H.H. adverteerders! 2 dagen vroeger 2 dagen vroeger Smet, W. Thilleman en P. Minnaert uitgereikt. Ph. Hamerlinck overhandigde na een toespraak namens de geslaagden aan de vlasleraar A. v. d. Putte en de landbouwleraar E. Lansee een sigaret- ten-sigarenstandaard met stolp. Na mens zijn mede-leraar dankte de heer v. d. Putte voor deze vriendelijke attentie. Ook feliciteerde hij het school bestuur, de vlassers en de leerlingen met deze school. Plaatselijk Nieuws. Schoondijke Ernstig auto-ongeluk eist 1 dode en 2 zwaar gewonden. Zaterdagnamiddag pl.m. kwart over vijf kwam de heer Chr., aannemer te Oostburg, met zijn personenauto, ko mende uit de richting IJzendijke, in botsing met een personenauto, bestuurd door de heer P. G. S., hoofd verkoop afdeling Walzenmolen te Sas van Gent. Mevr. Sdie naast haar man zat, werd hierdoor vrijwel op slag gedood, terwijl de heer S. zeer ernstig werd gewond. De mede-passagier van het echtpaar S., de heer F. v. H., metse laar te Sas van Gent, werd eveneens zwaar gewond. De heer Chr. uit Oost burg bekwam geen letsel. Het ongeval had plaats nabij de hofstede „Welgelegen" van de heer W. Dekker op de Prov. weg IJzendijke- Schoondijke. Dhr. S. kwam vanuit de richting Schoondijke. Beide auto's lie pen zware schade op. De beide gewonden en de overleden 43"jar'ge mevr. Smoeder van twee kinderen, werden naar het R.K. zie. kenhuis St. Antonius te Oostburg ver voerd. De toestand van beide gewon den is nog steeds ernstig. Kort na het ongeval was de ambu lance van het Rode Kruis te Oost burg, die toevallig in Schoondijke aan wezig was, ter plaatse. Dr. Eggink verleende de eerste hulp, terwijl de politie spoedig ter plaatse was voor een onderzoek. Er wordt vermoed, dat de heer Chr. alcohol heeft gebruikt, voor welk feit hij voor de Officier van Justitie te Middelburg is geleid en in het huis van bewaring aldaar is ingesloten. Zuidzande Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Ver- met. Deze vergadering was volledig gewijd aan de financiën der gemeente. De gemeenterekening 1950 werd voorlopig vastgesteld. Voor de gewone dienst hebben de inkomsten f 205.406,61 bedragen, de uitgaven f 204.299,47, zodat deze dienst met een voorlopig batig saldo van f 1107,14 sluit. De kapitaaldienst der rekening 1950 sluit aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 209.022,62. In 1952 waren er enkele financiële meevallers. Hierdoor is het mogelijk geworden de wederopbouw-reserve te vergroten met ruim f 18000,waar van f 13000,door het deblokkeren van achterstallige uitkeringen uit het gemeentefonds over de jaren 1948- 1950 beschikbaar kwam. Voorts kan nog f 1000,aan brandweermateriaal worden aangekocht en f 900,aan schoolmeubtlen. De wederopbouw- reserve bedraagt thans rond f40.000, De begroting 1952 werd overeenkom- haar toe. „Wat weet jij daarvan?" vroeg hij wild. „Zeg geen kwaad van haar, dat kan ik niet hebben, versta je?" Ze schrok even en schoof onwille keurig een eindje van hem af. Deze uitbarsting had ze niet verwacht. Maar haar liefde voor hem was sterker dan haar vrees. Moedig weerstond ze en kele momenten zijn blik. „Een vrouw, die Uw liefde ver smaad," antwoordde ze hard en met vaste stem, „is niet waard, mijnheer Wijnandse, dat U er verdriet om hebt". „Je begrijpt het niet," antwoordde hij zachter; „heus, dit kun je niet be grijpen. Goed, ik heb haar lief. Je kent haar en je weet, wat er indertijd met haar man gebeurd is- Nu stelt ze zich op het standpunt, dat haar liefde die ze hem eens gegeven heeft, altijd zijn eigendom blijft, dood of niet. En daaiom daarom „Daarom heeft ze U afgewezen," vulde Miep aan. „Zo is het gegaan, niet?" Hij knikte toestemmend. „Dat een vrouw zoiets heeft kunnen stig gewijzigd. Voorts werd de begro ting 1953, die in de vorige vergadering was aangeboden, vastgesteld. Op de gewone dienst wordt een bedrag van f 201.024,.aan inkomsten geraamd. De post onvoorzien bedraagt f 1582, De kapitaaldienst heeft een geraamd tekort van f 54.187,88 terwijl de in komsten geraamd zijn op f 412.257,14. Voor het lager onderwijs zullen de kosten per leerling per jaar bedragen f 30,90. B. en W. kreeg machtiging voor het jaar 1953 een maximumbedrag van f 200.000,aan kasgeldleningen op te nemen. Oostburg Z. L. M. vergaderde. In hotel de Vuijst vergaderde de Kring West Z.-Vl. van de Z. L. M. onder leiding van de heer M. de Bruijne uit Zuidzande, die alle aanwezigen dank bracht voor de zeer bevredigende op komst. Hij verwelkomde verschillende personen, o.a. de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, de dijk graaf van het Vrije van Sluis, de heer C. M. van den Broecke, mr. Schlinge- man, de secretaris der Z. L. M., als mede verschillende vertegenwoordigers van landbouworganisaties. De heer de Bruijne passeerde in vogelvlucht het afgelopen jaar, dat hij voor de boeren stand zeer bevredigend noemde, on danks de tegenslagen, die men te ver werken kreeg door de verschillende weersgesteldheden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. J. Rosseel te Aardenburg, werd zonder stemming goedgekeurd. Het verslag van de penningmeester gaf aan inkomsten een bedrag van f 920,en f 760,aan uitgaven. Batig slot f 160, De heer Meijers, hoofd van het land- bouwboekhoudkundig bureau, verbon den aan de Z.L.M,, gaf een aanwijzing van de mogelijkheden die er thans nog voor de boeren zijn om grotere ma chines, auto's, etc., nog voor een be langrijk gedeelte dit jaar af te schrijven voor de belastingen. Voorts was er een schrijven inge komen van de gezondheidsdienst voor dieren, waarin bij de landbouworgani saties wordt aangedrongen op gemeen schappelijke inenting tegen mond- en klauwzeer, tegen April van het volgend jaar. De afdeling Retranchement verzocht en verkreeg inlichtingen over de P.B.O. Het ging voornamelijk om de mede- zeggenschap van de landbouw daarin. Mr. Schlingeman antwoordde daarop, dat hij naar aanleiding van deze vraag graag eens in de afdeling dit probleem nader toe zou lichten, omdat de materie te ingewikkeld is om er met enkele woorden iets van te zeggen. Voorts was er een verzoek om te bewerken, dat het weerpraatje voor de landbouw wat vroeger uitgezonden wordt, dan thans het geval is, opdat meer landbouwers deze uitzending zul len kunnen beluisteren. De heer L. van Dijk, directeur van de Rijksland- bouwwinterschool te Schoond^ke, hield een zeer interessante inleiding over de geschiedenis van de landbouwontwik keling, de landbouwwetenschap en de toekomst van de landbouw in het algemeen. Om de zaak beter te begrijpen moet men de geschiedenis van de landbouw doen zei het meisje zacht voor zich heen. „Zeg niets van haar," waarschuwde Wijnandse met een vreemde, dreigende stem. „Ze is goed en lief en ik houd nog evenveel van haar, ondanks alles. Doch dit kun jij immers toch niet begrijpen?" „Dat kan ik wel," weerlegde ze met vaste stem. Hij keek haar even aan. „Neen," bestreed hij, „dat kan alleen iemand begrijpen, die diep, heel diep lief heeft". „En wie zegt U, dat ik daarvan geen ondervinding heb? Wie zegt U, dat ik niet liefheb? Zo intens veel van iemand houd, dat ik niet kan hebben dat diegene, die ik met hart en ziel bemin, ongelukkig is?" Stom verbaasd draaide hij zich nu geheei naar haar toe. De kom met koffie, die hij halverwege zijn mond had gebracht, zette hii met een ruk op het bureaublad neer. Hij keek haar recht in de ogen en tot zijn grote ont zetting las hij datgene in de blik van zijn medewerkster, wat hij die avond tevergeefs in die van Tini had gezocht. (Wordt vervolgd). kennen. Spreker betreurde het daarom, dat de Z.L.M. in het landbouwblad zo weinig terug grijpt naar het verleden, want in de loop der jaren heeft de Z.L.M. in Zeeland baanbrekend werk verricht, ook op het terrein van het landbouwonderwijs. Naar aanleiding van het gesprokene werden zeer veel vragen gesteld. Vervolgens werd aan de hand van een zeer vernuftig systeem de gang van het grond- en regenwater in de bouwlanden vertoond, bij goede drainage Nadat nog verschillende vragen ge steld waren, vertoonde de landbouw voorlichtingsdienst een film over de bestrijding van de coloradokever. De heer M. de Bruijne sloot de ver gadering met een hartelijk dankwoord aan de sprekers. Kerststemming. -De gemeente Oostburg verkeert reeds enige dagen in kerststemming. Op de markt zijn in witte tonnen dennenbomen geplaatst. Voor de kin deren en het winkelend publiek is dit een stemmig gezicht. Aanbesteding. Door de gemeente Oostburg werd giste ren aanbesteed het maken van riolering- met bestratingswerken. Ingeschreven werd als volgt: Huberts, Bilthoven f 35.200, Bunschoten, IJzendijke - 34.824,57 P. Molet, Hoofdplaat - 33.300, P. J. v. d. Sande en den Exter, Breskens - 30.000, J. de Oude, Biervliet - 28.875, Wandel, Souburg - 26.280, In verband met de kerstdagen verschijnt het volgend nummer van ons blad als gewoonlijk, dus op Woensdag a.S. Advertenties kunnen tot uiter lijk Dinsdagsavonds opgegeven worden. Het nummer dat normaal op Vrijdag 2 Januari zou moeten verschijnen, komt eveneens en wel op Oudejaarsdag. Adver tenties hiervoor kunnen eveneens worden opgegeven tot uiterlijk Dinsdagavond 30 December. Biervliet Jaarvergadering. De jaarvergadering van de dames zangvereniging „Excelsior" was goed bezocht. De voorzitster, mevr. Hack, opende de avond en heette allen har telijk welkom. Zij sprak woorden van waardering voor de goede zorgen en leiding van de directeur, de heer A. Jansen uit Terneuzen, die helaas door omstandigheden verhinderd was aan wezig te zijn. Evenwel zal zowel hij als zijn echtgenote een verrassing ont vangen. Uit het jaarverslag van de penningmeesteresse bleek, dat de finan ciën van de vereniging in evenwicht zijn. Ook de secretaresse liet in haar jaarverslag een optimistisch geluid ho ren, al verheelde zij niet, dat er ook zorgen zijn, voornamelijk in verband met het nog te geringe aantal leden. Nadat nog koffie met gebak was gepresenteerd, volgde nog een gezellig samenzijn. Bietenaanvoer. Gedurende de bieten-campagne is de Paulinahaven te Biervliet nog steeds van grote betekenis. Het aan tal aangevoerde kilo's beweegt zich nog steeds in stijgende lijn en bedroeg dit maal 7.502.450 kilo. 40 schepen werden geladen. Het is nog niet bekend of de vroeg ingevallen winter afbreuk heeft gedaan aan het suikergehalte. Groede Duivententoonstel ling. Zaterdag 13 en Zondag 14 Dec. had in café „Fontein" van dhr. J. van Haneghem alhier een duivententoonstelling plaats, die zeer goed geslaagd mag worden genoemd. De uitslag was als volgt: Oude duivinnen: ie pr. Joz. v. d. Wege, Nieuwvliet; 2 Iz. Porreij, Breskens; 3 en 4 A. Weeda, Nieuwvliet; 5 Iz. Quaars, Nieuwe Sluis; 6 C. Verstraete, Nieuwe Sluis; 7 Vinjé- Elfrink, Groede; Z.E.V. J. J. Ras, Groede; E.V. G Dusarduijn, Groede. Oude doffers: 1 en 7 P. Buize, Breskens; 2 J. Ras-Minnaart, Groede; 3 Vinjé-Elfrink, Groede; 4 Iz. Vermeulen, Groede; 5 S. Dusar duijn, Groede; 6 Joz. v. d. Wege, Nieuwvliet; 8 en 10 Iz. Porreij, Breskens; 9 J. Stokerman, Groede; Z.E.V. A. Weeda, Nieuwvliet; E.V. J. van Haneghem, Groede. Jarige duivinnen: 1 en 3 A. Weeda, Nieuw vliet; 2 G. Dusarduijn, Groede; 4 Adr Ver straete, Nieuwe Sluis; 5 J. Dekker, Groede; Z.E.V. J. v. Driel, Groede; E.V. Jac. Becu, Groede. Jarige doffers: 1 C. Brakman, Groede; 2 A. Hendriks, Groede; 3 P. Buize, Breskens; 4 P. v. d. Walle, Breskens; 5 Jac. Robijn, Groede; 6 C. Verstraete, Nieuwe Sluis; 7 A. Weeda, Nieuwvliet; Z.E.V. J. Risseeuw-Bron, Groede; E.V. J. van Driel, Groede. Jonge duivinnen: 1 en 6 J. Risseeuw-Bron, Groede; 2 A. Weeda, Nieuwvliet; 3 Iz. Quaars, Nieuwe Sluis; 4 D. Aarnoutse, Groede; 5 C. Brakman, Groede; 7 en Z.E.V. Jac. Robijn, Groede; 8 Jac. Becu, Groede; 9 J. van Driel, Groede; 10 J. van Haneghem, Groede; 11 Vinjé-Elfrink, Groede; 12 Joz. v. d. Wege, Groede; E.V. M. Robijn, Groede. Jonge doffers: 1 J. de Roek, Groede; 2 en 7 A. Weeda, Nieuwvliet; 3 J. v. Haneghem, Groede; 4 C. Ekkebus, Groede; 5 Jac. Becu, Groede; 6 M. Robijn, Groede; 8, 9 en 14 Vinjé-Elfrink, Groede; 10 J. Rofack, Groede; 11 Adr. Verstraete, Nieuwe Sluis; 12 G. Du sarduijn, Groede; 13 A. Faas, Groede; 15 Jac. Robijn, Groede; Z.E.V. J. van Driel, Groede; E.V. J. Risseeuw, Groede. Kampioen Doffers: P. Buize, Breskens. Kampioen Duivinnen: Joz. v. d. Wege, Nieuwvliet. Breskens Uitslag aanbesteding. Vrijdag 12 Dec. werd door het Architectenbureau J- Jansen alhier aan besteed het bouwen van een woonhuis aan het Molenwater te Breskens voor de heer J. Adriaanse. De uitslag was als volgt: Perceei Metselwerk C. Daansen £r Zn. f 8.924, Gebr. Vergouwe - 8 350, Perceel Timmerwerk Fa. C. Brevet f 5.685, Perceel Metsel- en Timmerwerk Gebr. Visser f 13 276, Gebr- Maas - 11.850, Perceel Smeedwerk A. J. Brugge, Vlissingen f 117, Perceel Loodgieterswerk Schippers Nauta f 1481, A. J. Brugge, Vlissingen - 1427, Perceel Smeed' en Loodgieterswerk: Gebr. Rookus f 1476, L. Izeboud 1449, Perceel Electriciteit Schippers Nauta f 683, Perceel Schilderwerk: J. Carels f 1453,— A. Provoost 1317,— v. Haneghem - 1220, S. Blokdijk, Retranchement 1030,— Totaal laagste inschrijvers: Metsel* en Timmerwerk Gebr. Maas f 11.850,- Smeed' en Loodgieterswerk L. Izeboud f 1.449, Electriciteit Schippers Nauta f 683,— Glas' en verfwerk S. Blokdijk, Retranchement f 1030,— Totaal f 15.012 De begroting bedroeg f 15.280,—. Het werk it aan de laagste inschrij vers gegund. Waar geen plaatsnaam bij vermeld is, zijn de inschrijvers woonachtig in Breskens. Aanbesteding. Door de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Middelburg werd aanbesteed het onderhou den van de havenwerken te Breskens gedu rende het jaar 1953. De inschrijvers waren Th. Cambier, Breskens f 49.870, Blijlevens, Breda - 45-5°°> C. v. d. Klippe, Vlissingen - 45.000, E. Lindenberg, Vlissingen - 43-45°» P. de Boergraaf, Wemeldinge - 42.300, Fa. v. d. Straten, Hansweert - 41.680, P. J. v. d. Sande, Breskens - 39.800, Toneeluitvoering. Dc personeelsvereniging der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Breskens gaf Zaterdag j.l. een toneeluitvoering in het Ontspanningsgebouw, die zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer A. v. d. Ster, sprak het openingswoord en heette in 't bijzonder de burgemeester welkom. Daarna werd de klucht „Kwatta- soldaten" voor het voetlicht gebracht. Het stuk viel zeer bij het publiek in de smaak, waarbij de vele komische momenten het publiek zo nu en dan deden schateren van de lach. De spelers(sters) mochten dan ook een welverdiend applaus in ontvangst ne men. Tijdens de pauze werd een ge slaagde verloting gehouden. Solistenconcours In verband met het te houden solistenconcours op Zaterdag 7 Febr. a.s. in het Gem. verenigingsgebouw te Breskens, kwamen Zondag j.l. in hotel

De Schakel | 1952 | | pagina 2