Benelux Stichting Bio-Vacantieoord H.H.adverteerders! 2 dagen vroeger Duivententoonstelling DE ZWARTE VLEK De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 414 Woensdag 24 DEC, 1952 Drukkers-UlïgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", f0 cent extra .J Wegens de Kerstdagen verschijnt ons blad in verkleinde omvang. De z.g. „Benelux" berust, zoals U weet, op een overeenkomst tussen de regeringen van België, Nederland en Luxemburg, waarin 't erom gaat, om op allerlei gebied samen te weiken en o.a. de moeilijkheden op te ruimen, 'die voor mensen en goederen, bij het overschrijden van eikaars nationale grenzen, bestaan. Die gedachte aan samenwerking bestond al wel twintig jaar, doch zoals dat meestal gaat men moet er aan wennen, het zich gaan indenken en de mogelijkheden met elkaar overwegen dat kost tijd. Het kleine Luxemburg was van nature reeds, door haar geïsoleerde ligging, tot samenwerking met België gedwon gen en grenscontrole tussen die beide landen bestaat dan ook nauwelijks meer; het geld mag door elkaar komen. Zo ver is het tussen Nederland en België nog nietMaar er wordt aan gewerkt. Er zijn nog andere, persoonlijker manieren, om de landen tot elkaar te brengen. Door correspondentie (pen vrienden), door vacanties (uitwisseling van groepjes en trektochten), door het lezen van dagbladen en tijdschriften, door het beluisteren van de verschil lende radio-stations en zo verder. Op deze weg zijn koningen, prinsen en prinsessen ons voorgegaan. De weder zijdse bezoeken van staatshoofden heb ben altijd een diepere achtergrond. Toen in 1939 Koning Leopold enige dagen de gast was van de koninklijke familie in Den Haag en kort daarop duizenden Belgen voor het station te Brussel Koningin Wilhelmina een storm achtige ontvangst bereidden, ging er een golf van genegenheid door ons heen. Daarom kunnen we 't zo goed begrijpen, dat de inwoners van Luxem burg en Brussel zich plotseling sterker van eikaars vriendschap bewust werden, toen enige weken geleden Prinses Jose phine Charlotte haar verloving bekend maakte met Prins Jean van Luxem burg. En 't pa3t in het raam van de Benelux J. P. de Klerk. te Bergen aan Zee als in het nieuw te stichten tehuis, te kunnen voortzetten. De Stichting Bio-Vacantieoord, die al 25 jaar in haar Koloniehuis te Ber gen aan Zee zwakke en verwaarloosde kinderen opneemt, heeft het plan op gevat nog een Koloniehuis te Arnhem op te richten. De Stichting zal zich hier met meer speciale zorg gaan wijden aan de nazorg van vele ernstige kinder ziekten. Om deze doelstelling te kunnen volvoeren, is het nodig, dat er een com plex gebouwen komt voor de directie, keukens, quarantaine - en ziekenafd. etc. De totale verpleegruimte zal plaats kun nen bieden aan 120 kinderen. De Stichting hoopt en vertrouwt, dat de a.s. Kerstcollecte een succes zal wor den, waardoor de Stichting weer in staat zal zijn op nog groter schaal dan voorheen haar werkzaamheden, zowel Ver. „Ziekenhuisverpleging in Zeeuws-Vlaanderen". Zaterdagmiddag werd te Terneuzen de ge wone jaarlijkse algemene vergadering der vereniging gehouden, onder voorzitterschap van de heer Maas uit Biervliet. Gememoreerd werd dat het op 3 November 1.1. 20 jaar ge leden was dat een aantal personen bijeen kwam om te komen tot oprichting van een vereniging voor ziekenhuisverpleging, zoals deze overal in het land bestonden. Op 16 Jan. 1933 werd besloten tot oprich ting der vereniging. De Zaterdag gehouden vergadering was dus de 19e jaarvergadering. Uit het verslag bleek, dat de financiële omstandigheden nog steeds zorgelijk zijn en dat het jaar 1951 sloot met een tekort van f 10.000,- terwijl ook de ver wachting over 19S2 eenzelfde tekort aangeeft. Vooral de steeds stijgende ziekenhuiskosten zijn verantwoordelijk voor deze tekorten. Op voorstel van het Bestuur besloot de j vergadering dan ook de contributie iets te j verhogen en te brengen voor Klasse A. (alleen ziekenhuisverpleging 3e klasse) op 30 ct. j Klasse B. (ziekenhuisverpleging en specialisten- 1 kosten derde klasse) op 50 ct. I Klasse C. (ziekenhuisverpleging en specialisten- kosten tweede klasse) op 65 ct. Klasse E. (aanvullende tweede klasse verze- I kering voor ziekenfondsverzekerden) op 30 ct. Alles per week en per persoon terwijl meer dan 2 kinderen onder 18 jaar vrij van i betaling zijn. In de klassen A., B. en C. heeft men tevens recht op een tegemoetko- ming in de kosten van sanatoriumverpleging van f 4,- per dag. j Overwogen werd nog deze laatste vergoe- ding te laten vervallen en zo nodig ook ver der de uitkeringen te verlagen teneinde zo contributieverhoging te ontgaan. Gezien ech- J ter de zware financiële gevolgen werd hiertoe j niet overgegaan en wilde men liever een iets j hogere contributie betalen met een zo hoog mogelijke uitkering. Ook werd nog gewezen j op de mogelijkheid van een aanvullende ver zekering voor sanatoriumverpleging. Te 5 uur werd de zeer matig bezochte vergadering door de voorzitter gesloten. Plaatselijk Nieuws. Oostburg Geslaagd. Van het Instituut Aalbregtse alhier zijn geslaagd voor het diploma Machineschrijven met 150 aanslagen per minuut: mej. Rie v. d. Bussche te Sluis. Idem met 180 aanslagen per minuut: de dames Dinie Rookus, Draaibrug en Koos de Bue, Oostburg. Idem met 200 aanslagen per minuut de dames Saar Risseeuw, Groede en Lydia van der Schrieck, Aardenburg. Stenografie Nederl. met 130 lettergre pen per minuutde dames Lydia van der Schrieck, Aardenburg, Rie Govaert, Groede en de heer M. Ver- planke, Draaibrug. Afgewezen geen. Sluis Geen telefoon en electriciteit. Door het gemeentebestuur is van de P. T. T. bericht ontvangen dat van telefoonaansluiting in de buurtschap Heille voorlopig nog geen sprake kan zijn. De telefoonkabel, waarop dan 9 abonné's zouden worden aangesloten, vergt een bedrag van f 18000, Ook de P.Z.E.M. zond bericht dat nog niet kan worden overgegaan tot electrificatie van de Kruisdijk en om geving. Voor de betrokkenen dus geen goed nieuws bij het jaareinde. Breskens Benoeming. Onze oud-dorpsgenote, mej. Paula de Smit, thans te Barendrecht, is ge kozen tot ab-acta van de Senaat van het Chr. Gymnasium te Dordrecht. Droevige gebeurtenis. Zondagavond ging de 76-jarige J. v. d. W., woonachtig te Rotterdam, die hier bij zijn familie logeerde, nog een bezoekje afleg gen. Toen hij niet meer thuis kwam, maakte men zich ernstig ongerust. Het duurde echter nog tot Maandagmiddag, eer het bleek, dat de ongerustheid helaas niet ongegrond was. 'Spelende kinderen vonden het stoffelijk over- j schot van v. d. W. op een braakliggend ter- 1 rein in de omgeving van het Oranjeplein, in j een bomtrechter, die gedeeltelijk met water I gevuld was. Waarschijnlijk is v. d. W. door de duisternis misleid, van het goede pad af- geweken en zo aan een droevig einde gekomen. 31 jaar menslievend werk. i Met ingang van 1 Januari a.s. zal de thans 64-jarige heer A. v. d. Ster, ie machi- nist van de reddingsboot „President Wierdsma" f te Breskens, toebehorende aan de Z.-Holl. I Redding-Mij., met pensioen gaan. De heer j v. d. Ster kan bogen op een 31-jarige staat van dienst, waarin hij dikwijls met groot levensgevaar heeft deelgenomen aan de red- ding van drenkelingen. Hij heeft vele onder- 1 scheidingen ontvangen, waaronder ook buiten- landse. De heer v. d. Ster is de eerste employé van de Z.-H. Redding-Mij., die met pensioen gaat. Daar hij nog zeer vitaal is, is het zeker mogelijk, dat hij nog van egn lange periode van welverdiende rust zal mogen genieten. Het nummer dat normaal op Vrij dag 2 Januari zou moeten ver schijnen, komt en wel op Oudejaarsdag. Adver tenties hiervoor kunnen worden opgegeven tot uiterlijk Dinsdag avond 30 December. Op een Melkersvergadering bij Mietje, Kwam een voorstel, bij monde van Pietje. Een soucijs om vijf uur 't Ging er door op den duur. Wel, alleen bij 't idee reeds geniet je. Zondag was dan de dag aangebroken 'tWas of heel vele lieden het roken. Met een stampvolle zaal En een geweldig kabaal Bleef er letterlijk niemand verstoken. Het bestuur, zoals altijd goed wakker, Besteld' een grote voor Piet, bij de bakker. Zo'n knaap van een soucijs Houdt hem wellicht op de wijs. Want we kunnen hem niet missen, de rakker. Een „Mallejan" bracht tot slot dit accoordje Bij Kees en Marie aan het poortje. Met een handboom er door En het trapje af hoor, Toen 't ie 'era op had, spande zijn boordje. En hij draaide, versterkt door de worst zijnde, 't Avontuurlijke rad tot het einde. Is 't niet woord voor woord echt „Pietje heeft het gezegd", Zoals hij altijd de waarheid toch seinde. EEN DUIVENMELKER. FEUILLETON 37. door NIEK VAN DER ZWAAN. Hij was ontzet. Wat was het leven toch verschrikkelijk gecompliceerd „Miep, kind," bracht hij er m*t moeite uit, „bedoel je, dat jij dat jij van me houdt?" „Ja," antwoordde ze met vaste stem. „Waarom zal ik het niet zeggen? Een maal had het toch uitgekomen. En moet ik mij daarvoor soms schamen? Neen, integendeel, ik ben er trots op! Ik prijs me gelukkig dat ik U liefheb En kunt U nu begrijpen, dat het mij pijn doet, als men U leed heeft ver oorzaakt? O, ik ben nuchterder dan U denkt. En sterker ook. Ik zal niet aan een gebroken hart sterven. Daar voor is mijn aard anders.. En ik weet ook heel goed, dat mijn liefde voor U niet beantwoord wordt. Ik maakte mij hierover nooit de minste illussies. Ik ben al dankbaar en gelukkig, als ik iedere dag in Uw nabijheid mag zijn, dat ik U mag ziener, spreken en dat 1 zaak, die U groot mag werken. Laat mij Breskens Rode Kruis-film. Tot één van de weinige goede films, l die de laatste tijd vertoond zijn, be hoort ongetwijfeld de Rode Kruis-film „Dr. Ehrlich's geheimzinnige kogel". Het is de geschiedenis van een dok- ter, die de oude geneesmethoden niet 1 voldoende toepast en in conflict komt met zijn superieuren, waarbij hij ont- I slagen wordt. Nu gaat hij zijn eigen weg en weet de t.b.c.-bacillen, door Robert Koch ontdekt, met behulp van kleuren zichtbaar te maken, waardoor hij in een ommezien grote bekendheid verwierf. Hij is echter zelf door de bacillen aangetast en reist naar Egypte om rust te nemen. Een man die daar reeds verscheidene malen door een slang gebeten is en er niet aan sterft, geeft Dr. Ehrlich weer stof om te den ken. In zijn vaderland teruggekeerd, gaat hij experimenteren met slangen en komt tot het besluit, dat door steeds meer gif in de bloedbanen te spuiten, men er tenslotte ongevoelig, immuun door wordt. Juist in die tijd heerst er in Duits land een diphterie-epidemie. Door het inspuiten van het bloed van een paard, dat immuun gemaakt is, weet hij, on- dat geluk, waarmee ik tevreden ben. Maar laat mij U dan ook tenminste mogen helpen in uw moeilijkheden. Laat mij Uw verdriet met U mogen delen, meedragen. Ik weet immers wat het betekent, lief te hebben, we tende, dat deze liefde niet beantwoord wordt. Zeker, ik heb het ook heel moeilijk gehad, maandenlang. Maar U hebt er niets van gemerkt, want ik hervond langzamerhand mezelve weer, zodat het niet meer pijn doet als ik U zie en hoor spreken. Nee, ik ben nu gelukkig, elke dag weer, dat ik in Uw nabijheid ben. En vanavond heb ik zitten werken en wachten, omdat ik voelde - hoe, weet ik niet - dat U zoudt komen, ik had er een voorge voel van, dat er iets gebeurd was met U en daarom luisterde ik zo scherp naar ieder geluid. Zodoende hoorde ik Uw sleutelbos Ze snikte even, maar hield zich dap per en geen trek op haar gelaat ver ried het innerlijke leed, dat de jonge vrouw op dit ogenblik in zich droeg. Leed, dat -tui aangevuld was met het zijne, dat ziK immers zo geheel mee voelde „Meisje, meisje," antwoordde hij, diep getroffen/ df>r.r haar bekentenis, „wat moet jij een verdriet gehad heb ben „Dat is voorbij," antwoordde ze, met geweld haar stem in bedwang houdend, „een mens kan als het moet, heel wat verdragen „Meisje," begon hij opnieuw. En toen, feller, hartstochtelijker: „waarom is het leven zo vreselijk gecompliceerd? Waarom is dit alles zo in elkaar ge zet? Waarom beminnen wij en worden niet bemind?" „Zo is het leven zo vaak," antwoordde ze, nu rustiger. „Op dit „waarom" is nu eenmaal geen ander antwoord te geven. Hierin moeten we nu eenmaal berusten, Ger Het was de eerste maai, dat ze hem bij zijn voornaam noemde. En de stilte in het vertrek was hoorbaar. Buiten, door de bochtige hoofdstraat, woei de scherpe Oostenwind, die nu opstak. En in het vertrek zaten twee mensen naast elkaar, getroffen door het leed, dat zo dikwijls het mensenleven striemt in ai zijn onbarmhartigheid. „ja," antwoordde hij ten leste, zuchtéad, „we moeten in het leven leren jierusten in dingen, die we als danks hardnekkige tegenstand van zijn collega's, de ziekte te genezen. Door dit succes krijgt hij eeu eigen labora torium met een staf van bekwame helpers. Hier ontdekt hij, ondanks halvering van de subsidie, een nieuwe geneeswijze, de z.g. kogels, die direct overal gebruikt worden. Een fabriek wordt opgericht om aan de grote vraag te voldoen. Niettegenstaande zijn ontdekkingen, die vele mensen voor de dood gespaard hebben, wordt hij ver antwoordelijk gesteld voor de dood van 38 mensen, die zijn nieuwe genees methode hadden gebruikt. Maar zijn methode bleek toch de goede te zijn geweest. Een film, die door zijn prachtig spel de weinige bezoekers van begin tot eind heeft geboeid. De thuisblijvers hebben waarlijk iets moois gemist. De in de pauze gehouden verloting mag geslaagd genoemd worden. Duivententoonstelling. - Zaterdag en Zondag hield de postduiven vereniging „Nog Sneller" te Breskens een duivententoonstelling in café „Centraal". Deze tentoonstelling is een groot succes ge worden voor de organisatoren; de inzendingen waren van prima gehalte en de belangstelling was zeer groot. De keurmeesters, de H H. Ed. Ie Comte uit Rotterdam en R. Dirven uit Middelburg hebben zich uitstekend van hun taak gekweten. De uitslag is als volgt: Klasse A. Jonge doffers: I A. Bondewel; 2 W. Klaaijsen; 3 L. de Meester; 4 Jac. Wisse; 5 A. Post; 6 W. Klaaijsen; 7 A. Quaars; 8 P. Buize; 9 J. v. d. Wege; 10 J. v. Gijs; II M. Quaars; 12 J. Datthijn; 13 J. v.d. Broecke; 14 W. Klaaijsen; 15 W. Bruijnooge; 16 Jac. Buize; 17 Iz. de Jonge Az.; Z.E.V. J. Roofack; E.V. W. Klaaijsen. Klasse AA. 1 J. Wisse; 2 Iz. Ritico; 3 G. van Grol; 4 P. Buize; 5 W. Klaaijsen; 6 G. Boekhout; 7 J. de Meester; 8 W. Klaaijsen; 9 Quaars-Lauret; 10 J. Datthijn; 11 Joh. Ca- rels; 12 Iz. de Jonge-Marijs; 13 A. Post; 14 E. Pieters; 15 J. Datthijn; 16 Verm.-Verd.; Z. E. V. J. Maas; E. V. P. v. d. Walle. Klasse B. Jonge duivinnen: 1 Quaars-Lauret; 2 L. de Meester; 3 A. Bondewel; 4 M. Quaars; 5 Iz. de Jonge Az.; 6 A. v. d. Voorde; 7 Iz. Faas; 8 Iz. Ritico; 9 J. Risseeuw; 10 J. Dat thijn; 11 Dierx-Hartog; 12 Iz. de Jonge-M; 13 Iz. Porreij; 14 A. Hamelijnck; 15 W. Klaaij sen; 16 A. Versprille; Z.É.V. G. Pleijte; E.V. A. Quaars. Klasse BB.: 1 A. de Hulster; 2 A. Hamelijnck; 3 W. Klaaijsen; 4 A. Quaars; 5 J. van Gijs; 6 J. van Gijs; 7 Jac. Wisse; 8 W. Bruijnooge; 9 J. Jacobs; 10 Fr. v. d. Broecke; II J. Ris seeuw; 12 Dierx-Hartog; 13 J. Vermeulen; 14 L. v. d. Wege; 15 P. Blaakman; Z.E.V, G. Pleijte; E.V. J. Datthijn. Klasse C. Jarige doffers: 1 L. de Meester. 2 H. Oosterling. 3 A. de Hulster. 4 A. Bon dewel. 5 P. Buize. 6 J. Faas Mz. 7 J. v. Gijs. 8 Joh. Carels. 9 J. Faas. 10 A. Versprille-K. 11 J. Risseeuw. 12 Verm.-Verd. 13 M. Quaars. 14 J. Wisse. 15 A. Boekhout. 16 P. Vermeu len. 17 A. Post. 18 A. Quaars. 19 J. Datthijn. ao J. Risseeuw. Z.E.V. A. Verduijn. E.V. L. de Meester. Klasse D. Jarige duivinnen: 1 Iz. Faas. 2 A. Versprille-dc K. 3 Joh. Carels. 4 Iz, Klaaij sen. 5 J. v. d. Wege. 6 J. Wisse. 7 Joh. Carels. 8 Jn. Pleijte. 9 J. Roofack. 10 J. Wisse. 11 Iz. Faas. Z.E.V. J. v. d. Wege. E.V. A. de Hulster. Klasse E. Oude doffers: 1 A. Bondewel. 2 J. Jacobs. 3 Jn. Faas. 4 P. Buize. 5 Iz. de Jonge. 6 Iz. Porreij. 7 A. Quaars. 8 L. v. d. Wege. 9 Joh. Carels. 10 P. v. d. Walle. II J. Wisse. 12 Verm.-Verd. 13 Iz. Porreij. 14 j. v. d. Broecke. 15 P. Buize. 16 Iz. Klaaijsen. 17 P. Buize. 18 Iz. Porreij. Z.E.V. Quaars-L. E.V. M. Faas. Klasse F. Oude duivinnen: 1 H. Oosterling. 2 E. Pieters. 3 H. Oosterling. 4 Versprille-de K. 5 J. Roofack. 6 P. Buize. 7 A. Post. 8 A. Hamejiinck. 9 J. Woittiez. 10 A. de Hulster. 11 A. Post. ia A. Haartsen. 13 A.dejonge^ 14 Bi Blaakman. 15 Fr. v.d. Broecke. Zi A, I^aartsen._ E.V- 1- J-

De Schakel | 1952 | | pagina 5