Herv. Kerk, inzake de winkelsluitingswet. De E.V.O. waarschuwt tegen overbelasting van vr< schippertje dat vroeg verhaalde, of Adriaantje de postman van Hoofdplaat, die na een tippel van ruim anderhalf uur langs zeedijk en grintweg de zware donkere zak post kwam leegstortcn op het postkantoor. Jaren geleden was het garnizoen reeds weggetrokken. Sedert had Pietje, die nu het Ouwe Pietje werd genoemd nimmer meer zijn krachten met ande ren gemeten, tenzij hoogstens een en kele maal in een vriendschappelijke match, mede lang geleden. Eens werd in mijn jeugd mijn be langstelling gaande gemaakt door de bewijzen van niet geringe lichaams kracht eens reusachtigen dijkbewoners. Het was Ko van de Duivelshoek. Ko zag de trek op mijn gelaat van „nou, nou „Och" zei hij glimlachend. „Ik kon mijn mannetje altijd nogal staan, voor al zo een dertig jaar geleden. Maar één was er, die niet voor mij uit de weg g'ng- Hij was een kwaje - het Ouwe Pietje L. B. Op 5 November j.l. is door de Clas- sicale vergadering der Nederlandse Hervormde Kerk van IJzendijke een request gezonden aan H.M. de Konin gin, waarvan de verkorte inhoud als volgt luidt Uit courantenberichten is gebleken, dat verschillende gemeenteraden in Zeeuwsch-Vlaanderen ontheffing hadden gevraagd aan de Kroon van de bepa lingen inzake de verplichte winkel sluiting, gelijk is voorgeschreven in de nieuwe winkelsluitingswet. Als argu menten om ook op Zondag de winkels gedurende een bepaalde tijd geopend te houden worden aangevoerd de plaatselijke levensgewoontende Bel gische touristen en de fouragerende binnenschippers. De Class, verg. ontkende echter de deugdelijkheid van deze argumenten. Immers, juist „plaatselijke levens gewoonten" van het publiek dwingen de winkeliers zelfs op de enige vrije dag klaar te staan voor de mensen. Niet alleen dat zij daardoor vaak ver hinderd worden de kerkdiensten te be zoeken (concurrentie), maar ook hun gezinsleven wordt sterk geschaad, als nooit gedurende een gehele dag hun dagelijks werk onderbroken wordt. Wat de Belgische touristen betreft, die in eigen land gewend zijn op Zon dag de winkels open te vinden niemand vrijwel in Nederland verlangt zeer naar deze Belgische gewoonte, terwijl boven dien in België zelf veel protest verrijst tegen dit kopen in het goedkopere Nederland. Het argument betreffende de binnen schippers mist alle grond, aangezien de nieuwe wet nergens verbiedt, dat bin nenschippers ook op Zondag kleine hoeveelheden levensmiddelen inslaan om tijdig door te kunnen reizen (art. 9 lid I Winkelsluitingswet). Tenslotte de Class, verg. dringt er op aan, dat zeker in deze tijd de be tekenis en de functie van de Zondag van harte aanvaard wordt. De vreugde en de rust van de Zondag als Dag des Heren kunnen alleen ervaren worden als een geschenk en teken van God. Hij ging hierop niet in, maar ant woordde luchtig: „Toch aardig van Sinterklaas, om je zo'n cadeautje te geven. Had je soms wel eens last van de kou?" „Ach," zei ze zuchtend, „speelt U nu niet langer comedie, want ik be greep onmiddellijk, dat U mij dit ge geven had. Natuurlijk vind ik het een dot van een mantel, juist iets, waarin ik altijd zin heb gehad. Maar wat zul len de mensen er wel van zeggen?" „Nou," opperde hij langs zijn neus weg, „misschien veronderstellen ze wel, dat het een verzoeningscadeautje is van die koekbakker „Mijnheer Wijnandsewaarschuwde ze, terwijl ze zich hoog oprichtte. Er kwamen twee rode plekken op haar wangen en haar ogen vonkten. „O ja, dat is waar ook," vervolgde hij onverstoorbaar, „je hebt die mantel van Sinterklaas gekregen, hè? Wel, als het zo ter sprake komt, kun je dat toch zeggen?" „Ja," antwoordde ze spottend „en dan weten de mensen meteen, dat een zekere Oerben Wijnandse dit jaar Sin- Daarom is het de overtuiging van heel de Kerk, dat de Zondag niet als een menselijke instelling achteloos terzijde kan worden gesteld. Bovendien (nogmaals) is niemand er mee gediend, wanneer de hoogst nood zakelijke en welkome onderbreking van de dagelijkse arbeid beknot wordt. Om deze redenen heeft de Class, verg. de Kroon verzocht geen uitzon deringen toe te staan op de verplichte Zondagssluiting. Zij heeft dit met te meer vertrouwen en verwachting ge daan, omdat de winkelsluitingswet ten deert de Zondagsrust ook voor de neringdoenden te waarborgen. Een afschrift van het request is ge zonden aan alle gemeenteraden in Zeeuwsch-Vlaanderen en aan alle ver dere daarvoor in aanmerking komende instanties. KLAPROOSCOLLECTE Op Zaterdag 15 November a.s. wordt door het gehele land weer de Klaproos collecte gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Hierdoor kunnen dan voor het ko mende jaar o m honderden nabestaan den van in Nederland begraven liggende geallieerde militairen in de gelegenheid worden gesteld de graven van hun dierbaren te bezoeken. Van de offerzin en van de activiteit van het Neder landse Volk zal het dan afhangen in welke mate dit belangrijk en menslie vend werk kan worden voortgezet. Laten wij toch nooit het offer ver geten, dat zovele geallieerde soldaten voor onze vrijheid gebracht hebben en laten wij onze dankbaarheid bewijzen aan de nabestaanden van hen, die hun leven gaven. Weer zullen 8 collectanten met een relatie op uitnodiging en voor rekening van The British Legion een reis naar Londen of Brussel mogen maken, als bewijs van de dankbaarheid van het Britse volk voor alles wat het Neder landse volk aan gastvrijheid en naasten liefde heeft opgebracht. FILMNÏEUWS Luxor Theater te Breskens vertoont Zondag a.s. een Nederlands gesproken film, welke het leven uitbeeld van de vissers, die op zee hun dagelijks brood moeten verdienen. Een film die u moet gaan zien, niet alleen omdat het Nederlands gesproken is, maar om de inhoud. Deze film verhaalt ons de gevaren van de vissers waarmede zij iedere dag te kampen hebben. Op onbetrouwbare schuiten gaan zij op vangst. De reder Bos brengt on- verantwoordde schuiten in de vaart. De „Op hoop van zegen" vaart uit, zes weken hoort men niets meer, totdat er een luik aan spoelt met no. 47. Het schip is vergaan met man en muis. Reder Bos interesseert zich alleen voor de verzekering Een film om nooit te vergeten. Het Is gebleken. d»t enkele onderne mers die regelmatig naar of via België hun goederen per vrachtwagen vervoe ren, niet of onvoldoende op de hoogte zijn van de bepalingen die in België gelden t.a.v. de belading van vrachtwa gens. Het is o.a. verboden het voertuig zwaarder te beladen dan in de vergun ning voor het verrichten van grens overschrijdend vervoer is aangegeven. terklaas is geweest". „Och," weerlegde hij, een sigaret opstekend, „er hebben dit jaar zoveel mensen voor Sinterklaas gespeeld Dat was in voorgaande jaren zo en dat zal in de komende jaren wel zo blijven- Een geschenk van deze bis schop moet je altijd in dank aanvaar den. En geschenken door hem gege ven, mogen bijvoorbeeld niet gewei gerd worden. En evenmin becritiseerd. Wist je nog niet, hè? Zo zie je, dat je van mij af en toe nog wel eens wat kunt leren". Ze keek hem een poosje aan en begon toen te glimlachen. De scherpe trek, die even over haar gezicht ge legen had, maakte plaats voor een veel zachtere en dankbaar greep ze zijn hand. „Sinterklaas, van harte bedankt voor dit zeldzaam kostbare geschenk. Weet U, U bent U bent een schat. Daar. Dat moogt U gerust weten". Verlegen draaide ze zich om, trok haar mantel aan en bleef nog even bij de deur dralen. (Wordt vervolgd). De E.V.O. vestigt er de aandacht van deze ondernemers op, dat er door de Belgische Overheid streng wordt toege zien of de binnenkomende voertuigen niet zijn overbeladen. In enkele geval len waren ondernemers genoodzaakt een deel van hun goederen op andere wa gens over te laden. Plaatselijk Nieuws. Breskens Raadsvergadering Maandagavond kwam de raad van Breskens, onder voorzitterschap van burgemeester Eekhout, in voltallige zit ting bijeen. Ook van de zijde van het publiek was er enige belangstelling. Enige ingekomen stukken werden behandeld w.o. verzoek van het R.K. kerkbestuur, om in Breskens een be graafplaats te mogen aanleggen, welk verzoek voor advies naar B. en W. werd terug verwezen. Verder werd enige besluiten genomen voor de aan leg van riolering en trottoirs. Het voorstel van B. en W. tot het maken van een trap, welke de Hullu- straat met de Scheldekade zou moe ten verbinden, zag de heer de Baare liefstop een andere wijze opgelost,b.v. het maken van een helling. De voorzitter zal de mogelijkheden nader onder zoeken. De voorgestelde afbraak en verkoop drie barakken aan de Boulevard, ten einde vier ingezetenen in de gelegen heid te stellen aldaar hun herbouw- plicht te vervullen, lokte een kleine discussie uit. Hierop werd in beginsel besloten om deze barakken elders nog als noodwoningen te gebruiken of in te richten voor ouden van dagen, het welk nader zal worden onderzocht. De raad verleende het college van B. en W. machtiging tot het doen uitvoeren van de werken, nodig om een bank aan te leggen, ten gerieve van de vissersvloot, voor het schoon maken van de schepen. Door de Rijks waterstaat zal medewerking worden verleend door het beschikbaar stellen van vloedpalen en damwanden. Aan enkele verzoeken van schoolbe sturen werd voldaan, eveneens werden nog besluiten genomen ingevolge de L.O.-wet 1920 en inzake woningver betering. Benoeming mljnmeester. Hierna kwam aan de orde benoeming mijnmeester, waarvoor zich 48 sollici tanten hadden aangemeld. Alvorens tot stemming over te gaan merkte de heer Cambier op, dat het salaris z.i. aan de lage kant was. In een volgende vergadering zal hij hierop terugkomen. De heer de Baare kon zich niet verenigen met de namen op de aan beveling en had liever meer Bressianen hierop vermeld gezien, waarop de bur gemeester antwoordde dat het vismijn- bedrijf een van de belangrijkste be- drijven was en wees er op, dat de mijnmeester niet alleen ambtenaar maar bovendien „bedrijfsleider" zou moeten zijn, zodat hiervoor bepaalde capaci teiten zijn vereist. De raadsleden zijn echter vrij in het benoemen van de mijnmeester en behoeven zich niet aan de aanbeveling te houden, aldus spr. Hierna werd tot stemming overge gaan en was de uitslag als volgt dhr. J. P. Jacobs Pz. te Breskens, 4 stemmen; dhr. J. Bron te Gorinchem, 2 stemmen en dhr. M. A. de Roo te Cadzand, 1 stem. Winkelsluitingwet. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. inzake de winkelsluitingswet. Hierbij werd bepaald dat in de zomer periode van 15 Mei tot 1 October de winkels om 19 uur gesloten zullen zijn, uitgezonderd de winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak boeken, strandartikelen, souvenirs, fotoarti- kelen, eet- of rookwaren plegen te worden verkocht. Voor deze cata- gorieftn zal de sluitingstijd op 21 uur worden gesteld en in de winterperiode, van 1 October tot 15 Mei, om 20 uur. Alle overige zaken zullen dan om 18 uur gesloten moeten zijn. Gedurende het gehele jaar zullen de winkels, be horende tot de eerder genoemde cate gorieën, des Zondags tot 20 uur ge opend mogen zijn. De heer Cambier wenste de openstelling der winkels zo ruim mogelijk te houden, vooral met het oog op het vreemdelingenverkeer. In de rondvraag informeerde de heer de Vuijst naar de kolentoeslag, waarop de voorzitter antwoordde dat daar reeds mede begonnen was. De heer Vermeulen besprak de toe stand in het Noodplan en deelde mede dat het er op verschillende plaatsen zeer slordig uitziet wat betreft de grond die bij de diverse woningen ligt. De voorzitter zal trachten hierin verbetering te brengen. Verder werd nog gewezen op de noodzaak van het aanleggen van rioleringen. Opening bazar. Gistermiddag om 3 uur had de officiële opening plaats van de bazar ten bate van de herbouw der Ned. Herv. Kerk te Breskens. Ds. van Beusekom sprak het ope ningswoord en dankte allen die aan de totstandkoming van de bazar hebben medegewerkt. Om vier uur werd de bazar opengesteld voor het publiek en in een minimum van tijd was het ge bouw geheel gevuld. Enorm veel ar tikelen waren te koop en vele attrac ties zijn aan deze bazar verbonden. Dat de bazar een groot succes be loofd te worden, blijkt wel uit het feit dat reeds de eerste dag een bedrag van f 2621,binnengekomen is. Eerste steenlegging. Donderdag j.l. vond de eerste steenleg ging plaats van de in aanbouw zijnde R.K. lagere school aan de Dorpsstraat te Breskens. Bij deze plechtigheid, die werd verricht door Pastoor Wolters, waren aanwezig de Burge meester met een delegatie van het gemeente bestuur, het schoolbestuur met alle kinderen, architect Loonen en de aannemer Vergouwe. Beurtelings werd door de Pastoor en de Burgemeester het woord gevoerd, waarbij dank werd gebracht voor de medewerking van het gemeentebestuur inzake de stichting van de school. Uitvoering. Vrijdag- en Zaterdagavond gaf de accordeonclub „Mirian" te Breskens een uitvoering in het Gem. verenigingS' gebouw. Was Vrijdag de zaai niet geheel be' zet. daarentegen was deze Zaterdag overvol met belangstellenden. De leiding berustte bij de heer J. Bruijnooge, die beide avonden het openings- en slot' woord sprak. Voor de pauze bracht „Mirian" po pulaire accordeonmuziek, afgewisseld met soli alsmede zang door de „Mirian- zusjes". Er werd een grote verscheiden heid van populaire muziek ten gehore gebracht en het herhaaldelijk applaus was dan ook zeer zeker verdiend. Na de pauze, waarin een goed ge' slaagde verloting plaats vond, werd onder regie van dhr. J. C le Bleu, ,,De engel in de kist" opgevoerd, een klucht in 3 be' drijven. Deze klucht werd vlot vertolkt en de rollen bleken er goed in te zit' ten, zodat het spel zeer in de smaak van het publiek viel. Zaterdagavond werd na afloop nog even gelegenheid gegeven voor een dansje, waarvan velen gebruik maakten. „Mirian" kan op twee goed geslaagde avonden terugzien. „Pebane" nog niet vlot. Het tijdens de zware storm van vorige week op de Hoge Plaat voor Breskens gestrande Portugese stoom schip „Pebane" is, ondanks de pogingen door diverse sleepboten gedaan, nog steeds niet vlot te krijgen. Men is daar om Maandag met het lossen van de lading, bestaande uit ijzer en cement, begonnen, waarna men opnieuw zal trachten met behulp van sleepboten het schip vlot te krijgen Aangezien de „Pebane" geen gevaar loopt, vertoeft de bemanning nog steeds aan boord. Heropening meubelzaak. De heer W. Fenijn, die reeds vele jaren een winkel heeft in meubels, enz. in de 3e Zandstraat te Breskens, heeft dit bedrijf overgeplaatst naar een pand op de Boulevard v/h fa. P. Jacobs. In deze nieuwe en zeer ruime winkel heeft men een goed overzicht van de geëtalleerde artikelen. (Zie adv elders in dit blad). Duiventsntoonstelling. Op 20 en 21 December a.s. zal de postduivenvereniging ,,Nog Sneller" te Breskens een tentoonstelling houden. Voetbalwedstrijd afgelast. Tengevolge van de bar slechte weersomstandigheden is de voetbal wedstrijd ten bate van het Fonds voor Oud-Verpleegsters op Zaterdag j.l. te Breskens niet door kunnen gaan. Het is evenwel de bedoeling dat van dit uitstel geen afstel komt en dat het in het voorjaar nogmaals geprobeerd zal worden. Een ieder die bij de voorbe reiding op enigerlei wijze zijn mede werkinghad verleend of toegezegd had zijn medewerking te verlene'n bij de wedstrijd zelve, wordt langs deze weg

De Schakel | 1952 | | pagina 2