Kapitein Klakkebos op de leeuwenjacht Koninklijke Opera te Gent. Kon. Nederlandse Schouwburg Ie Gent. Maranatha Samenl Medewerking der zangkoren i Groede Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam Don derdagavond 13 Nov. voltallig in open bare vergadering bijeen. De voorzitter, burgemeester Everaars, deelde mede, dat de Nederl. Ambassadeur te Brus sel, baron Harincxma thoe Sloten 4 jonge hertjes aan Groede heeft aange boden voor het hertenpark. Jammer genoeg is één der jonge dieren tijdens het transport oveleden. Het geschenk werd onder dank aanvaard. Onder de ingekomen stukken was het bekende schrijven van de Classis IJzendijke der Ned. Herv. Kerk, dat protesteert tegen de openstelling der winkels etc. op Zondag. Van G.S. was een schrijven ingeko men waarin dit college mededeelt, geen extra bijdrage ter beschikking te kunnen stellen voor de aanleg van de nieuwe weg buiten de kom der ge meente om; de weg volgt de voorma lige tramlijn en omzeilt zodoende de te smalle gedeelten in Groede's straten. B. en W. betreurden het besluit van G.S. en stelden voor om hierover nog maals besprekingen te openen. Moet Groede het aandeel van f 40.000,- zelf betalen, dan zal dit ten koste gaan van ander noodzakelijke dingen als riolering etc. Ingevolge de L.O.-wet werd voor 1953 f 25,- per leerling uitgetrokken voor het openbaar lager onderwijs. Naar aanleiding van de behandeling der begroting, hield dhr. J. Vermeulen (P.v.d.A.) een algemene beschouwing, waarin een lange waslijst verlangens naar voren kwam. Daar is ten eerste de zeer onbevredigende busverbinding die de S.B.M. momenteel op Groede- Nieuwvliet etc. exploiteert. Voorts de verbetering der Brouwerijstraat. Ook oordeelde dhr. Vermeulen het zeer teleurstellend, dat nog steeds weinig zomerhuisjes gebouwd worden. De gang van zaken met het sportterrein is zeer onbevredigend, terwijl de raadsleden tot nu toe ook nog geen uitslag heb ben gekregen van de voorgenomen grenswijziging GroedeBreskens. Al deze problemen beval dhr. Vermeulen in de voortdurende aandacht van B. en W. aan. Tenslotte diende dhr. Ver meulen een motie in met vele motie ven, waarom de voorgestelde grenswij- ziging voor Groede geenszins aanvaard baar is. Deze motie zal ter kennis van het Prov. Bestuur gebracht worden. De begroting 1953 werd tenslotte zonder stemming aanvaard. De begro ting sluit met een bedrag van f 197.148,06 aan inkomsten en uit gaven. De Kap. dienst ink. f 223.713.01, uitg. f 283.589.23. Het nadelig slot is f 59.876.22. Tijdens de rondvraag bleek, dat de torenhaan door de jongste stormen nei ging vertoonde naar lager sferen te komen. De voorzitter deelde mede, dat er reeds plannen zijn, de weerbarstige haan tot de orde te roepen. Voorts werden nog de fouten, die de laatste malen door de brandweer gemaakt zijn, uitvoerig besproken. Herhaling zal zo mogelijk voorkomen worden. IJzendijke Wsgverbetering W'landkerkje-IJ zend Ijk». Met de sinds geruime tijd aanbestede wegverbetering Waterlandkerkje-IJzen- dijke is vorige week een aanvang ge maakt. Een aantal draglines zijn inge zet om het trace van de bestaande weg op zijn nieuwe breedte te brengen en de oude scherpe bochten recht te trek- Het rhytmische geluid van de persen en daartussen door de scherpe, fijne tikjes van de vallende matrijzen der zetmachine drong zachtjes door tot het kantoor. Anderhalf jaar was zijn be drijf nu oud. Achttien maanden drukte hij boeken en reeds had zijn uitgeverij een goede naam in het land. Boeken van Uitgeverij Wijnandse kregen zon der uitzondering 'een goede recensie in de bladen en werden grif door het publiek gekocht. Gelukkig waa hij zeer voorzichtig in de keuze van de hem aangeboden manuscripten. Hij betaalde een vorstelijk honorarium, maar wat hij kocht moest goed zijn. Anders ging het terug met een beleefd, maar be slist briefje. Miep schoof een brief naar hem toe. „Leest U die eens," adviseerde ze hem. „Ik snap er niets van. Het gaat over een manuscript van een brochure. Die hebben wij toch nooit ontvangen? Ik kan er mij tenminste niets van her inneren". (Wordt vervolgd). door G. Th. ROTMAN 81. Sinjeur was dus gevangen. Even later lag hij, netjes gebonden, naast de luipaard, die de negers al gebonden hadden. En nu trokken de inboorlingen aan 't werk, om ook voor de nieuwe gevangenen een rollend hok te maken. Maar opeens riep de kapitein, op een naderende stofwolk wijzend„Wat is dat?" 82. Het was Kookmebotje, die hen, door snelvoetige dragers gedragen, achterna kwam. „Kookmebotje kies pijn!" schreeuwde hij „blanke man helpen!" - „Het watje zal uitgewerkt wezen!" zei de kapitein en met een gezicht alsof hij zijn leven lang tand arts geweest was, zij hij „Tja, dan moet de kwaje kies er maar uit!" ken. Door deze werkzaamheden is een onvermijdelijke omlegging voor het ver keer noodzakelijk geworden. Komende van IJzendijke moet het verkeer een gedeelte Zevenhofstedestraat volgen om daarna links af te slaan, recht naar de z g. buurtschap Turkeije. Vandaar wordt de bestaande weg naar Waterlandkerkje en Oostburg gevolgd. Verkeer uit rich ting Oostburg moet dezelfde route in omgekeerde richting volgen. Biervliet Erefonds oud-verpleegsters. Ook Biervliet wil zijn schuld ten opzichte van de oud verpleegsters inlossen, door mede te werken gelden bijeen te brengen voor het Ere-fonds oud-verpleegsters. Onder voorzitterschap van mevr. Kostense- de Zeeuw kwamen Vrijdagavond een aantal dames ten gemeentehuize bijeen. Na verschil lende mogelijkheden van inzameling te hebben bekeken, kwam men tot de gedachte een oliebollendag te houden, omdat in deze tijd, nu bijna wekelijks een beroep gedaan wordt op de goedgeefsheid van het publiek, van een buscollecte of loterij weinig of niets te ver wachten is. De oliebollen zullen gebakken worden in het z.g. jeugdgebouw v. d. Ned. Herv. Kerk in de Kerkstraat. De dames zullen de olie bollen huis aan huis ten verkoop aanbieden, terwijl de padvindstertjes met belangeloos beschikbaar gestelde auto's de „buiten" zul len bezoeken. Voorts zal er een kraam ge plaatst worden, waar de jeugd hun snoep- centen in oliebollen om kunnen zetten. Als datum der oliebollendag werd 22 November vastgesteld. Uitvoering „Koninklijke Harmonie". Donderdag en Zaterdag gaf de Koninklijke Muziekvereniging „Harmonie" van Biervliet in café J. v. d. Sande haar jaarlijkse uitvoe ring. Ditmaal trad zij zelf niet voor het voet licht, maar had, mede door het niet beschik baar zijn van de plaatselijke toneelvereniging, zich van de medewerking van de Breskense accordeonclub „Mirian" verzekerd. Hoe ge lukkig bleek deze keus geweest te zijn. Im mers na het muzikale gedeelte op beide avonden, bestaande uit populaire muziek en zang, brak een daverend applaus los, even als na elk nummer. Ook de toneelspelers onder regie van de heer J. C. Ie Bleu, brachten op sublieme wijze het blijspel „De engel in de kist". De spelers slaagden er volkomen in de toeschou wers geheel te boeien. Tijdens de pauze was er op beide avonden een verloting. Aan het slot der uitvoeringen zorgde een geanimeerd bal voor een goed sluitstuk. De band „Mi rian" verzorgde hierbij op verdienstelijke wijze de dansmuziek. Gevonden voorwerpen. i Engelse sleutel. Inl. ter gemeente-secretarie te Schoondijke. Zondig 23 November 14.30 u.: Gravin Maritza. Ned. 19.30 u.Mireille. Fr. Woensdag 26 November 19.30 u.Mireille. Fr. Vrijdag 28 November 19.00 u.: Tristan Isolde. Ned. Zondag 30 November 14.30 u.: Mireille. Fr. 19.30 u.: Gravin Maritza. Fr. Zondag 23 en Donderdag 27 Nov. a.s. „HET DORP DER MIRAKELEN" Vrolijk mirakelspel van Gaston Martens RegieGaston Vandermeulen De voorstellingen hebben plaats de Zondagnamiddag om 3 uur en Zondag en Donderdagavond om 7.30 uur. Breskens Nabetrachting Bazar Ned. Herv. Kerk. Zo is dan alle drukte voorbij van de ge zellige bazardagen en kunnen we terugzien op een prachtig resultaat, n.l. een bruto- opbrengst van f 8300,- voor de verfraaiing van het interieur der nieuwgebouwde kerk. Bressianen en vrienden van buiten, wij danken U hartelijk, want U bent het ge weest, die dit mooie bedrag bij elkaar wist te brengen. Zonder Uw komst, zonder Uw royaal gebaar hadden we dit nooit kunnen bereiken, dit was „Breskens op zijn best". We weten, dat de gedachte bij U vóór zat, de goede zaak te steunen, terwijl U dan ook nog wat mee naar huis nam. Het verheugt ons, de kleding te zien dragen door de dames en kinderen, de werkstukken, die met zoveel zorg gemaakt zijn. Fouten zijn er gemaakt, maar we hebben van niemand kritiek gehoord. Het speet ons, dat we U niet beter kon den ontvangen dan in het vervallen noodge bouw, maar het is juist om daaruit te ko men, dat we dit alles organiseerden. Door goede samenwerking, met de gehele Gemeente, kwamen we tot dit mooie resultaat. Tot slot een kleine opwekking. De nieuwe kerk kunt U overal in Breskens zien, maar door de bazar hebt U meegewerkt aan het inwendige van de kerk. Komt U, als alles klaar is, ook daar eens kijken? Het is mede Uw werk. Nogmaals Bressianen, ontvang de dank van het DAMES BAZARCOMITÉ. o Bij de gehouden verloting zijn prijzen gevallen op de volgende nummers 3525 2028 801 1540 1864 1525 1437 3307 2554 2683 3314 1252 303 657 177 1673 2282 3219 2881 2553 1852 524 3969 3481 1383 3401 1897 340 3478 3684 961 3237 De olifant heette Gillis. De trouwdatum van de bruid wa» 18 November. Het aantal erwten in de fles was 1670. Het poppenhuis is gevallen op nr. 101. De kip op Donderdagavond was nr. 81. De gans op Vrijdagavond was nr. 594- De big op Zaterdagavond was nr. 1532. De ledige druivenkistjes moeten terug bezorgd worden bij A. Niesler, Dorps straat en de ledige biscuitblikken bij I. Verduijn, Boulevard. Prijzen zo spoe dig mogelijk af te halen aan de pastorie. Fancy-fair „Scheldestroom," Breskens le verantwoording: C. v d. S. te B. I asbak. Fa. K. te B. jute. Fa. v. G. te B. 1 metworst. Fa. du F. te B. I lap stof. P. B. te B. 1 taart, 1 tulband en bloem M. N. te B hangplantje. Gez. M. te B. sierkleedje. A. v. H. te B 4 pakjes shag. Fa. v. M. te R. 6 kg. suikerwerken. Wed. H. B te B. I meter stof. Fa. A. B. te B. 1 cassette tafelgerei. M. F. te B. 1 tul band. Fa. J. v. D- te B. 1 badpak L. B. te B. 2 sierklompjes. H. v. d. S. te B. I opgezette spinkrab. Wed H. B. te B. 3 pakjes shag. Fa. V. te B. o Z. 5 scheerkwasten en I kleerborstel. L. B. te B- I verfdoos en grabbelton- materiaal. H. B. te B. 2 stukjes toilet zeep. van W. te B. f 1,-. W. B te B. f I,-. W. B. te B. f 2, N. B te B. I sierkleedje. Fa. V. te B. suikerwerken. Fa. S. van A. te H. 1 theelichtje (elec- trisch). Fa. A. B. te B. 6 sigarenaan stekers. O. te Z. 24 fl. olie. Fa. B. te A. 75 tubes creme. D.V. op 25 en 26 November In de Ned, Herv. Noo van de Vrl] Evang. Gemt Sprekers: Ds. J. I en Ds. J. SERVA Opening nieuwe zaak Morgen zal door de Gez. M. E. en J. J. Collemeijer te Breskens een nieuwe zaak worden geopend in tabaksartikelen, genaamd „De Zeeuwse damper" en staande Hoek Kon. EmmastraatMolenwater. Het geheel maakt een keurige indruk. Collecte. De netto-opbrengst van de gehouden Klaprooscollecte te Breskens bedaagt f 84,92. Opening meubelbedrijf. Zaterdag j.l. heeft de heer W. Fenijn zijn nieuwe meubelzaak op de Boulevard te Breskens geopend. De winkel is zeer keu rig ingericht en men heeft een prachtig over zicht over de grote sortering uitgestalde meubelen. Dat het de ondernemer niet aan belangstelling heeft ontbroken, getuigen de vele bloemstukken, die hem bij deze gelegen heid werden aangeboden. Da „Willam Baukelsz." Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nr., betreflende de tewaterlating van de kustvaarder „Willem Beukelsz.," laten we hier nog de technische bijzonderheden volgen: De „Willem Beukelsz." (werfnummer 646) wordt gebouwd onder Klasse Bureau Veritas en heeft de volgende afmetingen: lengte over alles 57,40 m., lengte tussen loodlijnen 52 m, breedte 8,50 m., holte 3,80 m. en beladen diepgang ca. 3,40 m. De bruto inhoud be draagt 499,8 ton bij een draagvermogen van 750 ton, de waterverplaatsing 1075 ton en de bunkercapaciteit 83 m3. Grain- en balespace zijn resp. 1010 en 900 m3. Het schip is van staal gebouwd volgens het dwarsspanten- systeem en heeft één dek. De voortstuwing zal geschieden door mid del van een enkelwerkende direct omkeerbare viertact 8-cylinder MAK-dieselmotor die bij 340 omw/min. een vermogen ontwikkelt van 480 pk. De cylinderdiameter bedraagt 290 mm., de slag 420 mm. De snelheid zal 10 knoop bedragen. Als hulpwerktuig wordt geplaatst een 4- tact enkelwerkende 26 pk Lister motor, die een algemene dienstpomp (fabrikaat Borga) met een capaciteit van 50 m3 en een hulp compressor (fabrikaat Duyvendijk) met een capaciteit van 37 m3, aandrijft; een tweede Lister motor zorgt eveneens voor de aandrij ving van een algemeene dienstpomp en voor die van een dynamo, welke 110 Volt gelijk stroom ontwikkelt, benevens een reserve smeeroliepomp (fabrikaat Werdhal) van 7,8 m3. Als dekwerktuigen worden geplaatst 2 motorlaadlieren van 3 ton, een motoranker- lier en een handkaapstand. De nautische uitrusting zal bestaan uit radio telefonie, echolood enz., de reddings middelen uit twee eiken 13-persoonssloepen en een werkboot. De „Willem Beukelsz." zal eind van dit jaar in de vaart worden gebracht, met als thuishaven Breskens. Groede. Collecte. De straatcollecte ten bate voor de Prot. Militaire Tehuizen heeft alhier f 85,opge bracht. Postduivententoonstelling. Op 13 en 14 Dec. a.s. zal door de Postduivenvereniging „Strijd in Vrede" te Groede een tentoonstezling worden gehouden in het café van de heer J. van Haneghem. Sluis Toneeluitvoering. Vrijdag en Zaterdag gaf de toneel vereniging „De Oranjebloem" een op voering van het toneelstuk in drie bedrijven „Het meisje met de rode strik", in de zaal van de heer Smooren burg. Het was een mooi stuk en werd zeer goed gespeeld. Er was ook een verloting. Tot slot danste men beide avonden op de muziek van de Sluisse Troubadours met medewerking van Pierre Leenhouts uit Oostburg. De zaal was beide avonden geheel bezet. Zaterdagavond werd voor het concours gespeeld. Schaakcompetitie Stand der onderlinge clubcompetitie der Schaakver. „Breskens" op 18 Nov. j.l. Gesp. partijen aant. pt. H. van Melle 4 3 P. Priester 4 3 J. Hovestadt 4 3 Punt 2 2 J. v. d. Sande 3 2 J. Smits 4 2 C. Francke 3 1 I. Verduijn 4 1 L. de Vlieger 3 o A. Scheele 2 o J. Jacobs 1 o F. Goethals o o J. Erasmus o o

De Schakel | 1952 | | pagina 4