Parij se Jaarbeurs 1953 DE ZWARTE VLEK Vervoerverbod van Bijen. Land- en tuinbouw E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 435 Vrijdag 22 MEI 1953 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentie» 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra De directeur van de dezer dagen begonnen „Foire de Paris 1953", heeft de pers vooraf verzocht mogelijke on volkomenheden te willen excuseren, want sommige standhouders „hebben moeilijkheden gehad". Het schijnt ech ter, dat de organisatie van de Foire zelf óók problemen kent, want er hapert hier en daar nogal wat. Het krioelt overal van werklui met lorries en vrachtwagens, planken, balken, hopen zand, grint, enz., alsof men volop de tijd heeft. Daarbij de lange straten met marktkraampjes in aanmerking genomen, tussen de hallen, over het 48 hectaren grote terrein, en men heeft een compromis tussen een kermis en een nieuwe stadswijk Het Franse Nationale Centrum voor de Buitenlandse Handel heeft een offi ciële vertegenwoordiger naar de Foire gestuurd, die dicht bij de ingang zijn kantoor heeft. Het gebouw dat hem huisvest is echter op het nippertje voor de opening klaar gekomen en 't ziet er van binnen uit als een venduhuis. De heer Vignon verontschuldigde een en ander met de woorden„Ze zijn niet meer zo vlug ter been als vroe ger, moet u rekenen. Er zijn dit jaar twaalfduizend deelnemers, waarvan bijna tweeduizend uit het buitenland, 't Groeit ze boven het hoofd". Gehoed en gejast zat hij midden in een wolk stof enige sardientjes te eten, terwijl boven zijn hoofd electrische hamers ratelden. Evenals op de Britse voorjaarsbeurs zijn er in Parijs aanmerkelijk minder buitenlandse kopers, doch de belang stelling van de zijde van het publiek is vrij groot. Van de drie weken dat de tentoonstelling duurt, worden slechts enkele dagen speciaal voor kopers ge reserveerd en 't is te hopen, dat de gidsen zich dan wat beter „ingewerkt" zullen tonen. We zijn namelijk ander half uur lang van de een naar de ander gestuurd, alvorens bij de persdienst te belanden, die overigens alleen bleek te bestaan uit een slapend heer, in een kaal optrekje, boven de „Eerste Hulp"- post. Ter gelegenheid van de opening zijn ditmaal geen redevoeringen afgestoken. De Minister van Handel, Guy Petit, knipte een lintje door, omhelsde volgens de regelen der kunst voor zitter en directeur, begaf zich met ge- FÜUILLETON 58. door NIEK VAN DER ZWAAN. Steeds meer schrijvers zonden hem hun manuscripten, want iedere inge wijde wist nu, dat indien hun boek door Wijnandse werd uitgegeven, hun naam gemaakt was. Ten opzichte van de te kiezen boe ken was Wijnandse minstens even critisch als Miep met haar kinderboeken. Zijn uitgeverij had thans een uitstekende naam en beiden beseften, dat men met zeer veel zorg de toegezonden manus cripten moest uitzoeken, om deze goede naam in stand te houden. Avond aan avond zat hij met Miep manuscripten door te worstelen en na dat ze gelezen waren, voerden ze een bespreking, alvorens me» de uiteinde lijke beslissing nam. Aangezien dit werk zeer tijdrovend en bovendien uitermate vermoeid was, begon Wij nandse er over te denken een bekende letterkundige in zijn dienst te nemen volg naar het hoofdgebouw, hield staande receptie, en daarmee was de zaak beklonken. Wel was er een uit gebreid wandelend bufiet, met wijn die alle eer aangedaan werd. De meeste gezichten stonden zonnig, o.a. die van de behangers, die onder de bedrijven door fluitend verder gingen met hun werkZo gaat dat nu in „la douce France". Een beetje zwieriger en non chalanter dan elders. Dat bleek ook, toen president Auriol een paar dagen later kwam kijken. Hij struikelde over enkele losliggende kabels en viel bijna languit in een bak kalk. We willen niet op alle slakjes zout leggen, doch diezelfde middag trapte de Oostenrijkse minister van handel op een vergeten spijker, in de ontvangsthall Overigens kwam 's avonds een Engelsman zijn beklag doen bij de directie, omdat een driftige Corsicaan hem onder bedrei ging van z'n monsters „nougat" had laten proeven Benelux. De Nederlandse inzending op de Foire ziet er, als elk jaar, echt gezellig uiteen staaltje van goede smaak en degelijkheid. Meisjes in een soort natio naal costuum ('t doet het meest aan Marken denken) doen het woord en ontlokken aan de Franse bezoekers menige complimenteuse opmerking. Glimlachend staan ze daar tussen de kazen en de bloemen en de enige dis sonant hebben we gevonden, dat één van hen breeduit een sigaret ging zit ten roken voor het forum van het publiek. Minder geslaagd is de stand van de Nederlandse vliegtuigindustrie, die eerder een machinefabriek lijkt te vertegenwoordigen. Onze Benelux-partner België vestigt vooral de aandacht op haar omvang rijke arbeid in de Congo. De industriële ontwikkeling van dit overzees gebieds deel voor een klein land in Europa van zo groot belang verdient dan ook onze waardering. Talrijk zijn de nieuwe ondernemingen, zowel in de mijnbouw als op agrarisch terrein, die vanuit België worden gefinancierd of door Belgen worden geleid met Ameri kaans kapitaal. Aan de hand van beeld grafieken wordt erop gewezen, dat er nog volop plaats is voor nieuwe indus trieën en dat investeringen uitstekend ten nutte gemaakt kunnen worden. Voor de blanke bevolking wordt alles gedaan om hun het verblijf in 't tro pisch klimaat 20 aangenaam mogelijk voor het uitschiften der ingezonden manuscripten. ,.Dit," zei hij op een avond laat tegen Miep, „zcu ons veel tud besparen." Miep had evenwel ver schillende bedenkingen. „Letterkundigen zijn in de regel eigenaardige mensen, dat weet je zelf," zei ze bedachtzaam. „Het zijn ook kunstenaars, die een ge heel ander leven hebben dan wij. Ze zijn impulsief, reageren geheel anders dan wij, zakenmensen, en zijn in staat om van een manuscript, waarvan de eerste tien regels niet naar hun zin zijn, de rest maar niet meer te lezen en het hele werk terzijde te leggen." Doch Wijnandse had hiermede al re kening gehouden. „De uiteindelijke be slissing behouden wij aan ons zelf," antwoordde hij. „Wanneer hij een keuze gemaakt heeft, zal hij ons in korte trek ken moeten zeggen waarom en als hij manuscripten als ongeschikt heefl af gekeurd, zal hij dit eveneens dienen te motiveren. Ik geloof, dat ik het toch maar eens zal proberen. Wat had je gedacht van Jo Balk? Een bekende schrijver, een deskundige, gedegen en eerlijk criticus en iemand, die een goede te maken. Er wordt goed verdiend en daar de import uit de U. S. A. gelibe raliseerd is, kan men zich heel wat luxe veroorloven. Van grote invloed op e. e. a. is de levering van delfstoffen aan de Amerikaanse atoomfabrieken. Luxemburg brengt voornamelijk haar recreatie-gelegenheden naar voren natuurschoon en modern ingerichte hotels. De industrie van het Groot hertogdom volstaat met het tonen van een aantal producten in vitrines van bescheiden omvang. Duitsland. Voor de tweede maal na de oorlog is Duitsland op de Parijse jaarbeurs verschenen en wel met 403 deelnemers, verspreid ondergebracht bij verschillende industriële groepen, die in grote hallen zijn gehuisvest. Hierdoor valt 't niet op, dat West- en Oost-Duitsland ge combineerd exposeren en dat hun in zending de grootste is onder de buiten landse exposanten. In hall 45 hebben ze een inlichtingenbureau geopend om belangstellenden wegwijs te maken. We hebben er een praatje gemaakt met professor Fehn uit Keulen, die vertelde dat Duitsland vorig jaar had deelge nomen aan de „Foire de Lyon" en toen geen kans gezien had ook in Parijs uit te komen. Hij was zeer te vreden over de medewerking van de Franse autoriteiten, hoewel er enig geharrewar was geweest bij de verde ling van de beperkte plaatsruimte. De Franse industrie had namelijk aanvan kelijk geweigerd ook maar een centi meter van haar oudere rechten prijs te geven, doch later was ze hierop terug gekomen. In de branches radio, speel goed en ijzerwaren is Duitsland het sterkst vertegenwoordigd, terwijl op het buitenterrein een groot aantal hijs kranen in vorm en afmetingen wed ijveren met hun buitenlandse collega's. Naar ons van verschillende kanten werd meegedeeld, liggen de prijzen over het algemeen gunstig voor de Europese markt, d.w.z. dat speciaal het z.g. Duitse massagoed een bedreiging vormt wegens scherpe noteringen. Professor Fehn ziet de toekomst dan ook niet somber in op dit punt. Slot volgt. J. P. de Klerk. In de Nederlandse Staatscourant van 8 Mei 1953 is opgenomen een be naam in de lande heeft. Mij dunkt, we moesten hem maar eens uitnodigen voor een bespreking." Tenslotte ging Miep er mee accoord en de volgende dag ging er een briefje weg naar de auteur. Enkele dagen later kwam het ant woord. De schrijver was misschien wel bereid om op Wijnandse's voorstel in te gaan, maar wilde toch liever per soonlijk de zaak bespreken, zodat Wij nandse hem uitnodigde en een week later kwam Balk in eigen persoon. De kennismaking was allerhartelijkst. Balk bleek een heel gewone man te zijn. Misschien een beetje bohèmienachlig in zijn kleren. Maar hij had rustige trek ken, hoewel zijn haren reeds begonnen te grijzen en hij nog geen vijftig was. Hij had een prettige oogopslag en kon in zijn gesprekken verbazend amusant zijn. Een opgewekte man, was Miep's eerste oordeel, iemand, die het leven van de zonzijde beziet, maar met een degelijke ondergrond. Balk wilde zich echter niet binden. Van een contract wilde hij in het ge- schikking van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, op grond waarvan onder meer het be staande vervoerverbod van bijen van het Westelijk deel van Zeeuws-Vlaande- ren - waaronder wordt verstaan het gebied ten Westen van de voormalige Braakman en van een lijn van het Zuidelijke punt van de voormalige Braak man tot de Belgische grens - naar het overige deel van Nederland wordt gehandhaafd. Bovendien is thans het vervoer van bijen van het overige deel van Nederland naar dit gebied slechts toegestaan met vergunning van de Rijksbijenteeltconsulent voor het Zui den des lands. Aanvragen voor een zodanige vergunning dienen te worden gericht tot deze consulent, Wilhelmina- park 8 te Tilburg; deze kan aan de vergunning voorwaarden verbinden. Behalve indien het vervoer geschiedt overeenkomstig een dergelijke vergun ning, is voorts het vervoer van bijen binnen Westelijk Z.-Vlaanderen van de ene gemeente naar de andere ver boden. Overtreding van deze verbodsbepa lingen en het niet nakomen van de aan een vergunning verbonden voor waarden wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste f 500, Deze bepalingen beogen verspreiding van een in Westelijk Z.-Vlaanderen optredende besmettelijke bijenziekte te voorkomen. Tot dusverre was reeds het vervoer van bijen van dit gebied naar overig Nederland verboden. Thans wordt ook het vervoer naar en bin nen de streek aan banden gelegd. Enkels wenken voor gebruik van tractorbanden. Een goed onderhoud van tractor banden kost menig landbouwer nog wel eens hoofdbrekens. Men heeft im mers zomer en winter te maken met ongunstige weersinvloeden! Ja, ook in de zomer, want het felle zonlicht is zeer schadelijk voor rubber en kan de oorzaak zijn van het ontstaan van kleine barstjes in de band. Modder en vocht daarentegen doen geen kwaad en het is zelfs raadzaam 's zomers de banden met modder te bedekken. In dit verband moet men er aan denken, heel niets weten. Hij stak een sigaar op en keek beide firmanten lachend aan. „Ik ben een eigenaardig mens," zei hij, toen hij het teleurgestelde gezicht van Wijnandse zag „en het zal wel eens gebeuren, dat ik midden uit mijn werk loop en enkele dagen wegblijf. Dan is de drang om vrij te zijn en te kunnen dwalen zo groot geworden, dat ik er onder bezwijk en moet ik de natuur in, naar buiten. U zult het misschien vreemd vinden, doch daar kan ik nu eenmaal niets aan doen. Zo ben ik. Ik kan soms hele dagen buiten, op de heide, in een weiland, aan het strand of in een bos liggen. En alleen maar luisteren. Tot ik er opeens weer genoeg van heb en dan ga ik naar huis. En schrijf, soms da gen en nachten achtereen: gedichten, ook wel proza, opstellen, novellen. Alles, wat er zo in me opkomt. Tot het opeens voorbij is, dan ben ik weer een normaal mens als alle anderen en dan schrijf ik soms weken achtereen niet meer. Welnu, gedurende deze normale perioden kunt U op me reke-

De Schakel | 1953 | | pagina 1