Lucior ei Emergo DE ZWARTE VLEK Land- en tuinbouw Op hel kanije af 15 Augustus 1953 Visserij dag te Breskens De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 8e Jaargang Nummer 428 Vrijdag 3 APRIL 1933 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR <S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra a. Ternauwernood hersteld van de ramp van 1671, teisterde in 1682 een zware stormvloed opnieuw de kust bij Bres- kens. De Barbarapolder en JongBreskens werden door het water overweldigd, terwijl het zelfs over de dijk van de polder Oud Breskens heen sloeg. Alleen de allerhoogst gelegen plaatsen in deze polder bleven droog. Het bleek nood zakelijk dat er een nieuwe inlage ge legd werd, hoewel dat met enorme kosten gepaard zou gaan. De kosten, gemaakt voor het verzwaren van de dijk hierbij gevoegd, deden de polder- lasten zo hoog stijgen, dat bij sommige ingelanden de vraag rees of het maar niet beter zou zijn de polder als ver loren te beschouwen en de landerijen als schorre te gebruiken. Gelukkig kregen deze pessimisten weer de moed om de strijd voort te zetten, toen de Staten-Generaal hen opnieuw voor de tijd van vijf jaar van landsbelastingen vrijstelde. Onversaagd toog men aan het werk. Met rijshoofden en zinksteen wapende men zich tegen de elementen, maar helaas met weinig succes. In één nacht werd alles weggeslagen. Hoofden, die enige duizenden hadden gekost, waren totaal vernield. Nog was men met de herstelwerkzaamheden niet klaar, toen opnieuw gevaar dreigde. In de winter van 1690-91 n.l. werd de vlak op het Noord-Westen gelegen zeedijk over een lengte van bijna twee kilometer overspoeld, waardoor een groot ge deelte van Jong Breskens geïnundeerd werd. Het is niet bekend of het plan om een nieuwe inlaagdijk te leggen uitgevoerd werd, maar zeker is, dat de landsbelastingen waarvan men vrijge steld was, werden aangewend om zeer sterke paalhoofden te plaatsen. Deze zouden zeker de diepte van de zee keren als ze maar goed onderhouden en zo nodig versterkt werden. Daartoe waren de ingelanden financieel niet in staat, zodat een verzoek ingediend werd om nogmaals vrijstelling van landsbelasting te verkrijgen. De Staten- Generaal verleende ontheffing voor de termijn van twaalf jaar. Ongelukkig genoeg scheen aan de reeks van rampen geen einde te kunnen komen, want nog datzelfde jaar spoelde een heel paal hoofd weg. Alle respect voor onze voorvaderen, die ondanks deze tegenslagen en grote financiële offers toch bleven doorvechten, hoewel het behoud van de aan zee grenzende polders zeer twijfelachtig was. Toen da 18e eeuw aanbrak, waren grote verliezen geleden in de dijkage van de polders Oud en Jong Breskens, FEUILLETON 51. door NIEK VAN DER ZWAAN. „Die bracht ze er mef moeite uit. „Wat bezielt U toch, om hem uit te nodigen?" „Zeg eens," stoof hij een tikje ver ontwaardigd op, „wat denk je wel van me? De kerel is op eigen initiatief binnengekomen". „Waar hebben we dan een portier voor?" Hij haalde zijn schouders op. „Je kent Willem; hij is weer eens op zijn gewone brutale manier te werk ge gaan en heeft de portier overbluft. Die heeft nu zijn instructies: niemand meer zonder aangediend te zijn er in. Apro pos, hij kwam zijn diensten aanbieden". Ze keek hem ongelovig aan. „Zijn diensten aanbieden?" „Ja, wel niet met zoveel woorden, maar enfin, je begrijpt het wel. Als we soms rechtskundige bijstand nodig hebben, dan zal hij zo genadig terwijl van de Elizabethpolder maar ongeveer een vierde behouden was. Zoals we gezien hebben, werd deze Elizabethpolder ten Oosten van de parochie door de Stickepolder van de zee afgesloten. Ook hier had de zee verwoede aanvallen gedaan. Een ein deloos leger van woest opgezweepte golven had in 1675 tenslotte ook de Stickepolder overmeesterd. Met man en macht had men in korte tijd een inlage gelegd, waardoor het gelukte om de zee weer een stuk land afhan dig te maken. Voor slechts korte tijd echter, want twee jaar later moest ook dit stuk land weer worden afgestaan, waardoor de Elizabethpolder aan her haalde aanvallen blootgesteld werd. Emeltenbestrijding. Reeds zeer vroeg in het voorjaar, zodra de nachttemperaturen wat op lopen vraagt de Emeltenbestrijding de volle aandacht. De emelt, larve van de langpootmug, voedt zich met de wor tels van alle mogelijke planten, waar door enorme schade kan ontstaan aan cultuurgewassen en weilanden. Het is dan ook van groot belang, dat onmiddellijk nadat emeltenschade geconstateerd wordt, bestrijdingsmaat regelen genomen worden, welke uiter aard zeer eenvoudig zijn. Men neemt per ha 3 kg. Hexa-melt en mengt dit onder toevoegging van een weinig water met 25 kg. verse tarwezemelen tot een rulle massa, welke, op een avond die niet al te koud is, breedwerperig over het land gestrooid wordt. De beste resultaten worden verkregen bij een nachttemperatuur van 4 tot 6 graden C doch ook bij temperaturen van plm. 2 graden is het middel reed3 werkzaam en deze werkzaamheid blijft het enige nachten behouden waardoor een afdoende emeltenbestrijding wordt verkregen. Het preparaat is zeer goed koop in het gebruik en niet giftig voor mens en warmbloedige dieren. FiLMNlEUWS Luxor Theater te Breskens brengt Zaterdag a.s. twee spannende films in één programma, „De wet van het woud" en „De bankrover". Misdadigers zijn weer aan het werk. Mensen vechten tegen wildernis en dood. Brandende wouden, vallend hout, maar de mens over wint. Geholpen door zijn Indiaanse vriend, herstelt hij het onrecht, een eerlijk mens aangedaan. Tevens een dol komische film voor jong en oud „Ki ka Kolonel." Een comedi- ant zet een hele stad op stelten met een idiote prijsvraag. Een beloning voor de slechtste man van de stad. Iedereen lacht zich slap, als een oplichter en een comediant zijn die ons te verlenen, snap je? Hij deed het voorkomen, alsof we het als een hele eer moeten beschouwen, dat hij onze belangen wil behartigen". „En dat heb je natuurlijk met beide handen geaccepteerd". „Ik kijk wel uit. Laat ons hopen, dat we voorlopig geen advocaat nodig hebben. Dan behoeven we mijnheer de Rooij ook niet iastig te vallen". Bij dit ene bezoek bleef het. De jonge advocaat liet zich niet meer zien en Wijnandse was er dankbaar voor. Hoe minder hij met deze geborneerde jongeman in aanraking kwam, hoe liever het hem was. Daar hij weinig in de stad kwam, hoorde hij niet veel over de practijk van de Rooij. Maar Miep vertelde hem van tijd tot tijd wel eens wat. „Hij heeft een poosje een kantoor meisje gehad, secretaresse noemde hij haar. Een kind van achttien jaar. Nou, die had niet veel te doen, want als ik het goed begrepen heb, moet de eerste klant nog steeds komen. Nu is ze verleden week plotseling wegge bleven. Ze zeggen, dat hij te vrijpostig hun tenten opslaan in een afgelegen dorp. ie Paasdag de grote kleurenfilm „Grün ist die Heide". De film die in geheel West Europa alle records breekt. Een combinatie die u recht in het hart treft en onvergetelijk blijft, kortom, een film die dus alles heeft wat u graag hoort en ziet. 2e Paasdag, George Form by in een dol komische Navy-film „George verovert de vloot" en hoe hij dat doet, dat kunt u komen zien, want George is heusch niet gemakkelijk. Lachen van het begin tot het einde. Weinig had ondergetekende kunnen vermoeden, dat het schetsje over die renleed van enkele weken geleden zo spoedig een verlengstuk zou krijgen. Een hond is „maar" een hond, niet waar? Doch de lezer stelle zich mijn gemoedsstemming voor, toen mij giste renmorgen door politie, zelve met het feit begaan, werd verwittigd, dat mijn jachthond, een raszuivere griffon, voor dood neerlag in een nabije landbouw- schuur. Met gebroken ruggegraat zoais zich vermoeden liet, had de arn.e drommel daar een ganse nacht gelegen. Toen ik het dier de avond tevoren van de ketting had gedaan om het te luchten, had het zich gevoegd bij de schare honden, welke dag aan dag de boerderij belegerde, waarop zich de vurig begeerde hondenbruid be vond. Hij, bekend om zijn zachtaardig heid, zou daar de eigenaar van het teefje hebben aangevailen, waarop deze „uit zelfverdediging" mijn hond had neergeknuppeld. Ik vond het dier, zoals het roerloos daar neerlag. Slechts de ogen verrie den nog leven. Doch toen ik mij neer boog en hij mijn stem hoorde, deed hij nog vruchteloze pogingen, om lig gend op zijn zijde naar mij toe te schuiven. De „baas" was daarDie zou hem immers uit de ellende helpen, de ellende van pijn en loodzware on macht „Wel Dingo, jongen - dat ik jou zo vinden moet". Niets restte intussen, dan de stumperd zo gauw mogelijk uit zijn lijden te helpen door een geweerschot. Een medevoelend politieman bood aan de nare karwei te verrichten, doch ik besloot het zelf te doen. Is het schande te zeggen, dat men op het ogenblik van scheiden van zulk een trouwe kameraad iets in de ogen voelt wellen Voorzichtig sleepten wij Dingo naar buiten, waar ik een paar patronen in mijn geweer deed glijden. Doch met de klik van het dichtslaande wapen, die bekende klank uit betere tijden, houderde malen gehoord in het jacht veld, lichtte de hond zich heel even op, slechts ten halve, om dadelijk werd, maar ja, het fijne van de zaak kom je toch niet le weten. Het meisje heeft nu een betrekking in Utrecht. En Willem heeft deze week zijn eerste pro deo zaak gehad. Heb je het ver slag niet gelezen? Bespottelijk, zoals hij zich op de zitting heeft aangesteld. Een doodgewone oplichter was het ging-ie een uur voor pleiten en hij zou misschien nog wel een uur hebben staan oreren, als de president er geen einde aan gemaakt had. De verslag gevers hebben de grootste schik ge had. Ik begin te geloven, dat-ie ze niet allemaal op een rijtje heeft - Wijnandse antwoordde in de regel niet veel. Hij vond het beroerd voor de oudjes aan de Singel, dat hun oudste zoon niet slaagde in het leven. Daar hadden ze al die-jaren de dure studie voor betaald en nu was het nog een nietsnut Maar in de villa naast de drukkerij leefde men kalm en gelukkig verder. Onwetend van het naderend onheil, dat al dit geiuk in één slag zou ver nietigen. o daarop weer terug te zinken. Doch die luttele beweging was voldoende om ons te doen vermoeden, dat de ruggestreng niet gebroken was en be houd aldus wellicht nog mogelijk. Patronen uit het geweer Voorzich tig de zwaar getroffene weggevoerd - naar huis De spoedig aanwezige dierenarts constateerde zware hersenschudding en meerdere kneuzingen. Doch het dier was te redden En hij - Dingo - tracht nu maar steeds met de blik uit zijn met bloed belopen ogen te zoeken in de richting van zijn meesters. „Ja lobbes, jij zou aangevallen heb ben hé? Maar ik en geloof het niet! Doch hoe ons vermoeden enige be wijskracht te geven - zonder getuigen Dus laten wij onze verbeelding maar werken. En dat beeld zegt ons, dat jij in die schuur gelokt bent, dat het lienket werd dichtgedaan en jij daar bent neergeslagen door een bruut, neergeslagen met een of ander ijzeren ding. Maar Dingo, wij gaan samen pro beren jou er bovenop te halen jongen; jij met de taaiheid jouw ras eigen, wij met natte compressen op jouw geha vende kop en met melk en bouillon in je uitgeputte iijf. Want zo heeft de dokter het gelast. En de zon mag niet schijnen op jouw kop; het zonlicht zou jou doden - gek hé „Neen jongen, jij bent te goed om zo maar dof geslagen te worden, te goed om bedorven te worden voor de jacht, waar jij zo verzot op waart Roerloos ligt de felle jager nu, de ijverige spoorzoeker, onmachtig tot enig geluid. Hij ligt daar als een neer geworpen waardeloos vod. Maar in die hondenogen overal „de baas" volgend, is nog een flikkering van leven, een flikkering die we zullen doen groeien - doen oplaaien Ha, ze zijn er nog niet met jou hé Dingo L. B. 25 Maart '53. Daar deze zomer de nieuwe Vismijn te Breskens in gebruik zal worden ge nomen en tevens de visserijvereniging „Ons Belang" 35 jaar bestaat, werd reeds geruime tijd geleden door Burge meester Eekhout, in samenwerking met enkele ingezetenen, w.o. de voor zitter van de visserij vereniging, het initiatief genomen om te komen tot het houden var. een „Visserijdag" in de gemeente Breskens en wel op 15 Augustus a.s. Het ligt in de bedoeling dit visserij- HOOFDSTUK IX. Op een vroege Zondagmorgen in April werd Wijnandse vader van een dochter, maar gelijktijdig verloor hij zijn vrouw. In zijn armen, waarin de afdrukken van haar nagels stonden gegrifd, stierf ze op het ogenblik, dat de eerste kerkklok begon te luiden vredig, na een verschrikkelijke nacht. En haar iaatste blik was voor hem, die ze zo lief had gehad en waarmee ze bijna een jaar gelukkig was geweest. Wijnandse was radeloos. Naar zijn pasgeboren dochtertje keek hij niet om. Zelf was hij, evenmin als de dok ter en de verpleegster, gedurende al die t'jd uit de kleren geweest, maar had Tini, voor zover zulks in zijn ver mogen lag, in deze rampzalige uren bijgedaan en moed ingesproken. De arts, iioe kundig ook, had machteloos gesta„n. Nu, terwijl zijn vrouw daar ais een schone bloem tussen de smetteloze lakens lag, met een vredige glimlach op het uitgeputte gelaat, brak zijn weerstandsvermogen. Geknield voor

De Schakel | 1953 | | pagina 1