Kapitein Klakkebos op de leeuwenjacht Raadsvergadering Schoondijke Uit de latex, de rubbermelk van de bomen, wordt in de fabriek het schuim rubber gefabriceerd. Nu ziet men het op de stalen zit banken van de tractoren en de andere moderne landbouwmachines. Ook op de banken van de houten wagen, in de gareelkussens en ander tuigage van het paard en in sorteermachines. Het komt op de boerderij goed tot zijn recht, omdat het onverslijtbaar, licht en verend is. Vooral bij het werk op een stalen zitbank bewijst het voor treffelijke diensten. Nu bleek, dat het voldoet, zal on getwijfeld nog in nieuwe vormen dit materiaal in land- en tuinbouw worden toegepast. door O. Th. ROTMAN Oe gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen. Afwezig was wet houder de Feijter. In zijn openings woord sprak burgemeester VanRosevelt zijn warme deelneming uit met de slachtoffers van de watersnood. Moge de Zeeuwse wapenspreuk „Luctor et Emergo" (Ik worstel en ontkom) voor het gehele overstroomde gebied be waarheid worden. In 1952 verliep de wederopbouw geenszins in het tempo, als wel wense lijk zou zijn. De bevolking nam toe van 2018 tot 2035 zielen. Er kwamen in 1952 11 woningen gereed alsmede 5 landbouwschuren. Voorts werd een aanvang gemaakt met de bouw van een Geref. verenigingsgebouw en de nieuwe R. K. Kerk. De Tragel kon worden aangesloten op het electrisch net. Woningen werden belangrijk uitgebreid, terwijl er 9 defi nitief werden hersteld. Voor 1953 zijn er nog vele wensen. Daar zijn allereerst het nieuwe gemeen tehuis, gemeente bergplaats, brandweer garage, een open blusput, een R. K. lagere school, alsmede een kleuter school, een wijkgebouw, de bouw van minstens 25 woningen waarvoor reeds de plannen zijn ingediend, alsmede de bouw van woningwetwoningen door de gemeente. Uitbreiding van riolering en bestrating en verbetering van het straat- verlichtingsnet, een kleedlokaal op het sportterrein, om maar eens de voor naamste verlangens op te sommen. Wanneer slechts een gedeelte van dit plan uitgevoerd zou kunnen worden, is men al tevreden. Onder de ingekomen stukken was o. m. een verzoek van de R. Kath. en Prot. Chr. Militaire tehuizen om een subsidie. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, waarmede de heer R. de Badts, bijgevallen door de heer Dekker, geen genoegen nam. Een warm pleidooi voor de soldaten, die in de vreemde wat warmte en gezelligheid ondervinden in de militaire tehuizen, vermurwde ook de harten der andere raadsleden. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Aan de H.A.R.K.-bibliotheek en de Parochie-bibliotheek werd een subsidie verleend van 5 cent per boek. Aan mevr. de wed. J. Daansen-Kotvis werd op haar verzoek bouwgrond toe gewezen in de Dorpsstraat, naast I. Haartsen, waarop mevr. J. C. de Hul ster geen prijs meer stelde. Ten behoeve van de Stichting Kleuter- .Jammer. Het is een aardige jongen, die al je wensen zou vervullen voor zover het in zijn vermogen ligt en ik denk, dat jullie gelukkig zult zijn". Ze hief haar hoofd omhoog en Wij- nandse zag, dat ze met moeite haar tranen in bedwang kon houden. „Dus jij zoudt willen, dat ik met hem trouwde?" vroeg ze ongelovig. „Willen, willen ik heb niets te willen. Je bent oud en wijs genoeg om zelf te beslissen. Ik wou alleen maar zeggen, dat je je mooie jonge leven niet voorbij moet laten gaan. Als je het grote geluk, dat de weder zijdse liefde geeft, niet kunt verwerven, accepteer dan het kleine. Wederzijds begrijpen en eerlijke toegenegenheid kan soms ook een hechte basis zijn om het geluk te vinden". Met een ruk stond ze overeind. „Neen!" antwoordde ze hartstochtelijk. „Dat is een leugen! Alleen echte, ware liefde is een basis voor een gelukkig huwelijksleven. Al het andere brengt slechts narigheid teweeg. Om van er gere dingen niet eens te spreken. En dat zeg je tegen mij? Terwijl jij, beter 109. Schuimbekkend rende het gehoornde gedrocht door de stra ten, tot het eindelijk met zijn berijder'J buiten de stad kwam. Ha, jongens, daar zag hij water! Hij er op af. Nu trok Janus, die van angst niet wist wat hij deed, zijn sabel en gaf er het dier een watjekou mee over zijn dikken kop, die raak was. 110. Tjoep! De neushoorn, nam van pure schrik een 'geweldige sprong, om zojjneens in het water te komen. Hij wou daarbij net tussen twee vlak naast elkaar staande bomen door schieten maar ach, hij was er was te dik voor en raakte in klem. Janus Hakhout viel er door de schok af en holde buiten zichzelf van opwinding naar de stad terug. onderwijs werd een gedeelte van het voormalig Wederopbouwkamp opnieuw gehuurd voor de prijs van f 500, per jaar. Van de erven Jac. Butler werd de landbouwschuur aangekocht staande op de hoek van WilgenlaantjePr. Irene- straat voor de prijs van f 7848,Ook de daarbij liggende gronden werden voor de prijs van f 783,gekocht. De grond was nodig voor de uitvoering van het herbouwplan. Medegedeeld werd dat 37 daarvoor in aanmerking komende gezinnen gebruik gemaakt hebben van de gelegenheid tot het verkrijgen van een kolentoeslag, wat een totaal bedrag van f 1143,50 vergde. Soldaat A. Pijcke keerde veilig uit Korea op vaderlandse bodem terug en werd hartelijk verwelkomd. Bij de rondvraag werd o.m. de aan dacht gevestigd op het feit, dat zich op sommige plaatsen in de gemeente vuilnisbelten vormen. Zo is dat het geval achter de Prinses Irenestraat en op het voormalige S. B. M.-terrein. De burgemeester zegde toezicht en oprui ming toe. Vervolgens werd geïnformeerd naar de woningbouw van de wed.Huijgh die «top gelegd werd. Van stopzetten was geen sprake, aldus de burgemees ter, doch de woning zou verbeterd worden uit het Terlingenfonds. Toen men echter begon te breken en er weinig bleek over te blijven, heeft men de zaak nog eens onder ogen gezien, omdat de woning een sta in de weg was voor het verkeer. Wed. Huijgh zelf stelt nu op de ver betering der woning geen prijs meer. Men zal nu trachten elders een andere woning te bouwen met Rijkssteun. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens brengt Zaterdag de spannende kleurenfilm „Tomahawk". Dit is de verfilming van de grootste opstand der Sioux Indianen. Het verraad van een blanke deed het vuur der wraaklustige Indianen op laaien tot een vlammende strijd om recht, Oorlogskreten weerklinken, oorlogstrommen roffelen en een dreigende horde roodhuiden trekt ten strijde. Hoeveel betekent het woord van een Indiaan en hoeveel dat van een blanke Zondag 15 Maart het spannend verhaal van een jongen, die door zijn stiefvader werd beschuldigd van moord. Deze jongen, die zielsveel van zijn moeder hield en omdat zij ziek is, steelt hij bij zijn werkgever dure pijnstillende pillen. Zijn moeder sterft en Danny ontvlucht het huis en wordt inderdaad een gevreesde misdadiger. Na zijn arrestatie krijgt hij toch nog een kans, want Danny is innerlijk een goede jongen. Voetbal 3e klasse D. Corn BoysBreskens 21Vlissingen Clinge 52; ZeelandiaDe Zeeuwen De stand is nu Zondagsdienst doktoren. 15 Maart 1953 Breskens, Groede, Schoondijke Dr. Eggink, Schoondijke, tel. 6. Zondagsdienst Centram Kraamzorg West Z.-Vl. 15 Maart 1953. Zr. de Jong, Cadzand, tel. 65. dan wie ook, weet, hoe mijn gevoelens zijn? Waarom heb je mij in mijn rust gestoord? Ik heb je al eerder gezegd, dat ik niet zal sterven aan een gebro ken hart. Dat had genoeg voor je moeten zijn. Laat mij leven, zoals ik zelf verkozen heb. Alleen. Je weet waarom. En toch zou je mij willen koppelen aan een man, een jongen welhaast, voor wie ik niet de minste liefde gevoel? Hoogstens enige vriend schap. Nooit, hoor je?" „Goed," antwoordde hii sussend. „Je moet natuurlijk zelf weten, wat je doet. En het was ook helemaal niet mijn bedoeling om je in een zekere richting te drijven, lis ken je nu lang genoeg dat ik wel weet, dat dit mij toch niet gelukken zal. Ik vind het alleen jammer voor Daan „jammer voor Daan," herhaalde ze smalend; „heb je het ooit jammer voor mij gevonden?" Hij keek haar recht in de ogen. „Ja," antwoordde hij zacht, „dat weet e heel goed, Miep. God weet, dat ik je graag gelukkig zou zien. (Wordt vervolgd). Vlissingen 13 13 0 0 51- - 5 26 RCS 11 9 0 2 36- -18 18 RKFC 12 8 2 2 37- -21 18 De Zeeuwen 13 8 1 4 39- *5 17 Zeeland? a 12 5 3 4 18- -20 13 Odio 11 5 5 33- -29 Biervliet 13 3 4 6 32- -33 10 Meto 12 4 1 7 28- -39 9 Corn. Boys *3 4 1 8 24- -37 9 Nw. Borgvliet 14 4 0 10 l6- -34 8 Clinge 14 3 1 10 26- -48 7 Breskens 12 2 0 10 '5- -36 4 Programma voor Zondag a.s. 3e klasse D. BiervlietVlissingen; BreskensRCS. Beide thuisclubs zullen de eer aan de gasten moeten laten, zodat ds po sitie van Breskens nog slechter wordt en het er op gaat lijken dat Breskens het kind van de rekening wordt. Abe Vergadering Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen Onder voorzitterschap van de heer P. Ocké uit Hoek, vergaderde te Phi lippine de Bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter memoreerde het solistenconcours te Axel en het korpsconcours te Biervliet, welke laatste zeer goed georganiseerd was en een batig saldo opleverde van f 450,De jaarverslagen van de sec retaris, de heer A. Th. 't Gilde uit Axel en de penningmeester, de heer C. Jansen uit Biervliet, werden goed gekeurd. Er bleek een batig slot te zijn van f 752,95. De aftredende be stuursleden, de heren P. A. Ocké, A. W. Gosseije en J. D. Martens, werden bij acclamatie herkozen. In de vacature ontstaan door het aftreden van de heer A. G. Calon uit Ijzendijke, werd ge kozen de heer C. v. d. Hooft uit Hoofdplaat. Als blijk van waardering voor het vele werk, door de heer Calon voor de Bond verricht, zal hem een boekwerk worden aangeboden. Met algemene stemmen werd beslo ten het jaarlijkse Bondsconcours op Hemelvaartsdag te houden in Zaamslag. Plaatselijk Nieuws. Breskens „De dood van eon Handelsreiziger". Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Maart zal door de plaatselijke toneelvereniging „Thalia," in het kader van het toneelconcours West Z. Vlaanderen, worden opgevoerd de Ameri kaanse tragedie: „De dood van een Handels reiziger". Als we U met een enkel woord willen in leiden in de geschiedenis en sfeer, die in „De dood van een Handelsreiziger" liggen, is dit omdat de gecompliceerdheid van het verhaal dit eist. Heden en verleden zijn op een wijze verweven, dat bijzondere aandacht en aanpassingsvermogen van de toeschouwer gevraagd wordt om dit stuk volkomen te begrijpen en daardoor te waarderen. „De dood van een Handelsreiziger" is een toneelstuk van grote allure en beeldt een enorme levenstragiek uit. Ergens in dit stuk zit de geschiedenis van ons allemaal, zéker de geschiedenis van de Amerikaanse burger, die verstoken van sociale bescherming, bij invaliditeit rnaar moet zien, dat hij leeft. Willy Loman, de handelsreiziger, die zijn hele leven met zijn monsterkoffers heeft ge sjouwd, niet meer in trek is bij de klanten, bij wie hij vroeger succes had, doet zich on danks de misère in zijn carrière tegenover iedereen, zijn vrouw, zijn zoons, buurman en de hele wereld, groter voor dan hij is; hij leeft in een schijnwereld, hij wil de zakelijke en harde werkelijkheid niet zien. Ieder ogenblik wisselt het toneel in aan sluiting op de gedachtenwereld van Willy Loman. We zien een scène, die speelt op het moment dat de gebeurtenis plaats vindt, maar onverwachts komt het verleden voor het voetlicht, omdat Willy op dat moment wegvlucht met zijn gedachten in dat ver leden. Voornamelijk ziet hij in zijn vlucht naar de wereld van de schijn zijn jongens toen zij nog veelbelovende knapen waren als tegenstelling tot het heden, nu zij mislukt zijn en zijn verwachtingen hebben teleurge steld. En toch: hij houdt vast aan zijn ijdele verwachtingen, elke dag weer, in zijn hoop op een betere toekomst en slaat weer over in opschepperij om de ellende te bedekken en zijn teleurstellingen te overschreeuwen. Het enige rust- en steunpunt in zijn leven is de trouwe Linda, zijn vrouw, die haar geesteszieke man met een grote liefde om geeft. Let U op de lachende, lokkende vrpuw, die telkens weer optreedt, een kwade herin nering uit Willy's verleden. Zij is de oorzaak van BifFs schok en de daardoor psychologisch te verklaren aanleiding tot diens mislukken en de afkeer van zijn vader. Wanneer U het stuk ziet, zult U steeds beter de betekenis van het optreden van deze lachende vrouw leren begrijpen en ook de reacties van de handelsreiziger tijdens en na haar aanwezigheid op het toneel. Het knap geschreven verhaal en de diep enselijke geschiedenis, die er aan ten grond slag ligt zorgen er voor, dat U aan het eind van de avond een onvergetelijke indruk uit de zaal zult meenemen. Geslaagd. Dezer dagen slaagden te Amster dam de dames A. Leenhouts en M. Gillissen uit Breskens voor het examen dokters- en tandartsassistente. Voor het rampenfonds. Begin November van het vorig jaar zou op het terrein van de voet balvereniging te Breskens ten bate van het Fonds voor oud-Verpleegsters een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een combinatie van ingezetenen uit Breskens en een elftal van doktoren uit West Zeeuwsch-Vlaanderen. Van deze wedstrijd heeft een helderziende nadien een buitengewoon levendig ver- slag gepubliceerd, hoewel de wedstrijd tengevolge van de weersomstandig heden geen doorgang had kunnen vin den, maar moest worden uitgesteld. De periode van het uitstel is thans voorbij, de weersomstandigheden zijn belangrijk verbeterd en de wedstrijd is nu vastgesteld op Zaterdag 28 Maart a.s., des namiddags om half vier. In verband met de gebeurtenissen die sedertdien evenwel hebben plaats ge vonden, hebben de organisatoren ge meend het Rampenfonds thans voor rang te moeten verlenen en de gehele opbrengst aan dit Fonds over te moeten dragen. Teneinde dit bedrag zo groot mogelijk te doen zijn dient er evenwel uit geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen belangstelling te zijn. Uw buisarts zal bovendien een legertje supporters best kunnen gebruiken. Door een paar kwartjes te offeren, waarvoor men een wedstrijd kan zien die ongetwijfeld lang in uw herinnering zal blijven, verenigt U het nuttige met het aangename. Zijn beide dingen U meer waard, geeft dan meer, maar houdt nu reeds Zaterdag 28 Maart a.s. vrij. Aanplakbiljetten betreffende deze wedstrijd worden een dezer dagen toegezonden aan diverse adressen. Mogen wij een dringend be roep doen op allen die een dergelijk biljet toegezonden krijgen, om dat een goed plaatsje te geven Jaarvergadering Turnvereniging Woensdagavond j.l. had in Pavil joen „Duinoord" te Breskens de jaar lijkse algemene ledenvergadering plaats van de Turnvereniging „D.I.O." welke

De Schakel | 1953 | | pagina 2