BRILLEN De groie Britse jaarbeurs 1953 DE ZWARTE VLEK „We ^rülemai'ftei:" Land- en tuinbouw Circus Franz Althofi komt naar Nederland De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 433 Vrijdag 8 MEI 1853 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Gedurende elf dagen wordt in Londen en Birmingham de 32ste „British Indus tries Fair" gehouden. Als vanouds ziet alles er welverzorgd uit en zowel de directie als de inzenders zelf, hebben kosten noch moeite gespaard om het iedere bezoeker naar de zin te maken. „De cost ghaet voor de baet uyt", zeiden onze voorvaderen reeds. De entourage ontbreekt evenmin bij alle toegangen staan martiale, typisch En gelse politieagenten, behangen met vele onderscheidingen en R. A. F. snorren Zakelijk is deze jaarbeurs van 'tjaar geen succes geworden, kunnen we vei lig 2eggen- Ondanks dat voor 't eerst het gewone publiek ook toegang heeft, is het er elke dag even stil. Vooral de belangstelling uit het buitenland is enorm achteruitgegaan en de meeste transacties worden dan ook met „Home buyers" (Engelsen of Schotten) afge sloten. Vergelijkenderwijs zijn er vrij veel Nederlandse zakenlieden onder de be zoekers. De „Moonüners" van de K. L.M. op de route naar Londen zijn we hebben 't zelf ondervonden tot de laatste plaats toe bezet en 's avonds worden vaak extra machines ingescha keld. Toch vallen onze mensen de prijzen op de B.I.F. hard tegen. Er zijn enige verlagingen, onder invloed van de concurrentie, maar het verschil met vorig jaar is klein en op onze markt nog niet bruikbaar. Hoge lonen en verouderde machines vormen thans een wezenlijke handicap voor de Britse industrie de fiscus heeft hun kapitaal reserves tot een minimum terugge bracht In een onderhoud dat wij hadden met de perschef van de B.I.F., Mr. J. M. Templeton, gaf hij ons als zijn mening, dat de terugkeer tot normale FEUILLETON 56. door NIEK VAN DER ZWAAN. Gisteravond had ze gedacht het pleit gewonnen te hebben, want Wijnandse had verder de gehele middag weer normaal gewerkt en ook een inspectie door de drukkerij en zetterij gemaakt. Maar het beste leek haar ten slotte om niets te forceren. Hij zou wel weer komen. Dus begon ze weer in haar eentje de stapel post af te werken. Van Kees hoorde ze een half uurtje later, dat Wijnandse met de wagen vertrokken was, naar Utrecht. En toen herinnerde ze zich eensklaps dat z'n moeder ziek was. Het oude mens was immers daardoor verhinderd geweest om op de begrafenis van haar schoon dochter te komen? Tegen twaalven hoorde ze de wagen aankomen en door het brede raam zag ze hem voor de garage uitstappen. Uit de dicky-sit haalde hij een grote OOSTBURG vooroorlogse verhoudingen dus het in balans komen van vraag en aanbod als voornaamste oorzaak van de verminderde belangstelling moet worden gezien. Daarbij komt dan het feit, dat er elk voorjaar ook elders in Europa grote jaarbeurzen worden gehouden (Frankfort, Keulen, Hannover, Brussel, Parijs, Milaan, Lyon, Barcelona en Thessaloniki). Voor het overige is het publiek blasé van alle mogelijke expo sities en congressen van het georgani seerde bedrijfsleven. Kort voor de opening heeft zich nog een merkwaardige complicatie voorge daan, veroorzaakt door een Nederlandse deelnemer. Het is bij de D.I.F. name lijk usance, dat men de stands door in het gebouw aanwezige arbeiders laat optrekken, die alle lid zijn van een vakbond. Men kan de deelnemers officieel niet verplichten van hun dien sten gebruik te maken, doch in de praktijk komt het er wel op neer. De heer V. ondervond dit, toen hij z'n juist door anti-vakbond mensen klaar gemaakte stand kwam bezichtigen een afvaardiging van de bond was bezig alles te demonteren en in te pakken Weldra ontstond er grote verwarring, want onze landgenoot vroeg de directie van de B.I.F. in te grijpen, terwijl de vakbond de zaak op de spits dreef en een ultimatum stelde Alle arbeiders gaan onmiddellijk in staking, als deze deelnemer ons de opdracht niet geeft Om niet de hele tentoonstelling in moeilijkheden te brengen, heeft de Nederlander toen maar toegegeven. De B.I.F. is ondergebracht in drie gebouwencomplexen, die een flink eind bij elkaar uit de buurt liggen. In de eerste plaats „Olympia", een enorm bouwwerk, in drie delen en met vier verdiepingen. In de tweede plaats het onlangs uitgebreide „Earls Court", met één verdieping en een eigen verbinding met de „Underground"-treinen. In de derde plaats „Castle Bromwich", dat bij Birmingham ligt, in 2,30 uur per trein bereikbaar, of in een uur per helicopter vanaf het vliegveld Croydon. Jack P. de Klerk. mand, die hij met beide handen moest dragen. Wat zou hij nu gekocht heb ben? vroeg ze zich in stilte af. Lang bleef ze hierover niet in het onzekere. Enkele minuten later hoorde ze, dat hij zijn kantoor binnentrad en even daarna werd er aan haar deur geklopt. De portier trad binnen. Hij droeg de bewuste mand, die hij met een buiging op een stoel naast haar bureau neerzette. „Dit moet ik aan U geven, juf frouw," zei hij, waarna hij weer het vertrek verliet. Miep keek zo verbaasd de vertrek kende man na, dat ze vergat hem te bedanken. Daarna bezag ze enigszins wantrouwend de mand, waaraan een label hing. Ze stond, op en bekeek nieuwsgierig het kaartje, dat ze er af haalde. Ze las: „Voor Miep, mijn trouwe rechterhand; een kleine vergoe ding voor alles, wat ze de laatste da gen deed voor de firma en voor: Gerben Wijnandse". Zenuwachtig maakte ze het touw los, dat de twee helften van de mand op elkaar hield en toen ze de klep opende, Luchtbanden in de landbouw. Gedurende de laatste jaren is het gebruik van luchtbanden in de land bouw aanzienlijk toegenomen. Dit zal niemand verwonderen, die bedenkt, welke enorme voordelen de luchtband boven het ijzeren wiel heeft. Immers de laatste zakt diep weg in de grond en op de weg heeft zo'n ijzeren wiel veel meer weerstanden op te heffen, dan een soepele luchtband. Het is jammer, dat zovele boeren in verband met de hoge kosten nog niet allen hun wagens van luchtbanden kunnen laten voorzien. Toch behoeven die, althans wat de banden betreft, niet zo'n bezwaar te vormen. Ja, men kan fraaie, nieuwe landbouw- banden kopen, dat zijn banden, die speciaal voor de boeren gemaakt zijn. Maar men kan eveneens via de handel banden betrekken, die in het boeren bedrijf ook zeer goed voldoen. Het gaat hier om banden, die niet meer geschikt zijn voor het snelverkeer en door bonafide bandenbedrijven geschikt worden gemaakt voor landbouwtractie. Deze mogen een grotere afplatting ver tonen en kunnen minder koordlagen hebben. Ze hebben minder te lijden want de snelheden zijn niet zo hoog, terwijl van echte slijtage ook weinig sprake is. Ook zijn vliegtuigbanden in de handel, die geschikt gemaakt zijn voor de landbouwer. Zo ziet men, dat het werkelijk niet nodig is een nieuwe autoband voor een landbouwwagen aan te schaffen. Wel moet men er natuurlijk om denken, dat men de door de leverancier voorgeschreven spanning aanhoudt, die over het algemeen minder is dan voor een autoband. Laat men er echter om denken, dat men de banden steeds bij erkend goede bedrijven koopt, want een autoband b.v., die op een onjuiste wijze voor landbouwtractie geschikt is gemaakt, kan spoedig canvasbreuken gaan vertonen. Men had een dergelijke band eigenlijk weg moeten gooien, maar hoopte hem nog te kunnen ver kopen. De boer zal, wanneer hij oor- zag ze tot haar grote verbazing een prachtige rode chow-chow, die met zijn intelligente ogen naar het meisje keek, om zich daarna deftig uit te rekken en uit de mand te stappen. Het dier snuffelde even aan haar kous en rok, was blijkbaar tevreden over zijn nieuwe meesteres en legde toen zijn beide voorpoten op haar schoot. Het prachtige dier was nauwelijks vol wassen maar nu reeds een mooi, zeldzaam exemplaar. Miep, die stom verbaasd over het geschenk weer in haar stoel was neergevallen - hoe wist hij, dat ze zoveel van honden hield! - aaide het wollige dier over kop en rug en de chow-chow vond het blijk baar uitstekend. Toen ze opstond, volgde hij haar op de voet en als ze stilstond, bleef hij eveneens staan en keek haar met verstandige ogen aan. Miep liep het bureau van Wijnandse binnen en deze keek glimlachend naar haar en de hond. „Staat-ie je aan?" vroeg hij. „Reuze," antwoordde ze dankbaar. „En hij is zo mooi. Kijk, hij volgt me nu al. Dank je wel, Ger, voor dit deelkundig met zijn banden omgaat, spoedig bemerken, dat het gebruik van luchtbanden in het bedrijf zeker veel voordelen heeft en weinig behoeft te kozten. De Nederlandse circussen Strassbur ger en Mikkenie zijn naar het buiten land vertrokken en bereizen dit seizoen respectievelijk Zweden en West-Duits- land. In Nederland zal dit jaar een groot circus-evenement plaats vinden, dat herinneringen zal wakker roepen aan de tijd, dat 's werelds grootste circus Barnum en Bailey een tournee door ons land maakte, waarover nu nog wordt gesproken. Europa's enige 3-Maneges-Renbaan- Circus Franz Althofi komt naar Neder land en zal een tournee door ons land maken, aan de uitvoering waarvan het Ministerie van Sociale Zaken in Den Haag en verschillende Nederlandse steden hun medewerking verlenen. De tent Althofi is 85 meter lang en be vat 3 pistes, een renbaan van 50 meter doorsnede en 10.000 plaatsen. Het programma wordt in Amerikaanse stijl zonder onderbreking afgewerkt en telt meer dan 45 wereldattracties, waar onder de echte klassieke circuskunst, zoals drievoudige hogeschool, vrijheids- dressuren, jockey's en Chinese Hof kunstenaars; daarnaast zullen op de renbaan Romeinse wagenrennen plaats vinden, nog altijd de meest sensationele circusattractie op aarde door de eeuwen heen, terwijl Djiguiten-kozakken en cowboy's in duizelingwekkende vaart op hun vurige paarden hun kunsten vertonen. Franz Althofi presenteert persoonlijk de grootste gedresseerde olifantenkudde ter wereld en zijn ver maarde paardendressuren. De 3 ma neges worden gevuld door meer dan 100 paarden, leeuwen, tijgers, beren, zeeleeuwen, olifanten, mens-apen, als mede een keur van artisten van we reldnaam. In de nok van het circus werken niet minder dan 4 luchtnum- mers, waaronder Lilo Juston, vermaard uit de film „The greatest show on earth" en the Flying Constellation, luchtacrobaten, die hun toeren verrich ten aan een in de nok op eigen kracht rondvliegend vliegtuig. In het grote reizende dierenpark zal kostbare geschenk". Hij haalde zijn schouders op. „Het is, zoals ik schreef, maar een kleine vergoeding, Miep, voor alles, wat je voor me gedaan hebt sinds de dag, dat je als secretaresse bij mij in dienst trad. Praat er niet over, ik ben blij, dat ik je dit genoegen kan doen". Ze aaide de hond over zijn kop en deze drukte zijn neus tegen haar aan. „Hoe heet hij?" vroeg ze. „James," antwoordde hij, haar een enveloppe toereikende, „met nog een mooie achternaam ook. Hier is zijn stamboom. Hij is raszuiver en een van de beste exemplaren van zijn soort. Vader en moeder beiden bekroond. Enfin, dat kun je zelf lezen. Alle pa pieren zitten hier in. Als hij iets ouder is, moet je hem eens naar een ten toonstelling sturen. Aan het einde van dit jaar is er een in Amsterdam. Ik ben er van overtuigd, dat je een der hoogste prijzen met hem behaald". „Wat moet hij eten?" Ze had wel eens gelezen, dat rashonden bepaalde dingen niet mogen hebben. „Staat allemaal in de papieren," zei

De Schakel | 1953 | | pagina 1