. 't Is een zielig kleine expositie, die een armoe dige indruk maakt. Als middelpunt werd een gipsbeeld van Apollo geko zen, in een cirkel van vuile bloem potten met geraniums, die te weinig water gehad hebben Inlichtingen kan men slechts krijgen door de Griekse Ambassade op te bellen Ui MEDISCHE Langestraat 38 a OOSTBURG FEUILLETON 59. door NIEK VAN DER ZWAAN. Polan. Polen neemt in de groep der Oost- Europese landen in hall 30 een domi nerende plaats in, met machines voor de winning van ertsen. Ook een aan tal logge gevaarten, die gebruikt wor den voor de aanleg van wegen in bergachtig gebied, zijn aanwezig. Oostenrijk. Oostenrijk is royaal vertegenwoor digd en heeft voor zich alleen een prachtig pavillioen van ultra-moderne allure. De voorzitter van de Weense Kamer van Koophandel zei, dat de deelnemers aan de van regeringswege gecoördineerde inzending hoogst te vreden waren met het grote aantal orders, dat zij vanaf de eerste dag boekten. ALGIERS, MAROCCO en de lan den van de Franse UNIE (Viet-Nam) hebben elk voor zich schitterende expo sities opgebouwd in een grote hall, geheel in de stijl van het Nabije- en Verre Oosten, met hoogpoorten en gaanderijen. Algiers heeft er een kleur rijk diorama bijgebouwd van een ha vengezicht, met levengrote figuren en een zó knappe verlichting, dat men zou zweren of 't was werkelijkheid. Iets dergelijks komt in de Marokkaanse afdeling voor, op kleinere schaal, een marktterrein voorstellend; op het plein bevinden zich meer dan tweeduizend nauwkeurig aangeklede poppetjes Ove rigens maken de inzenders zich niet zo druk. Via de Franse regering heb ben enkele bouwers een contract om elk jaar weer dezelfde expositie op te bouwen. Het centrale inlichtingenkan toor voor Noord-Afrika zit om de haverklap op slot en de enige bij de stands aanwezige personen zijn bewa kers, die van het tentoongestelde niets afweten. Alleen bij de afdeling Frans Soumaliland heerste bedrijvigheid, door het vertonen van series aardige lan taarnplaatjes. Franse noviteiten. De inzendingen uit Frankrijk zelf telden een aantal nieuwigheden, doch men moest ze met een lantaarntje zoe ken. Zo was er een fabrikant van een alleraardigste vinding, die de begrip- Wijnandse enigszins verbolgen over deze storing, had reeds een scherp woord op de tong, maar Miep sneed hem de pas af, keek de criticus glim lachend aan en antwoordde„We zul len dat straks even rustig bespreken, mijnheer Balk. Ik begrijp best, dat U er nu niet voor in de stemming bent. Apropos, U bent er nu toch, wat denkt U van dit omslag-ontwerp?" Balk nam de tekening in zijn han den en ging er mee naar het raam, waar hij het opmerkelijk bekeek. Wij- nandse zag terstond, dat de man zich gestreeld voelde, omdat men zijn oor deel vroeg. „ik zou zeggen, dat hel niet onver dienstelijk is," zei hij, de tekening teruggevend „Maar die dikke lijnen onder de titel zou ik weglaten, of er dunnere voor in de plaats nemen". „Zie je wel," zei Miep, op haar eigen innemende manier, „net wat ik ook al dacht. Mijnheer Balk en ik heb ben over het algemeen dezelfde smaak. En dat is voor mij een compliment. Maar we zullen mijnheer Balk niet langer van zijn werk afhouden. Dank U voor Uw advies en wat dit ma nuscript betreft, daarover zullen we vanmiddag nog eens praten". Balk lachte even, gestreeld en ging weer naar zijn eigen vertrek. Miep keek Wijnandse veelbetekend aan. „Zie je? Zo moet je hem aanpak ken. Vergeet niet, dat kunstenaars net kinderen zijn. Als je grof wordt gaan ze huilen of reageren nog groffer. Een beetje tact, mijne heren en desnoods een beetje vleierij, daardoor bereik je veel meer". En Wijnandse moest erkennen, dat z'n vrouwelijke compagnon voor de zoveelste maal weer eens gelijk had. Na enige tijd waren beiden- gewend aan de zonderlinge manieren van Balk en niemand had er ten slotte meer erg in. Bovendien nam hij beiden veel werk uit handen, zodat ze het wat pen wandversiering, schilderij en sche merlamp in zich verenigt. Hij bracht namelijk een beschilderde glasplaat in de handel, waarachter een lamp, die bepaalde onderdelen van b.v. zeege zichten bescheen, die, door gebruik te maken van warmtetrillingen in de lucht, geheel in beweging kwamen, zodat men als-'t ware de golven zag uitrollen op het strand. De uitvinder, een gebruinde jongeman uit Grenoble, toonde ons brieven met bestellingen uit alle werelddelen, maar hij vertikte het uit te leggen, hoe zijn wonderlijke in strumenten nu eigenlijk precies in el kaar zaten. Plastic-artikelen waren er in allerlei variaties. Er was een ijskast bij (frigi- daire) van 80 liter inhoud, geheel door zichtig. Een eenvoudige drukkerij met plastic-materiaal, vol-automatisch ge koppeld. Verpakkingsmateriaal voor alle doeleinden, o.a. voor het vervoer van levende vissen enz. enz. Voor ziekenhuizen en laboratoria waren er vindingen zoals lampen, die door concentratie van ultra-violette stralen alle microben doden en machines die de vochtigheidsgraad van de lucht nauwkeurig op peil houden. Ook blijken er betere middelen ontwikkeld te zijn om menseiijke huid te conserveren en om langdurige operaties uit te voeren. De grootste inzending werd gevormd door een rotor met een dynamo van 50 ton, speciaal geprepareerd om in de open lucht te werken. J. P. de K. Het Zwin een zeer ernstige bedreiging voor onze West Zeeuws-Vlaamse zeewering. Onder voorzitterschap van de heer C. M. v. d. Broecke kwamen de hoofd ingelanden van het Vrije van Sluis in bui tengewone algemene vergadering bijeen. Vooraf hadden de heren, vergezeld van enkele ingenieurs van Rijkswater staat een tocht gemaakt langs de zee wering, om daar de herstelwerkzaam heden van de verwoestingen der storm nacht van 1 Febr. 1.1. te bezichtigen. rustiger kregen. HOOFDSTUK XII. In de algemene vergadering richtte de heer v. d. Broecke hartelijke dank woorden tot de bevolking van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen voor hun spontane hulp. Ook de technische staf, alsmede het gehele personeel kregen waarderende j woorden voor hun waakzaamheid in de I stormnacht, waardoor soms op bedreigde j punten een doorbraak kon worden voor- 1 komen. Er wordt naar gestreefd het nood- herstel zo te doen uitvoeren, dat nog voor de komende winterstormen, een betrekkelijke veiligheid verkregen is. Een zeer gelukkige omstandigheid noemde de Dijkgraaf het, dat de Braak man afgesloten was door de nieuwe Braakmandijk, die Oostelijk West Zeeuwsch-Vlaanderen voor erger be hoedde. Het Duivelshoekje te Breskens heeft op die plaatsen, waar de dijk door de Duitse militaire werken was door graven erg veel last gehad, en vormde dan ook een der bedreigde punten. In de Elisabeth Polder vloeide water, doch ook hier bleven grote doorbraken uit. Hier is men met man en macht bezig aan de herstelwerkzaamheden. Ook Nieuwe Sluis te Breskens heeft het zwaar te verduren gehad. De muur heeft het begeven en moest vervangen worden door een bekisting. De Groese duinen moeten als waar deloos voor de zeewering worderr aan gemerkt. De Walendijk kreeg als zee wering ineens betekenis, doch Rijks waterstaat heeft toegezegd hier voor de komende najaarsstormen voor een vertrouwde beveiliging te zullen zorgen. De geïnundeerde Zwarte Polder had een zomerdijk van 3,5 m. boven N.A P. Ook hier zal de R.W.S. voor beveili ging zorg dragen. Ernstig bezorgd maakte het bestuur van het Waterschap zich over de dui nen nabij Hotel Beun in Cadzand. Hier vertonen de duinen een enorme afslag van soms 15 m. De zeer zwakke duinrichel zal hier vervangen worden door een dijk van gewapend beton. Voorts kwam de dijkgraaf tot het kardinale punt, waarop de vergadering in spanning wachtte, n.l. de Zeesluis te Cadzand en de wachtsluis, die al sinds de bevrijding van 1944 vernield is. 4 jaar geleden reeds besloot men een nieuwe wachtsluis te bouwen, doch dit plan kon geen subsidie verkrijgen. Wel stelde men toen voor de zeesluis zelf, die ook versleten is, te vervangen De dood van Tini had de kwade tongen in Willemspoort doen zwijgen. Slechts een enkeling had gesproken over een straf, maar dat had geen gehoor gevonden. Nu, na maanden, begon het geroddel weer. En toen Wijnandse weer af en toe in de socië teit kwam, meende Barendsma, die in zijn hart de uitgever graag mocht, dat hij verplicht was de man te waar schuwen. Toen de uitgever bemerkte, dat de wethouder iets op zijn hart had, nodigde hij hem bij zich thuis uit en samen reden ze naar de villa aan de Utrechlseweg. Nadat de brand in een goede sigaar gezogen was, zei Wijnandse: „Steek maar van wal. Er wordt zeker weer eens over me gekletst, niet?" De ander lachte een beetje verlegen. „Och, je weet, dat ik me aan dat ge roddel hier toch niet stoor. Maar als ik je in gemoede waarschuw, dan doe ik dat met het oog op je reputatie. Je moet niet vergeten, Wijnandse, dat je een vooraanstaande positie bekleed in het maatschappelijke leven en dat brengt verplichtingen met zich mee, die bijvoorbeeld de gewone man niet heeft". Wijnandse lachte even. „Mooi ge zegd. Maar terzake, steek maar van wal en laat me eens horen, wat Wil lemspoort op me aan te merken heeft". De ander voelde zich niet zo erg op z'n gemak, maar desondanks vervolgde hij, onderwijl naar buiten turend, „zo moet je het niet beschouwen. Kijk eens, we kennen elkaar nu al geruime tijd en niemand zal kunnen beweren, dat ik het niet goed met je meen Daarom wil ik dan ook maar liever ronduit met je spreken. En, zoals ik al zeide, vooraanstaande gemeentenaren wonen nu eenmaal in een glazen huisje. De kwestie is deze: de goe-gemeente vindt het niel in orde, dat je als we duwnaar alleen met een jonge dienst bode in je villa woont. Nee, laat me nu even uitspreken. Dit is één. En wij persoonlijk, mijn vrouw en ik, willen je er opmerkzaam op maken,

De Schakel | 1953 | | pagina 1