C Het zevende Bonds-Solistenconcours. DEZWARTEVLEK Waarom moei ik zo vroeg opstaan? De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 417 Vrijdag 16 JAN. 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra V Breskens wacht een evenement op het gebied der dilettantenmuziek. Met rasse schreden nadert 7 Februari en daarmede de datum van het jaar lijkse Solistenconcours van de Bond van Muziekverenigingen in Z-Vlaanderen. Aan Breskens viel ditmaal de eer te beurt de honneurs van gastvrouw te mogen waarnemen. Ons is niets bekend of reeds eerder te dezer plaatse een dergelijk concours plaats had. Maar indien het dan geen „primeur" is, dan zijn er toch zeer veel jaren verstreken, sinds we een dergelijke hoogtijdag voor de muziekliefhebbers in onze streek beleefden. Zeker is er dan bijna een generatie overheen ge gaan Doch, wanneer het - zoals ik meen te mogen veronderstellen - een primeur is, dan belooft het een goede te worden. Want, de deelname is groter dan in jaren het geval was. Niet minder dan 51 nummers zullen in het Gemeentelijk Ontspanningsgebouw aan de Weijkman- laan onder beoordeling van een onzer meest bevoegde Nederlandse kunste naars worden uitgevoerd. Reeds vroeg in de voormiddag (n.l. te io ure) zal moeten worden gestart om door het omvangrijke programma van deze dag heen te komen. Tot laat in de avond zal de spanning, die steeds het kenmerk was van onze so listenconcoursen, stijgen en naarmate de avond vordert zal deze weer „voel baar" tot een climax worden opge voerd; want immers de voor de hoog ste afdelingen ingeschreven solisten treden - zoals te doen gebruikelijk is - steeds het laatst op Zo zal Breskens dus met recht een evenement beleven als alle voortekenen niet bedriegen Hieronder laten wij nog enige bij zonderheden, het concours betreffende, volgen De solisten treden in zes afdelingen op. Te io ure vangt de Tweede Af deling aan, waarin ditmaal 13 deelne mers zullen uitkomen, n.l. 2 alto's, 3 bugels, 1 piston, 4 clarinetten, 1 trom bone, 1 es-bas en 1 bariton. Daarna volgt de drukstbezette Eerste Afdeling. De hierin optredende solisten bespelen 2 pistons, 2 bugels, 3 tuba's, 1 trompet, 1 trombone, 1 bariton, I b.-bas, 3 clarinetten, 1 sax.-sopraan, terwijl een tweetal clarinetten-duo's en een kleine trom het achttiental vol maken. Alzo dus ook hier een uiterst variabele keus voor de „muziek"-ge- nieters. In de afd. Uitmuntendheid waar de eisen al zeer hoog gesteld worden, weer een grote afwisseling onder de excecu- tanten der 9 nummers. Hoor maar 1 trompet, 2 tuba's, 2 clarinette's, 2 alt-saxen, 1 grote fluit en als grote attractie een uniek optreden van een met zorg samengesteld kwartet van diverse saxophoonsDat is op onze solisten-concoursen heus een „novum In de Ere-Afd. treden naast 2 tu ba-blazers nog op een trombonist en een trompettist. De Vaandel-Afd. was nooit zo sterk bezet als ditmaal, n.l. twee clarinette's, 1 sax.-sopr., 1 tuba, 1 bariton en I trombone. Voor het eerst is aan het gewone aantal afdelingen een super-klasse toe gevoegd. Hierin (al is het een klasse op zichzelf) zal slechts één solist op treden, n.l. de heer Joh. J. Meijers uit Terneuzen, de triumfator van de beide laatste sol.-concoursen te Biervliet en Axel Van hem is wel eens beweerd dat hij tal van goede solisten zou weer houden nog aan de solisten-concoursen deel te nemen. Welnu, hiervan is geen schijn of sprakeDe heer Meijers wenst zelf niet meer voor een onder scheiding in aanmerking te komen en wil dan ook uitsluitend aan het con cours deelnemen onder beoordeling van de jury, zonder meer. Dat zulks door het gehele Bonds- bestuur, zowel als door dat van „Uit het Volk - Voor het Volk" werd ge apprecieerd, behoeft geen betoog! Het optreden van deze solist stelt weer een topprestatie in uitzicht. De successen van Purmerend en Axel liggen nog vers in het geheugenNiet voor niets noemde de heer Boedijn, die op beide concoursen „jureerde", zijn prestatie een „phenomenaleHem te beluisteren, is reeds de entrée voor dit komende Breskense evenement waard, daar men in wat hij presteert de hoogste graad van dilettantenkunst kan beluisteren, waarmee niets kwaad FEUILLETON 40. door NIEK VAN DER ZWAAN. Niet de dood, zoals U in deze waan denkt, maar het leven heeft rechten op U. U bent jong, mooi en gezond, sterk en aantrekkelijk en daarom hebt U plichten. U hebt de plicht de stem van Uw hart te volgen, een stem, die U tot nu toe met alle mogelijke en on mogelijke pogingen tot zwijgen tracht te brengen, uitgaande van de ver keerde gedachte, dat Uw hart nooit meer mag spreken. Wees eerlijk en zeg, dat ik gelijk heb. Bekijk in ge dachten, zonder aan andere dingen te denken, Uzelf in verhouding tot Ger. Denk aan hem, zonder meer. Bezie hem, zoals U hem werkelijk kunt zien. Hij is een man, die hevig lief kan hebben, die U zal vertroetelen en U een paradijs op aarde zal schenken. Iemand, met wie U zo gelukkig zult zijn, als voor een sterveling mogelijk is. U houdt van hem. Diep in Uw hart hebt U hem lief. Erken het! Vannacht hebt U zichzelf in slaap geschreid om hem. U weet, dat U, door hem af te wijzen, een groot vriend hebt verloren. En U weet ook, dat U niet zonder hem kunt leven „Neen, het mag niet!" Het kwam er als een noodkreet uit. Gedurende de vlijmscherpe woorden van het meisje was de weduwe ineengekrompen en een paar malen was het, alsof ze de bezoekster in de rede wilde vallen, maar het meisje gaf haar geen ogen blik tijd daartoe. „Het moet," was het onverbiddelijke antwoord. „Maak Uzelf toch los van dat waandenkbeeld dat U nog steeds gebonden bent. Dat is niet waar. Hij is dood en begraven. De wonde daar door ontstaan, is gesloten. Behalve een klein lidteken, zal er nooit meer iets van zichtbaar worden. En inplaats dat U het genezingsproces verder bevor dert, pijnigt U zichzelf, door de wonde van tijd tot tijd open te maken, dwaas die gij zijt! Laat genezen! Zet een streep achter het verleden, dat voorbij is en zie de toekomst blijde tegemoet. gezegd wordt van de andere deelne mende solisten. Zodat wij al met al veel belangstelling verwachten En moge de ambitie van de deel nemende solisten evenredig zijn aan de grote animo Want muziek bezit nog altijd won derlijke, zelfs magische krachten. Allen die haar beoefenen, geeft zij een onge kend geluk. Zij is tot steun bij onzen arbeid en vaak dorre inspannende stu die- Zij troost en sterkt en geeft ons nieuwe moed. Ook vormt zij ons ka rakter en onze ziel. Zo is zij waardig dat wij haar dienen. 16 Januari 1953. 't G. Meneer Xenophon Jansen gaat vaak bij vrienden op bezoek, alwaar hij de avonden doorbrengt. Toen hij voor het eerst zijn schreden daarheen richtte, wist hij alleen, waar zijn vrienden woon den en hoe er te komen. De tijd die hij nodig had, om de afstand af te leggen wist hij echter niet. Meneer Xenophon Jansen meende die eerste avond, dat alles zich had ingespannen om hem dwars te zitten. Hij liep van zijn huis naar de tram, maar moest voor de brug wachten, de tram zag hij uit de verte voorbijgaan en toen hij bij de halte was aange komen, wachtte hij tweemaal zo lang, als hij gemeend had te zullen moeten staan. Door het uitgaan van een bios coop werd zijn tramrit vertraagd en het gevolg was, dat meneer Jansen veel later dan hij had geraamd, bij zijn vrienden kwam. Inmiddels is onze held veel wijzer geworden. Hij gaat op een vreemd tijdstip de deur uit, nl. 7 minuten over half 8. Hij weet, dat dan de brug dicht is, dat hij de tram vrijwel onmiddellijk kan zien aankomen en dat hij geen last heeft van het bioscooppubliek. Klokslag 8 belt hij tegenwoordig bij zijn vrienden aan. Meneer Xenophon Jansen heeft in het klein tot stand gebracht, wat de K.L.M. met haar luchtlijnen over de hele wereld heeft moeten doen uit stippelen hoe laat er vertrokken moet worden om met succes een dienstrege ling te kunnen waarmaken. Vliegtuigen in het huidige luchtverkeer hebben Een man, die U met hart en ziel lief heeft, die een vooraanstaande positie in het maatschappelijke leven gaat in nemen, wiens naam bekend gaat wor den, dingt naar Uw hand. Wees blij en dankbaar, dat deze man op Uw levensweg is gekomen. Het geluk, dat zo kort Uw eigendom was, ligt weer voor U open. Neem het, verbreek die door Uzelf aangelegde banden, die U nog weerhouden en grijp het geluk Voor het te Iaat is 1" De vrouw tegenover haar antwoord de niet meer. Ze voerde inwendig een hevige strijd. Langzaam drongen de tranen in haar ogen naar voren en handenwringend zat ze in nadenken voor zich uit te staren. Miep zag, dat ze het pleit bijna gewonnen had. Ze keek op haar horloge. „Het is nu bijna half elf," zei ze op wat zachter toon. „Over een goed uur is Ger bij U, voor de tweede maal. Ont vang hem dan zoals U hem behoort te ontvangen. God zendt hem U. Bent U nog langer van plan dit Godsgeschenk te weigeren?" „Hij mag niet komen weinig obstakels meer vergeleken bij het vliegen in de jaren 30. En met het oog daarop zou het kunnen voorkomen, dat men, met in de harfd een dienst regeling, de K.L.M. zou kunnen vragen waarom moet ik zo vroeg opstaan om de Curasao-machine te halen, die om 8 uur vertrekt en waarom kan ik wat langer blijven liggen voor de machine naar Buenos Aires, die enkele uren later gaat En waarom gaat de Dja karta-machine 's avonds vlak voor de New-York-dienst Vliegtuigen gaan niet op rails en worden niet aan touwtjes van de aarde af geleid, zij bewegen zich vrijelijk in de ruimte en hebben daarom andere wetten te gehoorzamen dan grond- vervoer. In de allereerste plaats zou het on- practisch zijn om alle intercontinentale vliegtuigen op ongeveer dezelfde tijd uit te sturende capaciteit van de luchthaven spreekt hier een woordje mee, evenals de beschikbare personeels leden zo'n schema zou een vrijwillige piekperiode zijn, waar geen enkel be drijf op gecharmeerd is. Daarom reeds is het beter, dat de intercontinentale machines hun vertrektijden over de morgen en de avond verdeeld hebben. In de tweede plaats is het belang rijk voor een haven als Schiphol Amsterdam, die voornamelijk doorvoer heeft, dat de gedurende heel de dag aangevoerde passagiers nog dezelfde dag met een vliegtuig mee kunnen en daarom heeft de K.L.M. besloten haar New York-machine 's avonds te laten vertrekken. Het voordeel van overdag op Idlewild aankomen komt daar dan nog bijde passagiers kunnen diezelfe dag nog doorvliegen of in New York aan hun zaken gaan beginnen. „Curacao-om-de-Zuid" vertrekt vroeg omdat men na de dag te hebben ge bruikt om naar de kust van de zuide lijke Atlantische Oceaan te vliegen, de nacht heeft om de oversteek te maken. Verder ligt bij aankomst op Curacao de aankomsttijd weer dermate gunstig, dat goede doorverbindingen met vlieg tuigen van het West Indische bedrijf van de K.L.M. direct mogelijk zijn. Ook bereikt men door het nachtwerk, dat overdag te Caracas wordt geland en ook dat is een punt vóór. De Buenos Aires-machine moet een tro pisch regenfront tussen Rio de Janeiro en Montevideo vermijden en daarom wordt dit stuk overdag gevlogen, dan fluisterde de gepijnigde vrouw. „Hij komt," antwoordde Miep hard, „omdat ik hem zal zeggen, dat U be reid bent om Uw hand en al Uw zor gen voorgoed in de zijne te leggen. U hebt hem ook lief! Ik weet het! Ja, ik weet het zeker! Durft U het nog te ontkennen?" Het meisje stond op en knoopte haar bontmantel dicht. „Een tweede weigering kon wel eens zijn dood be tekenen. Vergeet U dat niet!" De vrouw hief langzaam haar be traande gezicht omhoog. „U wilt me dwingen met hem te trouwen?" vroeg ze op vreemde toon. „Ja," antwoordde de bezoekster be slist, „omdat ik weet, dat U er mij later dankbaar voor zult zijn. Nu be seft U nog niet het geluk, dat U zult bezitten, door hem als echtgenoot aan te nemen. Denk er om, U moogt niet weigeren. Om half twaalf is hij bij U". En nog voor mevrouw Nieland ant woord kon geven, was ze uit de ka mer verdwenen. Even richtte de we duwe zich op om haar terug te roe pen, maar op hetzelfde ogenblik hoorde

De Schakel | 1953 | | pagina 1