Kapitein Klakkebos op de leeuwenjacht Plaatselijk Nieuws. Cadzand Begrafenis wethouder Van Iwaarden. Donderdag j.l. werd wethouder P. M. van Iwaarden ten grave gedragen. Uit de overgrote bélangstelling bleek, welk een grote plaats de heer Van Iwaarden niet alleen in Cadzand, maar in geheel West Z.-Vl. in het maat schappelijk leven innam. Reeds 30 jaar was de heer Van Iwaarden lid van de gemeenteraad. Door zijn sociale inslag en ruime kijk op de zaken, werd hij in bijna iedere vereniging aangetroffen. Ook het ter rein van de veeteelt had zijn bijzondere belangstelling. Sinds 1941 was hij commisasris van het reddingswezen, daar sinds die tijd te Cadzand cen motorvlet gestationneerd was. Onder de velen, die de stoet volg den, bemerkten we o.m. de heren Lockefeer en C. Hamelinck, leden van G.S. in Zeeland, de burgemeesters van Cadzand, Oostburg, Zuidzande en Waterlandkerkje, de Dijkgraaf van het waterschap Het Vrije van Sluis, de heer C. M. van den Broecke, de heer J. Kleinepier van de Prov. Commissie voor veeverbetering, dc heer C. Drenth uit den Haag, directeur van het red dingswezen en schipper Beun van het reddingsvlet Zeeuws-Vlaanderen en vele vertegenwoordigers van verenigingen in West Z.-Vl. Aan de geopende groeve sprak aller eerst een broer van de overledene, de heer H. van Iwaarden, die hartelijk dank bracht voor de hechte vriend schap, die hij en de andere broers en zusters van hun te vroeg overleden broer mochten ondervinden. Burgemeester J. A. Leenhouts bracht welgemeende dank namens de gemeente voor het vele, dat wethouder Van Iwaarden heeft gedaan. Hij sprak de wens uit, dat de achterblijvenden de kracht zullen mogen ontvangen om dit zware verlies te dragen. Namens de Kon. Nederl. Mij. tot het redden van drenkelingen, sprak de heer C. Drenth, commissaris van het reddingswezen, er zijn grote dankbaarheid over uit, dat het station Cadzand tot zeer grote tevredenheid van de vereniging door de heer Van Iwaarden trouw was be heerd. De heer M. de Bruijne sprak namens verschillende landbouw- en veeteelt verenigingen een kort afscheidswoord. Ds. A. C. W. ten Cate tenslotte sprak naar aanleiding van Ps. 145 troostende woorden tot de nabestaan den, die in de heer v. Iwaarden een goed man en vader verliezen, die door zijn vele werk op maatschappelijk ter rein zich een daadwerkelijk christen heeft getoond. Een schoonzoon van de overledene bracht namens de familie hartelijk dank voor de overgrote belangstelling en hoopte dat de familie de kracht mocht ontvangen het zware verlies te dragen. Een schat van bloemen bedekte de groeve, waarlangs de aanwezigen in stille eerbied defileerden, nadat de fa milie het kerkhof had verlaten. Oostburg Vergadering Ver. tot verbetering v. h. Rundvee. Onder grote belangstelling werd al hier in hotel Mabesoone de jaarver gadering van bovenstaande vereniging boven uit de bariton van Daan - en bracht hem meteen naar de salon, waar Wijnandse bij het licht van een schemerlamp zat te lezen in een manuscript. „Ga zitten," zei hij op hartelijke toon tot* zijn bezoeker „en maak het je gemakkelijk. Daar staan sigaretten, of heb je liever een sigaar?" Daan grinnikte wat en nam een si garet uit de doos. Wijnandse haalde een enveloppe uit zijn zak en reikte die aan de jongen over. „Ik heb nog wat vreemde postzegels voor je van zakenbrieven uit het buitenland. Er zijn ook mooie luchtpostzegels bij. Verschillende er van zui je nog wel niet hebben". De jongen glom van genoegen en was enkele minuten verdiept in het bekijken der zegels. Ondertussen sloeg de uitgever hem scherp gade. Ze spraken naderhand over het werk, de bloemisterij, over Gonnie en over Joke, die plotseling stikum ver kering had met de zoon van de nieuwe notaris, een lange, blonde jongeman, die kort tevoren met zijn ouders en gehouden, onder voorzitterschap van dhr. M. de Bruijne uit Zuidzande. Na voorlezing der notulen door de secretaris, dhr. C. F. Vercraeije, wer den de ingekomen stukken behandeld. Hieronder was een schrijven van Z.K.H. Prins Bernhatd, waarin deze de vereniging hartelijk dankt voor de ont vangst en het cadeau te dezer gelegen heid aan Z.K.H. aangeboden. Hierna volgde rekening en verantwoording door de penningmeester. De bestuursleden, die periodiek moesten aftreden, de heren M. de Bruijne, A. Brakman en Em. Mullaert, werden op voorstel van de vergadering bij acclamatie herkozen. Op voorstel van het bestuur zal bij de aangifte voor de voorjaars-stieren- keuring een gulden inleggeld gevraagd worden, zulks om te helpen de finan ciële toestand van de vereniging iets gunstiger te krijgen. Op voorstel van het bestuur werd besloten een subsidie te verlenen aan Vet- en Fokveemarkten te IJzendijke en Oostburg. Alvorens tot de rondvraag over te gaan, sprak de rijkveeteeltconsulent, ir. W. Harmsen, er zijn grote dankbaar heid over uit dat, ondanks de enorme ramp die Zeeland heeft getroffen, er toch nog belangstelling blijkt te be staan voor de verbetering van het rundvee. Het is, aldus ir. Harmsen, een verademing om eens uit de depri merende omgeving, die de ramp als een chaos heeft achtergelaten, te ko men en dan juist in een streek waar de veehouderij wat stiefmoederlijk- wordt behandeld te ervaren, dat nog niet alles verloren is. Warme woorden van waardering sprak de veeteelt consulent tot de veehouders, die het gefivacueerde vee dat de ramp over leefde, zo liefderijk hebben opgenomen en verzorgd, zodat thans het vee geen sporen meer vertoond van de door stane ellende. Een probleem is de t.b.c.-bestrijding. Het gevaar is niet denkbeeldig dat vrije bedrijven thans besmet zullen worden door het geëva cueerde vee. Direct zijn dan ook maat regelen genomen om de herkomst na te gaan en voorts om alle vee direct op t.b.c. in te spuiten. Het besmette vee zal direct op rijkskosten opgeruimd worden. Alleen op Schouwen zijn al 6000 stuks vee verdronken. De veeverbete ring heeft na deze ramp een enorme slag gekregen, die men met vereende krachten moet zien boven te komen. De stierenkeuringen zijn in verband met de algemene omstandigheden ver zet naar 9 Maart; dan zal de ie keu ringsdag worden afgewerkt. Door een wat strengere selectie ook langs de mannelijke lijn, zal men een beter ras kunnen verkrijgen. Uit de verschillende vragen, die ir. Harmsen werden ge steld, bleek, dat het voedselprobleem voor de évacué's wat nijpend wordt. Algemeen was men van mening, dat het gebruiksvee zo spoedig mogelijk van het vetvee gescheiden moet wor den, door een verantwoordelijke com missie gekeurd en afgevoerd moet worden. De marktprijzen mogen door de grotere aanvoer geenszins dalen, zodat de boer niet ten tweede male de dupe wordt. Met nadruk wees ir. Harmsen er op, dat het vee goed gewaardeerd zal dienen te worden. zusters in de stad was gekomen. Half negen werd er gebeld en Miep kwam binnen, op haar gewone on stuimige manier. „Hallo, Ger. Tini er niet? O, par don, ik wist niet dat je bezoek had. Hallo, die DaanNog steeds in dienst van moeder Flora? Ik zie je zo weinig tegenwoordig. Zeg, Ger, ik kom mor genochtend wat later, want ik moet vanavond nog even naar Utrecht voor een familie-aangelegenheid. Ik denk, dat ik er blijf overnachten, want ik moet daar morgenochtend om negen uur op het stadhuis zijn". „Best," antwoordde Wijnandse op zijn gewone, rustige manier. „Toe, ga even zitten en drink een kopje koffie". „Nou, eventjes," zei ze, in een der fauteuils neervallend. „Waar is Tini?" „Winkelen in Utrecht met Daan's zusje". Het meisje wendde zich nu tot de bezoeker en zei„En, Daantje, hoe gaat het met jou? Nog steeds druk met de bloemisterij? Ik kom vandaag of morgen een plantje bij jullie uit zoeken. Kan wel, hè?" (Wordt vervolgd). door G. Th. ROTMAN. 107. Op de hoek van 't Beurs plein stond Janus Hakhout, de verkeersagent. Z'n lange armen zwaaiden als molenwieken en het verkeer geraakte geen seconde in de war. Maar Janus keek jaloers naar z'n collega, die aan de over kant te paard passeerde. „Die heeft 't gemakkelijkzuchtte hij, „die kan fijn zitten!" Maar wacht, Janus behoefde geen ogenblik meer jaloers te zijn! 108. Want vlak daarop kwam de neushoorn aangestoven en vloog met 'n bons van achteren tegen Janus' kuiten en het vol gend ogenblik zat Janus - tjoeps! - boven op het afgrijselijke dier en moest mee of hij wou of niet. Hij had nu ook een paard en nog wel één met 'n prachtige kapstok voor zijn helm, maar of Janus er erg mee in z'n schik was, staat te bezien. Voorts achtte men het van belang geen koeien van geëvacueerden te la ten dekken alvorens is vastgesteld, dat het vee waarde heeft om de lange wachttijd voor productievee door te maken. De voorzitter bracht ir. Harmsen en de prov. commissie hartelijk dank voor hun komst naar Zeeuwsch-Vlaan deren, waarna de vergadering gesloten werd. Voor de Radio. De alombekende amateur Pierre Leenhouts uit Oostburg zal Woensdag 11 Maart a.s. voor Radio Kortrijk zingen. Hij treedt op in het programma „Lachen is Gezond", tussen 7,30 en 8,30 uur. Zangwedstrijd. In het zangcrochet te Kleit (Maldeghem) werd Pierre Leenhouts Maandag 6e met 22 punten. Breskens Jaarvergadering muziekvereniging. Woensdagavond had in hotel Valk de jaarvergadering plaats van de mu ziekvereniging „Uit het Volk Voor het Volk" alhier. De vice-voorzitter, dhr. de Hulster, sprak het openings woord, waarbij hij wees op de voor uitgang van de muzikale prestaties van het korps. Verder sprak hij nog woorden van waardering tot de leden W. v. d. Walle, L. Verberkmoes en Abr. Versprille, die op het solisten concours alle drie een eerste prijs wisten te behalen. De notulen van de vorige vergade ring werden door de secretaris, de heer Jansen, voorgelezen en goedge keurd, waarna het jaarverslag volgde. Dit was zeer uitgebreid en keurig op gemaakt, evenals het financieel verslag van de penningmeester, dhr. Rookus. Beide heren ontvingen hiervoor de dank van de voorzitter en een applaus van de vergadering. De rekening over 1952 sloot met een tekort van f47.52, doch daarentegen is het instrumenten- fonds iets gestegen. Dank werd ge bracht aan de heren Plekkenpol en Mosselman voor het nazien der be scheiden. Tot nieuwe leden van de kascom- missie werden benoemd de heren Adr. Versprille en R. van Quekelberghe. De heer Jac. Visser, die aan de beurt van aftreden was, werd als be stuurslid herkozen, terwijl in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van de heer I. de Hullu, die meer dan 50 jaar de muziek heeft gediend, waarvan vele jaren als voorzitter, werd gekozen als bestuurslid de heer Abr. Mosselman. Tot vaandeldrager werd, in de plaats van de heer P. Duin, benoemd de heer Abr. v. d. Velde-du Bois. Over een oventueel te maken reisje door de vereniging, waarvoor weke lijks door de leden wordt uitgelegd, zal op een repetitie-avond nader wor den beslist. De rondvraag leverde geen bijzon derheden op, waarna de voorzitter de vergadering sloot met de wens uit de spreken, dat het de vereniging in de voor ons liggende tijd in alle op zichten goed zal mogen gaan. In de hierna gevolgde bestuursver gadering werden de functies als volgt verdeeldI. de Hulster, voorzitter; Joh. Carels, vice-voorzitter; J. Jansen, secre taris; P. Rookus, penningmeester; Jac. Visser, P. Dierick en Abr. Mosselman, leden. Waarschuwing. Van de zijde der Rijkspolitie te Breskens wordt er op gewezen, dat het verboden is de duinen te betreden vanaf de Haven Westzijde tot het eind der Walendijk, in de gemeente Breskens. Het strand is toegankelijk voor het publiek vanaf zonsopgang tot zons ondergang. Daar gebleken is dat cr bij het pu bliek verschil van opvatting bestaat wordt er nog eens met nadruk op ge wezen, dat de duinen „verboden ter rein" is, hetgeen op verschillende plaatsen kenbaar is gemaakt door middel van borden. Uitvoering Volksonderwijs. Op Donderdag 12 Maart a.s. geeft de afd. V. O. te Breskens een feestuitvoering. Deze avond was oorspronkelijk vastgesteld op 10 Febr., maar is toen uitgesteld wegens de ramp, die ons land getroffen heeft. De kinderen voeren een toneelstukje op met zang. De costumering, die er veel moet toe bij dragen dat een aardig effect verkregen wordt, is door enkele dames vervaardigd. Voor deze grote hulpvaardigheid is het be stuur hen zeer dankbaar. De jeugdige toneel spelers en speelsters kennen hun rollen goed. Om deze avond te doen slagen hopen we, dat in de eerste plaats de leden en daarnaast ook nog belangstellenden door hun opkomst hun interesse voor Volksonderwijs en het Openbaar Onderwijs zullen tonen. Om de onkosten te bestrijden zal in de pauze een verloting worden gehouden, waarvoor velen prijzen beschikbaar hebben gesteld. Zelfs levende have, n.l. een haan en een konijn, behoren tot de prijzen. De programma's, die aan de leden uitge reikt zijn, zijn gratis toegangsbewijzen voor man en/of vrouw. Het bestuur van de afd. Breskens rekent op Uw komst. (Zie nog adv. elders in dit blad). Opbrengst voetbalwedstrijd voor het Rampenfonds. De netto-ontvangst van de j.l. Zondag gespeelde voetbalwedstrijd Breskens IZee- landia I, totaal f 162.25, werd overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Benoeming diaken. In de vacature XD. van Melle is benoemd tot diaken der Herv. Gemeente te Breskens de heer D. Schouten. Contactpersoon Nat. Rampenfonds. Als contactpersoon bij het Nationaal Rampenfonds is door het comité te Breskens aangewezen de heer W. Carels. Aanbesteding. Door de Architect B.N.A.: J. C. P. Loonen te Breskens werd aanbesteed het bouwen van een bedrijfsruimte aan de Steen oven te Breskens voor rekening van de heer C. B. Wijffels te Schoondijke. Het werk is gegund aan de volgende aannemers: C. A. de Ruijsscher, Hoofdplaat, A P. Leenhouts, Schippers Nauta en J. Carels te Breskens. Geslaagd. Voor het Café- en Restaurantbedrijf is geslaagd mevr. L. A. Erasmus-Krijger te Breskens. Door haar mag dus het volledige Café- en Restaurantbedrijf worden uitge oefend. Bescherming Burgerbevolking. Donderdagavond had in het Gemeente lijk ontspanningsgebouw te Breskens een vergadering plaats, teneinde een uiteenzetting te geven van doel en streven van de organi satie „Bescherming Burgerbevolking",die maar matig bezocht was. Na een kort inleidend woord van burge meester Eekhout, verkreeg de heer A. Cats-

De Schakel | 1953 | | pagina 2