BRILLEN Aan de bevolking van Zeeuwsch - Vlaan deren. Een Nationale ramp. DE ZWARTE VLEK „Wc ^rfllemaefteu" De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 421 Vrijdag 13 FEBR. 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Waarom, o wrede watergolf sprong jij, in woestheid, golf na golf zo onverhoeds op volk en land Wat hebben kind'ren jou misdaan, dat jij hun jong en blij bestaan gewetenloos hebt aangerand Waarom verdronken man en vrouw, en stierven babys van de kou bij 't gieren van de westen wind Wat heb je aan dit vuig bedrijf, waarin teloor gaan ziel en lijf, en kostbaar vee voor goed verzwindt Hoe vochten zij met man en macht tot in de late, donk're nacht, om vast te houden dam en dijk Vergeefs was vaak hun stoere strijd, gestreden met verbetenheid nu wacht hun enkel puin en slijk. Doch in ons volk is iets ontwaakt het heeft spontaan zich opgemaakt, om hulp te schenken, eensgezind. Niet enkel maar met geld en goed, ook met gebeden, vol van gloed, tot onze Vader, welbemind. Al is de rampspoed vrees'lijk zwaar in 't pas begonnen Nieuwejaar, houdt toch het hoofd hoog opgericht. Stel uw betrouwen staag op Hem, gedenk „Ik worstel en ontzwem", straks straalt weer 't lieve Lentelicht. Mstr., 1-2-53 JEF NOTERMANS. FEUILLETON 44- door NIEK VAN DER ZWAAN. En zo ging het leven verder. Het bedrijf van Wijnandse en Miep groeide geleidelijk aan uit. De uitgaven van beiden bleven populair en elk nieuw boek werd vlot verkocht. Miep begon met kinderboeken, waarvoor ze enkele auteurs van naam en nog niet be kende schrijvers had aangeschreven. Wekenlang las en bestudeerde ze de ingekomen manuscripten en nadat er enkele besprekingen hadden plaats gevonden met Wijnandse, werd de keuze bepaald. Voor Sinterklaas zou den er zes kinderboeken uitkomen. In de villa naast de drukkerij resi deerde het geluk. Wanneer om twaalf uur de bellen rinkelden in het grote bedrijf, dan stond Wijnandse op, kwam even bij Miep langs om haar smake lijk eten te wensen en dan verdween hij door de zijgang, langs de garage naar huis. Daar wachtte Tini hem, glimlachend en stralend in al haar schoonheid. Er ging geen morgen, geen middag en geen avond voorbij, dat hij haar niet even in zijn armen nam en haar blij en dankbaar kuste, zich van tijd tot tijd afvragend, waar aan hij dit grote geluk te danken had. In deze dagen worstelde Nederland met het dienstbodenprobleem. Reeds voor het huwelijk had Wijnandse in zijn blad een advertentie geplaatst voor een dienstbode. Aanvankelijk zonder succes. Maar ten leste was er een meisje komen opdagen, Aagje Blom geheten, dochter van een klein boertje, die aan de peripheric van de stad woonde. Blom was een klein, voor zijn tijd oud geworden mannetje, met een door hard werken verkromde rug. Zijn vrouw was een verschrompeld mensje, waarop eveneens het stempel van zwoegen en sloven gedrukt stond, met ruwe, rimpelige handen, maar desondanks zag iedereen, dat zij in haar jonge jaren een schoonheid ge weest moest zijn. Aagje, de enige doch ter, was het thans en zo, zeiden oudere OOSTBURG Van Rijkswaterstaatswege in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ons het volgende medegedeeld In verband met de ernstige ge volgen, die de stormvloed van i en 2 Februari j.l. voor het zuid westelijk gedeelte van Nederland had, blijkt bij velen een grote ongerustheid te bestaan voor het a.s. springtij. Deze ongerustheid is volkomen begrijpelijk. Teneinde echter onnodige be zorgdheid te voorkomen mag de volgende uiteenzetting dienstig zijn. Op de Noordzee, de zeearmen en de benedenrivieren treedt een zodanige getijbeweging op, dat de hoogwaterstanden ongeveer twee maal per maand tot een laag hoog water (dood tij) afnemen en daarna weer toenemen tot een hoog hoogwater (springtij). Voor Zeeuwsch-Vlaanderen is het verschil tussen laag hoogwater (dood tij) en hoog hoogwater (springtij) ongeveer i meter, dat wil dus zeggen, dat springtij on geveer en halve meter boven ge middeld hoogwater ligt en dood tij een halve meter onder gemid deld hoogwater. Volledigheidshalve zij nog ver meld, dat de springtij hoogwater standen niet steeds even hoog zijn. Beurtelings treedt n.l. steeds een hoog en een laag springtij op; deze verschillen ongev. 40 a 50 cm. Zo zal het verwachte a.s. spring tij 40 cm. hoger zijn, dan ver buren die haar moeder gekend had den, zag vrouw Blom er in haar jonge jaren uit. Aagje had echter een voetgebrek waardoor zij mank liep. Dit euvel was wellicht oorzaak, dat er gewoonlijk een enigszins bittere trek om haar mooi gevormde mond lag. In de volks mond werd ze „Manke Aag" genoemd, hetgeen het meisje natuurlijk wist. Maar opstandigheid was haar vreemd. Ze was een stil, rustig meisje, haast bedeesd en verlegen. Wijnandse werd, nu hij haar dagelijks zag hinken in zijn woning, getroffen door haar schoonheid. Ze had een zeldzaam mooi figuurtje en hij vond het jammer voor het meisje, dat ze een voetgebrek had. Aagje was door Tini aangenomen, eigenlijk bij gebrek aan beter, zoals men aanvankelijk dacht. Maar het meisje ontpopte zich al spoedig als een juweel van een dienstbode. Rustig en netjes deed ze haar werk en Tini zag al spoedig, dat ze haar geheel zelfstandig haar gang kon laten gaan. Als ze eenmaal iets aan Aagje gezegd had, wist ze het voor altijd. wacht was voor 1 2 Februari j.l. Dit verschil is echter betrek kelijk gering, gezien de grote in vloed, die de wind op de water stand heeft. De hoogwaterstanden, die op treden bij windstilte, kunnen nauwkeurig worden voorspeld. De invloed van een storm kan ech ter zeer groot zijn. Een combi natie van springtij en een storm, uit het noordwesten veroorzaakt een z.g. stormvloed, die een wa terstandsverhoging kan geven van 1 a 2 meter. Hiervoor dienen echter alle omstandigheden samen te werken. Dit vond op 1 2 Februari j.l. plaats. Gelukkig komt een dergelijke samenloop van omstandigheden slechts hoogst zelden voor, zodat het wel zeer pessimistisch is om dit voor het a.s. weekeinde weer te verwachten. De zeeweringen, of waar het geïnundeerde gebieden betreft, de eerste binnendijken, zijn de afge lopen dagen alle weer in zoverre hersteld, dat zij het verwachte springtij ruimschoots kunnen ke ren; daarbij bestaat bovendien nog een zekere reserve voor op- waaiïng en golfoploop. Zolang er voor het tijdvak van 13 19 Februari geen aanhou dende stormen uit het westen of noordwesten worden voor speld, bestaat er dus geen reden voor bezorgdheid. Om niettemin op alle gebeur- In het begin deed het enigszins on prettig aan, de gehele dag een hin kelende dienster om je heen te heb ben, vond Tini, maar al spoedig raakte ze aan de tegenwoordigheid van het meisje gewend en na twee maanden verklaarde ze aan haar man, dat ze Aagje voor geen geld van de wereld meer zou willen missen. En Wijnandse, die de waarde van een goede dienst bode begreep, stelde voor haar loon te verhogen, waarmede Tini het vol komen eens was. Toen ze voor de eerste- maal bij haar maandgeld tien gulden meer kreeg, kwam er een blos van genoegen over de frisse wangen van het meisje. Bij geld alleen bleef het niet. Tini, die er zelf altijd uiterst verzorgd uit zag, keek wel eens critisch naar de kleding van het meisje. Ze had beslist niet willen hebben, dat Aagje dienst bode-uniform droeg - geen zwart en wit, dat is uit de tijd, vond ze - en daarom kwam Aagje in een luchtige zomerjurk waarover een aardig schortje. Doch als ze al eens iets aan had, dat Tini niet leek, keek de jonge vrouw

De Schakel | 1953 | | pagina 1