Geslaagd voorKraamverzorgstef Centrum Kraamzorgheeft moeilijkheden Kapitein Klakkebos op leeuwenjacht In West Zeeuwsch-Vlaanderen wer den aan Centrum Kraamzorg van de gezamenlijke Groene Kruisverenigingen 6 meisjes opgeleid tot kraamverzorgster. Ze slaagden alle 6, n.l. de dames A. Daansen te Oostburg, J. Mabelis en J. Verduijn te Cadzand, D. Tack te Groede, A. Moerman en S. Willemsen- Vermeulen te IJzendijke. Evenals alle kraamzorg-centra in niet zo dicht bevolkte streken, kampt ook het Centrum Kraamzorg van de gezamenlijke Groene Kruisverenigingen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met grote financiële moeilijkheden. Het aantal verzorgingen is te gering in verhouding tot de onkosten, om het Centrum in stand te houden. 6 jaar bestaat dit centrum nu en het heeft in Westelijk Z.-Vlaanderen al veel en goed werk gedaan, doch ieder jaar weer opnieuw is er een tekort, dat thans is aangegroeid tot boven de f 4300,-. De hoop is nu gerechtvaar digd, dat het Rijk deze tekorten voor haar rekening zal nemen. Er zijn thans 12 gediplomeerde kraamverzorgsters aan het centrum ver bonden. In 1952 werd bij 200 geboor tes assistentie verleend. In het bestuur was een vacature ge komen door het vertrek van Dr. Jongsma. Dr. Hage uit Biervliet werd door de Prov. Ver. het Groene Kruis in zijn plaats benoemd. Het bestuur stelde voor met het Wit-Gele Kruis een overeenkomst aan te gaan, wat betreft uniforme tarieven voor de ver zorging en eenzelfde vergoeding voor de meisjes. Op het uitlenen van meisjes aan het Wit-Gele Kruis bleek de ver gadering niet zo erg gebrand te zijn. In enkele gevallen, als men verschil lende kraamverzorgingen tegelijk krijgt, is het niet erg, doch dit mag geen gewoonte worden. Men was algemeen van mening, dat het Wit-Gele Kruis niet meer kraamverzorgingen aan moet nemen als zij kan verwerken. De begroting 1953 werd ongewijzigd vastgesteld. Aan het slot bracht de voorzitter hartelijk dank aan de leidster docente en de kraamverzorgsters, die zich zo opgewekt van hun taak kwij ten. Aan hen is het te danken, dat het Centrum Kraamzorg een goede naam heeft. BURGERLIJKE STAND. Gemesnta BRESKENS over de maand Februari 1953. GEBOREN 19. Jacobus, z. van Geeraard C. P. Boeckhout en van Gerardina W. van Eijkeren; 20, Hendrika Gerarda, d. van Gerard Korteknie en van Janna Kramer; 26, Karei Pieter, z. van Gilles W. Buijze en van Willemina P. van den Broeke. INGEKOMEN: 3, Constantinus F. Roets en gezin, van Groede naar Steenoven; 16, Geurt van Loenen en gezin, van Apeldoorn naar W 7; 12, Elizabeth S. Keijmel-Ekkebui, van Groede naar Ph. van Kleefstraat 34. VERTROKKEN: 13, Leonarda F. A. Dammann-Hofstede en kinderen, van Noodplan N 7 naar Rotterdam; 21 Cornelis Riemen», van Noodplan D 12 onze vroegere huisgenoot eens opzoe ken in zijn nieuw paleis! Jonge, jonge, wat een kasteel heb je hier neergezet. Alle respect, hoor. De zaken gaan zeker uitstekend?" Wijnandse was een ogenblik ver stoord. Wat drommel, waarom had de portier hem niet even gevraagd, of hij de Rooy kon ontvangen? Hij wilde niets laten merken en schoof de sta pel post, die hij aan het doorkijken was, van zich af en bood zijn bezoe ker een stoel aan, nadat hij hem de slappe hand had gedrukt. „Zo, kerel, daar doe je goed aan om me eens op te zoeken," loog Wij nandse met een stalen gezicht. „Een sigaar? O nee, dat is waar ook, je rookt niet, hè? Ga zitten. Je bent ge ïnstalleerd heb ik gelezen?" De ander ging breeduit in de cra- paud zitten en deed zijn vingertoppen tegen elkaar. „Ja, het begin is er. Nu is het wachten op de klanten, maar die zullen wel komen. Als er eerst maar eens iemand van mijn kundig heden gebruik heeft gemaakt zul je zien, dat het storm gaat lopen. Binnen naar IJzendijke; 26, Jacob J. van den Broecke, van T. F. Blankenstr. 12 naar Rotterdam; 28, Jacomina J. van den Heuvel, van de Hulludwarsstr. 22 naar Hilversum. HUWELIJKENGeen. OVERLEDEN3. Sara Blok, oud 86 j„ zonder beroep, wonende te Breskent; 12, Adriana Verhage, oud 73 j., zon der beroep. wonende te Breskens, echtgen- van Johannes Israël: 23, Dina Willemina de Lange, oud 78 j., zonder beroep, wonende te Breskens, wed. van Leendert Maas. Plaatselijk Nieuws. Breskens „Het witte legioen" Zaterdag 28 Maart a.s. zal door de toneel vereniging „De Schelde" te Breskens in het kader van het toneelconcours West Z.-Vlaan deren worden opgevoerd het toneelspel in drie bedrijven „Het witte legioen" door Maarten van Vught. Dit stuk, hetwelk voor een jonge vereniging als „De Schelde" een zware opgave is, ver plaatst ons in een tijd, vlak na de strijd in Indonesië. Het stuk speelt zich af in de kamer van de directrice van het Rode Kruis zieken huis, waar de invalide soldaten van het Nederlandse leger na hun terugkomst van het front verpleegd worden. Hier ziet men met welk een opofferende liefde men tracht van deze ongelukkigen weer valide mensen te maken. Men kan ook bemerken, welke intriges zich afspelen in de ziekenhuizen, waar zelfs een hoogstaande en verstandige vrouw als de directrice niet ontkomt aan een liefde voor een der patiënten, welke echter niet wederkerig blijkt te zijn. In dit stuk wordt door meer dan een speler(ster) een brokje levensmoraal ten beste gegeven welke ons roert en aangrijpt, terwijl de vrolijke noot nu en dan ook niet ontbreekt. Ondanks alle intriges en onderlinge naijver blijkt op het laatst toch weer hoe de ver pleegsters, zich bewust van de plichten, welke dit voor hen ideale liefdeswerk voor hen medebrengt, zich toch ten volle geven voor hun patiënten en gaarne hun bloed afstaan om een medemens van de dood te redden. Een stuk, dat nogmaals duidelijk onder streept ket grote liefdewerk der verpleegsters in het algemeen en van de Rode Kruiszusters in het bijzonder. Groana Kruis. Dinsdagavond had in het Wijk- gebouw de jaarvergadering plaats van het Groene Kruis te Breskens. Hoewel de opkomst weer niet groot was, sprak de voorzitter, de heer W. Carels, er toch zijn voldoening over uit, dat de aanwezigen toch belangstelling toonden voor het werk van het Groene Kruis. Uit het verslag van de penning- meesteresse bleek dat de inkomsten f 10.008,19 en de uitgaven f 9029,87 bedroegen, zodat er een batig saldo was van f 978,32. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat aan 113 gezinnen de nodige materialen konden worden verstrekt. Zuster Schilders deed 1650 zieken bezoeken, 135 bezoeken bij t.b.c.-patien- ten en 16 controlebezoeken op het gebied van maatschappelijk werk. Verder deed zij nog 409 bezoeken aan zuigelingen en 36 aan kleuters. Het consultatiebureau voor zuigelin gen hield 26 zittingen, waarvoor 75 zuigelingen stonden ingeschreven. Het consultatiebureau voor kleuters hield 2 zittingen, waar 38 kleuters waren ingeschreven. Het aantal leden is thans ruim 800. Voorts werd vermeld, dat de hoogtezon 51 maal gebruikt is. In de kascommissie werden benoemd de heren P. Rookus, P. van Putten en J. van Hanegem-de Gardeijn. De aftredende bestuursleden, de heren een jaar heeft mijn confrater niets meer te doen. Jammer voor hem, maar ja, de jeugd heeft de toekomst, niet waar? Zo is het leven. Ha, ha!" Wijnandse antwoordde niet, maar keek zijn bezoeker nadenkend aan. Jonge, wat was dat heerschap over het paard getild. Storm lopen naar Mr. de Rooy Hij zou spoedig genoeg merken, dat men hem niet nodig had. „Och," antwoordde hij voorzichtig, „alle begin is moeilijk. Ik kan er im mers van meepraten?" „Nou," meesmuilde de ander, „ik zou zo zeggen, dat je behoorlijk de wind in de zeilen hebt. Apropos, om niet te brutaal te zijn, maar je hebt zeker in de oorlog wel een aardig centje verdiend, niet? Ja, dat ging zo in die dagen. Je moest van de gelegen heid gebruik maken. Mij lag dat nu eenmaal niet. Bovendien, ik heb geen loyaliteitsverklaring getekend en des wege moest ik geruime tijd mijn stu die afbreken, was min of meer onder gedoken". (Wordt vervolgd). W. Carels, voorzitter, L. Bruijnooge, secretaris en C. Verboven, lid, werden herkozen. In de vacature P. du Bois, werd gekozen Ds. van Beusekom. De voorzitter opperde nogmaals het plan om in het wijkgebouw een bad huis in te richten. Door verschillende omstandigheden is zulks echter thans nog niet mogelijk. Jaarvergadering. Woensdagavond had in het Hotel Valk te Breskens een geannimeerde vergadering plaats van de Winkeliers vereniging „Ons Belang". Uit de rekening van de Penning meester bleek dat er een klein batig saldo was. De aftredende bestuursleden, de heren A. Brevet, J. Maas en J. Carels werden herkozen Aan de deze zomer te houden visserij- dag zal de volle medewerking worden verleend. Oostburg Uitvoaring. In café De Vuijst gaf de Rederijkers kamer „Oefening en Vermaak" Vrijdag en Zaterdag j.l. een opvoering van het blijspel in vier bedrijven „Het Chinese vaasje". Er werd voortreffelijk gespeeld. De opbrengst van de ver loting, die Zaterdag werd gehouden, was voor de ouden van dagen en bracht f 100,op. Beide avonden was er een gezellig bal, verzorgd door de „Zwin Boys" onder leiding van Pierre Leenhouts. Vergadering schoolvereniging. In een vergadering van de Chr. Ger. Schoolvereniging „Immanuel" te Oostburg werden de heren D. C. van Gorsel, M. J. v. d. Boomgaard (pen ningmeester), J. Zonnevijlle (secretaris), F. Scheele (toezicht op gebouwen) en F. Tazelaar, als bestuursleden gekozen. Herkozen werd de heer M. Plaisier. Geslaagd. Van het Instituut Aalbregtse te Oostburg zijn geslaagd voor het diploma machineschrijven met 180 aan slagen per minuut, de heer G. Mabe- soone te Aardenburg en voor stenografie Ned. met 130 lettergrepen per minuut de dames L. Hoegen te Sluis en E. Luteijn te Groede. Werving B. B. Te Oostburg werd in hotel de Vuijst de wervingsavond gehouden voor de Bescherming Bevolking, die onder leiding stond van burgemeester mr. K. Hoekzema. De heer A. I. Catsman, Kringhoofd voor de B.B. in W. Zeeuwsch-Vlaan deren, sprak een propaganda-woord, terwijl de heer Stoorvogel, Kapitein der Rijkspolitie, de sociale voorzieningen der hulpkrachten nader toelichtte. Burgemeester Hoekzema sprak ten slotte nog een opwekkend woord, om eensgezind het gemeentebestuur bij te staan in de bescherming der burger bevolking, tegen welke gevaren en rampen dan ook. De bekende films werden vertoond, waarna de werving een aanvang nam. Deze verliep zeer ui. Toen hij daar aankwam heerste er de grootste consterna tie. Half Rotterdam holde wild krijsend door de straten, met twee van des kapiteins leeuwen er achteraan. Maar o wee, om de hoek, in de andere straat, kwam de andere helft aanzetten, door de twee andere leeuwen achter volgd. Eén, twee, één, twee, hol len jongens. Zo lang er nog leven is, is er nog hoop! bevredigend, er gaven zich 36 vrijwil ligers op. Promotie en diploma-uitreiking Technische School. Vrijdagavond had te Oostburg, in het nieuwe gebouw van de Technische School, de promotie en diplomering plaats van de leerlingen aan de avondcursussen van deze school. De heer J. Mijs, voorzitter der Am bachtsschoolvereniging voor Oostburg en Omstreken, sprak de geslaagden toe, waarbij hij wijze raadgevingen meegaf voor de toe komst. Het lerarencorps alsmede de direc teur werden hartelijk bedankt voor het goede onderwijs, waarna hij hen complimenteerde met de door de leerlingen behaalde successen. Tot slot sprak de heer v. d. Beukei, de directeur der .school. Bevorderd werden: Smeden: van aa naar 3a: C. I. Moerman, Oostburg. Van aaw naar 3aw: A. Baert, Sluis. Van ib naar 2b: M. E. Dierings, Nieuw- vliet; A. R. Gijs en J. J. v. Hermon, Aarden burg; C. van de Sande, Breskens; D. G. Ver- herbrugge, Schoondijke; C. W. Verplanke, Cadzand. Van ibw naar abw: C. P. de Clerck, A. G. van Damme en W. Vrieze, Aardenburg; P. J. Dieleman, C. Jansen en P. van de Voorde, Oostburg; I. A. A. Herman en A. A. Schaap, Groede; W. H. S. Hinneman en A. L. J. V. Verdonck, IJzendijke; J. v. d. Wege, Breskens. Van abw naar 3bw: I. J. Bartelson, IJzen dijke; R. F. Meulblok, Oostburg; A. G. Moens, Aardenburg; P. v. d. Wege, Breskens. Timmeren: van 2a naar 3a: J. J. Blaak man, Breskens; R. Debaere, Sluis. Van ib naar 2b: J. J. Cornelis en J. J. de Groote, Nieuwvliet; J. Hoogstad en F. J. van Rosevelt, Breskens; A. P. Leenhouts, Oost burg; H. de Ruijsscher, Hoofdplaat; H. E. Willemkens, Sluis. Van ab naar 3b: P. de Feijter en J. B. van Poecke, Sluis; J. P. Goossen en A. C. Termont, Schoondijke; J. A. Hough, Aarden burg; C. van Renterghem, Biervliet; W. J. Versprille, Oostburg; A. J. Wille, Nieuwvliet. Van ibw naar abw: W. E. E. van der Plasse, Oostburg; A. A. Mollet, IJzendijke; I. J. Velde, Groede. Van abw naar 3bw: A. H. de Ridder, Oost- burg. Metselen: van ia naar 2a: A. van der Woude, Retranchement. Van 2a naar 3a: A. B. van der Meulen, Oostburg. Van ib naar 2b: I. J. van Dale, Cadzand; Schilderen: van ia naar 2a: J. W. Pieters, Aardenburg. Van 2a naar 3a: A. A, Marsille, S'dijke. V.A.M.-cursus: G. P. Boutens, Aardenburg; R. A. Dusebout, Breskens; W. Fieret, Oost burg; J. J. Fremouw, Zuidzande; H. I. Ruis- sen, Nieuwvliet. Gediplomeerd: A, F. v. Acker en G. H. Reijniers, IJzendijke, bankwerker; J. F. Barra en J. C. Strijdonck, Oostburg, timmerman; G. J. Beun en D. v. Hermon, Aardenburg, tim merman; G. G. van Boven en W. Debaere, Sluis, timmerman; A. Buijze, Cadzand, tim merman; L. P. Claeijs, IJzendijke, metselaar; A. P. Dierx, Retranchement, timmerman; J. Faas, Breskens, automonteur; A. Fremouw, Cadzand, bankwerker; J. J. Fremouw, Zuid zande, bankwerker; R. P. la Gasse, Nieuw vliet, bankwerker; F. C. v. d. Hemel, Groede, timmerman; J. S. Huijgh, Schoondijke, tim merman; J. J. v. d. Lijke, Breskens, bankwer ker; C. P. Ocké en Th. C. Pijcke, Hoofd plaat, timmerman; P. C. Rouw, Biervliet, bankwerker; J. J. Visser, Retranchement, bank werker; J. Wolfert, Groede, automonteur. Niet bevorderd 10 leerlingen Cadzand Candidaatstelllng P. d. A In een vergadering van de afd. Cadzand van de P. v. d. A. werd de groslijst voor de gemeenteraadsverkie zing samengesteld. De lijst ziet er als volgt uitH. de Neef, Iz. van Houte, A. A. Bril, mevr. Adriaansen-de Neef, P. Plog, G. Overeem. door O. Th. ROTMAN. 112. Pats! Boem! Kwak! O, kinders, wat 'n verschrikkelijke botsing was datAlles rolde hol derdebolder over en door elkaar heen en de bloedneuzen waren gewoon niet te tellen! Maar het ergste was, dat al die stakkers nu zo maar aan de geweldige kaken van de leeuwen overgeleverd wa ren Of zou er misschien toch nog redding komen?

De Schakel | 1953 | | pagina 2