Land- en tuinbouw onder de gebruikelijke hulde van Tommy Zwinwaarts wandelden. Billy was mede van de partij, doch verdween al spoe dig in zijn jachtveld. Onder felle be dreigingen hielden wij Tom daarvan terug. Opeens klonk uit de verte Billy's keften, toen hij klaarblijkelijk een konijn achterna zat. En weg was toen ook Tom, in rechte lijn op Billy af, ren nend als een bezetene. Geen kreten onzerzijds konden hem meer terughou den. De jagershartstocht had de twee boosdoeners te pakken. Wij hielden ons hart vast. Twee witte vlekjes zagen wij opeen grote afstand verdwijnen. Even later meenden wij uit de ijle verte de dofte tik van twee geweerschoten te horen. Och ja, in Belgiè jaagt men ook op Zondag, maar Tommy en Billy zagen wij nooit terug. Billy's plaats is spoedig ingenomen geworden door een naamgenoot - Billy II. Een terrier, evenals zijn voor ganger. Te gauw ging ook hij met ons op de wandeling en bij elke start zong hij dan van louter verheugenis een heel liedje, dat ons schateren deed van het lachen. Een fel vechtertje die Billy II. Hij bond de strijd aan met de grootste hond, waarbij hij zo plots kon aanvallen, dat de tegenpartij totaal overbluft en uitgeschakeld werd. Het begrip mijn en dijn verstond Billy II evenmin als indertijd zijn voor ganger, weshalve hij de ene stroop tocht na de andere ondernam op bel- giese grond, onwetend van het feit, dat daar streng werd gewaakt tegen indringers als hij was. Arme Billy II. Ook hij stond ginds op de zwarte lijst. Het was na een storm, dat een wandeling mij en een vrouwelijke gast naar het Zwin voerde. Op een kleine afstand van de duinvoet wrong het zeewater terugvloeiend uit het Zwin zich een weg door het opgestoven zand. Want d« beruchte afsluitdam was er nog niet. Uit de verte naderde een kleine hond, met iets in de bek. Het bleek Billy II te zijn en zijn buit een konijn. De hond begaf zich te water om de kreek over te zwemmen. Ik liep naar de plaats waar hij landen zou, maar Billy, klaarblijkelijk vrezend, dat hij zijn buit zou moeten afstaan, zwom terug. Op een andere plaats probeerde hij over te steken, doch daar heen rende mijn gast en weer trok de hond zich terug. Het spelletje herhaalde zich enkele malen. Opeens liep de slimmerd terug het land op en een honderd pas verder verstopte hij het konijn onder een beplanting met rijshout, kwam zonder buit overgezwommen en rende heen zo snel hij kon, bevreesd voor straf. Ik overwoog schoenen en schachten uit te doen om de kreek te doorwa den. Doch reeds wipte mijn gast, een potige dame, haar schoentjes van de voeten, trok de kousen uit en haalde het konijn. Wij hadden een best boutje aan ons viervoetig vriendje te danken. Naderde echter wrekende gerechtig heid? Enkele dagen na het samentref fen aan de duinvoet verdween ook Billy II voor goed. Het Zwin heeft zijn geheimen Barro, Billy's vriendje gevoelde zich verlatener dan ooit. De ramp werd voltooid, doordien zijn meesters, be vreesd voor zijn leven, hem aan een gaan. Ze draaide het licht uit en sloot de drukkerij. Toen ze zich omdraaide om naar huis te gaan, stond Wijnandse eensklaps voor haar. „Hé," zei ze, zenuwachtig lachend, „is dat schrikken. Ik had U al ge schrapt vanavond"'. „Ga mee terug naar binnen," zei hij op kalme toon. „Ik moet nog even met je praten". Enigszins ongerust stak ze opnieuw de sleutel in het slot. Grote genade, zou het nu nog niet in orde zijn? Maar toen ze het licht aangedraaid had en zijn gezicht zag, loosde ze een zucht van verlichting. Meteen wist ze, dat ze bereikt had, wat ze zich had voorgesteld, maar tevens realiseerde ze zich, dat ze hem nu voorgoed kwijt was. In het privékantoor greep hij haar hand en drukte die zacht. „Miep, lieve onzelfzuchtige meid, hoe kunnen wij jou bedanken voor datgene, wat je vanmorgen voor ons gedaan hebt? Als jij niet de hemel verdient, weet ik niet, wie er wel zal komen. Wat ben je eigenlijk bij me? Zaakwaarneemster? Procuratiehoudster? lang touw gekluisterd hielden, de ganse lange dag. Voor een hond van Barro's intelligentie was het een foltering, het geen hem aan te zien was. Barro's mensteres vertoefde enkele dagen in ons huis. Op de avond na haar vertrek, het was al donker, werd tot onze verwondering op ons raam getikt, terwijl toch het tuinhekje ge sloten was geweest. Ik sloeg het gor dijn weg en zag in het leuke snoet van Barro. De hond stond boven op de leuning van de tuinbank en had met de nagels op de ruiten getikt. Hij zocht zijn meesteres. En toen hij ge constateerd had dat deze in geen on zer kamers meer aanwezig was, ging hij heen. Enige tijd later had Barro zich op onbegrijpelijke wijze van zijn touw we ten te bevrijden. De roep van het jachtveld was hem te sterk geworden en noodlottig. Hij kwam nooit meer terug Den eigenaars van honden was de schrik om het hart geslagen. Den schepselen welken hun zorg gold, ech ter geenszins. Want de badgasten waren verschenen met zich voerende enige viervoetertjes van het vrouwelijk geslacht, die - nu ja - in een periode verkeerden, waarin zij zich bizonder aangetrokken gevoelden tot rasgenoten der andere kunne. En toen wisten de reutjes uit de buurt niet meer, waar het eerst heen te rennen. Hals over kop stortten zij zich in het liefdes avontuur, bleven nachtenlang van huis en vochten met medeminnaars zich de oren aan flarden. De honden konden het eenvoudig niet aanbenen. Doch het Zwin met al zijn konijntjes was gladweg vergeten. L. B. De suikerbietenoogst 1952 behoort weer tot het verleden. Ondanks de schier onoverkomelijke moeilijkheden hebben boer en fabri kant in nauwe samenwerking de cam pagne weer tot een goed einde gebracht. De opbrengsten zijn boven verwach ting gunstig uitgevallen. Menige boer heeft zich in de loop van de zomer met zorg afgevraagd, wat er van zijn suikerbieten terecht moest komen, toen de zo gevreesde vergelingsziekte reeds zo vroeg zijn aanval inzette. Nu wij reeds menige stem uit de praktijk hebben vernomen, blijkt achter af de schade, veroorzaakt door de ver gelingsziekte, toch nog te zijn meege vallen. Een van de oorzaken ligt waarschijn lijk in het feit, dat zeker twee derde van het suikerbietenareaal bezaaid was met E-rassen. Zoals ook o.a. het Zeeuws Landbouwblad schreef, kwam dit duidelijk naar voren op een per ceel suikerbieten, waar men op de rij af het verschil Kleinwanzleben, Hilles- hög en Kuhn P zag. Ze waren gelijk gezaaid op dezelfde grond, met dezelfde bemesting en bewerking. De laastge- noemde soorten stonden veel geler. Kennelijk bleek ook hier Kleinwanz leben beter bestand tegen de vergeling dan de beide genoemde andere rassen. Bovendien kan bovengenoemd E-ras door zijn geringere schieter-neiging en snelle grondbedekking vroeg gezaaid Huwelijksmakelaarster? Ik bezit geen geld genoeg, om je voor dit alles re delijk te belonen". Verlegen trok ze haar hand uit de zijne. „Dus het is in orde ge komen?" „In orde?" Drommelse meid, jij hebt haar de ogen geopend en ze is, nadat je haar zo ongenadig de les hebt ge lezen, tot de conclusie gekomen, dat ze net zo min buiten mij kan als ik buiten haar. Je kunt me feliciteren: we zijn verloofd". „Ger," zei ze, terwijl die vervelende tranen weer in haar ogen kwamen, „mijn echte, hartelijke gelukwens. Dat jullie in lengte van dagen gelukkig met elkaar mogen zijn". Toen wendde ze zich om en wiste de tranen uit haar ogen. Maar Wijnandse pakte haar bij de smalle schouders en draaide het meisje naar zich toe. „Ik kan me begrijpen, kind, wat er op dit ogenblik in je om moet gaan. Want mijn geluk wordt vergald door de gedachte, dat jij van.me houdt en (Wordt vervolgd). worden, hetgeen eveneens de kans op infectie met vergelingsziekte sterk ver mindert. Men bedenke echter wel, dat men bij vroeg zaaien meer zaaizaad per hectare nodig heeft om een regelmatige opkomst en een plantbestand van 70 a 80.000 stuks te verkrijgen. Nu de vergelingsziekte zich steeds meer heeft uitgebreid is het zeer ge wenst aan het bovenstaande uw volle aandacht te schenken. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 Jan. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom Collecte P. C.V.H. St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Groenveld Biervliet, 10 uur, Ds. Wiebosch Bed. H. Doop Collecte kerkherstel Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Bediening H. Avondmaal Collecte Noodl. kerken en personen 6,30 uur, Ds. van Beusekom Bed. H. Avondmaal en dankzegging Cadiand, 10 uur, Ds. ten Cate Groede, 10 uur, Ds. Boere Bed. H. Doop Collecte Noodl. kerken en personen Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgendaal Bevestiging ouderling Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Oostburg, 10 uur, Ds. Fournier Collecte Noodl. kerken en personen Retranchement, 10 uur, Ds. van Bork Schoondijke, 10 uur, Ds. Schopenhauer Collecte voor „Rozenoord" Zaterdagavond 7 uur, avondgebed St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Sluis, 9,30 uur, Ds. Groenveld Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Collecte Noodl. kerken en personen IJzendijke, 10 uur, Ds. Blomaard Zuidzande, 10 uur, Ds. Kuijlman Collecte bouwfonds Doopsgei. Gom. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Vis Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da Stol Vrij Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d Vrie Retranchement, 2,30 uur, Ds. v. d. Vrie Cadzand, 6,30 uur, Ds. Praas Geref. Kerk Breskens ïo en 3 uur, Ds. Fokkens, Gouda Plaatselijk Nieuws. Breskens Vergadering voetbalvereniging. Vrijdag j.l. kwam de voetbalvereni ging „Breskens" in een buitengewone algemene vergadering bijeen. Na openingswoord en nieuwjaarswens door de waarn. voorzitter, de secretaris K. Praat, gaf spreker tevens een kort overzicht over het afgelopen jaar, waar bij hij de hoop uitsprak dat 1953 beter zou mogen zijn dan 1952. Het bestuur besloot een gift te schen ken aan het nieuwe voetballersfonds, daar hieruit vooral de kleine vereni gingen gesteund zullen worden. Indien de leden een ongeval mocht overkomen tengevolge van de voetbalsport, werd verzocht dit steeds zo spoedig mogelijk door te geven aan de secretaris. De heer Praat deelde mede dat een medaille beschikbaar was gesteld voor het te houden solistenconcours, alhier. Hierna werd een ballotagecommissie gekozen, waarin zitting kregen de heren H. Fenijn, C. van Opdurp en H. de Lobel. De kascommissie, waarin zitting hadden de heren E. Seuss, J. H. Eras mus en P. Brakman, werd in zijn ge heel bij acclamatie herkozen. In de elftalcommissie werden geko zen de heren G. van Heck, H. Ver meulen en C. Hartogh. Op voorstel van de waarn. voorzitter werd hieraan nog een reservelid toegevoegd. Na een vrije stemming werd gekozen de heer Adr. Versprille. De aftredende bestuursleden, de heren K. Praat (secretaris), P. de Kramer en W. Vergouwe, werden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag vestigden vele leden de aandacht op het feit, dat de deel name aan de training veel te wensen overlaat. Besloten werd de contributie te ver hogen van 40 op 50 cent per maand en van 20 op 25 cent per maand. Op verzoek deelde de wnd. voor zitter mede, dat aangaande de terrein kwestie reeds enkele malen gesproken was met de burgemeester, doch dat een nieuw terrein niet eerder zou ko men, voordat de grenswijziging tussen Groede «n Breskens tot stand is ge komen. Gezien de toestand, waarin het terrein verkeert, beloofde de wnd. voorzitter, opnieuw contact op te nemen met de betrefiende autoriteiten. Na er op gewezen te hebben, dat er nog veel gedaan zal moeten worden om vooral het eerste elftal op een betere plaats op de ranglijst te bren gen en de verzekering te hebben ge geven, dat van bestuurszijde hiertoe steeds alle medewerking zal worden gegeven, sloot de wnd. voorzitter deze geanimeerde vergadering. Aanrijding. Donderdagavond had in de Dorps straat te Breskens een aanrijding plaats tussen een vrachtauto waarachter een aanhangwagen beladen met vis van de Firma du B. en de Gemeente-brand weerauto. Beide voertuigen liepen slechts lichte beschadigingen op. De Rijkspolitie, welke spoedig ter plaatse was, stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Jaarvergadering Varkensverzekering. Woensdagavond had in het café van de heer J. v. d. Velde-Keijmel al hier de jaarvergadering plaats van de Varkensverzekering „E. M. M.," welke tamelijk goed bezocht was. De voorzitter, de heer A. Hame- lijnck, opende deze vergadering en her dacht in treffende woorden het over lijden van het bestuurslid, de heer E. Klaassen, waarna één minuut stilte werd in acht genomen. Hierna had de rekening en verant woording plaats welke door de kas commissie in orde werd bevonden. Er v/as een batig saldo van f 128.62, zo dat het maatschappelijk kapitaal is gestegen tot f 3884,16. De aftredende bestuursleden, de he ren A. Hamelijnck en Andr. Klaassen, werden herkozen, terwijl in de vacature wijlen E. Klaassen gekozen is de heer J. Koole. De uitkering bij overlijden blijft even als het vorige jaar op f 1,50 beneden de 100 kg. en f 1,25 boven de 100 kg. De contributie bleef eveneens als het vorige jaar f 7,- per varken en f 0,75 per maand voor meerdere varkens. Van de rondvraag werd weinig ge bruik gemaakt, waarna de voorzitter onder dankzegging deze vergadering sloot. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde mej. E. M. de Groote alhier voor het candidaatsexzmen medicijnen. Lelijke val. Vrijdag j.l. was de 60-jarige R. V. behulpzaam bij het lossen van haring uit een vissersvaartuig aan de haven te Breskens. Hij stond daarbij op een zgn. stelling om de haring in de auto te werpen. Toen de auto plotseling even achteruit reed, werd hij met stel ling en al van de wal afgeduwd en kwam van tamelijk grote hoogte (het was nl. juist laag water) op het vissers vaartuig terecht, waarbij hij zijn enkel brak en zijn schouder ontwrichtte. Hij werd naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Een tweede persoon, V. S., die zich eveneens op de stelling bevond, wist zich, door tijdig op de auto te springen, voor vallen te behoeden. Vissersvaartuig op strekdam. Woensdag is bij afgaand water het Urker vissersvaartuig Uk. 31 op de eerste strekdam, even ten Westen van de haven te Breskens gevaren. De pogingen van andere vissersvaartuigen om het schip los te krijgen faalden. Gelukkig was de andere dag het schip weer los. Fancy-fair „Scheldestroom," Breskens 4e verantwoording A. van H. te B. 4 p. shag; J. A. C. van R. te R. 10 p. shag en 3 asbakken; Th- N. te,G. 3 albums; M. P. v. M. te B. 10 flesjes poetscreme, 2 dozen Pm- Up-permanent en 1 gehaakt kleedje; J. S. te B. 1 fles knakworst; A. H. te B. 2 zonnebrillen, 1 doosje creme, 1 scheer- apparaat, 1 tube tandpasta; A. B. te B. 2 schemerlampen en 5 zaklantaarns; T. en S. te R. 1 eiersnijder, 1 cakeblik, 2 kaartjes plastiek Indianen, 3 schenkkur- ken, 1 zonnebril, 1 doosje cocktail sticks, 3 onderzetschijven, 1 kaartje was knijpers, 1 theezeefje met lekbak, 2 speelgoeddiertjes; D de V. te B. 5 d. sigaren; A. te R. 6 legpuzzles; W. v. d. W. te B, 1 schemerlamp; W. 11 te V. 3 asbakken; E. G. te B. 7 dozen luxe post, 3 dam- en schaakspelen; H. te R. 5 d. sigaren; F. te G. 1 platelen schaal, 2 asbakken, 3 presenteerblaadjes, 1 schaal, 1 sierpul; P. v. d. H. te B. 12 p. sigarettenpapier, 8 strengen zijde; T. te S. 12 Benelux kaarten; D. E. teU. 1 album met plaatjes; L. B te B. 1 d. zeep; Z. te A. 24 d. zalf; P. te J. 25 p. Imi; J. A. W. de V. te B. 1 kg. amandelgries, 9 pakjes pudding, 5 p. cacao, 4 st. chocolade. 2 zakjes snoep; v. d. B. te R. 36 tandenborstels; Fa. A.

De Schakel | 1953 | | pagina 2