Die goeie, ouwe iijd DE ZWARTEVLEK Land- en tuinbouw Verplichte voorjaarsstierenkeuringen 1953 E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 424 Vrijdag 6 MAART 1953 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra _y Het behoort zo langzamerhand tot de goede toon te klagen over de barre tijd, waarin wij ons leven slijten. En als U ziet wat de kranten regelmatig op hun voorpagina's etaleren van de droeve dingen dezer dagen ja, dan kunnen we allemaal wel eens met een zucht terugverlangen naar die goeie, ouwe tijd, toen oorlogen nog met knup pels en stenen werden uitgevochten en niemand nachtmerries kreeg van atoom- en waterstofbommen. Was het zo goed Desondanks had die goeie, ouwe tijd ook zijn bezwaren. Als in de Middel eeuwen iemand bijvoorbeeld een been geamputeerd moest worden (en dat geschiedde in die tijden heel wat vaker dan nu), dan werd hij door een paar welmenende, maar vooral sterke man nen stevig vastgehouden, terwijl de chirurgijn de patient, die al die tijd bij vol bewustzijn was, dat lichaamsdeel afzaagde. Een teiltje er onder voor het bloed, terwijl de keuken de operatie kamer was. En daarna had de infectie natuurlijk vrij spel. Medisch boek 25 jaar na Chr. Tussen 25 en 35 na Chr. schreef Aulus Cornelius Celsus een medisch leerboek, waarin hij o.a. de tuberculose beschreef als een zweer in de long, veroorzaakt door een scherp vocht, dat uit het hoofd in de long vloeide. En honderden jaren lang bestreed men de kwaal door naarstiglijk aderlaten. Moe ten wij u dan nog vertellen, dat in die goeie ouwe tijd de sterfte aan deze kwaal enorm groot was Robert Koch. Het duurde tot 1882, toen Robert Koch de tuberkelbacil ontdekte, eer men met toenemend succes de strijd tegen de ziekte kon aanbinden. Wij weten nu, dat de tuberculose een be smettelijke ziekte is, veroorzaakt door de tuberkelbacil, die o.a. door aan- hoesten wordt overgebracht. Vandaar, dat het niet alleen onbeleefd is als men zijn hand niet voor de mond houdt bij hoesten, maar ook gevaarlijk Er be staan thans zeer doeltreffende genees methoden en bovendien kan ieder op eenvoudige wijze het zijne er toe bijdragen de tuberculose te voorkomen. Jubileum. Het is in 1953 vijftig jaar geleden, dat de Nederlandse Centrale Vereni ging tot bestrijding der tuberculose werd opgericht. In die periode heeft zij, met de plaatselijke en provinciale tuberculosebestrijdingsorganisaties en de kruisverenigingen veel bereikt in de strijd tegen deze terecht zo gevreesde FEUILLETON 47. door NIEK VAN DER ZWAAN. Tussen de oude mevrouw de Rooy en Tini ontstond al spoedig een harte lijke verstandhouding. Tini vond de oude dame een schat en als ze een middag niets te doen had, stapte ze op haar fiets en reed naar de woning aan het Singeltje, waar ze een kopje thee dronk en gezellig met haar bab belde. Daan was slechts eenmaal bij Wij- nandse geweest, daarna niet meer. Van Joke hoorde hij, dat hij tamelijk teruggetrokken was sinds Wijnandse's huwelijk. Hij kon 's avonds uren met z'n postzegelverzameling zitten en z'n liefste bezigheid was brieven schrijven naar z'n „penfriends" in verre landen, met wie hij postzegels ruilde. Vrienden had hij niet. Hij was slechts lid van de zangvereniging en die bezocht hij dan ook trouw. Maar ziekte. Maar desondanks bestaat er ook nog veel wanbegrip over deze ziekte. Die misverstanden recht te zet ten en te vertellen wat ieder kan doen om niet met tuberculose besmet te worden, is het doel van de komende artikeltjes. De voorkeur voor een bepaalde mest stof verandert met de tijd. Allerlei factoren spelen hierin een rolde prijs, maar ongetwijfeld ook de voorlichting. Een van de latere resultaten van de voorlichtingsdienst is de ontdekking, dat voor kalkmeststoffen het gehalte aan zuurbindende bestanddelen aan wezig in het fijnmeel het belangrijkste was, terwijl de bindingsvorm van de kalk (koolzure kalk, kalkhydraat, enz.) op de tweede plaats kwam. Daarnaast werd nog speciale waarde toegekend aan kalkmeststoffen met een bepaald Magnesia-gehalte en wel omdat de laatste 10 jaren het grote Magnesia gebrek zich bijna overal voordeed en zich thans nog voordoet. De practijk heeft de grote waarde en betekenis van kalk- en magnesium- stoften voor de ontwikkeling der planten wel voldoende bewezen. Het tekort dat ieder jaar wordt uit gestrooid hebben deskundigen berekend. Men schat de jaarlijkse behoefte van MgO op 75000 ton, terwijl de jaarlijkse gift ongeveer op 20-30.000 ton MgO kan worden begroot, zodat nog maar een vierde gedekt' is. Vele gronden geven lang geen maxi male opbrengsten omdat de kalk- en magnesia-toestand niet in orde is. De fabrikanten getroosten zich grote zorg om hun meststoffen zo af te leve ren, dat land- en tuinbouwer er het grootste profijt van hebben. Magnesia-poederkalk is een resultaat van deze zorg. De kalk in Magnesia-poederkalk is in twee bindingsvormen aanwezig en welals poederkalk of kalkhydraat en als koolzure kalk. De koolzure kalk vervult hier de functie van het „raamwerk" waar om heen zich het kalkhydraat bevindt, zodat een volledige verdeling over de gronden verzekerd is. Terwijl juist de gecombineerde vorm dezer kalkmeststof gebruik op zware zowel als op lichte gronden mogelijk maakt. Daarnaast is Magnesia poeder- kalk een meststof met de hoogste concentratie zuurbindende bestand delen, zodat een snelle en langdurige werking ervan verzekerd is. Kalk en magnesium zijn onmisbaar voor onze planten, men dien# dan ook verder zat hij 's avonds meestal thuis. Een uurtje wandelen in de stad, „schilderen" zoals de andere jongens en meisjes zo vaak deden, leek hem niet. Hij hield niet van dat geslenter. Wat had je er eigenlijk aan? Dit alles bevreemdde Wijnandse. Weliswaar leefde Daan altijd zijn eigen leventje, bemoeide zich uiteraard al leen met de jongens en meisjes die hij van de zang kende, was vriendelijk en beleefd tegenover de klanten, maar was voor de rest enigszins terugge trokken. Doch de laatste tijd, eigenlijk al sinds zijn huwelijk, was het Wijnandse opgevallen, dat hij nog stiller was dan voorheen. Net of hem iets drukte. Een meisje? Hij dacht er verder niet over na. In Augustus ging hij met zijn vrouw drie weken met vacantie, gedurende welke tijd Miep Jacobs de leiding van het bedrijf geheel in handen had. Van tijd tot tijd ontving hij van haar in zijn vacantieverblijf een kort verslag van de gang van zaken, die geheel naar wens was. Derhalve was hij gerust en ge ts zorgen, dat deze belangrijke voedings stoffen steeds voldoende in de grond aanwezig zijn. West Zeeuwsch-VIaanderen Maandag 9 Maart Breskens: 10.15 u., café de Milliano. Hoofdplaat: n.u., Gemeentehuis. Biervliet: 13.— u., café Oubrie. IJzendijke: 14.30 u., Markt. Waterlandkerkje: 16.30 u., Dorp. Dinsdag 10 Maart Schoondijke: 9.30 u., C. Wijffels. Zuidzande: 10.45 u-> Muziektent. Cadzand: 11.30 u„ Van Iwaarden. R'ment: 14 u., Wed. J. Vercouteren Nieuwvliet: 16 u., café Cornelis. Groede: 17.u., Tramhalte. Vrijdag 13 Maart St. Kruis: 8.u., Ed. Blondeel. Eede: 9.u., Wed. Blondeel. Aardenburg: 10.u., café Ceulenaere. Sluis: 14.u., Beestenmarkt. Oostburg: 15.30 u., Ledelplein. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Breskens en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Febr. ingelegd f 140737,91, terugbetaald f 82718,36 Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 17910. BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG over de maand Januari 1953. BEVALLEN: 1, E. M. Raes-v. d. Hemel, d. 3, A. Caboor-Nieuwer.huise, z. 2, I. W. Berckmoes-van den Hemel, z. 3, G. Lewerissa-Abrahams, d. 4, C. Pattiasina-Wenno, z. 6, G. E. de Mail- lie-Wage, d. 5, E. M. A. van Gennip- van Staveren, d. 8, D. de Regt-Verlinde, z. 12, M. J. Leatemia-Sahusilawane, d. 11, M. J. Verhulst-Boonman, z. 17, D. M. Verbeke-Smits, z. 17, D. M. Maeijens-van Parijs, z. 23, J. Risamena- patty-Franciscus, d. 24, J. J. Bliek-van Strien, z. GEHUWD8, W. J. Boeije, 23 jaar en M. J. C. Duste, 24 jaar. 27, R. E. J. Kouijzer, 33 jaar en C. Smits, 27 jaar. OVERLEDEN: 1, P. de Hullu, 79j„ wedn. van E. Frelier. 6, J. Ie Roij, 74 jechtgenoot van S. M. Verplanke. 15, J. C. Claerhoudt, 88 j., wedn. van A. M. van den Bussche. 14, E. van de Velde, 66 j., echtgenote van A. Seen. 19, A. P. de Bruijckere, 46 j., echt genoot van M. M. Stokkerman. 21, I. noot met zijn vrouw van het kortston dige verlof. Begin September waren beiden terug, bruingebrand en gelukkig en daarna ging alles weer als voorheen. Het werk stapelde zich op en Wijnandse zat soms tot 's avonds laat nog te werken. Op een trieste dag in deze maand liep hij in de stad, na een bespreking gehad te hebben met de burgemeester over een aantal drukwerkorders van de gemeente, toen hii Daan tegenkwam. De jongen liep achter een wagen met planten Daan zag hem aankomen en zijn blik verhelderde even. Er kwam een glimlach over zijn vermagerd ge zicht. Wijnandse schrok nu werkelijk. Drommels, wat zag de jongen er slecht uit. Hij moest toch eens weten, wat er aan de hand was. Gedurende enkele minuten liep hij met hem op, praatte over koetjes en kalfjes en informeerde belangstellend naar de gang van zaken in het bedrijf. „Apropos," zei hij, toen ze bij een kruispunt gekomen 'waren, „als je zin hebt, kom dan vandaag of morgen Moggré, 83 j., wedn. van M. Triestram. 25, G. de Clercq, 81 j., wedn. van I. Simoen. 27, F. P. Pollé, 5 maanden. 28, J. de Man, wedn. van M. Kotvis. Gemeente SCHOONDIJKE over de maand Januari 1953. GEBOORTEN: 4, Jacobus, zn. van M. A. Willemsen en N. C. van Haneghem; 7. Tiny Maria Jenny, d. van G. J. M. Wijffels en C. A. de Rijcke: 10, Leon- tine Gerarda Maria, d. van A. L. Mar tens en M. F. Verhoosel; 10. Felix Maria, zn. van F. J. P. van Moll en E. M. Leemeijer; 13, Marianne Jacoba. d. van C. D. Kotvis en J. T. de Groote; 17, Jozina, d. van H- W. Deunink en C. M. de Rooij; 23, Elizabeth Janna, d. van C. J. de Reu en N. Hofman HUWELIJKEN: 8, D. P. van den Broecke, 25 j. en A. V. Steijaert, 23 j.; 8, I. de Reu, 28 j. en J. C. Verher- brugge. 27 j. OVERLIJDEN: 16, A. I. de Bruijne, 86 j.; 14, E. van de Velde, 66 j,; 29, C. H. Koens, 28 j.; 29, J. C. Kopmels, 31 j. INGEKOMEN5, J. Matthijsse, van Veere; 13, M. L. Wijffels, van Hoofd plaat: 20, C. J. Musson, van Aarden burg: 23, S. E. M. Peltenburg, van Ubbergen. VERTROKKEN2, P. de le Lijs, naar Geleen; 10, A. Goedhals en echtgenote naar Middelburg; 10, A. M. Porreij, naar Middelburg; 15, I. de Reu en echtgenote naar IJzendijke; 17, A. den Hollander, naar Vlaardingen; 23, A.V. Steijaert naar Sluis; 27, R. A. L. Brokx, naar Apeldoorn. Gameenta GROEDE over de maand Januari 1953. GEBOREN: 6, Cornelia Fernanda, d- van E. Th. van Pamelen en C". I. Geer- naert; 9, Levinus Josephus, z. van P. B. Provoost en I. S. Verstraete; 15, Magdalena Maria, d. van J. K. C. M. Geeraert en M. Ph. van Pamelen. HUWELIJKEN: Geen. OVERLEDEN: i, Maria Risseeuw. 80 j., echtg. van A. C. Salomé. INGEKOMEN: 15, Mevr. A. J. Sorge- drager-van Duijn en kinderen van Utrecht naar A 49. VERTROKKEN8, J. C. du Mez, van W 86 naar Oostburg, Bredestr. 1; 8, A. M. Oldenburg, van O 107 naar Vlissingen, Kenau Hasselaarstr.; 10, C. Haak-van de Meere, van A 160 naar Hontenisse, Poolsplein 16: 20. M. W. Jongsma en gezin, van A 49 naar Warnsveld, Boslaan 14; 21, J. Ver donk, van A 270b naar IJzendijke, Nassaustr. 8; 29, C. Vinjé, van W 158 naar Breskens, hotel Valk. eens een avondje buurten, hè? Ik wil wat met je bepraten". Daan keek zijn vroegere huisgenoot verwonderd aan, maar antwoordde.dat hij die avond om acht uur present zou zijn. 's Avonds, aan de maaltijd gezeten, zei Wijnandse tegen zijn vrouw: „Van avond komt Daan de Rooy een uurtje. Ik heb iets met hem te bepraten. Zorg je voor een extratje?" „Ik zal het klaarzetten," antwoordde zijn vrouw, „want ik heb beloofd, dat ik vanavond met Joke in Utrecht een mantel zou kopen. Ik ga dan gelijk nog even bij moeder aan, maar ben om een uur of negen wel terug". „Best. Je moei eigenlijk leren rij den," meende hij. „Dan kon je met de wagen gaan en ben je niet meer afhankelijk van de treinen". Ze lachte even en bloosde. Doch antwoord gaf ze er niet op, want Aagje bracht het avondblad binnen en Wijnandse verdiepte er zich in. Prompt acht uur verscheen Daan. Aagje liet hem binnen - hij hoorde haar heldere stem in de gang en daar-

De Schakel | 1953 | | pagina 1