r Vy Lucior ei Emergo W inkelsluitings wet. DEZWARTEVLEK Een blik in Uw innerlijk Emigratiemogelijkheden voor rampslachtoffers E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 430 Vrijdag 17 APRIL 1953 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra III. (Slot) Na veel geredekavel, waarbij de Elizabethpolder van alle" «teun ver stoken bleef, was eindelijk de gevreesde slag gevallen. De achter de Elizabeth polder gelegen Baarzandepolder weid nu met de ondergang bedreigd en de ingelanden waren direct ijverig in de weer om de Elizabeth te helpen droog leggen of, waar het op neerkwam, hun polder te beschermen door een inlaag- dijk in de Elizabethpolder. Daar stem den die van de Elizabeth echter niet mee in. Om een oplossing te vinden richtten de ingelanden van de Baar- zande een verzoek aan de Staten- Generaal, die van de Elizabeth te ge lasten tot een besluit te komen beginnen met herindijking, of de polder verlaten. Indien tot dit laatste besloten werd, zouden zij zelf gaarne met de indijking beginnen. Het antwoord kwam van de baljuw van Breskens, die met recht, de schuld gaf aan die van Baarzande en Groede, die immers geen hulp hadden willen geven. Volgens hem was het hen er maar om te doen het land op te slokken. Bovendien had de baljuw er het octrooi eens op nagelezen, waarbij Filips de Schone in 1487 de schorren van het latere Breskens ter bedijking had uitgegeven aan de ambachtsheer van die plaats, met het gevolg dat die van Baarzande eerst eens tot een ac- coord moesten komen met de heer van Breskens. Een voorstel inzake herindijking van de kant van Breskens werd door de Staten-Generaal volkomen genegeerd. Ze gaf de Baarzanders ver gunning tot indijking over te gaan en trof daarbij een regeling voor de pol- derlasten, waarmee die van de Elizabeth accoord gingen. Dit alles, waarde lezer, opdat gij weet dat voor elke duimbreed grond van ons geliefde landje van Cadzand een strijd gestreden is, die ondanks primitieve middelen, ondanks onderlinge onenigheid, door de taaie volharding van onze voorvaderen gewonnen is. d. M. Van politiezijde wordt ons verzocht om mede te delen, dat, nu de toestand FEUILLETON 53- door NIEK VAN DER ZWAAN. Maar toen herinnerde ze zich, dat Ger haar opgedragen had voor alles zorg te dragen en dat deed haar be slissen, dat het onder de gegeven om standigheden het beste was, als de baby naar het ziekenhuis ging. Ze antwoordde dan ook ten leste, dat ze er mee accoord ging en het kind in de loop van de middag zou brengen. Daarna belde ze de chauffeur van de drukkerij op en vroeg hem, of hij even wilde rijden, waartoe de man onmid dellijk bereid was. Hij had al gehoord van het tragische sterfgeval en het sprak immers vanzelf, dat juffrouw Jacobs op hem kon rekenen. Met een half uurtje was hij er; even een ander pak aantrekken. Opgelucht hing Miep de hoorn aan het toestel. Deze grote zorg was dus voorlopig van de baan. Later, als de begrafenis achter de rug was; zou na dc watersnood weer normaal is te noemen, toezicht wordt uitgeoefend op de winkelsluitingswet. In de vorige eeuw was het heel wat moeilijker dan nu te ontdekken of iemand tuberculose had. Immers, de arts kon toen alleen afgaan op de verschijnselen. Die zijn vermoeidheid, nachtzweet, hoesten en het opgeven van slijm en bloed. Maar wie deze verachijnselen had, was meestal reeds langere tijd ziek en dus ruimschoots in de gelegenheid ook zijn omgeving te besmetten. Röntgen stralen. Hierin kwam verbetering toen in 1895 Röntgen de naar hem genoemde stralen ontdekte. Deze stralen kunnen door allerlei stoffen heendringen. Zo kunnen ook foto's gemaakt worden van het inwendige van uw lichaam. De Röntgen stralen stellen de arts in staat tuberculose in een stadium op te sporen, waarin de patient nog vrij wel geen enkel verschijnsel van de ziekte vertoont. De winst is duidelijk snellere herkenning, tijdiger behande ling, vermindering van besmettings gevaar. Bevolkingsonderzoek. Omdat slechts een klein deel van ons volk op de consultatiebureaux voor tuberculosebestrijding wordt doorgelicht, werden de mogelijkheden van het Röntgen-onderzoek slechts ten ^lele gebruikt. Door het bevolkingsonderzoek kan het gehele volk nu worden „door gelicht". Dat bevolkingsonderzoek ge schiedt plaatselijk en regionaal. Het heeft zijn grootste effect wanneer ieder een aan de oproep gevolg geeft. Slechts dan kunnen alle „verborgen" ziekte gevallen worden opgespoord en be handeld. Resultaten van het onderzoek. Gelukkig blijkt bij het bevolkings onderzoek, dat bijna 90 van elke 100 mensen geen longafwijking hebben. Ook de tien, die ze wel hebben, zijn niet altijd ziek. Het doorlichten brengt n.l. in de letterlijke zin „aan het licht", dat sommigen genezen t.b.c.-resten ver tonen. Voorts worden kleine, weinig actieve afwijkingen gevonden, die bij directe behandeling voorspoedig gene- nader over de baby beslist kunnen worden. Terug in huis vertelde ze mevrouw de Rooy welke oplossing er voor het pasgeboren kind was gevonden en mevrouw de Rooij knikte instemmend. Inderdaad, dit was niet alleen de enige, maar zeer zeker de beste oplossing. Miep ging naar boven, pakte het sla pende meisje warm in wollen dekens, zodat kou vatten uitgesloten was en wachtte beneden de komst van de chauffeur af. Toen deze met Wij- nandse's wagen voorreed, stapte ze in en reed met de moederloze baby naar het ziekenhuis. Er werd een ver pleegster aangewezen die met de ver zorging werd belast en nadat Miep een kort gesprek met de directrice had gehad, ging ze nog even naar het dochtertje van Wijnandse kijken. De baby iag in de coufeusekamer, die op dit moment geen andere bewoners be vatte, waar het even rustig lag te sla pen ais een half uur te voren in haar wieg in de villa. Ze bedankte de direc trice voor haar bereidwilligheid om onmiddellijk te helpen en vertrok toen zen. Voor deze personen is de snelle opsporing door het Röntgen-beeld dus van groot gewicht. Nog belangrijker voor patient en omgeving zijn de gelukkig weinige gevallen, waarbij een voortgeschreden tuberculeuze aan doening wordt vastgesteld. Juist deze patiënten, die zelf niet weten hoe ziek ze zijn, vormen een groot gevaar voor gezin en omgeving. Zij zijn een actieve bron van besmetting. Doe mee! Daarom doe mee als ook uw plaats aan de beurt is voor het bevolkings onderzoek. Het gaat ook om uw ge zondheid en die van de uwen In 1903, het jaar, waarin de Neder landse Centrale Vereniging tot bestrij ding der tuberculose werd opgericht, stierven 189 van de 100.000 mensen aan tuberculose. In 1951 was dit ge daald tot 16. Voorwaar een prachtig resultaat. Maar het achter ons liggende jaar bracht nog bijna 15.000 nieuwe t.b.c.-patiënten. Voortdurende waak zaamheid is en blijft daarom nog steeds geboden Dr. K. A. A. Er gingen, in de dagen na de ramp, van verschillende kanten stemmen op Laat de getroffenen toch emigreren Uit tal van landen, die spontaan hulp wilden bieden, kwamen aanbie dingen voor het opnemen van soms zeer grote aantallen Nederlandse rampslachtoffers. Het Commissariaat voor de Emigratie stelde zich echter op het standpunt, dat niets moest worden ondernomen om de emigratie van deze mensen in het algemeen te stimuleren. Nog afgezien van het feit, dat emigratie een zaak is van ieders persoonlijke verantwoordelijkheid, kan en mag niemand verwachten, dat de bevolking van de getroffen streken haar grond en haar bezittingen in de steek zou laten, nu die aan het ver nielende water ten prooi waren geval len. Integendeel, zou men kunnen zeg gen, het herstel in de noodgebieden vergt, dat iedereen op zijn post blijft of terugkeert om zich tot het uiterste in te spannen. Dat was ons standpunt en dat is het op het ogenblik nog. En dat de bevolking zelf dit standpunt deelt, weer naar de Utrechtseweg. De begrafenis van mevrouw Wij nandse had in alle stilte plaats. Alleen een grote krans van het drukkerijper- soneei was aan de koets gehecht. Wei stond het gehele personeel op het kerkhof, temidden van een grote schare belangstellenden, die de uitvaart van Tini wilden zien. Maar op uitdrukke lijk verlangen van Wijnandse werd er, behalve door de dominee, bij de ge opende groeve niet gesproken. Plotse ling, nadat de predikant een korte rede had gehouden en teruggetreden was, klonk zacht en lieflijk ais deze stra lende voorjaarsmorgen zelf, een koor van kinderen, dat achter een aantal struiken opgesteld stond en waar nie mand erg in gehad had Veilig in Jezus' armen, Veilig aan Jezus' hart! Daar in Zijn teer erbarmen, Daar rust mijn ziel van smart. Hoor! 't Is het lied der eng'len, Zingend van liefd' en vree, Ruisend uit 's hemels zalen, Over de glazen zee. Veilig in Jezus' armen Veilig tan Jezus' hart; blijkt wel uit het feit, dat de storm op I Februari niet is gevolgd door een storm van nieuwe aanmeldingen voor emigratie. Dit pleit voor de nuch terheid en het gezonde verstand van de bevolking van deze gebieden. Emi gratie is geen stap, waartoe men plot seling besluit onder de indruk van een bepaalde gebeurtenis, hoe ingrijpend ook. Emigratie is een daad van be zinning, iets, waartoe men alleen na rijp beraad mag overgaan en na gron dige, degelijke voorbereiding. Hoe zwaar de bewoners van de noodgebie den ook zijn getroffen, zij hebben be grepen (en dat bewijst hun zin voor de werkelijkheid), dat het zich op lichtvaardige wijze onttrekken aan de moeilijkheden van het ogenblik hun slechts nieuwe moeilijkheden in de toekomst zou bezorgen. Tegenover dit alles staat evenwel, dat met name uit Canada nog steeds nadrukkelijke aan biedingen komen voor het opnemen van rampslachtoffers. Niet in de laat ste plaats zijn het onze geëmigreerde en reeds „gesettelde" landgenoten in Canada zelf, die zeggen„Komt naar Canada, allen die door de watersnood Uw middelen van bestaan hebt ver loren. U vindt hier met onze mede werking de mogelijkheid een nieuw bestaan te veroveren". In verschillende delen van Canada hebben zich commissies gevormd, die zich ten doel stellen als „sponsor" op te treden voor slachtoffers van de overstroming, die de wens te kennen geven naar Canada te emigreren. De Nederlandse Emigratie-Attaché in Ottawa, de heer Tuinman, kreeg kort geleden een brief van de heer Herman Wieringa te Edmonton, waar in ongeveer het volgende stond „Deze morgen zijn we gezamenlijk, n.l. Pater Peet, de heer Terpstra en ik, als ver tegenwoordigers van de verschillende Kerkgenootschappen, bijeen geweest om de zaak in den brede te bespre ken. Eenparig heeft ieder er toen zijn instemming mee betuigd om onze stad Edmonton aan te wijzen voor de adoptie van een bepaalde streek in de getroffen gebieden. Als wij op deze wijze samenwerken, kunnen we aan heel wat mensen een mogelijkheid bie den om hier in Canada een nieuw be staan te veroveren. We zouden het zeer op prijs stellen, als we binnep niet al te lange tijd enig bericht hier over tegemoet mochten zien". Daar in Zijn teer erbarmen, Daar rust mijn ziel van smart Wijnandse, die tot nu toe de plech tigheid met gebogen hoofd had gevolgd, begon te beven en richtte zich op, toen de kinderen begonnen te zingen. Zacht ruisten de melodieën over de dodenakker en alle aanwezigen luister den, getroffen door het toepasselijke lied. Miep was verrast. Hiervan wist zij niets af en toen ze trachtte met haar blikken het dichte struikgewas te door dringen, zag ze Gonnie de Rooij met haar klas. Ongetwijfeld was dit haar initiatief. Hoewel ze nooit bewonde ring voor de stugge Gonda had ge koesterd, kreeg ze nu een gevoel van warmte voor de onderwijzeres, omdat ze op dit idee was gekomen. Hoe ge disciplineerd waren haar kinderen, want niemand had ook maar enig ver moeden gehad over de aanwezigheid der klas. Wijnandse, die sinds het sterfgeval van zijn vrouw in een soort apathische toestand had geleefd, kwam door het gezang eindelijk tot zichzelf. Er kwam

De Schakel | 1953 | | pagina 1