De Technische Schooi te Oostburg groeit verheugend MELK VOOR KINDEREN Land- en tuinbouw DE ZWARTEVLEK De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 426 Vrijdag 20 MAART 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Versehijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra In het Braziliaanse stadje Sobral regent het minder dan een maand per jaar. Geen wonder, dat men er de berichten over de watersnood in ons land niet goed kon begrijpen. Men snakt er naar alles wat water heet en vele boeren hebben de strijd reeds lang opgegeven en zijn in een fabriek gaan werken. De gevolgen van een en ander zijn niet uitgebleven. Het belangrijkste voedingsmiddel voor de jeugd is er buitengewoon schaars geworden en vreselijk duurmelk. De Braziliaanse regering ontvangt daarom thans regelmatig grote zendin gen melkpoeder, die in een kleine zuivelfabriek te Sobral worden verwerkt. De aflevering vindt dagelijks plaats in keurige, modern gecapsuleerde flesjes. Op de foto zien we de kleine Pedro, die er juist een achttal in ontvangst heeft genomen, voor hem en enige klasgenootjes. J. P. de Klerk. Geen aardappelteelt, maar wat dan? Als gevolg van de wet op de aard appelmoeheid, waardoor slechts een maal in de drie jaar op eenzelfde per ceel aardappelen mogen worden ver bouwd, zijn vele bodemgebruikers genoodzaakt meer verscheidenheid in de vruchtwisseling te brengen. De grote moeilijkheid is echter om juist in die gebieden, waar men meer gebonden is aan een beperkte vrucht- FEUILLETON door NIEK VAN DER ZWAAN. 49- „En omdat ik me nu kan voorstel len wat het is voor iemand een hope loze liefde te gevoelen, vind ik het jammer voor de jongen". Ze zuchtte en ging weer zitten. „Ik ben je in ieder geval dankbaar, dat je me dit verteld hebt. Het lijkt me het beste, dat ik hem zoveel mogelijk uit de weg ga. Bovendien is hij nog jong; wellicht ontmoet hij te zijner tijd een ander meisje „Je poneert nu een stelling, die je mij zoeven verweet," zei hij, zich om draaiende. Met de deurknop in zijn hand keek hij haar nog eens aan en zei: „Het zal wel aan mij liggen, maar soms kan ik van jou ook geen hoogte krijgen". Nadat hij vertrokken was zat ze nog lange tijd stil voor zich uit te staren. Twee grote tranen gleden langzaam over haar wangen, zonder dat ze het wisseling een goede vervanger voor de aardappel te vinden. In het midden en zuiden van ons land heeft de maisteelt reeds met succes een aanzienlijke uitbreiding ondergaan. In het noorden, denk b.v. aan de Veenkoloniën, levert een uitgebreide maisverbouw evenwel nog moeilijk heden op, vooral met het oog op het klimaat. Waar wij in dit artikel vooral de nadruk op willen leggen, is de ver bouw van voeder- en suikerbieten. bemerkte. HOOFDSTUK VIII. In September was Willem de Rooij met zijn studie klaar en toen Wijnandse met zijn vrouw ,op een avondje een uurtje bij de bloemist kwamen buur ten, vertelde de oude man in geuren en kleuren dat zijn oudste zoon zich nu weldra in Willemspoort zou gaan vestigen als advocaat en procureur. Ondanks de woningschaarste was de Rooy er in geslaagd om een klein pand te huren, juist groot genoeg voor twee kantoorlokalen. Daar zou Willem zich begin October vestigen, Wijnandse feliciteerde de ouders, maar dacht er overigens het zijne van. Hoewel hij er met geen woord over sprak, was hij er diep van overtuigd, dat Willem geen schijn van kans zou hebben in Willemspoort. Waarom ging de kerel niet naar een vreemde plaats, waar men hem althans niet kende? Bovendien was in Willemspoort al ja ren een advocaat gevestigd, die een behoorlijke practijk had en was Wil lemspoort niet te klein voor twee Ongetwijfeld zal de teelt van deze hakvruchten nog kunnen worden uit gebreid, speciaal op de vochthoudende zand- en dalgronden. Dit is een pracht gelegenheid om onze ruwvoederpositie te versterken en u weet dit is een bittere noodzaak, gezien de precaire deviezenpositie waarin Nederland ver keert. Bij de bietenteelt lette men vooral op een goede bemestingstoestand van de grond. Daarnaast verdient het aan beveling zo mogelijk de bieten op gescheurd grasland (kunstweide) te verbouwen. Een te lage pH en een onevenwichtige verhouding in de stik stof-, fosforzuur- en kaligiften, zullen de opbrengsten zeer nadelig beïnvloe den. Op deze gronden zal gestreefd moeten worden naar een pH van ongeveer 6 of wat hoger. In vele ge vallen zal vooraf bekalken van de grond wenselijk zijn, terwijl bieten ook zeer dankbaar zijn voor een organische bemesting. In dit verband willen wij er nog op wijzen hoe belangrijk en economisch het is gebruik te maken van alcalisch reagerende meststoffen, welke naast het hoofdbestanddeel nevenbestand delen bevatten. Hierbij denken wij aan Chilisalpeter als een uitstekende stik stofmeststof voor bieten (bevat tevens borium tegen hartrot). Thomasmeel is dan de meest geschikte fosfaatmeststof met een hoog percentage aan kalk, waardoor in vele gevallen de gewenste zuurgraad voor de bietengroei kan worden verkregen. Voor bieten kunnen wij het beste de kali toedienen in de vorm van kalizout 20 of 40 pCt. Waar wij met erg zure gronden te maken hebben, kunnen wij gebruik maken van verschillende soorten kalkmeststoften. In een welverzorgd jaarverslag, dat de Vereniging Ambachtsschool voor Oostburg en Omstreken aan haar leden gericht heeft, blijkt, dat de Ambachts school of Technische school, zoals de meer moderner naam voor dit soort onderwijs is, zich in een gezonde be langstelling der bevolking van W. Z. Vlaanderen mag verheugen. Ook de avondschool ondervond veel belangstelling van reeds in de praktijk werkzaam zijnde jongens, die zich ver der in hun vak kunnen bekwamen. Vorig jaar kregen 5 metselaars, 6 tim merlieden en 4 smeden (bankwerkers) een diploma. Aan het einde van vorig jaar volgden 89 leerlingen het onder wijs aan de avondschool, waar gedo meesters in de rechten? Met een half oor luisterde Wiinandse naar de lofuitingen van de vader. De Rooy las enkele passages voor uit een brief, die zijn zoon geschreven had en deze was gesteld in de trant, zoals Wijnandse al kende. Het was „ik" voor en „ik" na. En volop toekomst plannen. Toen men op de terugweg was naar huis, vroeg Tini: „Wat is dat voor een type, die Willem?" Hij glimlachte en antwoordde, na even nagedacht te hebben„Iemand, die in het leven nog voor menige te leurstelling zal komen te staan. En het beroerde is, dat hij in Willems poort helemaal niet getapt is. Hij redt het hier nooit". De jonge vrouw dacht een poosje na. „Wat eigenaardig," zei ze ten leste, „dat er in dat gezin twee kinderen zo geheel anders zijn. Joke is zo'n aardig kind en Daan zo'n lobbes". Hij keek haar even aan. „En Gon- nie?" vroeg hij, nieuwsgierig naar haar oordeel. „Och, die verkeert door haar functie ceerd wordt in de vakken timmeren, metselen, schilderen, «meden en auto monteur. De dagschool mocht zich in een werkelijk verheugende belangstelling verblijden. Meer en meer worden de ouders er van doordrongen, dat het noodzakelijk is, dat hun kinderen goed onderlegd in hun vak in de maat schappij komen. Zij vinden dan ge makkelijker, in vergelijk met niet ge schoolden, hun weg. Het diploma kon worden uitgereikt aan totaal 53 leer lingen. Aan het einde van het jaar waren er 131 leerlingen op de school. Uit een door de schoolarts uitgebracht rapport bleek, dat de gezondheidstoe stand van de leerlingen bevredigend is. Bij geen der jongens werd t.b.c. ge constateerd. Aan excursies, lezingen etc. kon niet zo veel aandacht besteed worden als andere jaren in verband met de op bouw van de nieuwe school, waaraan ook de onderwijzers en leerlingen een werkzaam aandeel hadden. Het vak gymnastiek kon aan de lesvakken toe gevoegd worden, terwijl voorts door de leerlingen werd deelgenomen aan de avond-vierdaagse en verschillende andere wandeltochten. In hoge mate werd betreurd, dat aan de onderwijsvakken niet het vak monteur voor landbouwmachines kon worden toegevoegd. Juist in W. Z. Vlaanderen, waar veel tractoren en combine's zijn, is een dergelijk vak zeer gewenst. Het hoogtepunt in het afgelopen jaar wa» wel de ingebruik name van de nieuwe school, die een punt zette achter het zich moeten be helpen in het oude hok, dat de naam van school nauwelijks meer verdiende. Het aantal leden en begunstigers der schoolvereniging steeg in 1952 aan" merkelijk. Van 37 leden en 5 begunsti gers in de afgelopen jaren kwam het getal, mede door de propaganda en het mooie nieuwe schoolgebouw, op 123 leden en 5 begunstigers. Ook het lerarencorps kon, ondanks enkele mu taties, steeds goed bezet blijven. Uit het jaarverslag spreekt een frisse geest die past bij een nieuwe school. Stijging tegoed Nutsspaarbank te Oostburg Gedurende de maand Februari steeg het inleggers-kapitaal bij de Nutsspaar bank te Oostburg van f 1.040.765,48 tot f 1.095.689,19. Er werd ingelegd f 80.090.31 (v. j. 78.254.81); terug betaald f 25.166,60 v. j. f23.495,47). Er is meer ingelegd dan terugbetaald f 54.923,71. Het aantal rekeningen steeg van 1209 tot 1218. Nieuw uitge geven boekjes 14. als onderwijzeres in een geheel andere sfeer. Ze is veel ontwikkelder natuur lijk". „Ja," beaamde haar man, „ontwik keld is ze zeker". Meer werd er door het echtpaar niet over gesproken en Tini was er blij om. Ze gevoelde dat haar man een ander oordeel had over de oudste dochter dan zij en ze wilde geen kwaad van het meisje spreken. Er werd toch al genoeg over de onder wijzeres gezegd. Eind October verscheen er in de plaatselijke pers dat Mr. W. de Rooy, advocaat en procureur, zich gevestigd had in Willemspoort, Havenstraat 17 en dat het spreekuur gehouden werd van 10 tot 12 uur en na afspraak. Telefoonnummer 389. Tot zijn grote verwondering trad op een morgen, ongeveer een week nadat het bericht in de kranten had gestaan, de jonge advocaat, vrij als altijd, na even geklopt te hebben het kantoor van Wijnandse binnen. Hij stak joviaal zijn hand omhoog ten teken van groet. „Ah, die Ger! Ik dacht zo, laat ik

De Schakel | 1953 | | pagina 1