voor N.-Hol!and, Z.-Hoiiand en Zeeland Dierbaar Zeeland Maar de vijanden water en wind zijn hun te sterk geweest, zij hebben slechts een „elastische verdedigings- taktiek" kunnen voeren Ook schijnt de liefde voor de jacht zo verblindend te werken, dat veel te weinig aandacht is besteed aan de schadelijke invloed van de konijnen op de begroeiing en de beplanting. Niet alleen zijn hun holen nadelig, maar hun vraatzucht, die vooral de jonge stekjes geldt, is ruïneus. En wat doen wij heden ten dage Met de toename van de bevolking, met de betere economische omstandig heden van grote bevolkingsgroepen, met de roep om meer recreatieterrein en met de verbetering van de ver keersmiddelen wordt het bezoek aan de kuststrook jaar op jaar groter. In deze omstandigheden wordt de be hoefte aan toegang tot de duinen steeds sterker. Anderzijds heeft de storm van I Februari j.l. ons nog eens duidelijk gemaakt, dat de veiligheid van de Zeeuwse bodem onze uiterste waak z tamheid en voorzichtigheid vereist voor het behoud van de duinen. Dit noodzaakt ons het duinbezoek sterk te beperken. De tegenstelling is duidelijk. Maar zoals vele andere tegenstellin gen is zij gelukkig niet onoverkomelijk Wij zullen van vrije doorkruising van de duinen moeten afzien, maar zullen de handen ineen moeten slaan om wandelpaden door onze duinen aan te leggen. En wanneer dit geschiedt, zal niet alleen onze veiligheid tegen de zee er mee gebaat zijn, maar ook de welig heid van de begroeiing en beplanting dusdanig toenemen, dat wij aan rijk dom van landschap hebben gewonnen. moge blijken uit het feit, dat de leeuwen op een middag alle op het vliegveld achtergelaten schoppen en houwelen hebben fijn gekauwd. BURGERLIJKE STAND. Vliegers worden op Mala-Mala door leeuwen opgewacht. De K.L.M. vliegt op dit moment naar 99 steden in 65 landen. Welke plaats de honderste zal worden is thans nog niet bekend. Wel zijn wij in staat om mee te delen, dat dit in ieder ge val niét een lijn naar het Zuid-Afrikaanse vliegveld Mala-Mala zal worden. De in Johannesburg gestationeerde K.L.M ge zagvoerder H. J. Voorspuy heelt n.l. een mededeling van de afd. Burger luchtvaart van het Departement van verkeer te Pretoria ontvangen, die het niet erg aanlokkelijk maakt, om hier heen burgerluchtvaarttoestellen te diri geren. Deze mededeling luidde ongeveer als volgt: Op het ogenblik bevinden zich in de nabijheid van het vliegveld Mala- Mala een groot aantal leeuwen, benevens een leeuwin met haar welpen. Mocht daarom een vlieger in de eerstvolgende ze3 of acht weken op Mala-Mala lan den, dan zal hij er goed aan doen, in het vliegtuig te blijven, totdat de eigenaar of diens vertegenwoordiger arriveert, die natuurlijk behoorlijk ge wapend zijn. Hoe groot het gevaar is zou ze niet meer nodig hebben. Ze ging naar de keuken, zocht een fles melk en ging toen koffie zetten. Ook sneed ze wat brood, want Ger zou al die tijd wel niet gegeten heb ben. Toen dit gebeurd was, stond ze in dubio: naar boven gaan of niet? Ten slotte besloot ze tot het laatste. Langzaam opende ze de deur van de slaapkamer. Wijnandse zat nu op een stoel naast het bed, in gedachten ver zonken. Langzaam liep ze op hem toe en legde even haar hand op zijn hoofd. „Kom even mee naar beneden, Ger, en eet wat. Je hebt het nodig". Verschrikt keek hij haar aan, maar schudde zijn hoofd. „Laat mij maarlaat mij maar hier blijven. Dat is beter". „Wees nu verstandig, Ger en kom even mee naar beneden. Ik heb warme koffie, dat zal je goed doen". Met zachte drang hielp ze hem over eind en als een slaapwandelaar volgde hij haar naar de gang. Daar bleef hij even staan en keek over de leuning naar beneden. „Is er begon hij. Ze begreep hem onmiddellijk. „Nie mand," antwoordde ze. „We zijn Gemeente GROEDE over de maand Februari 1953. GEBOREN Geen. HUWELIJKEN: 12, Philippus A Keij- mel, 22 j., machine-bankwerker te Breskens en Elizabeth S. Ekkebu3, 23 j^. zonder beroep te Groede. OVERLIJDEN: 3, Izaak de Kramer, 69 j., (woonachtig te Schoondijke); 10, Geertruij de Bree, 88 j., wed. van P. Keukelaar; 28, Emma M. Breemes, echtg. van A L. van Poucke, 69 j. INGEKOMEN 23, Abraham Risseeuw, van Heinkenszand naar Groede A 168. VERTROKKEN 2, Maria Cijsouw van O 161 naar Arnhem, Renssenstraat 18; 3, C. F Roets en gezin, van A 190 naar Breskens, Steenoven; 12, Elizabeth S. Ekkebus, van O 25 naar Breskens, Ph. van Kleefstr. 34; 24, Izaak D'Hont* van W 38 naar St. Maartensdijk; 25, A. Haak, van W 162 naar Bergen op Zoom. Gemeente OOSTBURG over de maand Februari 1953. BEVALLEN: 2, Ph. S. S. M. de Rijcke- Reyniers, d.; 3, E. E. Verstraete-de Boevere, d 3, F. Mookhoek Verduijn, z.; 5, A. F. Slot-Boes, d.; 8, T. A. Moggré-Adriaansen, z.; 10, H. J. van Hijfte-Nauta, z.; 20, A. S. Risseeuw- Aarnoutsen, d. GEHUWD: 5, A. J. Pielaet, 21 j. en L. I. M. van Hulle. 19 j. OVERLEDEN: 3, S. Blok. 86 j.; 8, A W. J. H. KolfF, 80 j 8, J. Zandee, wedn. van C. de Lavienne, 82 j.; 10, L. de Clercq, 84 j.; 23, P. M. van Iwaarden, 60 j echtgen. van M. de Groene; 22, V. E. van de Moere, 89 j.. wedn. van C. M. de Bree en van I. Ph. de Rooze; 28, E. M. Breemes, 69 j., echtgen. van A. L. van Poucke; 28, J. A. J. van de Voorde, 57 j. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens vertoont Zondag a.s. het verhaal van de Schotse mijnwerkers. Deze film behandeld het probleem van een gezin, dat te kampen heeft met de moderne idealen van de tijd. Kinderen staan tegen hun ouders op. Een film die u werkelijk moet gaan zien. U zult er geen spijt v in hebben. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, te reke nen van i Januari 1953, de heer Ir. B. H. van der Zanden, Ingenieur bij de Voorlichtingsdienst ten behoeve van de Landbouw ter standplaats Leidschendam, beiast met de leiding van het Rijkspluimveeteeltconsulent- alleen. Mevrouw de Rooij is naar huis. Aagje ook. Kom nu mee". Hij volgde haar naar beneden en daar schonk ze twee koppen koffie in, terwijl ze ten bordje met enkele sne den brood voor hem neerzette. Werktuigelijk nam de man, die ge durende de laatste twaalf uren niets gebruikt had, het kopje aan en dronk. Langzaam kwam hij een beetje tot zichzelf. Miep keek hem met angstige blik aan. Zijn vreemde kalmte, juist op dit ogenblik, maakte haar ongerust. Ze wist, weik een impulsieve natuur hij had en hoe sterk het leed, dat hij droeg, tot uiting kwam. Zo kende ze hem niet. Ze loosde een zucht van verlichting, toen hij eindelijk, zij het met toonloze stem, sprak: „Miep, wil jij voor mij alles zoveel mogelijk regelen? Je be grijpt wel, wat ik bedoel. Ik ben daartoe op het ogenblik niet in staat". „Maak je maar nergens zorg over, Ger," antwoordde ze zacht. Hij at twee sneedjes brood, maar ze zag, dat hij moeite had het naar bin nen te krijgen. Toen hij het bordje schap voor Noord-Holland, Zuid-Hol land en Zeeland, onder gelijktijdige toekenning van de persoonlijke titel van Rijkspluimveeteeltconsulent. Zeeland, o, Zeeland, Land van lijden en smart. Uw naam betekent zee en land Nu in werkelijkheid een verdronken land De woeste golven verzwolgen uw dorpen, Uw kinderen, uw haardsteden en vee. U had geen tranen meer om te wenen Over het onnoemelijk wee. Gelijk een dief in de nacht, kwarn het [water, Ontnam U Uw have en goed. Vader en moeder verdronken, Broeder en zuster zijn dood. Het kindje zit stil maar te wenen Aan de droeve watervloed. Na lijden komt verblijden De tijd hersteld het wee. Uw haardsteden zullen herrijzen Uit die woeste, grauwe zee. Hoe diep moet de smart wel wezen In mijn oude vaderland, Waar ik eens als jongen speelde, Aan het mooie Groese strand, In het landje van Cadzand. KAREL GEERAERT. Calgarij - Canada. Voetbal 3e klasse D. MetoZeclandia 81; Vlissingen RKFC 3-2; Corn Boys~RCS 2—2; Nieuw BorgvlietDe Zeeuwen 0 5; ClingeOdio 4 3. De stand is nu Vlissingen 16 15 o 1 58—10 30 RCS 14 11 1 a 4422 23 RKFC 14 9 2 3 44—27 20 De Zeeuwen 15 9 1 5 4730 19 Meto 14 6 1 7 3840 13 Zeclandia *4 5 3 6 *93° *3 Corn. Boys 15 5 2 8 28—40 12 Biervliet 15 4 4 7 2538 12 Odio 13 5 1 7 37—35 Clinge 16 4 1 11 31—53 9 Nw. Borgvliet 16 4 o 12 1741 8 Breskens 14 3 o 11 1941 6 Programma voor Zondag a.s.: RCS—Clinge; Zeelandia—RKFC; Bier- vlietMeto; De Zeeuwen.Odio; Nw. BorgvlietBreskens. Nu RCS weer een punt aan Corn Boys verspeeld heeft, zullen ze van Clinge moeten winnen, willen ze niet verder achterop geraken. We geven Clinge dan ook weinig kans het stoute stukje van vorige week te herhalen. Ook Zeelandia zal weer een neder laag te slikken krijgen, maar Biervlitt heeft een goede kans zijn positie wat te verbeteren De Zeeuwen moeten in staat zijn Odio te verslaan. De belangrijkste wedstrijd is wel die tussen Nw. Borgvliet en Breskens, voor de bezetting van de onderste plaats. Met wat goede moed en strijdlust is er voor Breskens zeker een eervol resul taat te behalen. Abe. van zich afschoof, protesteerde ze niet. Zelf zou ze op dit ogenblik geen brok door haar keel kunnen krijgen. „Ik ik hoop, dat je me wilt excu seren." vervolgde Wijnandse, nog steeds op doffe toon; „ik ik wil liever al leen zijn". „Natuurlijk, jongen, ik begrijp het volkomen. Zal zal ik dan maar gaan?" „Nee, blijf Er moet toch iemand zijn om Hij voleindigde de zin niet, maar stond op en ging weer naar boven. Door de gang hoorde ze hem weer de trap opgaan naar de sterfkamer. 's Middags kwam mevrouw de Rooij met Aagje. Ze had Daan op de fi?ts naar het boerderijtje gestuurd en het meisje was terstond bereid, nadat ze de onheilsboodschap had aangehoord, haar werk weer te hervatten. Miep was dankbaar voor beider komst, want hoe wel ze Wijnandse beloofd had, dat zij voor alles zorg zou dragen, wat de begrafenis betrof, was het haar plotse ling te binnen geschoten, dat er ook voor de baby gezorgd moest worden, Plaatselijk Nieuws. Groede Wielerwedstrijd. Onder «eer grote belangstelling en begunstigd door mooi weer, werd op 3e Paasdag de 2e ronde van Groede verreden. Aan de start sprak burgemeester Everaars de renners toe, in het bij ton der de gebroeders Saelens uit Stekene (België), zodat deze cours nog een internationaal karakter droeg. Hierna lostte hij het startschot en 34 renners namen deel aan de strijd, welke ging over een afstand van 100 km. in 45 ronden. De uitslag was: I. P. v. d. Lijke, Groede. 2. A. Gietman, Roosendaal. 3. C. v. d. Sande, Halsteren. 4. Keepers, Roosendaal (ie nieuweling). 5. J. Dries- sen, Terheiden. 6 J. Konings, Breda. 7. O. v. Quekelberghe, Groede. 8. West dorp, 's-Heerenhoek (2e nieuweling). 9. J. Hultermans, Wouw. 10. P. A. Her mans, Oud-Gastel. 11. M. van Steen, Etten. 12. C. Oosthoek, '1 Heerenhoek. 13. A. v. Sluijs, Vlissingen (3e nieuwe ling). 14. M. Dominicus, Nieuwdorp. Er waren nog 14 ronden te rijden, toen Van Looijen bij een valpartij zijn rijwiel brak, wat temeer jammer was, daar deze renner schitterend reed. Na de wedstrijd werd dan ook door B. en W. van Groede besloten deze renner alsnog een zilveren medaille toe te kennen voor zijn buitengewone prestatie. Onmiddellijk na dit ongeval, waarbij de renner zelf eveneens ernstig letsel opliep, werd een collecte gehouden, welke tot resultaat had, dat waarschijn lijk hiervoor een nieuw rijwiel kan worden gekocht. Na afloop werden door burgemeester Everaars in het café van de heer Van Haneghem met een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt. P. v. d. Lijke uit Groede ontving twee zilveren medailles, als ie prijs en als ie Zeeuw, terwijl een beker ge schonken werd voor de eerst aanko mende nieuweling, n.l. C. Keepers uit Roosendaal. Hierna sprak de heer P. Hoste als voorzitter van de V.V.V. enige waar derende woorden tot het bestuur van de Wielervereniging te Groede. Vervolgens sprak de heer Calon als Consul van de K.N.W.U. en prees de uitstekende leiding van deze organisatie. Het was een zeer mooie en goed geslaagde wedstrijd. Sluis Vostbal. F.C. Sluis speelde met de Pasen een voetbalwedstrijd tegen de Engelse club F.C. Kodak uit Londen. Sluis wist met 21 te winnen en kwam daar door in het bezit van een fraaie beker en een clubvaan van de Engelse gasten. W aterlandkerkje Paasdianst. Voor de op eerste Paasdag in de Herv. Kerk gehouden Paasdienst be stond veel belangstelling. Leden van de plaatselijke muziekvereniging ver leenden hun medewerking. nu de moeder gestorven was. Maar hoe moest dat? Het kind zou over en kele uren gevoed moeten worden. Waarmee? Ze sprak hierover met mevrouw de Rooij, maar deze wist ook niet terstond een oplossing te vinden voor dit nete lige probleem- Maar toen schoot het haar eensklaps te binnen, dat men in het ziekenhui» misschien raad wist te verschaffen en Miep liep naar haar bureau, waar ze de directrice opbelde en het geval uiteenzette. Deze advi seerde, dat het onder de gegeven om standigheden wellicht het beste zou zijn, als het pasgeboren kind overge bracht zou worden naar het zieken huis. alwaar men de zorg voorlopig zou overnemen. Miep aarzelde even Wat zou Ger er van zeggen, als hij vandaag of morgen onverwachts naar zijn doch tertje zou vragen? Zou hij het goed vinden, dat de baby voorlopig in het ziekenhuis ondergebracht zou wor den? (Wordt vervolgd)

De Schakel | 1953 | | pagina 2