[rustig geval van kolendampvetj eist twee lilliging Ie Schoondijke (Sasput) Land- en tuinbouw van de landbouwtentoonstelling aldaar gehouden zal worden. Tot slot sprak de directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Schoon- dijke de scheidende voorzitter harte lijk toe. Als Rijkslandbouwconsulent bracht de heer van Dijk dhr. Ie Clercq hartelijk dank voor het vele werk, dat hij geheel belangeloos voor de land bouw verricht heeft en voor de ont wikkeling van het landbouwonderwijs in het bijzonder. Spr. hoopte dat de scheidende voorzitter nog lang getuige mag zijn van een bloeiend verenigings leven op landbouwgebied en een goed opgezette landbouworganisatie. Met een kort dankwoord van de voorzitter voor het jarenlang in hem gestelde vertrouwen, werd de vergade ring besloten. De ret: een gevaarlijke vijand. Boerderijen oefenen een zeer sterke aantrekkingskracht op ratten en muizen uit. Het gehele jaar door vreten zij het voedsel, dat het landbouwbedrijf voortbrengt. De laatste enquête van de P. D. heeft uitgewezen, dat menigeen het grote belang van de intensieve bestrijding van de bruine rat, de ergste vijand van de boerderij, nog steeds niet inziet. Met klem wijzen wij er daarom op, dat men toch vooral de knaagschade aan pluimvee, voedsel, balken en zakken niet moet onderschatten. Bovendien staat vast, dat de rat smetstof op het vee kan overbrengen. Laat men de ratten op zijn bedrijf toch niet op de koop toe nemen. Vooral niet, nu men voortdurend betere mid delen ter bestrijding ontdekt. In Amerika vond men een nieuw middel, dat onder de naam Mortirat ook in ons land ver krijgbaar is. Een groot voordeel van dit middel is, dat het met lokaas vermengd en door de ratten met graagte wordt ge vreten. In tegenstelling tot strooipoeders waarbij er op gerekend wordt dat de ratten het vergif, dat aan de poten, buikharen, e. d. blijft hangen, aflikken behoeft men bij Mortirat dus niet de loopgangen en speelplaatsen van het ongedierte op te zoeken, een werkje dat alleen voor zeer ervaren beroeps- rattenverdelgers doenlijk is. De dosis van dit middel, die de rat met het lokaas opvreet, werkt niet direct dode lijk, zodat in de rattenkolonie geen ongerustheid ontstaat, hetgeen zeker het geval zou zijn, indien de ratten plotseling stierven. Er bestaat dus geen „aasschuwheid" en het is voor huis dieren slechts weinig gevaarlijk. Proeven wezen uit, dat, na ongeveer twee weken, de meeste ratten dood zijn. Muizen zijn zelfs nog sneller dood. Blijft niet achter, maar weert de rat van uw erf. Zo beschermt ge uw oogst en uw veestapel. Zondagsdienst doktoren. i Febr. 1953 Breskens, Groede, Schoondijke Dr. Sorgedrager, Groede, tel. 2. Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-VI. 1 Febr. 1953 Zr. de Graag, Groede, tel. 52. dicht bij Willemspoort lag. Hij had al eerder plannen gehad om elders een grotere drukkerij te doen bouwen, want het pand in het stadje was be slist te klein geworden. Nu hij binnen kort zou gaan trouwen, achtte hij het tijdstip aangebroken om zo spoedig mogelijk te bouwen. In de loop van de week ging hij naar Den Haag om de vereiste vergunningen aan te vra gen, waarbij hij dankbaar de aanbeve lingsbrieven van de burgemeester aan vaardde en verder had hij een bespre king met de architect, dat als resultaat had, dat na enige tijd een tekening klaar was voor een drukkerij met kan toor en aangrenzende woning. Na en kele kleine wijzigingen werd de teke ning goedgekeurd en de bouw werd vier weken later aanbesteed, toen de vergunningen afkwamen. Een aanne mer uit Willemspoort was de laagste inschrijver. Deze begon onmiddellijk, nadat het werk gegund was, met de eerste werkzaamheden. Van tijd tot tijd kwam Tini in Wil lemspoort en dan gingen ze samen naar de vordering van de bouw kij- Donderdagmorgen heeft men te Schoondijke (wijk Sasput) een ern stig geval van kolendampvergifti ging ontdekt. Daar werd n.l. het jonge echtpaar KoensKopmels, resp. 28 en 31 jaar oud, dood in hun woning aangetroffen. Dit drama heeft zich vermoedelijk reeds in de nacht van Maandag op Dinsdag afgespeeld. Hun beide kinderen, een drie-jarig dochtertje en een baby, eveneens een meisje, van zes weken oud, bleken nog in leven te zijn, doch verkleumd van koude. Voetbal 3e klasse D. Corn Boys'—Clinge 14; Breskens Biervliet 20; MetoVlissingen 04; De Zeeuwen—Odio afgel.; Zeelandia Nw. Borgvliet 1-0; RCSRKFC 2-0. De stand is nu De stand is nu Vlissingen 10 10 0 0 38- 3 20 RCS 9 8 0 1 29ii 16 De Zeeuwen 11 7 1 3 33—21 15 RKFC 10 6 2 2 2918 14 Zeelandia 9 3 3 3 1416 9 Odio 10 4 1 5 27—26 9 Biervliet 11 3 3 5 !9—29 9 Nw. Borgvliet 12 4 0 8 1630 8 Meto 10 3 1 6 22—33 7 Clinge 11 3 0 8 20—35 6 Corn. Boys 10 2 1 7 19—31 5 Breskens 9 2 0 7 14—27 4 Programma voor Zondag a.«.: R.K.F.C Clinge. Vlissingen—Breg- kens. Biervliet'—Corn Boys. Odio— Meto. Nw. Borgvlietde Zeeuwen. RCS- Zeelandia. Clinge, dat Zondag j.l. zo verrassend goed uit de bus kwam, komt nu voor heter vuren te staan en op een over' winning behoeven ze ditmaal niet te rekenen. Corn Boys, dat lelijk in de verdruk' king komt, zal alles in het werk stellen om de winst mee naar huis te nemen. Zover zal Biervliet het wel niet laten komen. Breskens zal deze week de laatste plaats nog niet verlaten, maar we twij' felen er niet aan dat in de komende weken een andere club de rode lan' taarn zal dragen. Odio kan de punten thuis houden en de Zeeuwen zullen Nw. Borgvliet ze' ker geen kans geven. RCS zal Zeelandia met lege handen terug naar Middelburg sturen en ZO' doende zijn fraaie positie op- de rang' lijst verstevigen. Abe. Plaatsetijk Nieuws. Oostburg Uitvoering R.K J.B. afd. OostburgGroede. In Hotel Mabesoone alhier gaf bo vengenoemde vereniging Vrijdagavond een zeer geslaagde uitvoering. De heer A. Dierikx, voorzitter, sprak een har telijk welkomstwoord tot de aanwe zigen. Direct hierna kwamen de to neelspelers voor het voetlicht met een ken. Wijnandse kocht in die dagen een kleine snelle auto, waarmee hij 's avonds, als het werk zulks toeliet, enkele uren naar zijn aanstaande vrouw ging. En op de Zaterdagmid dagen gingen ze inkopen doen. Het gezin De Rooy leefde mee met het geluk van hun huisgenoot. Bij de nieuwe woning zou een grote tuin komen, want Tini hield van bloemen en de Rooy verklaarde, dat hij er een paradijsje van zou maken. En dat moeten de jongelui dan maar be schouwen als hun huwelijkscadeau. Waarvoor Wijnandse en Tini beiden zeer erkentelijk waren. Bijna dagelijks was de Rooy en soms ook Daan, bezig met het aanleggen van deze tuin. Het voorjaar was gekomen, zodat, als hun woning in Mei klaar was, alles volop in bloei zou staan. In de loop van deze maand kwam de drukkerij ook klaar, behoudens nog enkele klei nere werkzaamheden. Begin Juni zou het huwelijk plaats vinden en veertien dagen van tevoren begon de verhui zing van het oude pand naar het nieuwe bedrijf. (Wordt vervolgd). Familieleden deden Donderdag voormiddag omstreeks tien uur deze vreselijke ontdekking waarbij zij het drie-jarig dochtertje, dat boven sliep, voor een raam zagen staan huilen. Het vreselijk gebeuren moet zeer waarschijnlijk worden toe geschreven aan het niet goed functionneren van de schoorsteen. De Rijkspolitie stelt een nader onderzoek in. Begrijpelijkerwijze is de ver slagenheid in Sasput en omgeving zeer groot. stropersdrama in 3 bedrijven van A. v. d. Lugt: „Als een wild dier". Er werd goed gespeeld en de aanwezigen genoten van de verwikkelingen rond het grote kasteel, in de boswachters woning. Zondagavond werd de uitvoering herhaald, waarbij het spel beoordeeld werd door een jury. Succes bij Bob Scholte. Te Eecloo trad Bob Scholte op in het kader van de gramofoonplaten- reclame Decca. Zijn gezelschap had enorm succes. Daar Decca een „Ster" zoekt was er een grote Crochetwed- strijd aan deze avond verbonden. Hier aan heeft ook Pierre Leenhouts uit Oostburg deelgenomen. Slechts twee waren ernstige candidaten voor een „Decca-contract" en konden hun eigen stem in de zaal horen. Hierbij was ook Pierre met het lied „Kom weer naar huis". Onder geweldig applaus verliet hij het podium. Mat de A.V.R.O. naar Tirol. Gisteravond bracht de Avro in het Ledeltheater te Oostburg voor haar leden de revue „Met de A.V.R.O. naar Tirol". Voor de pauze traden in een bont programma op Frans du Mee, de Wama's, Ellen Castell, Fred Wiegman, Corry Vroons en Dolf Driessen. Vooral Frans du Mee en de Wama's deden de overvolle zaal schudden van de lach. Na de pauze volgde de grote Tiroler Show door de Tiroler Holzhacker Bub'n, onder leiding van Gerard Lebon. Deze muziek en zang bracht ons de sfeer van het Alpenland en deed ons een ogenblik vergeten dat we in Oostburg waren. Bij de dirigeerwedstrijd voor dames wist mevr Bouterse uit Breskens, onder geweldig applaus, beslag te leggen op de eerste prijs. Al met al was het een genotvolle avond. Vanwege de overgrote belangstelling en het beperkt aantal plaatsen in het Ledeltheater. zal hedenmiddag het Avro-gezelschap nogmaals optreden. Raadsvergadering. In de Vrijdagmiddag te Oostburg gehouden raadsvergadering sprak bur gemeester Hoekzema er zijn blijdschap over uit, dat de gemeente nog steeds groeit. De laatste tien jaar nam de bevolking toe met 25 pCt. en telt nu 3446 zielen. De wederopbouw verliep in 1952 niet zoals het gemeentebestuur dat wel graag gezien had. Er werden slechts 32 financieringen voor herbouwgevalien toegekend, tegen in de voorafgaande jaren gemiddeld 50 per jaar. Dit werkt zeer remmend voor de wachtlijst van 90 bouwlustigen. Wannéér eindelijk nr. 90 aan de beurt zal zijn over 3 jaar, zal er weer een lange wachtlijst ge vormd zijn. Als hoogtepunten van het afgelopen jaar noemde de burgemeester het be zoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan West Z.-VI. Te Oostburg kreeg Z.K.H. het beste van het W. Zeeuws-Vlaamse rundvee en de mooiste paarden voor gezet. Voorts noemde de burgemeester de ingebruikneming van de brandput en de onthulling van het Eenhoorn monument. De Oostburgse middenstand organiseerde verschillende attracties, waarvan geheel W. Z.-VI. mee kon profiteren. Spreker noemde o.m. ook het optreden van twee buitenlandse muziekkorpsen, de ontvangst van St. Nicolaas en het aanbrengen van een feestelijke verlichting met de kerstdagen. Hartelijk dank werd gebracht aan de plaatselijke gemeenschap Oostburg voor het vele nuttige werk dat deze vereniging heeft verricht. Het aantal processen verbaal dat op gemaakt werd door de politie was 50 meer dan vorig jaar en bedroeg 354. Deze vermeerdering hield voornamelijk verband met het grote aantal verkeers overtredingen. De burgemeester achtte dan ook het instellen van een verkeers- brigade voor de jeugd gewenst. Op de lagere scholen zijn thans verkeerslessen ingesteld om de jeugd met het steeds drukker wordende verkeer vertrouwd te maken. De scholen mogen zich mede in groei verheugen. De O. L. School heeft thans 190 leerlingen, terwijl in 1940 dit aantal rond de 110 schom melde. De burgemeester betreurde het, dat W. Z.-VI. nog steeds geen school voor buitengewoon lager onderwijs heeft. Besprekingen zijn hierover al lang gaande, doch men kan tot op heden geen overeenstemming verkrijgen. Voor het komende jaar vroeg de burgemeester o.m. de aandacht voor de ingebruikname van het Rijkskantoren- gebouw, hetgeen binnen enkele maan den verwacht kan worden. Voorts zal de raad in 1953 aandacht moeten be steden aan de bouw van een nieuw Ledeltheater als cultureel centrum voor geheel W. Z.-VI. Ook de bouw van een nieuw raadhuis zal in 1953 einde lijk haar beslag krijgen. De architect, de heer J. A. Wentinck, heeft de ge detailleerde plannen aan het gemeen tebestuur voorgelegd, die thans zijn doorgezonden ter goedkeuring aan de betrokken instanties. Voorts herinnerde de burgemeester er aan, dat Oostburg's raad bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen van 7 op 11 gebracht moet worden. De taak van de raad zal ook in 1953 een niet gemakkelijke zijn. Weth. J. H. van Kampen bedankte als oudste raadslid de burgemeester en het secre tarie-personeel voor hun goede zorgen en deed een beroep op de bevolking niet altijd tegen de gemeente aan te leunen, doch waar mogelijk zelf de handen uit de mouwen te steken. Verschillende ingekomen stukken, o.m. een verzoek om subsidie van Pro Rege, werden voor kennisgeving aan genomen. Met de N.V. Bank voor Nederl. gemeenten werd een crediet rekening-courant-overeenkomst vastge steld van f L00.000,- per jaar. De vermenigvuldigingscijfers voor het lager- en voortgezet onderwijs werden vastgesteld. Het R.-K. schoolbestuur vroeg en verkreeg medewerking voor de aanschaffing van nieuwe schoolbanken. Na in besloten zitting geweest te zijn kwam de benoeming van een vaste leerkracht aan de o.l. school aan de orde. Mej. J. J. P. Koopman ver kreeg 3 stemmen; de heer P. J. de Jong 4 stemmen. Aan dr. I. Buskop werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-geneesheer. Over de nieuwe benoeming moet eerst een rapport in gewonnen worden van de geneeskundig inspecteur in Zeeland, dr. van der Borg. Een voorstel inzake het bouwen van een woning voor de schoolschoonhouder- concierge van het openbare scholen complex vond nu niet direct genade in de ogen de' vroede vaderen. Men achtte een dergelijke woning niet nood zakelijk, doch ging er ten slotte toch mee accoord, dat de Centrale dienst voor Bouw- en Woningtoezicht een plan op zal maken en een volledige kostenberekening zal voorleggen. Eerst dan zal de raad tot de bouw van deze woning al dan niet beslissen. Tijdens de rondvraag werden ver schillende vragen gesteld. Zo infor meerde de heer Schippers waarom in Oostburg tijdens de gladheid zo weinig aandacht is besteed aan het sneeuw ruimen. Uit het antwoord bleek, dat alles die bewuste dag heeft tegen ge zeten. De eigen vrachtwagen was juist in revisie. Toen men eindelijk een vrachtwagen gecharterd had, was er reeds een groot deel van de morgen om. De heer Leenhouts onderstreepte nogeens de noodzaak van tijdig strooien. Niet alleen in de winkelwijken, doch ook aandacht te besteden aan de woonwijken. Dhr. Ouwendijk vroeg om een lan taarn te plaatsen bij de brandput, daar het op dit punt wel wat donker is. Dhr Dekker informeerde naar de aan de Boerenleenbank uitgegeven bouwgrond, die bij bewerking niet ge-

De Schakel | 1953 | | pagina 2