De vloot gereeil lot haring vangen DE ZWARTE VLEK Plechtige overdracht en inwijding van de herbouwde Hervormde Kerk te Breskens. Land- en tuinbouw E SCHAK ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 434 Vrijdag 15 MEI 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extia V-/ De malse maatjes komen! Op Dinsdag 26 Mei a.svaart de haringdrijfnetvloot uit. Dan begint de jacht op Hollandse Nieuwe. Aan het vertrek der vloot gaan altijd de ver maarde Vlaggetjesdagen vooraf. Deze worden op Zaterdag 23 Mei en de beide Pinksterdagen gehouden te Vlaar- dingen, Scheveningen en IJmuiden. Daar liggen dan de fraai geschilderde haringschepen onder een rijke vlaggen- tooï te pronken. Dit jaarlijks schouw spel pleegt vele duizenden kijkers te trekken, 's Zaterdagsmiddags 23 Mei worden in genoemde plaatsen vele feestelijkheden georganiseerd. Optoch ten, het hijsen van de Bedrijfschaps wimpel voor de best verzorgde haring door Drs. D. J. van Dijk, voorzitter/ directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, ditmaal op de SCH 233, enz. 's Avonds liggen de schepen onder het licht van schijnwerpers. 's Zondags is het kijkdag, 's Mor gens worden in de meeste kerken bid stonden gehouden voor de „grote visserij" en 's middags plegen allen naar de kant te gaan om met vele „vreemdelingen" te genieten van het schoon der vloot, die gereed tot haring vangen ligt. De haringdrijfnetvloot van Nederland bestaat uit 250 schepen. Wanneer in het hoogseizoen alle schepen met een vleet - de verzamelnaam der netten ongeveer 3.000 meter - vissen, hangen dus per nacht pl.m. 750.000 meter netten in de Noordzee. Dat is (onge veer) de afstand AmsterdamBerlijn. Vorig jaar voerde de haringvloot 958.140 kantjes aan. Dat was 95.328 kantjes meer dan het jaar daarvoor. Bovendien werden 42.831.000 kg. verse haring aan de wal gebracht. Kolossale hoeveelheden. Voor het eigen land en voor vele inwoners van an dere landen. Haring is altijd een be langrijk exportartikel geweest. Vorig jaar gingen de vaten naar niet minder dan 37 landen. Om er enkele te noe men België, Duitsland, Verenigde Staten, Canada, enz. Dinsdag 26 Mei vaart het eerste deel der vloot uit. De rest volgt een week la ter. Men begint met 50 netten, o.a. om de grootst mogelijke zorg aan de malse jonge haring te kunnen beste den. Woensdagavond gaat de vloot FEUILLETON 57. door NIEK VAN DER ZWAAN. Desondanks vond Wijnandse de sfeer in zijn woning met de dag drukkender worden en op deze avond kon hij het thuis niet langer uithouden. Even was hij besluiteloos, of hij weer aan het werk zou gaan, dan wel een wande ling naken. Op dit ogerbük dacht hii voor het eerst eigenlijk aan zijn doch tertje en toen bekroop hem een ver langen het kind të zien. En daarom was bij naar de Singel gereden. De baby had gedronken en keek nu met haar blauwe kraaloogjes in het rond. Wijnandse werd getroffen door de aanblik. Voorzichtig nam hij de kleine Tini over uit de armen van de onderwijzeres en ging er mee in de leunstoel zitten. Hij scheen op dit ogenblik de anderen geheel vergeten te zijn. Hij had alleen maar oog voor z'n kind, dat rustig de omgeving vissen. Dan worden de netten uitge zet, „geschoten" zeggen de vissers. In de nacht van Woensdag op Donderdag gaan ze halen En dan (als er gevangen wordt) zal een aantal snelle kielen met eigen vangst en die van koppelgenoten naar het vaderland snellen. De „strijd," hoewel volkomen vreedzaam, ontbrandt dan in volle hevigheid. Wie zal de eerste Hollandse Nieuwe aanvoeren? Een Vlaardinger, een Schever inger, een Katwijker of een IJmuidenaar? Wanneer alles naar wens verloopt, kan Vrijdag 29 Mei de eerste nieuwe aan de wal worden gebracht. Dan zullen de vlaggen aan wagens en winkels wapperen. Dan z ij n ze er de malse maatjes Zaterdag j.i. was het voor de Herv. Gemeente te Breskens een bijzondere dag, n.l. overdracht en inwijding van de herbouwde kerk. Om kwart voor drie luidde de torenklok en traden zeer velen het nieuwe kerkgebouw binnen, zodat het weldra geheel was gevuld. Reeds direct had men een goed overzicht van dit zeer fraaie gebouw. Er staan drie rijen banken, terwijl aan de zijkanten bochten zijn geplaatst, tesamen plaats biedende aan 500 per sonen. Een achttal electrische kronen versieren het gebouw. Ook het nieuwe orgel ziet er keurig uit en het balcon hiervoor is afgesloten met een fraaie smeed-ijzeren ballustrade. Het orgel is vervaardigd volgens het electro-pneu- matisch systeem, door de orgelbouwer, de heer J. Reil te Heerde (G.). De speeltafel staat afzonderlijk en is ver plaatsbaar. Hij bevat 18 spr. registers en 4 hulpregisters. Het orgel bevat 1162 pijpen Voor deze gelegenheid werd het bespeeld door de organist Gommert de Kok uit Goes. Architect van het kerkgebouw was de heer A. Eibink uit Amsterdam, aannemer firma Korteweg te Breda. De plaatselijke predikant, Ds. van Beusekom, opende deze plechtigheid waarna de gemeente zong Gezang 231 vers 1. Hierna had de overdracht van het kerkgebouw aan de kerkeraad plaats door de president-kerkvoogd, de heer C. Rookus. Spr. bracht zijn grote dank aan allen, die hadden medegewerkt aan de totstandkoming van het gebouw. Hij noemde het een grote dag voor de Herv. Gemeente en schetste in het kort de voorgeschiedenis van de bouw. Hij richtte zich in het bijzonder tot de deputatie van de adopterende ge meente Scheveningen en zeide dat de scheen op te nemen en tenslotte haar oogjes gevestigd hield op het glanzende horloge om haar vaders pols. M .-vrouw de Rooij loosde zacht een zucht van verlichting. Gelukkig, dacht ze, eindelijk heeft hij er belangstelling voor gekregen. Dikwijls was ze beslui teloos geweest, of ze al dan niet de vader zou opzoeken. Maar dan kwam ze uiteindelijk tot de slotsom, dat het wellicht beter was als ze niets deed en rustig afwachtte tot de vader zelf eens naar zijn dochtertje zou informe ren. En nu was hij, onverwachts, uit zichzelf binnengevallen en zat hij met de baby op schoot. De vader stak zijn vinger uit. Even beroerde het kleine handje haar, maar nu werden haar oogjes getrokken naar iets anders en haar blik dwaalde door het gezellige vertrek. De anderen wisten zich met hun houding aanvankelijk geen raad. Ze wilden de sfeer, die er in de kamer hing sinds Wijnandse binnengekomen was, niet beinvloeden. Ieder voor zich vreesde, dat een woord van hen de betovering van het ogenblik zou ver naam Scheveningen niet slechts een klank was, maar werkelijkheid was geworden. Nadat deze gemeente een bedrag van f 50.000,had toegezegd, gaf dit voor onze gemeente weer goede moed om verder te gaan. Namens de kerkeraad aanvaardde Ds. van Beusekom het kerkgebouw, waarbij hij de bede uitsprak, dat het Woord en de Sacramenten nog vele jaren ter ere van God, tot heil van de wereld en tot opbouw van de gemeente van Christus in deze kerk bediend zouden mogen worden. Hierna werden door de kerkeraad de kanselbijbel, het water voor het doopvont en het Avondmaalsgerei binnengebracht, waarna de inwijdings- dienst een aanvang nam. Ds. van Beusekom koos tot tekst Joh. 1 29 „Zie het lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt". Namens de kerkeraad en gemeente sprak Ds. van Beusekom na het be ëindigen van de dienst een dankwoord. Hierna werden door vele sprekers gelukwensen aangeboden, o.a. door Ds. van Vliet uit Haamstede, vroeger te Breskens, die er aan herinnerde, hoe hij op 10 Sept. 1944, de dag vóór het bombardement, voor het laatst de dienst leidde in het verwoeste kerk gebouw. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Eekhout, die de vast houdendheid van de gemeente prees inzake het feit, dat het nu zover is, dat de kerk weer op de oude plaats is herrezen. Ds. van Heerden uit Scheveningen memoreerde het grote medeleven, dat men aldaar met Breskens heeft betoond. Verder verkregen nog het woord Mr. W. H. Vermaas, secretaris van het Prov. College van Toezicht, Ds. breken. Monotoon tikte de statige hangklok in het kleine vertrek en de theepot op het lichtje pruttelde een beetje. Nog immer scheen de vader geboeid door de aanblik van zijn dochtertje, dat nu stil lag, terwijl de otigjes langzaam dichtvielen. Eindelijk vertolkte de geregelde ademhaling van de kleine, dat ze in slaap was ge- Vallen. De stilte werd te drukkend en ieder gevoelde het als een verademing, toen mevrouw de Rooij opstond en op zachte toon aan de bezoeker vroeg: „Een kopje thee, Ger?" Deze schrok uit zijn overpeinzingen op en keek de vrouw met een afwe zige blik aan. Toen stotterde hij|a ja graag". Daarna zag hij naar Gonnie, die nog steeds met haar han den in de schoot zat te kijken. „Wil je haar weer in haar wiegje leggen?" Het meisje glimlachte en nam de baby over. Zonder dat ze wakker werd, droeg Gonnie de kleine meid naar boven. Wijnandse kwam weer tot zichzelf en keek de kring eens rond. Hij lachte Schopenhauer uit Schoondijke, namens de Ring IJzendijke, Ds. G. Jansma uit Zaamslag, Praeses van de Classicale vergadering IJzendijke, Ds. J. Homan uit Hulst, namens het moderamen van de Prov. Kerkvergadering in Zeeland, Ds. van de Vrie van de Vrij El vang. Gemeente uit Cadzand, Pastoor A. Wolters uit Groede, namens de R.-K. Parochie Groede en Breskens, Ds. Goudswaard uit IJsselmonde, Ds. J. A. Raams uit Brummen en Ds. Bremer uit Mijdrecht. De drie laatste spre kers waren allen oud-predikanten van deze gemeente. Na een slotwoord door Ds. van Beusekom werd staande gezongen Ps. 68 IO. De melkmachine als arbeidskracht. Veelvuldig constateert men in de veeteeltbedrijven een tekort aan arbeids krachten. Gedurende de melktijden doet dit gebrek zich het hevigst gevoelen. Voor deze uren heeft men immers soms losse krachten nodig, voor wie men overi gens niet voldoende werk heeft. In dit tekort aan goede melkers komt de melkmachine reeds velen te hulp. Tevens bespaart men zich door deze mechanisatie een aanzienlijk bedrag aan arbeidsloon. Met de melkmachine kan een grote werkbesparing en een hoge kwaliteit van het werk worden bereikt, mits men doelmatig en nauwkeurig te werk gaat. Bij melken met de machine moeten voorbehandeling, melken en nameiken aaneensluiten uit de verschillende werkmethoden, die van overheidswege zijn bestudeerd en gepubliceerd, kieze men de werkwijze, die voor het eigen bedrijf het meest geschikt is. Een zeer belangrijk punt is het schoon houden van de machine. De tepelvoering en de rubber slangen tussen d« metalen bekers en de emmer kan men reinigen met water, mits de temperatuur hiervan niet boven de 7° graden ligt.. Het warme sodawater, dat men eerst voor de metalen onderdelen gebruikte, is hierdoor wel voldoende afgekoeld om de rubber voorwerpen er in onder te dompelen. Rein en hygiënisch materiaal bepaalt ten zeerste de duurzaamheid er van en voorts de kwaliteit van de melk. verward, dronk van zijn ingeschonken thee en stak een sigaar op. „Ze komt regelmatig bij,' verklaarde mevrouw de Rooij. „De dokter is gisteren nog geweest en was zeer te vreden over haar gewicht. Op het consultatiebureau zijn ze het eveneens. Het is een prachtkind „Zo? Ja, ja dat zal wel," antwoordde hij, verstrooid in zijn lege kopje roerend. Inmiddels was Gonnie weer bene den gekomen en deze nam zwijgend haar plaats bij het dressoir weer in. Daan zat in een boek te lezen, terwijl de Rooij rustig een pijp rookte en als gewoonlijk in zijn hemdsmouwen in zijn hoekje zat. Joke smoesde wat met haar verloofde, die pal naast haar zat en mevrouw de Rooij stopte een kous terwijl ze haar bril, die van haar neus dreigde te glijden, telkens een einde omhoog schoof. Langzaam groeide er een gesprek over alledaagse dingen. De naam van de overleden vrouw werd zorgvuldig vermeden en Wijnandse vertelde wat van zijn werk, terwijl de Rooij over zijn oudste zoon sprak.

De Schakel | 1953 | | pagina 1