L. Wesi Zeeuwsch-Vlaander en watersnood geteisterd ook door Gelukkig geen doden te betreuren DE ZWARTE VLEK De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 420 Vrijdag 6 FEBR. 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR <S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra In de nacht van Zaterdag op Zondig heeft zich in Nederland een zeer grote nationale ramp voltrokken, die aan honderden mensen het leven heeft gekost. Des avonds reeds gaf de radio waar schuwingen voor zware storm, doch niemand kon bevroeden, welke nood lottige gevolgen deze zou hebben. In Breskens klonk omstreeks half drie Zondagmorgen het geloei van de sirene, doch toen de bewoners buiten kwamen om te zien wat er aan de hand was, stroomde het water reeds de Dorpsstraat en andere wijken binnen. De ernst van de toestand inziende, werd door velen in allerijl huisraad, enz., naar de zolder gebracht. Intussen probeerde men op het Spuiplein de vloedbalken aan te brengen, doch door het steeds stijgende water ging dit met grote moeilijkheden gepaard. Grote hoeveelheden water stroomden over de Scheldekade, naar de lagere gedeelten der gemeente. De zee was, voor zover te zien, één woeste, kokende massa. Naast het hotel Roest vormde zich reeds vrij spoedig een geul, waardoor het water zich een weg baande naar de daarachter gelegen straten en de huizen binnen drong en op sommige plaatsen daarin een hoogte bereikte van 40 a 50 cm. Hetzelfde gebeurde tussen de woningen van de heren Vroon en Klaaijsen, zodat alle Oostelijk gelegen wijken onder water kwamen te staan. Van de oude haven via het Spuiplein stroomde het water door de Dorpsstraat, stenen en balken van het haventerrein met zich voerend. Intussen begon het hotel Roest te verzakken, zodat de bewoners en aan FËUILLETON 43. door NIEK VAN DER ZWAAN. Dat was een heel karwei, waarbij Wijnandse van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer was. Hij had er weer een zetmachine bijge- kocht en ook een snelle tweetoeren- pers, waarop hij grote oplagen in korter tijd zou kunnen draaien. Op de laatste dag van Mei was alles overgebracht en sloot Wijnandse voor de laatste maal de thans lege drukkerij. Het stemde hem wel even weemoedig, want hier had hij ten slotte nu bijna twee jaren geleden de grondslag gelegd voor zijn bedrijf en hier was immers zoveel gepasseerd. Nu lag de drukkerij leeg en verlaten Miep daarentegen had geen heim wee, maar was opgetogen over deze vooruitgang. Het kleine benauwde kan toortje, waar ze met hun tweeën zo veel maanden gewerkt hadden, slechts wezige gasten in allerijl door het woeste water naar de buren vluchtten. De toestand werd steeds meer critiek, daar ook de dijk nabij het zgn. „Duivels- hoekje" het dreigde te begeven. Ook de duinen achter Zandstraten en Boulevard begonnen zwakke plekken te vertonen. Het water bereikte ook hier de huizen en de tuintjes achter de houten barak ken op de Boulevard kwamen blank te staan. Aan de Westzijde van de Dorpsstraat en in het Noodplan heeft men geluk kig geen overlast van het water onder vonden. De bewoonde bunkers aan het einde van de Boulevard liepen vol en de mensen moesten in allerijl vluchten. Wonder boven wonder hielden de zeeweringen rondom Breskens stand en er ging dan ook een zucht van ver lichting op onder de bewoners, toen geconstateerd werd dat het water be gon te zakken. Toen het daglicht aan brak en men een overzicht kreeg, bleek de schade echter zeer groot te zijn. Het hotel Roest verkeerd in desolate toestand. Zo woest was het water, dat het drie in de haven liggende vissers schepen, twee Wieringers en een Urker, alsmede een sleepboot, die hier voor reparatie lag, op de midden-havendam wierp, waarbij ook de aldaar staande machinefabriek van de fa. Van de Sande werd beschadigd, die bovendien ook veel van het water te lijden heeft gehad, aangezien er meer dan 1V2 m. water in stond. Een losgeslagen vissersboot is dwars over de midden-havendam geslagen tot in de fuik van de aanlegplaats van de Provinciale bootdienst, terwijl de BR 4 gescheiden door een dunne houten wand met het overige kantoorperso neel, zegde ze nu voorgoed vaarwel, lnplaats daarvan had ze nu een kan toor geheel voor zichzelf en haar secre taresse, die per 1 Juni in dienst werd genomen. Daarnaast met een aparte deur verbonden, was het kantoor van Ger, eveneens met een eigen secre taresse. En dan kwamen vervolgens de twee kantoren van de boekhouding en de expeditie-afdeling. Voor, bij de grote deur, waren links en rechts twee kamertjes, een voor de portier, terwijl het andere dienst zou doen als wacht kamer. Een lange gang liep langs al deze vertrekken. Alleen de privékan- toren van Ger en Miep waren voor zien van matglas. In de andere bureaux kon je vanuit de gang zo naar binnen kijken. En aan de andere zijde van de gang was de grote drukkerijzaal en daar naast de zetterij. Boven de zetterij was het papiermagazijn, dat met een lift verbonden was met de benedenver dieping. En naast dit magazijn een schaftlokaal met een ruim balcon. On van J. van Haneghem bij hoog tij op de zate onder water lag. Alle op de haven staande kantoren, werk- en opslagplaatsen hebben zeer ernstige schade geleden. De kiosk bij de aanlegplaats van de boot is een 50- tal meters weggeslingerd en een frites kraam is geheel verdwenen. De in aanbouw zijnde graansilo voor de Coöp. Aankoopvereniging W. Z.-Vl. is geheel ingestort en men zal met dit werk weer goeddeels opnieuw moeten beginnen. Ook de inventaris van de N.V. Gebr. Verduijn's suikerwerkenfabriek heeft enorm veel waterschade geleden en verder natuurlijk ook de bewoners, wier huisraad in het water kwam te staan. Bij een tocht langs de duinen en dijken bleek ons, hoe droevig het thans hiermee gesteld is. Grote stukken zijn in zee verdwenen en er is niets meer over dan een smalle streep. Met man en macht wordt thans gewerkt om de zaak te verstevigen. Gelukkig echter zijn er in onze gemeente geen doden te betreuren. De gehele Zondag is met man en macht gewerkt aan de bedreigde plaat sen, door ingezetenen en personen uit vele West Zeeuws-Vlaamse gemeenten, waaronder zelfs een 75-jarige uit Oost burg. Reeds Maandagmiddag zijn de Bres- kense vissers met hun schepen, voor zien van watertanks en voedsel ver trokken naar de geteisterde gebieden om hulp te verlenen. Terwijl men in Hoofdplaat alle aandacht gericht had op de dijk bij de haven, speelde zich aan de Inlage een klein drama af. In twee arbeiders woningen, die tegen de dijk geleund staan, werd men wakker van het enorme geweld der elementen. Toen men eens ging kijken wat er aan de hand was, ontdekte men tot grote schrik, dat het water al binnen in huis stond. Ook buurman werd gewaarschuwd en nauw- lijks kon men het vege lijf redden. Met donderend geweld stortte het water der een gedeelte van het nieuwe ge bouw liep een kelder, waar de ketel was van de centrale verwarming. En tenslotte was er een uitbouwtje, tus sen de drukkerij en de woning, dat voor garage bestemd was, plaats bie dende voor vier auto's, want Wijnandse was van plan om binnen korten tijd ook een bestelauto aan te schaffen. Wijnandse liep naar de drukkerij, vergezeld van Miep. Voor het gebouw bleven ze even staan. Wat toch een verschil met nu bijna twee jaar geleden, dacht het meisje, toen ze bij hem kwam solliciteren als typiste. En nu was ze reeds firmante van dit grote, vernieuwde bedrijf. Wijnandse keek haar eens aan. „Te vreden, jongedame?" vroeg hij glim lachend. Na haar bekentenis die avond, toen hij door Tini was afgewezen, was er een zekere vertrouwelijkheid tussen beiden ontstaan, die echter alleen tot uiting kwam, als ze entre nous waren. En na die volgende avond, toen hij als verloofd man terug kwam, was er door hen over deze toch altijd nog iewat pijnlijke kwestie niet meer ge zich in de polder. Zoals het hier ging, ging het ook bij nr. 7, bij de boerderij van de heer de Klerk. Ook hier kon men slecht» node het vege lijf redden, met achterlating van al wat dierbaar was. In Hoofdplaat werd om half drie groot alarm geslagen, waarop men met man en macht aan de dijk bij de haven aan het werk ging. Onder leiding van de burgemeester kwam er spoedig or dening in het werk. Wethouder Ter- mote leidde het werk aan de dijk bij de Klerk, waar de toestand ook pre cair was. Het Hoofdplaatpoldertje en de Inlage stonden volkomen onder water, terwijl men voor de binnendijken, die direct tegen de kom van het dorp liggen, vreesde. De gehele nacht werd tegen het steeds hoger komende water gevochten. Soms stroomde het herhaal delijk over de dijken, grote stukken zeewering met zich meeslepend. Onder de morgen was er groot alarm gesla gen in Biervliet en IJzendijke, waar door de mannen van Hoofdplaat een ogenblik konden gaan rusten. Lang duurde de rust echter niet. Er werd materiaal aangevoerd en spontaan hulp aangeboden. Dank zij deze hulp is Hoofdplaat voor het allerergste ge spaard gebleven. Zondagmiddag om ongeveer 5 uur, toen men dacht de toestand getleel meester te zijn, bezweek plotseling de binnendijk. Hoofdplaat spoelde in een minimum van tijd onder water en weer sloeg men groot alarm, ook in de omliggende dorpen. Men slaagde er in 's nachts, voor het hoogtij, weer dit nieuwe gat te dichten, doch steeds weer constateerde men dijkverzakkin- gen en zwakke punten. Er dreigde zakkengebrek, doch op de eerste op roep voerde de glasfabriek te Sa» van Gent duizenden zakken aan. Er werd voor de bewoners een vrijwillige eva cuatie ingesteld en velen maakten van deze geboden gelegenheid gebruik. In de gebieden die bedreigd werden, sproken. Ze knikte losjes, maar haar gehele gezicht beantwoordde zijn vraag vol komen. Samen gingen ze haar kantoor binnen. Alles rook nog naar de verf, naar nieuwigheid, vond Miep. Maar het deed niet onaangenaam aan. Integendeel: het gaf iets feestelijks, iets prettigs, vooral nu de voorjaarszon alles in feesttooi had gezet. In de afgelopen nacht had het geregend en nu kwam, door de warme schijn, de bloemenschat, die de Rooy zo zorgvuldig geplant en ge kweekt had tot volle ontplooiing. Vanuit het grote brede raam, dat schuin uit zag op de drukke Rijksstraatweg, keek men ook uit op een breed bloemen- gazon, waartussen het groen van het opschietende gras fel, maar toch be haaglijk afstak. „Het zal een genot zijn hier te mogen werken", zei ze zacht. „Dat denk ik ook", antwoordde hij, de sigaret, die hij gerookt had, uit knijpend in het asbakje. Samen gingen ze verder. Wijnandse opende de tussendeur. In zijn kantoor

De Schakel | 1953 | | pagina 1