OPROEP werd tot evacuatie overgegaan. Hoofd plaat was paraat, doch steeds groeiden de moeilijke situaties de verantwoorde lijke mensen bijna boven het hoofd. Dankbaar is men daar voor de spon tane hulp van omliggende gemeenten, terwijl Maandag militairen voor aflos sing van de doodvermoeide werkers zorgden. De dijken zijn provisorisch hersteld. Het gat in de zeedijk is zeker 25 m. lang, terwijl de dijk ook op verschillende andere punten vol komen weggeslagen is. Men prijst zich te Hoofdplaat gelukkig, dat deze overstromingsramp in de gemeente geen slachtoffers heeft geeist. Er zijn 7 woningen volkomen door het water en de stroom verwoest. Om liggende dorpen boden vrijwillig inwo ning aan de vluchtelingen aan. Een groep van 250 militairen helpt met man en macht de critieke toe stand meester te worden. Sommige huizen staan nog onder water, doch waar maar enigszins mogelijk worden de woningen weer betrokken. De toe stand aan de haven is men meester, doch alle voorzorgen zijn nog maar provisorisch uitgevoerd. Definitief her stel mag ook hier niet lang op zich laten wachten. Aan de Paulinekade te Biervliet heeft de dijk zich wonderlijk goed ge houden. Opzichters en werklieden van het Vrije van Sluis hebben regelmatig geinspecteerd, doch behalve voorzorgs maatregelen moesten zij verder niet handelend optreden. De Braakmandijk aan Biervlietse zijde heeft schade op gelopen. Deze is niet ernstig. Verder langs de dijken naar No. 7 was een enorm gat geslagen, dat thans zoveel mogelijk gedicht is. Een nieuwe hoogwaterstand heeft reeds bewezen, dat de provisorische voorzieningen goed waren. Er zijn hier 3 woningen vernield. Met militaire hulp is men er in geslaagd de eerste voorzieningen te treffen. Van Biervliet tot Cadzand werkt men hard om de aangerichte schade te herstellen. Overal heerst een le vendige activiteit. Bij Nieuwe Sluis heeft de zeewe ring het goed uitgehouden en de be woners waren er, hoewel angstig, toch veilig. De omgeving kwam door het overslaand water blank te staan. Te Groede moest uiteraard de zee wering het ontgelden. Onmedogenloos beukten wind en golven op de zeewe ring en hierdoor slaagden de steeds overspoelende golven er in stukken zeewering mee te slepen. Ook hier was de noodtoestand afgekondigd en ieder die werken kon werd gevorderd. Enkele onder de zeedijken gelegen woningen en boerderijen kregen het hard te verduren. Het over de dijk slaande water stortte zich aan de land zijde van de dijk met een enorme vaart in de polders. Alle bewoners konden zich in veiligheid brengen. De schade aan de zeewering is groot. Ook hier zijn militairen en burgers bezig de zeedijken te versterken. Tussen Groede en Breskens heeft de zeewering grote schade geleden, zodat men steeds paraat moet blijven. Ook de zeewering bij Nieuwvliet heeft het zwaar te verduren gehad. Zélfs sloegen de woedende golven over de hoge dijk nabij de hofstede van de heer Schijve, doch gelukkig hield ook hier de zeewering stand. Intussen zijn een 40-tal steenzetters gearriveerd om de schade aan de steenglooiïng te herstellen. Ze zijn in de gemeente ingekwartierd. Ook te Cadzand heerste vanaf Zaterdagnacht een angstige spanning. De Zwarte Polder werd overstroomd toen het verbindingsdijkje bezweek tussen „Het Poldertje," Zwarte Polder en Tienhonderdpolder, tengevolge van een grote doorbraak in de duinen. De boerderij van de heer Faas werd ernstig bedreigd. Stukken weg werden weggeslagen, terwijl het gezin Faas een goed heenkomen moest zoeken. De dijkgraaf van het Vrije van Sluis, die al zo dikwijls aangedrongen had om gelden voor het herstel van de zeewering, leidde persoonlijk het pro visorische herstelwerk. Met man en macht is hier aan het herstel van de hiaten, die de zee sloeg, gewerkt. Voor het volgend tij moesten de gaten zoveel mogelijk gedicht zijn. Onder zware hoogspanning slaagde men hier in met zandzakken. Met beschikbaar puin werd een nieuwe weg gelegd voor het zware materiaal. Maandagmiddag kwam er verster king van do Belgische genietroepen, die in Oostburg gelegerd zijn. Van alle zijden heeft men Cadzand hulp geboden. Ploegen volk uit Oostburg kwamen de zwaar bedreigde punten in de Zwarte Polder en bij hotel Beun helpen versterken. In de Zwarte Pol der, die geheel onder water lag, is een gigantische strijd gestreden om het was men bezig met de telefoonaanleg. En in de lange gang werd een rubber- loper gelegd en zo waren er overal werklieden bezig met het verrichten van de laatste arbeid voor de verfraaiing van het imposante gebouw. Alleen in de drukkerij gonsden de persen reeds en in de machinezetterij ratelden de neervallende matrijzen. Het werk moest doorgaan. Er werden im mers steeds weer nieuwe bestellingen geplaatst op de uitgaven van Wijnandse. De portier, keurig gekleed in een door Miep ontworpen uniform, kwam hem roepen. De brandblusapparaten waren er. Of mijnheer wilde zeggen, waar ze moesten hangen. Wijnandse verwees hem naar Oosterhout, de chef- zetter, die hiervoor zou zorgdragen. Samen liepen ze nu de grote drukkerij zaal binnen. De nieuwe tweetoerenpers, waarvoor een nieuwe geroutineerde drukker in dienst was genomen, was juist aan het proef draaien en beiden keken belangstellend naar de lange machine. Wijnandse vroeg de man enige inlichtingen en deze legde hem de wer king van de pers uit. Zijn patroon, die al aardig op de hoogte was geraakt met de vakgeheimen van de typografie, knikte tevreden. Deze machine zou een belangrijk deel van het boek kunnen draaien. Langs de wanden waren verwarmings- montenrs bezig met het plaatsen van de radiatoren. Centrale verwarming had hij altijd als een ideaal beschouwd. Nu had hij het in zijn bedrijf. Voor de persen, die gevoelig waren voor weers invloeden, was deze verwarming een waarborg, dat men des morgens vroeg reeds dadelijk met het draaien zou kunnen beginnen. Geen last meer van „rekken", geen geknoei met olie in de inkt, die maar stijf bleef. De chef-drukker was hierover wel het best te spreken. De aanschaffings- kosten, had hij beoogd, hebt U er zeker in twee winters reeds uit, alleen al van de uren, die nu niet verloren gaan met het op temperatuur brengen van de inkt. En daarmede was Wijnandse het volkomen eens. Ze gingen terug naar het kantoortje van Miep. Het meisje ging achter haar bureau zitten en bekeek de post, die zo juist was gekomen. Schrijlings over de leuning van een der stoelen gezeten, keek hij haar aan. „Zo, kameraad," zei hij op harte- behoud van het achterliggende land. Verschillende hotels zijn dicht bij het water komen te staan doordat grote stukken duin voor hun terrassen zijn weggeslagen. De schade is zeer groot. De Zwingeul is belangrijk verdiept en enorm verbreed door de schuring van het zeewater. De reddingsvlet „Zeeuwsch-Vlaande- ren" van Cadzand is Dinsdagmiddag onder leiding van schipper Beun uit gevaren, bemand met medicamenten en een verpleegster om de helpende hand te gaan bieden op Schouwen of waar dat nodig mocht zijn. Woensdag zijn in de hotels evacué's opgenomen, afkomstig uit Kruiningen. In West Z.-Vl. zijn ongeveer 600 militairen van de Belgische genie troepen gelegerd om de helpende hand te bieden bij de herstellingswerkzaam heden aan de kust. De militairen zijn gelegerd in Oostburg en in Groede. Nederland werkt hard en in West Z.-Vl. is men dankbaar, dat er hier geen slachtoffers te betreuren zijn. Als wij, West Zeeuws-Vlamingen zien, naar de grote ravage en de vele slachtoffers, die het water ook in de andere delen van Zeeland heeft geeist, met name in Oost Z.-Vl., de Zeeuwse eilanden, West Brabant en de Zuid- Hollandse eilanden, dan past ons grote dankbaarheid. Al is de materieêle schade in West Z.-Vl. groot, toch heeft men hoop, dat ook in deze op de een of andere wijze zal worden geholpen. Met de geteisterde gebieden in ove rig Nederland, waar zeer veel slacht offers zijn, is men in Zeeuwsch-Vlaan deren ten zeerste begaan. Overal in ons gewest worden acties op touw gezet voor hulpverlening aan de ge troffenen. Men steekt de handen uit de mouwen en tracht waar mogelijk de onnoemelijke ellende te verzachten. In verschillende plaatsen zijn reeds evacué's gearriveerd. Zeeuwsch-Vlaan deren doet wat het kan en is bereid, waar nodig, hulp te bieden. Zondagsdienst doktoren. 8 Febr. 1953 Breskens, Groede, Schoondijke Dr. v. d. Maas, Breskens, tel. 22. Zondagsdienst Centram Kraamzorg West Z.-Vi. 8 Febr. 1953 Zr. Catsman, Groede, tel. 52. lijke, maar tevens ernstige toon, „nu gaan we samen verder om ons bedrijf groot te maken. Wat de toekomst brengen zal, weet ik niet, doch als we vrede houden, gaan we een goede tijd tegemoet". Ja, dacht Miep, als we maar vrede houden. Toen begon ze de eerste brief van de stapel los te snijden. HOOFDSTUK VIII. Door allerlei omstandigheden werd de officiële opening van het nieuwe bedrijf later vastgesteld, dan aanvanke lijk in de bedoeling lag. Zodoende vond eerst het huwelijk plaats. De Wiliems- poorters, die een grote plechtigheid hadden verwacht, waren min of meer teleurgesteld, in de eerste plaats trouw den Ger en Tini in Utrecht en boven dien geschiedde het, zulks op verzoek van de bruid, zeer eenvoudig. In deze dagen moest ze nog dikwijls denken aan Peet, die op zo wrede wijze om het leven was gekomen. Geen feesten had ze beslist, maar een sobere plech tigheid. En Ger, die heel goed begreep, wat er in zijn vrouw omging, was het hiermede volkomen «ens. In Willemspoort werd na afloop een De Praeses der Classis IJzen- dijke roept bij deze alle Hervormden op, zich aan staande Zondag in de kerk diensten te willen verenigen in dank aan God voor ver kregen uitredding in storm gevaar en voorbede voor de nabestaanden van slachtoffers en te bidden om kracht tot herstel van geleden schade. De uren der kerkdiensten van 8 Februari zullen plaat selijk worden bekend gemaakt De praeses voornoemd, Ds. W.J. FOURNIER. Aanbesteding onderhoud van het kanaal Terneuzen-Saa van Gent. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat heeft op 4 Februari te Middelburg aanbesteed, het onder houd van het kanaal Terneuzen naar Sas van Gent gedurende het jaar 1953. Het werd aanbesteed in 3 percelen en in massa. De uitslag is als volgt ie perceel: Fa v. d. Straten, Terneuzen f 104000, 2e perceel: Geen inschrijvers. 3e perceel P. de Regt, Terneuzen f 75400, Fa de Bokx, Terneuzen f 73900, 2e en 3 perceel W. de Bruijn, Terneuzen f 329000, Massa C. v. d. Klippe, Vlissingen f 424000, Fa Bourgraaf, Wemeldinge f 419900, P. v. d. Sande, Breskens en H. den Exter, Groede f 417000, BURGERLIJKE STAND. Gemeente SCHOONDIJKE December 1952. GEBOORTEN17, Vera Bastiaan Leonie Marie, dochter van C. H. Koens en J. C. Kopmels. HUWELIJKEN Geen. OVERLIJDEN 3, P. V. Tournois, 69 jaar. 13, C. P. F. Dekker, echtgenote van P. G. Sampon, 43 j. 30, T, Oogjen, 67 jaar. INGEKOMEN: 6, G. M. de Cock, echtgenote van P. L. Vermue, van Overslag. 20, I. M. Lievens, echtgenote van L. H. Vermue, van Watervliet (Belgis). VERTROKKEN I, D. P. de Groote naar Groede. 3, A. J. Moggré naar Dordrecht. 3, G.D. Dekker naarBierum. 3, J. Vermue en echtgenote naar Oost burg. 31, S. J. Deunink en gezin naar Hoofdplaat. intiem dinertje gegeven en hiermede wat alles voorbij. Later, in de zomer, als het bedrijf weer op toeren was. zou het jonge paar een reisje maken. Nu moest men aan het werk. Een week na het huwelijk vond de opening plaats. Tini knipte het symbo lische lint door, in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, zowel uit de stad als daarbuiten. Enkele col lega's van Wijnandse waren eveneens aanwezig. Er verschenen stukjes in de kranten, geillustreerd met een foto en daarmede was de plechtigheid afgelopen. De werkzaamheden gingen zijn gewone gang weer. Wijnandse zetelde in zijn kantoor, Miep in het hare en Tini zwaaide de huitvrouwelijke scepter in de mooie villa naast de drukkerij. (Wordt vervolgd)

De Schakel | 1953 | | pagina 2