Land- en Tuinbouw vlakte van 280 x Nederland, waarvan een lap van 100 x Nederland goed bebouwbaar. Voor de hele wereld, doch in het bijzonder voor de Weste lijke mogendheden, is de ontwikkeling van Canada nog steedj van grote be tekenis en laat zij vooral haar invloed gelden op landbouwgebied. Door de grote hoeveelheden delfstoffen, heeft de industrie er een grote vlucht ge nomen en overvleugelt de landbouw inmiddels zelfs, zodat Canada er, zowel op economisch als op financieel terrein, uitermate gunstig voor staat. De heer Cnossen ging uitvoerig in op de verschillende aspecten van de emigratie, onzerzijds, alsook op de immigratievraagstukken van het ont vangende land, Canada. Het speet spreker, dat zovele emigranten de ge dachte „Wat kan ik er beter van worden voorop stellen. Al hoeft men er finantieel niet op achteruit te gaan, men moet een gezonde levensopvatting bezitten. De nieuwe bewoners moeten grote zelfstandigheid paren aan werk lust en spaarzaamheid zij moeten zich bewust zijn van hun verantwoordelijk heid. d. K. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens vertoont Zondag a.s. een spannende film. Het is het verhaal van een schip dat opzettelijk door de kapitein in de grond wordt geboord. Het schip is ge laden met goud. Een nieuw schip wordt uit gerust op zoek naar de goudlading. Zij doen een eiland aan in de Zuidzee, op zoek naar parels. Dan beginnen de avonturen. Ook de kapitein van de Red Wich wordt ontdekt. Hij zwerft rond op een vlot, vastgebonden en omzwermd door haaien. Dit was zijn straf voor het lastig vallen van de meisjes op het Gilbert eiland. Bsmssting van vruchtbomen en heesters. Het is nu weer de tijd om aan de bemesting van onze vruchtbomen en heesters te gatn denken. De moderne bemestingsleer leert ons dat we vooral onze vruchtbomen wan neer deze op de klei liggen of een grasmat hebben, zeer vroeg moeten bemesten. Toch denken vele liefhebbers van kleine tuinen, welke in de regel maar een klein aantal vruchtbomen hebben, dat ze nog lang niet aan de bemesting toe zijn. Pas wanneer de mooie dagen komen, in Februari en dan wat zon, begint de liefhebber belangstelling en liefde voor zijn tuin te krijgen. In de regel wordt dan te laat be mest en ook de particulier zal er op moeten letten om met de bemesting wat vroeger te beginnen. Velen vragen zich af, waarmede be mest moet worden, stalmest of kunst mest. Natuurlijk is stalmest en compost goed, maar het is altijd erg duur en moeilijk te krijgen. Daar komt bij dat het vervoer van de boerderij vaak moeilijk is. Nu is het inderdaad voor een particulier, welke dikwijls leek is, niet altijd even gemakkelijk om zich te verdiepen in de kwestie van de stikstof-, kali- en fosforzuurmeststoffen. Thans is dit wel erg gemakkelijk geworden voor de particuliere tuinbe- zitter, men kan gebruik maken van Asef tuin- en gazonmest, welke mest stof de voedingsstoffen in elke gewenste vorm bevatten. Men denke ook vooral wist hij zich naderhand nooit te her inneren. Het was reeds laat toen hij, automatisch, vanuit het station de weg naar z'n drukkerij insloeg. De straten waren nagenoeg verlaten en slechts een enkele auto passeerde het stadje, op weg naar de plaats van bestem ming. In de hoofdstraat was de straat verlichting reeds gehalveerd en een enkele voetganger passeerde hem langs de donkere huizen. Werktuigelijk haalde hij zijn sleutel bos uit de zak en op het ogenblik, dat hij de sleutel in het slot stak, kwam hij tot de ontdekking, dat er in het privékantoor nog licht brandde. Even aarzelde hij. Hij had behoefte om alleen te zijn. Reeds had hij de sleu tel weer teruggetrokken, toen de deur van binnenuit geopend werd. Miep, nog in kantoorjas, stond voor hem. „Hé!" zei ze, met een lach op haar gezicht, „dan heb ik het toch goed gehoord. Ik meende al het geluid van Uw sleutelbos Ze brak haar zin af. De glimlach verstierf op haar gezicht om plaats te maken voor een uitdrukking van schrik. om de heesters en rozen hiermede te bemesten, deze worden maar al te dikwijls vergeten. Denkt dus in dit seizoen om uw vruchtbomen en heesters, u zult er veel plezier van beleven. Voetbal 3e klasse D. Nw. BorgvlietOdio 05; Zeelandia Biervliet 22; De ZeeuwenClinge 82MetoCorn Boys 4 IBreskens RKFC 0-3. De stand is nu Vlissingen 8 8 De Zeeuwen 9 7 RKFC 9 6 RCS 7 6 Odio 9 4 0 302 16 2 3116 14 1 29—16 14 1 2410 12 4 26—13 9 324 18—26 8 407 1629 8 3 1 4 19—23 7 233 13—16 7 2 1 6 18—27 5 o 7 1227 2 Biervliet Nw. Borgvliet n Meto 8 Zeelandia 8 Corn. Boys 9 Breskens 8 Clinge 9108 1031 2 Programma voor Zondag a t.: Corn Boy«Breskens; ClingeMeto; Biervliet de Zeeuwen; Vlissingen Zeelandia; Odio—R.C.S. Ook Zondag konden we weer con stateren dat het opstellen van oude spelers geen verbetering brengt. Het gemis aan snelheid en doorzettingsver mogen, ook van sommige jonge spelers, deed zich weer sterk gelden. Waarom zou men niet eens proberen enige spe lers van het 3e elftal op te stellen? Zo komen we ook niet verder. Corn Boys is waarlijk geen sterke tegenstander, maar Breskens is zeker nog niet gewon nen. Toch geven we ze kans op een deel van de winst, als ze tenminste niet met een „Dreeg-elftal" spelen. Clinge zal het tegen Meto wel niet kunnen bolwerken en de rij blijven sluiten. Hoewel Biervliet thuis een geduchte tegenstander is, moeten de Zeeuwen er toch kunnen winnen. Ook Vlissingen zal wel niet veel te stand ondervinden van Zeelandia. Volgens de ranglijst moet RCS van Odio kunnen winnen, wat alleszins mogelijk is. Ie kl. B KNVB, afd. Zeeland. NoormannenDomburg 4—0; Schoon- dijkeHoofdplaat 4 2; Walcheren— Retranchement 41. De Noormannen bleven de kopplaats behouden en verwezen Domburg naar de achterhoede. Ook Schoondijke miste de aansluiting niet en haalde een lelijke streep door de eventuele kampioenskansen van Hoofdplaat. Walcheren behaalde de eerste over winning op Retranchement, die maar een armzalig figuur slaat. De stand is nu Noormannen I 8 5 3 o 3513 13 Schoondijke I 8521 2613 12 Lewed. Boys I 5401 1810 8 Hoofdplaat I 7 3*3 24—15 7 Groede I 6123 13—18 4 Domburg I 5 1 1 3 14—15 3 Walcheren I 5 1 1 3 1120 3 Retranchement I 6 o o 6 340 o Abe. ATHLETIEK Dobbelaere in officieuze Neder lands» croesploeg naar Bruecel. Door de Nationale Technische Com missie van de K.N.A.U. zijn op ver- Met een vreemde blik in zijn ogen keek hij haar aan. „Wat hebt U?" vroeg ze. „Bent U niet wel? Kom toch gauw binnen, voor U kou vat. Weet U wel, dat Uw over jas los is? En waar is Uw hoed? Goeie genade, wat hebt U toch uitgevoerd?" Hij antwoordde niet, maar stapte langs het verbaasde meisje heen naar binnen. Niet-begrijpend sloot ze de deur achter hem en volgde Wijnandse naar het kantoortje, waar de kachel nog brandde. „Ik had nog een aantal proeven te corrigeren," zei ze, een verklaring ge vende voor haar late arbeid. Wijnandse evenwel, antwoordde nog steeds niet. Als in trance ontdeed hij zich van zijn overjas, hing die op de kapstok en ging daarna in zijn bureaustoel zitten. Opnieuw schrok ze, ditmaal van zijn uiterlijk. Zijn gezicht was strak, ver trokken. Het bloed scheen weggevloeid te zijn. „Wat is er toch?" vroeg ze be angstigend. Niet wetend, wat te doen, bleef ze midden in het vertrek staan. (Wordt vervolgd). zoek vier Nederlandse crossers uitge nodigd tot deelname aan de cross wedstrijden van Racing Brussel, welke Zondag a.s. te Brussel worden gehouden over een afstand van 8 km. De andere drie zijn Janus van de Sande uit Halsteren, Bobeldijk uit Medemblik en Jetten uit Maastricht. Hoewel het slechts een officieuze ploeg betreft is de K.N.A.U. hiermede dus afgeweken van het eerder ingenomen standpunt, dat Dobbelaere niet als Nederlander wordt beschouwd. Voor de taaie Schoondijkenaar welke in prima vorm verkeert is deze aanwijzing een mooie beloning. Ook voor r i Januari a.s. is de Marathonner uitgenodigd voor de cross over 11 km van Brugge in Oostkamp, waarin hij vorig jaar 6e werd. Voor Brussel is ook uitgenodigd de Engelsman Hesketh. Het is te hopen, dat Dobbelaere vroeger aan de start zal zijn dan de vorige keer bij Le Soircross. Toen im mers slipte hij bij IJzendijke met zijn auto en kantelde in de sloot. Voorbij gangers moesten Staf, die tot het hoofd in het water stond er uit halen. Met man en macht werd de wagen recht gezet en nadat hij deze had uitgedweild reed hij door naar Brussel. Enkele minuten voor de start arriveerde hij. Juist te laat om een startnummer en loodje te halen, zonder welke men bij aankomst niet officieel wordt geklasseerd Staf had echter de goede inval de lo pers voor en achter hem erop attent te maken, dat hij tussen beiden aan kwam in de fuik, zodat hij twee ge tuigen had. Hierdoor werd hij later als nog geklasseerd als 54e van de ruim tweeduizend deelnemers. We zijn be nieuwd hoe hij het er ditmaal zal af brengen. BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG over de maand November 1952. BEVALLEN: 2, M. N. Verhulst-Boon man, zn.; 5, P. A. C. van Broekhoven- van Loon, d.; 16, J. M. Goethals-Hen- driksen, d.; 22, E. P. Verkeste-Quaars, d.; 30, J. Uniputty-Moeriila, d. GEHUWD: 14, B- C. Verherbrugge, 32 j. en S. M. de Visser, 29 j. OVERLEDEN4, P. B. Taribuka, 2 j 7, A. G. M. van Overstraeten, 52 j., geh. met M. J. Raes; 12, A. L. L. Blondeel, 42 j.. echtgen. van M. E. H. de Paepe; 14, S. Jacobs, 79 j., echtge note van L. M. de Die; 16, J. de Feij- ter, 51 i-; 22, M. Nortier, 75 j., wed. van A. Leenhouts; 24, E. M. Boerjan, 79 j wed van E. B. Marteijn; 26, H. de Kant, 71 j., echtgenoot van J. C. de Puyt; 27, J. E. den Hollander, 60 j., echtgenote van M. de Gardeijn; 29, M A. Maai, 20 j., gehuwd met M. J. Goethals; 30, J. J. Bonnewei, 70 j.; 30, D. Hamers, 84 j., wed. van M. L. Huijs. Gemeente SCHOONDIJKE over de maand November 1952. GEBOORTEN 15, Edmondus Izaak, zn. van T. P. Steiiaert en H. A. Ver- duijn; 23, Maria Francina, d. van I. J. Haartsen en M. F. Glijnis; 29, Benja min Jacobus, zn. van A. van de Ree en J C. Scheele. HUWELIJKEN: Geen. OVERLIJDEN: 14, 1. A. D'Hont, 70 j.; 21. C. Giljam, 71 j„ echtgenote van A. Steurrijs; 27, te Oostburg, J. E. den Hollander, echtgenote van M. de Gar deijn, 60 j. INGEKOMEN6, C. Sijnesael en ge zin van Groede. 6, C. L. Boerjan van IJzendijke. 6, C. A M. Tas van Wa terlandkerkje. 13, P. J. F. van Hijfte en gezin van IJzendijke 21. J. van Herk van Middelburg. 27, E. J. J. Kareis van Breskens VERTROKKEN: 3, A. Scholtz en ge zin naar 'i-Gravenhage. 17. E. A. Steij- aert en gezin naar Westdorpe. 28, J. I. Boekhout en gezin naar Breskens. Plaatselijk Nieuws. Waterlandkerkje Rode Kruisavond. In het „Dorpshuis" werd door de afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlandse Rode Kruis een filmavond gegeven. De heer M. Hoste uit Oostburg opende de bijeenkomst. Vóór de pauze werden enkele bij-films vertoond. Na de pauze draaide de hoofdfilm „Het leven van dr. Ehrlich", die een beeld gaf van de strijd tegen verschillend# ziekteverwekkende bacillen Biervliet St. Nicolaas. Na een bezoek aan de vergadering van de vrouwenbond van het N.V.V., bezocht St. Nicolans ook het kinderfeest van voornoemde bond. De kinderen voerden een aardig tonee'stukje op, n I. „Bij de tandarts", dat geschreven was door de voorzitster, mevr. M. S. Dijk. Ieder kind mocht een pakje en een zak snoep in ontvangst nemen. Voorts was er nog chocolademelk en volop oliebollen, die door de vrouwen bondsleden gebakken waren. Het was een zeer gezellig feest, dat bij de leden en hun kinderen nog lang in aange name herinnering zal blijven. Er waren op dit feest verschillende kinderen van buiten de kom der gemeente, die nog nooit St. Nicolaas van zo dichtbij had den kunnen bewonderen. Ook de kleuterscholen werden door de Sint bezocht. Eerst de R.K. kleuter school. Er werden aardige spelletjes gedaan en menig kleuterhart zal wat sneller geklopt hebben, toen er bijna een in de zak moest. Gelukkig bleken er zowel voor de brave als voor de stoute kinderen verrassingen uit de zak te komen. Op de Chr. kleuterschool werd de Sint namens het bestuur verwelkomd door de heer A. Hack. De kleutertjes werden aan de Sint voorgesteld, waar na zij enkele aardige liedjes zongen. In het speellokaal strooide zwarte Piet met ruime hand pepernoten. Ieder kind kreeg een cadeautje en een zak snoep. N V.V.-vrouwenbond Wegen» aftreding van mevr. de Ruijsscher, die zich r.iet meer herkies baar stelde, werd als bestuurslid van de N.V.V.-vrouwenbond, afd. Biervliet, gekozen mevr. den Decker-Engels. Ernstig ongeluk. De leerling van de R.K. lagere school, H. D. uit de Zuiddiepepolder te Biervliet, kwam tijdens het speel kwartier zodanig te vallen, dat hij een hersenschudding, opliep. Hij moest op doktersadvies per auto naar huis wor den vervoerd. Cadzand Nieuw kerkgebouw Chr. Ev. Gem. De Chr. Evang. Gemeente alhier heeft Zaterdag j.l. haar nieuw kerk gebouw officieel in gebruik genomen. Na een inleidend woord van ouder ling I. M. de Bruijne, sprak ds. Praas, die tevens de dienst leidde, een woord van hartelijke blijdschap en dankbaar heid in de eerste plaats jegens God, die deze heugelijke dag heeft doen aanbreken. Ook ds. Q. van de Vrie voerde het woord. Namens de burgerlijke gemeente waren aanwezig burgemeester J. A. Leenhouts en wethouder P. M. van Iwaarden. Eerstgenoemde wenste de Chr. Evang. Gem. van harte geluk met het nieuwe kerkgebouw. Ds. ten Cate bracht de felicitaties over van kerkeraad en kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente. Aan deze dienst, waarvoor grote be langstelling bestond, werd medewerking verleent door het Chr. Muziekgezel schap „Excelsior". Eede Ongeluk. Bij het grenskantoor werd Zondag j.l. de wielrijder A. de Z. aangereden door een personenauto, bestuurd door de heer A. de K. De Z. kwam op de motorkap terecht en werd op de straat geslingerd. Hij liep een zware hersen schudding op. De mist was oorzaak van dit ongeval. IJzendijke Cursus motorenkennis. De vanwege de Rijkslandbouwwin- terschool te Schoondijke alhier geor ganiseerde cursus in motorenkennis heeft veel belangstelling. De heer J. Schieman uit Axel zal de cursus leiden, welke gegeven wordt in de openbare lagere school. Ouderavond O. L. School. Onder leiding van mevr. J. Dees- Risseeuw werd in de openb. lagere school te IJzendijke een ouderavond gehouden. Üit het jaarverslag van de secretaris-penningmeester bleek o.m., dat met September 14 nieuwe leerlin gen tot de school zijn toegelaten. Voor het gehouden St. Nicolaasfeest was een bedrag van ongeveer f 200,bijeen gebracht. De school zal des zomers om 9 uur beginnen.

De Schakel | 1952 | | pagina 2