De jeugd DEZWARTEVLEK ROZENOORD De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEüWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 422 Vrijdag 20 FEBR. 1953 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,— per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Is het u ook al opgevallen, dat de jeugd van tegenwoordig zo baldadig en onverschillig is Moeten wij de jeugd daar zelf de schuld van geven of heb ben de ouders te weinig verantwoor- delijksgevoel, te weinig begrip voor het opgroeiende kind Wij zullen trach ten aan de hand van onderstaande beschouwing de oorzaak van deze nega tieve houding op te sporen en verder bezien, wie in deze de schuldige is. Het kind van 12-14 j*ar heeft met veel problemen te kampen, die het in de loop van de volgende jaren moet zien op te lossen. Deze tijd van 12-14 jaar wordt gekenmerkt door het zich terugtrekken uit de gezinskringhet kind voelt zich eenzaam en onbegre pen. Het wordt plotseling veel zelf standiger en beziet de dingen, die vroeger vertrouwd waren, geheel anders. Door dit op zichzelf gesteld worden, ontdekt het kind hoe onvolkomen het nog is. Het geraakt in een toestand van grote innerlijke onzekerheid. Het heeft de oude steunpunten verloren en is in die tijd zeer onevenwichtig. Het kind staat, zoals gezegd, op zichzelf en wil uit dit isolement verlost worden. Het wil in contact komen met hen, die die eigenschappen bezitten, welke het kind ontbreken. Het zoekt een voorbeeld, waaraan het zich kan toet sen. Het dweept met filmsterren en sportmensen. (Denken wij in dit ver band aan het imiteren van wielrenners en de gesprekken, die hierover ge voerd worden). Nieuwe dingen dringen zich aan het kind op en het komt er mee in bot sing. Het moet zich nog leren aan passen aan de nieuwe situaties. Door de zelfbewustwording wordt het kind een zelfstandig individu, dat gepaard gaat met protesten wanneer het zich in zijn zelfstandigheid bedreigd voelt. Huiselijke voorschriften worden niet meer aanvaard. Het op tijd thuis zijn, huiswerk, etc., is een ware kwelling, waartegen verzet komt. Raad van ouders wordt in de wind geslagen het wil zelfstandig zijn en wil zelf, volgens het kind, het goede, het schone, etc. zoeken. Zo komt het kind met de omgeving in conflict en de volwassene weet meestal weinig raad om het kind in goede banen te leiden. Men begrijpt niet, welk een grote verandering het kind ondergaan heeft. Wij moeten dus het FEUILLETON 45. door NIEK VAN DER ZWAAN. Ondanks de hatelijke opmerkingen en de nijdige blikken van de afgunstige buren tooide Aagje zich met de „flod derjurken," droeg het mooie zomer- manteltje, dat Tini niet meer stond en dat ze eveneens aan haar dienstertje had gegeven en hulde haar mooi ge vormde benen in de ragfijne kousen, waarin maar één laddertje had geze ten, echter voor Tini voldoende om ze niet meer te dragen. Aagje haalde de ladder op, stopte de andere gaatjes en trok de sierlijke kousen met voldoe ning aan. Door haar manke voet kwam ze al genoeg te kort; waarom zou ze op deze manier haar schade niet in halen? Wethouder Barendsma, die Sociale Zaken onder zich had, kon niet on kundig blijven van deze affaire. „Dat meisje van Blom, manke Aagje zal ik kind niet de schuld geven, maar de schuld bij onszelf zoeken. De vrije tijdsbesteding is in een impasse geraakt Slechts een deel van de jeugd bevredigt zijn activiteitsdrang in goede vrije tijdsbesteding. De mees ten weten niet beter te doen, dan be vrediging te zoeken in baldadigheid. De jeugd lijdt aan onverschillige luste loosheid en vreugdeloze passiviteit. Wat kan de oorzaak hiervan zijn? In het begin is gezegd, dat het kind voorbeelden zoekt om zich geestelijk aan op te trekken. Het kijkt naar de volwassenen en wordt diep teleurge steld. Is het niet zo, dat de volwasse nen in vele opzichten tekort schieten Onze cultuur vertoond vele hiaten en verbrokkelingen. Er wordt te veel over beschaving gepraat, maar te weinig in practijk gebracht. De volwassenen zijn geen waardig voorbeeld voor de jeugd. Zij heeft aan de volwassenen geen houvast en verkeert in onzekerheid en vervalt daardoor in pessimisme. Wij verwachten iets van de jeugd, wat we zelf niet kunnen volbrengen. De verwachtingen die wij van de jeugd hebben, zijn zelfs in tegenspraak met onze eigen daden. Een treffend voor beeld hiervan is, dat een moeder tegen haar dochter zei, toen iemand ongele gen op bezoek kwam, „zeg maar dat ik niet thuis ben". Later klaagde die moeder, dat haar dochter het met de waarheid niet zo nauw nam. Dit is ook geen wonder. Het goede voorbeeld van de opvoeders is primair. Wanneer dat ontbreekt, verliezen ze hun eerbied en zo ontwikkelt de jeugd zich in ongunstige zin. Ze keren zich af en hebben geen leiding meer. Ze zijn hulpeloos, worden afgetrokken of komen in een verzetspositie. Wij kunnen niet met genoeg nadruk zeggen, welk een grote invloed het huiselijk milieu en de omgeving op de ontwikkeling van de jeugd heeft. Meest al is de geestelijke atmosfeer, welke het kind ademt, niet gezond. De oude ren, die de beschaving aan de jeugd moeten overdragen, zijn voor deze taak niet berekend. De gemiddelde mens is zelf niet voldoende gerijpt en zodoende groeit de jeugd ook niet op tot rijpe persoonlijkheden. De jeugd moet het, helaas soms grote tekort, zelf aanvul len. Ze brengen te weinig energie op om dit te doen en dat is toch niet hun schuld. Ze moeten zelf maar zien, tot volwaardige mensen uit te groeien maar zeggen, schijnt er op vooruit te gaan, niet, mijnheer Barendsma? Sinds ze bij die mevrouw Wijnandse werkt heeft ze de mooiste kleren aan, U weet wel, van die echte moderne, met laag uitgesneden hals en ze draagt van die doorzichtige kousen, van die nylons. Nou, die oude Blom zal nu niet meer bij Sociale Zaken behoeven aan te kloppen, denkt U wel?" Nee, hij was er precies mee op de hoogte. Daar zorgden bepaalde perso nen wel voor. En hij meende verplicht te zijn, zedelijk verplicht, om het ge achte sociëteitslid te waarschuwen. Per slot van rekening woonde Wijnandse nog niet lang in Willemspoort en och, je kon het hem eigenlijk niet kwalijk nemen, nietwaar? Hij was niet zo op de hoogte met de zeden en gebruiken in de stad. Zodra Wijnandse weer eens op de soos kwam, zou hij hem dit voorzichtig onder de ogen brengen. Maar Wijnandse had geen tijd voor de soos. En ook geen zin. Hij was maar het liefst thuis, bij zijn jonge vrouw en toen de stekelige opmerkin gen bleven aanhouden, stapte Barends- en dat is onmogelijk. Ze zien de toe komst duister in en leven bij de dag. De jeugd zoekt directe bevrediging van hun lusten, welke niet veei inspanning vergt en weinig diepgaand is. In grote getale stromen zij naar de dansgelegenheden, films, enz., en voor echt gemeenschapsleven is geen plaats. Het geheel brengt een vervlakking der cultuur met zich mee. Bedenken we ook, dat er een bezetting is ge weest, een tijd, waarin de jeugd de mensen niet op hun best zagen. Dit heeft er ook niet weinig toe bijgedra gen, dat de jeugd in velerlei opzichten gedesillusioneerd is. Ze is niet in staat de toekomstdromen te realiseren. Die negatieve houding kan alleen verholpen worden, wanneer de ouders zich bezinnen. Het gezin moet de jeugd gezelligheid verschaffen, zodat ze het vertier niet op straat zoeken. Tegen woordig schijnen vele ouders het ge woon te vinden, dat zelfs hun kind van nauwelijks tien jaar 's avonds laat op straat slentert. Ieder kan begrijpen dat zo'n handelwijze voor het kind funest is. Voorts zal een hechte band moeten ontstaan tussen gezin en school. Moei lijkheden en mogelijkheden van een kind moeten samen onder ogen worden gezien. De jeugdbeweging moet, onder ver antwoorde leiding, haar werkterrein uitbreiden en de jeugd van de straat aangename en nuttige tijdpassering verschaften. Maar in de allereerste plaats is vereist, dat de ouders hun vertwijfeling te boven komen, het goede voorbeeld geven, zodat de jeugd weer in hen geloven kan en ze weer moed en zekerheid krijgt om een nieuwe en betere toekomst op te bouwen. Vorige verantwoording f 5346,56 Via dhr. Wage van N.N. te Breskens f 5, Via Ds. Bergsma van N.N. te Waterlandkerkje f 5, Via burgemeester v. Rosevelt van N.N. f 25, Totaal f 5381,56 Dubbele boeking van f 2,50 af f 2,50 Blijft f 5379.06 Door verschillende omstandigheden zijn we enige tijd uit de krant geble- ma op een warme zomeravond naar de nieuwe villa aan de Utrechtseweg en belde aan. Wijnandse trad hem vriendelijk lachend tegemoet en drukte hem de hand. „Aardig zeg, dat je ons eens komt opzoeken. Neem een stoel Een sigaartje?" Tini zorgde voor een kopje koffie en weldra waren de beide heren in een geanimeerd gesprek gewikkeld over een paar boeken. Toen men hier over uitgepraat was, keek Barendsma de smaakvol ingerichte salon eens rond, prees het millieu en kwam daarna op het chapiter, wat het eigenlijke doel was van dit bezoek. Wijnandse, die zo langzamerhand zijn Willemspoortse pappenheimers leerde kennen, begreep zeer wel, dat de wethouder met een speciale bedoe ling gekomen was, maar hij kon aan vankelijk niet bevroedden, waar de schoen zou wringen. „En," gaf Barendsma de wending aan het gesprek, „bevalt U Aagje Blom nogal als dienstbode?" ven. Door de rampzalige catastrophe van 1 Februari wil ik voorstellen voor lopig onze bedelstukjes te staken. Bij hetgeen er thans nodig is, is ons ge val nog geen druppel in de emmer, maar als er thans te geven is, moet het Nationaal Rampenfonds het adres zijn. Wij zijn zeer dankbaar voor het resultaat van ruim f 5000,Als de goedgezinden zich thans willen opgeven als donateur, voor zover ze dat nog niet zijn, dan zijn we wederom finan cieel gelukkig. Wij zijn nu eenmaal gauw tevreden. Als de grootste natio nale wonden zijn geheeld, wil dan onze oude mensen echter niet vergeten. Wij hopen dit najaar een beroep op u te mogen doen met de bazar te Sluis. De vrouwenverenigingen te Sluis en ik meen ook te St. Anna ter Mui den zijn reeds geruimen tijd aan de voorbereiding bezig. Een zeer ernstig beroep wordt nogmaals gedaan op de andere vrouwenverenigingen. Rozenoord is een Protestantse West Z.-Vl. zaak en niet van Sluis alleen. Meldt uw steun thans vlug aan mevr. Groenveld- de Boer, Ned. Herv. Pastorie te Sluis. Dat bindt de Vereniging te Sluis ook een riem onder het hart. Het is vooral het hart, dat onze handen in beweging doet brengen. Laat ons thans niet als een roepende in de woestijn. Laat u niet langer noden als een goede Zeeuw betaamt, maar pak mede aan. Het is voor een goed doel, dat blijft en rui mer zal worden. Wees dan geen toe kijker uit de verte, maar zendt uw goede berichten aan genoemd adres. Namens het bestuur M. Maas, Biervliet, Giro 84634 P.S. De omstandigheden, die de vorige maal werden bedoeld, zijn voor lopig opgelost. Deze week kreeg ik toezegging van donatie ad f 10,per jaar uit Goes. Wie volgt Aan het bedrag is men niet gebonden. Dat kan men zelf be palen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Breskens en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Jan. ingelegd f 199667,60, terugbetaald f 175987,48 Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 17887. Hij had zich gewend tof Tini en haar man kneep even zijn ogen dicht. Juist, nu wist hij wat er aan de hand was 1 „Ja, het is een handig meisje, on danks haar voetgebrek," antwoordde mevrouw Wijnandse „en ik ben zeer blij met haar. Het huis is zo groot en ik zou me geen raad weten, als ik alles alleen moest doen; met een werkster enkele dagen in de week zou het wel gaan, als het moest, maar „Een aardig kind," prees Barendsma, bedachtzaam aan 'zijn sigaar trekkend; „jammer, dat dit meisje een gebrek heeft. Dochter van zeer eenvoudige ouders, zeer eenvoudig. Blom is een hardwerkend boertje, ja Barendsma schraapte zijn keel eens, dronk zijn koffie uit en wist niet, hoe hij het kardinale punt eigenlijk te berde zou brengen. Wijnandse verkneukelde zich in stilte. Hij stak zijn sigaar, die uitgegaan was, opnieuw aan en leunde behaaglijk achterover in de crapaud. „Inderdaad," antwoordde hij, zo langs zijn neus weg, „van zeer eenvoudige

De Schakel | 1953 | | pagina 1