Ook de Emigratie biedt help Het dijkherstel in Zeeuws-Vlaanderen vordert goed. Aan de ingezetenen, wan BA&ikeni. lijkheden voorbereid te zijn is door de Rijkswaterstaat in over leg met Waterschappen, Burge meesters en militaire Comman dant een bewakings- en waar schuwingsorganisatie in het leven geroepen. De dijken worden be waakt en door telefonisch con tact van de verschillende dijkbe- wakingsposten met de commando posten en de Burgemeesters, waarbij militaire jeeps met tele foon zullen worden ingezet, is een zo vlug mogelijke waarschu wing verzekerd. Groepen arbeiders en militairen, auto's en materialen worden ge reed gehouden om direct op be dreigde punten hulp te bieden. De bevolking kan het beste medewerken, door rustig te blijven, zich niet onnodig op de water keringen te begeven en zich niet ongevraagd te mengen in de be veiligingsmaatregelen. De schade, die de overstromings ramp heeft toegebracht aan duinen en dijken in West Zeeuwsch-Vlaanderen, blijkt zeer groot te zijn. Men heeft dan ook direct alle be schikbare krachten gerequireerd en deze ingezet bij de noodherstelwerk- zaamheden. Zodoende heerst er nu langs onze kust een geweldige bedrij vigheid. Vrachtauto's en tractoren met aanhangwagens rijden af en aan met "duizenden zandzakken en grond, waar mede de zwakke plekken in de duinen of dijken worden verstevigd. In diverse gemeenten zijn in de afgelopen dagen soldaten gearriveerd, die ingeschakeld zijn bij deze herstel werkzaamheden. Er is dan ook reeds heel veel werk verzet. Bij Hoofdplaat ligt, naar het ons lijkt, wel de zwaarste opgaaf. Hier moet eerst een nooddijk gelegd wor den om bij de eigenlijke doorbraak te kunnen komen, waarna men pas tot het dichten van deze breuk kan over gaan. Er wordt hier dan ook met man en macht aangepakt om de doorbraak hersteld te krijgen voor het nieuwe springtij. Terwijl ook in West Zeeuwsch- Vlaanderen Zondag j.l. - de dag van nationale rouw - vele mensen de diensten in verschillende kerken bij woonden, werd echter met onvermoeide ijver doorgewerkt aan het herstel van de zeewering, welks werk niet mag en kan versagen, voor alles zover is hersteld, dat naar menselijke bereke ning alles is gedaan om het water te keren. o Inmiddels wordt ook in ons Ge west al het mogelijke gedaan om het leed van de gedupeerden zo veel mogelijk te helpen verzachten. Naast de inzameling van kleren, zijn reeds grote giften gestort in het Na tionaal Rampenfonds. Zo heeft de huis-aan-huis-collecte haar eigen garderobe na en haalde daar iets uit, dat ze aan Aagje gaf. Zodoende zag het meisje er na enige tijd eveneens onberispelijk uit. De ouders waren hierover in het eerst wel eens minder te spreken, eigenlijk meer, omdat de buren er over kletsten. Blom had het niet breed en het was een publiek geheim, dat sociale zaken wel eens moest bijspringen om aan het pachtgeld te komen, dat ieder jaar op de eerste November betaald moest worden. Zijn bedrijf was alleen maar rendabel als alles meeliep, geen slecht weer de oogst nadelig beinvloedde en er geen ziekte of sterfte onder het vee was. Nou en dan gaat het toch niet op, dat de dochter van iemand die bedeeld wordt, in zulke opzichtige flodderjurken rondloopt! Zeg nou zelf! Blom had hierover met zijn dochter gesproken, maar Aagje, in de woning van Wijnandse een bedaard, rustig schepseltje, kon thuis haar mondje, als het moest, terdege roeren. Kort en bondig vertelde ze haar vader, dat ze de jurken van haar mevrouw gekregen had om te dragen en niet om in de voor het Rampenfonds in Groede f 8.442,60 opgebracht. Te Cadzand ruim f 6300,-. Te Biervliet ruim f 11000,-. Te IJzendijke f 17.493,-. Te Aardenburg f 7284,40. Te Waterlandkerkje ruim f 11.102,-. Bovendien bracht de collecte in de Ned. Herv. Kerk f 225,- op, terwijl ook de schoolkinderen f 75,- bijeen brachten. Dit wordt voor Waterland kerkje een totaalbedrag van f 11.402,-, wat neerkomt op f 76,- per gezin of f 20,- per inwoner. De huis-aan-huis-collecte te Breskens is inmiddels gestegen van f 8100,- zo als in ons vorig nr. werd vermeld, tot f 8.781,52. Giften kunnen nog worden bezorgd bij Mevr. R. de Hullu, Dorps straat 78b en bij Ds. J. H. v. Beuse- kom, Dorpsstraat 46. In vele andere gemeenten is men nog niet klaar met deze huis-aan-huis collecten. De resultaten van gehouden collecten in de verschillende kerken waren even eens zeer bevredigend. De Ned. Herv. Kerk te Groede f 535,50. De Ned. Herv. en R. K. Kerk te IJzendijke resp. f 459,25 en f 1640,-. De Ned. Herv. en R. K. Kerk te Breskens resp. f 754,16 en pl.m. f 500,-. Ook bij het Commissariaat voor de Emigratie is de vraag gesteld: wat kunnen wij, op ons terrein, doen om bij te dragen tot het verlichten van de nood? Wij hebben Maandagmorgen direct de dossiers verzameld van alle aspirant-emigranten in de getroffen streken. Al spoedig bleek, dat een vrij aan zienlijk aantal bewoners bezig was, in een meer of minder gevorderd sta dium, zijn emigratie voor te bereiden. Daartoe behoren 772 gezinnen, in to taal bijna 2.300 personen. De meeste zijn bestemd voor Canada, dan komt Zuid-Afrika, daarna Australië en ten slotte Nieuw Zeeland. Ruim 200 van hen zouden op zeer korte termijn ons land verlaten. Het Commissariaat voor de Emigra tie gaat er van uit, dat aan aspirant emigranten, die door de ramp zijn ge troffen, snel en doeltreffend hulp dient te worden geboden ten behoeve van hun vertrek - vanzelfsprekend, voor zover er in hun voornemen om te emigreren geen verandering is geko men. Zij dienen zelf de wens te uiten, spoedig te vertrekken. Zij kunnen zich daartoe melden bij de kantoren van de gewestelijke arbeidsbureaux of van de particuliere emigratie-organisaties in of nabij de plaats waar zij zich bevinden. Als dit niet mogelijk is, wordt hun aangeraden rechtstreeks contact te zoeken met de Stichting Landverhui zing Nederland, Piet Heinplein 6, Den Haag, tel. K 1700 - 39.23.80, toestel 55. De urgentie van ieder afzonderlijk geval zal worden bekeken en aan de hand daarvan zullen wij hulp verlenen, zo snel en zo goed als wij kunnen. Ik wil hier in de eerste plaats vermelden, dat de regeringen van Canada, Zuid- Afrika, Australië en Nieuw Zeeland door middel van hun vertegenwoordi- kast te hangen en dan daarbij ver diende ze behoorlijk. Waarom zou ze zich dan niet netjes mogen kleden? Blom had toen maar gezwegen. In zijn huwelijksleven had hij dit geleerd. Zijn vrouw, dochter van een rijke boer, was ondanks het verbod van haar ouders getrouwd met de keuter boer Blom, in zijn dagen een knappe jongen. Hij was er in geslaagd het hoofd van „Mooie Aagt," zoals ze werd genoemd, op hol te brengen. En dus trouwden ze. Wat ten gevolge had, dat de gekrenkte boer zijn doch ter voor altijd het huis wees en haar niet meer als zodanig wilde kennen. En al spoedig had Aagt haar fout in gezien: Blom zou nooit vooruitkomen in de wereld om de eenvoudige reden, dat hij niet uit het hout gesneden was, waaruit men goede boeren maakt. Dit had hij tot in de treure toe moe ten horen- En dit had hem zowel zwijgzaam als volgzaam gemaakt. Dus berustte hij ook nu, temeer, daar moe der Blom haar dochter groot gelijk gaf. (Wordt vervolgd). Er is onder de inwoners van onze gemeente ongetwijfeld enige ongerust heid omtrent de in de nacht van Zon dag op Maandag a.s. te verwachten springvloed. In hoeverre deze ongerust heid terecht is, valt moeilijk te beoor delen. Niemand van ons kan in de toekomst zien, hoewel de kans op een herhaling van het op 1 Februari ge beurde zeer klein is. leder kan echter gerust zijn wat be treft de waakzaamheid op de dijken. Er is en wordt hard gewerkt aan het herstel van de zeewering en U kunt er volkomen van verzekerd zijn, dat, mocht onverhoopt enig gevaar dreigen, heel de gemeente tijdig en doeltreffend zal worden gewaarschuwd. Een ge waarschuwd man telt immers nog altijd voor twee! Daarom is het goed te we ten, dat reeds thans maatregelen geno men zijn om alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Indien in de loop van Zondag a.s. mocht blijken, dat de toestand zich in ongunstige zin zou ontwikkelen, dan wordt dit door middel van sirene en klokgelui bekend gemaakt. De bewoners, van het Noodplan (dat zijn zij, die niet over een zolderverdieping beschikken), wordt dringend aangeraden zich dan naar de Dorpsstraat, de Boulevard en het Spuiplein te begeven. Wij zijn er van overtuigd, dat wij hierbij geen vergeefs beroep doen op de bewoners van deze straten om hun huizen voor de bewoners van het Noodplan open te stellen. Ouden van dagen en zieken zullen in dit geval reeds eerder in vei ligheid worden gebracht. NOGMAALSdeze dingen worden U nu reeds bekend gemaakt, opdat niemand nodeloos ongerust zal zijn. Vat deze publicatie dus vooral niet op als een alarmsignaal. Het is, integen deel, juist bedoeld om U te laten weten, dat er voor Uw veiligheid gewaakt wordt en tevens om U ook zelf op te roepen tot een rustige waakzaamheid. Een ieder werke mee door het hoofd koel te houden. N.B. Wat de NIEUWE SLUIS betreft wordt het volgende op gemerkt: Indien de toestand zich in de loop van Zondagmiddag minder gunstig laat aanzien, wordt de bewoners van de Nieuwe Sluis aangeraden zich vóór de duisternis naar Breskens te begeven om daar de nacht door te brengen. In dat geval zullen hiervoor tussen 3 en 6 uur n m. enige vervoermiddelen naar de Nieuwe Sluis worden gezonden. De interne Commissie Bescherming Burgerbevolking Burgemeester en Wethouders van Breskens J. A. Eekhout, voorzitter J. van Haneghem P. J. Notebaart P. J. Woittiez Ds J. H. van Beusekom W. C. v. d. Hooft D. J. Ornée Dokter A. C. Ossewaarde J. Wagenaar Mevr. J. Bouterse-Hellendoorn Mevr. W. M Daansen-Stookebrand ENKELE PRACT1SCHE WENKEN: Zorg dat er kaarsen in huis zijn. Zet enkele emmers drinkwater op zolder. Stop deuropeningen en vloerroosters op met grond of klei. Neem, indien je de woning verlaat, wat etenswaren mee. gers in ons land, alle medewerking hebben toegezegd. De immigratie- attaché's van deze landen hebben per K.L.M.-vliegtuig een tocht boven de overstroomde gebieden gemaakt. Zij zijn diep onder de indruk teruggekeerd. En nog dezelfde dag kwam uit Otta wa het bericht, dat de Canadese Mi nister voor de Immigratie verklaard heeft dat zijn land speciale aandacht zal schenken aan de emigratie van watersnoodslachtofters uit Nederland. Ook in het eigen land ondervinden wij veel medewerking bij het voorbe reiden van maatregelen ten behoeve van getroffen aspirant-emigranten. Zo werd met de Inspectie Centraal Be volkingsregister overeengekomen, dat de namen en adressen van aspirant- emigranten uit de noodgebieden wor den opgenomen in het kaartsysteem van de her-registratie. Onze administra tie blijft hierdoor van dag tot dag op de hoogte van nieuw binnengekomen gegevens. Het Rijksarbeidsbureau en niet te vergeten de particuliere emigratie-or ganisaties hebben alle steun toegezegd ten behoeve van hulpverlening op grote schaal. Zodra een aspirant- emigrant, die voor hulpverlening in aanmerking wenst te komen, zich heeft gemeld, ontvangt hij van het commis sariaat voor de Emigratie een certifi caat. Op vertoon daarvan zullen hem door verschillende instanties faciliteiten worden verleend. Zo zal het Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch en Hygiënisch Gebied in Den Haag kosteloos de röntgen-foto's maken, die de emigrant bij aankomst in het nieuwe land moet overleggen. Twee Haagse firma's zijn bereid kosteloos pasfoto's te maken. Getroffen emigranten, die hun paspoort hebben verloren, kunnen gratis een nieuw krijgen en wel voor de Provincie Zuid-Holland bij het Provinciaal Be stuur in Den Haag; voor de provincies Zeeland en Noord-Brabant bij het Bu reau Afgifte Paspoorten van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken. In bepaalde spoedgevallen kunnen pas poorten zelfs worden afgegeven bij het vertrek van het emigrantenschip of vliegtuig. Maar, alléén met een röntgen-foto of een paspoort is de getroffene nog niet geholpen. Misschien ontbreekt het hem aan de noodzakelijkste behoeften voor overtocht en aankomst in het nieuwe land. Daarom heeft het Neder landse Rode Kruis toegezegd, met prioriteit te zullen zorgen voor kleding en verdere noodzakelijke uitrustings stukken. Dit is natuurlijk zeer belang rijk. Er zal voor worden gezorgd, dat de gedupeerden niet - letterlijk - „op een schoen en een slof" in het nieuwe vaderland zullen aankomen. Verder is een regeling getroffen met het Ministerie van Verkeer en Water staat voor het vervoer van personen en bagage. Zo nodig zal dit vervoer - ook uit geïsoleerde streken - dus van Overheidswege en met voorrang worden verzorgd. Een tweetal verzoe ken hiertoe zijn inmiddels reeds bin nengekomen. Tenslotte nog de mededeling, dat, indien dit nodig blijkt de regeling van de subsidie zal worden herzien ten gunste van de gedup«:rde emigrant. Plaatselijk Nieuws. Breskens. Waarschuwing. Daar de Rijkspolitie te Breskens het vermoeden had, dat zakken, welke waren bestemd voor versterking der geteisterde zeewering, werden ontvreemd, is een intensieve controle op de aldaar werk zame arbeiders gehouden. Hierbij bleek dat een der werkzame arbeiders in de loop van enkele dagen verscheidene zakken van de zeewering had medegenomen naar huis. Deze man is aangehouden en voor de Officier van Justitie te Middelburg geleid, waarop hij onmiddellijk door de Politierechter werd veroordeeld tot vier weken ge vangenisstraf met directe gevangenis neming. Naar aanleiding van dit gevai zal door de Rijkspolitie nauwlettend worden toegezien of geen goederen worden weg genomen of ontvreemd. Men zij dus gewaarschuwd Ongeluk. Vorige week had Mej. Wed. v. V. te Breskens, tengevolge van de glad heid, het ongeluk zo ernstig te vallen, dat zij naar het St. Anthonius-zieken- huis te Oostburg werd vervoerd. Vermoedelijk heeft zij haar enkel gebroken. Terug van het reddingswerk. Nu alle Breskense vissers weer zijn terug gekeerd van het reddingswerk in het rampen- gebied, blijkt, dat ook zij een belangrijk aan deel in de reddingswerkzaamheden hebben gehad. Ook dank zij hun hulp zijn vele mensen van een wisse dood gered. Cadzand Raadsvergadering. Tijdens de Woensdagavond gehouden raadsvergadering wijdde burgemeester J. A. Leenhouts woorden van hartelijke deelneming aan de nabestaanden van slachtoffers van de natuurramp van 1 Februari j. 1. Met enkele ogenblikken stilte in acht te nemen, werden de slachtoffers staande herdacht. Dankbaar was de burgemeester en

De Schakel | 1953 | | pagina 2