CORSETTEN00 Uitslag Toneelconcours West Z.-Vlaanderen 1952-'53 „Oranjehof uit Sluis wint de wisselbeker in de Ie aid. de wisselbeker in de 2e aid. s Aanbod uit India DE ZWARTE VLEK De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 8e Jaargang Nummer 431 Vrijdag 24 APRIL 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR <5 DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Engelse majoor stelt halve boerderij beschikbaar aan watersnood-slachtoffer. Uit vele landen ter wereld heeft Neder land hulp aangeboden gekregen, nadat het nieuws van de watersnood bekend was geworden. Daarbij waren aanbiedingen van re geringen, provincies, steden en dorpen voor het opnemen van slachtoffers van de ramp als emigranten. Een geheel aparte plaats in deze reeks neemt het aanbod in van een 67-jarige Engelsman, Majoor J. Rama- ckers, kort geleden ontvangen door de Nederlandse Consul te Calcutta. De heer Ramackers wil de helft van zijn bedrijf ter beschikking stellen van een Nederlands boerengezin uit het geteisterde gebied. In de nabijheid van de plaats Ranchi heeft Majoor Ramackers een groot landbouwbedrijf. Binnen afzienbare tijd zal hij zich uit dit bedrijf terugtrekken, maar hij heeft geen gezin en niemand om hem op te volgen. Zijn Mohamme daanse bedrijfsleider die hem steeds trouw heeft gediend, wil hij onder be paalde voorwaarden de helft van zijn bedrijf overdoen. De andere helft wil hij nu ten geschenke geven aan een getroffen Nederlandse boerenfamilie. De Nederlandse Consul te Calcutta meent, dat het zeker aanbeveling ver dient te trachten een gegadigde voor dit zeer royale aanbod te vinden. Op het in totaal 259 hectare grote bedrijf worden verbouwd thee, koffie, Indische vruchten en graanproducten, zoals rijst, gerst, tarwe en mais, voorts aardnoten, aardappels, gember, mosterdzaad, etc. Tot de uitrusting van het bedrijf, die geheel volledig is, behoren tractoren, molens, auto's, etc. De boerderij zelf is een bungalow, voorzien van alle ge makken en geheel beantwoordend aan de eisen, die aan een grote Engelse boerderij kunnen worden gesteld. De waarde van het bedrijf wordt getaxeerd op 650.000 rupia's. Het klimaat te Ranchi is een van de beste in India het is er slechts plm. vier weken heet te noemen. De Mohammedaanse bedrijfsleider kent het bedrijf door en door en is een uiterst betrouwbare en bekwame kracht. Hij woont in een apart huis. Het ligt in de bedoeling van Majoor c P 'g MEDISCHE Langestraat 38 a STBUR G Ramackers, dat een eventuele gegadigde j uit het noodgebied zelf voor zijn over tocht zou zorgen en vervolgens op Daladili, zoo heet de boerderij, huis vesting etc. voor zich en zijn gezin zou krijgen. Na verloop van enige tijd zou hij dan in ruil voor het inmiddels ge- FEUILLETON 54- door NIEK VAN DER ZWAAN. De vader haalde zijn schouders op. „Ik weet geen andere oplossing. Waar moet ik het kind brengen? Ik kan er toch moeilijk zelf voor zorgen". Miep ging rechtop zitten en keek de man scherp aan. Haar ogen schoten op dit moment vonken en haar kleine handen balden zich tot vuisten in haar schoot. „Ger Wijnandse, mag ik je er aan herinneren, dat je over je eigen doch tertje spreekt? Ik kan me best begrij pen, dat je de eerste dagen kapot was van verdriet over Tini. Maar dat geeft je nog niet het recht je maar helemaal niet over je dochtertje te bekommeren. Het arme kleine ding ligt nu al een week in het ziekenhuis en je hebt er nog geen ogenblik aan gedacht het eens te gaan bekijken. Met geen woord zelfs heb je er over gesproken. En als je eens wist, welk een schatje het is''. dane werk het bedrijf voor de helft in eigendom verkrijgen. Eventuele gegadigden wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Commissaris voor de Emigratie te 's-Gravenhage, Piet Heinplein 6. Zaterdag j.l. was de dag, waar naar door zeer vele amateurs-toneel- licfhebbers(sters) reeds lang was uitge zien, omdat op deze dag de uitslag bekend gemaakt zou worden van het gehouden toneelconcours, georganiseerd door de Dilettanten-toneelbond „West Zeeuwsch-Vlaanderen". Als jurylid trad op mevr. E. J. van den Broecke-de Man uit Aardenburg. De zaal van hotel Mabesoone te Oostburg was tot in alle hoeken bezet, toen pl.m. 8 uur de voorzitter van de toneeibond, de heer W. Hoffmann uit Breskens, de avond opende, waarbij hij allen hartelijk welkom heette en wel in het bijzonder mevr. van den Broecke en de burgemeesters van Breskens en Waterlandkerkje, de heren J. A. Eekhout en M. J. Verbrugge. Zeer duidelijk wees de voorzitter ver volgens op de waarde van het amateur toneel, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat het amateurtoneel een zeer belangrijke rol speelt in het culturele leven. Spr. drukte nog zijn spijt uit over het feit, dat Cadzand dit jaar niet uit kon komen, omdat door uit stel vanwege de ramp, hun datum ge lijk viel met die van Breskens. Mevr. van den Broecke hierna het woord voerende, zeide, dat leder jaar een grote vooruitgang te bespeuren is in de prestaties van de aangesloten Langzamerhand was haar toon weer zachter geworden en de gedachten aan de baby daar in het kamertje van het ziekenhuis deden haar vuisten weer ontspannen. „Ik kan er niets aan doen, Miep," antwoordde hij mistroostig. „Ik had veel liever gehad, dat het kind gestor ven was inplaats van Tini „Zwijg, Ger! Dat mag je niet zeg gen Dit is een ding, waarbij wij ons moeten neerleggen, hoewel het hard is. Nu heb je de plicht als vader - hoor je, Ger? - als vader om voor het kleine ding te zorgen. Het is jouw kind, dat moederloos werd, toen het nauwelijks geboren was. Daarom heeft het dubbel zorg nodig. Rouw om Tini - ik weet dat je ontzettend veel van haar gehouden hebt - maar vergeet je plichten tegenover de levenden niet. En dan heeft je dochtertje in de eerste plaats recht op je belangstelling, je verzorging en bescherming. Zo, nu weet je het. En kom nu maar eens op de proppen met je voorstel". Wijnandse was geschrokken van de besliste toon in haar stem. Maar des verenigingen en vooral dit jaar. Zij heeft dit seizoen dan ook een punten- stelsel toegepast bij het vaststellen van de prijzen. Na een uitvoerige bespreking van het door iedere vereniging gespeelde stuk en de prestaties van de spelers afzonderlijk, ging zij over tot het be kendmaken van de uitslag. Deze was al3 volgt le afdeling: ie prijs: de toneelvereni ging „Thalia" te Breskens, ioo punten. Gespeeld „De dood van 'n handelsreiziger" van Arthur Miller. Ie prijs: de toneelvereniging „Groede" te Groede, 96 punten. Gespeeld „Het lied van alle tijden" van D. Schefifer. ie prijs: de Toneelafdeling van de Personeelsvereniging der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Breskens, 93 punten. Gespeeld: „Het witte legioen" van Maarten van Vught. 2e prijs: de Rederijkerskamer „Oefe ning en Vermaak" te Oostburg, 83 punten. Gespeeld: „De rauwe grond" van A. v. d. Lugt. 2e afdeling: re prijs: de Rederij kerskamer „Oranjebloem" te Sluis, 95 punten. Gespeeld„Het meisje met de rode strik" van Koos Beswino. ondanks haalde hij voor de tweede maal zijn schouders op. „Misschien ben ik een slechte vader, maar werke lijk, ik weet op het ogenblik niet, wat ik met mijn dochtertje moet beginnen. Ik kan haar toch moeilijk in huis ne men?" „En waarom niet?" vroeg het meisje scherp. „Waarom niet?" herhaalde hij ver baasd. „Mij dunkt, dat is nog al dui delijk. Wie moet dat wurm dan ver zorgen?" „Je hebt Aagje en ik ben er van overtuigd, dat ze het met liefde za! doen. Zal ik haar eens roepen?" „Neen!" riep Wijnandse nadrukke lijk uit en wel op zo'n toon, dat Miep er van onder de indruk kwam. Tot nu toe had hij min of meer werktuigelijk gereageerd op haar vragen en voor steilen. Maar ditmaal klonk zijn stem beslist. „Neen," zei hij nogmaals; „ik wil het niet in mijn huis hebben. Ten minste voorlopig niet. ik zou het niet kunnen verdragen, want iedere keer, als ik het kind zou horen schreien, zou re prijs: de toneelvereniging „Concor dia" te Waterlandkerkje, 93 punten. Gespeeld: „De rauwe grond" van A. van der Lugt. 2e prijs de Rederijkerskamer „Nut en Genoegen" te Schoondijke, 80 punten. Gespeeld„Loods aan boord" van Joh. Fabricius. Décorprijzen le afdeling: ie prijs: de toneelver. „Groede"; 2e prijsde toneelafd. „De Schelde" te Breskens. 2e afdeling: ie prijs: de Rederijkers kamer „Oranjebloem" te Sluis; ie prijsde toneelver. „Concordia" te Waterlandkerkje. Mevr. v. d. Broecke bracht hulde aan de bewoners en schoolkinderen van Waterlandkerkje, die allen mede gewerkt hebben bij het maken van het fraaie décor. Persoonlijke prijzen le afdeling: beker voor bijzondere verdienste (bij uitzondering verleend) M. van Meenen, „Thalia," Breskens. ie prijs met lof: mevr. G. de Vlie ger, „De Schelde," Breskens; de heren R. Verschoore en G. Boerdam, Groede; E. van Hulle, Oostburg. Kleine rol: J. Schippers, Groede. 2e afdeling: re prijs met lof: C. de Schoolmeester, Waterlandkerkje. Kleine rol: P. van Tatenhove, Wa terlandkerkje. le afdelingie prijs klasse A mevr. M. Ghijsels, „Thalia," Breskens; mevr. M. Riemens, Groede; mej. A. Risseeuw, Groede; mej. Adri Klaassen, „De Schelde," Breskens; mevr. M. Bruggeman, Oostburg; dhr. Iz. de Hulster, „Thalia," Breskens. Kleine rollenmevr. C. van Aert, „Thalia," Breskens; mevr. J. Dierick, „De Schelde," Breskens; dhr. J. Jansen, „Thalia," Breskens. ie prijs klasse B: mej. Jo Verduijn, „De Schelde," Breskens; mevr. L. de Putter, Oostburg; de heren H. van Melle, „Thalia," Breskens; J. van Dijke, „De Schelde," Breskens; W. Hoffmann, „De Schelde," Breskens; H. Schepers, Oostburg. 2e prijs mej. A. Vermeulen, Groede; de heren F. van Luijk, „De Schelde," Breskens; A. v. d. Hemel, Groede; L. Scheele, Groede; J. Wiliemsen, „De Schelde," Breskens. Kleine rollen dhr. Th. Driessen, „De Schelde," Breskens; E. Corthals, Oost- ik moeten denken aan dat verschrikke lijke ogenblik dat het ter wereld kwam en Tini tegelijkertijd stierf. Telkens zou ik aan dit moment herinnerd worden en dat zou ik niet kunnen verdragen. Alles zal ik goedvinden, onverschillig welk voorstel je doet, maar niet in mijn huis. Eerst moet het slijten, Miep, begrijp het dan toch 1" Het was een wanhoopskreet en Miep verstond die. Ze mocht hierover niet verder spreken. Inderdaad, dit moest eerst slijten. En het zou beter zijn voor vader en kind, als er een andere oplossing werd gevonden voor dit probleem. Maar wat moet ik er dan mee doen? dacht het meisje, dat nu ook geen uitweg wist. Ze stond op en knoopte haar man tel dicht. „Ik zal eens overleggen, of ik een andere oplossing weet. Maar er moet wat op gevonden worden. We kunnen de kleine meid niet ten eeuwige dage in het ziekenhuis laten. De stad zou er gauw wat van zeggen". „Het laat me Siberisch koud, wat de mensen van me denken of zeg gen. in dit geval ga ik m'n eigen weg

De Schakel | 1953 | | pagina 1