Nieuw Borgvliet 1—2; De Voetbal De uitslagen van de j.l. Zondag ge' speelde wedstrijden zijn 3e klasse D. Biervliet—R.K F C. 4—4; Clinge-Vlis- singen 12; Corn BoysOdio 35; Breskens- Zeeuwen De stand is hier Vlissingen RKFC RCS Odio De Zeeuwen Nw. Borgvliet Biervliet Meto Corn. Boys Zeelandia Breskens Clinge 5—2. O O 161 10 I I 1610 9 O I 13— 8 8 I I 1812 7 O 2 15—10 6 0 4 1218 6 1 2 13—14 5 0 3 9-15 4 0 4 15—19 4 1 3 9—13 3 0 4 10—14 2 0 5 6—18 0 Zondag 2 Nov. R.C.SBreskens; Vlissingen Biervliet; OdioClinge; Nieuw BorgvlietCorn Boys; Zeelandia—Meto; RK F.C. de Zeeuwen. Breskens. dat keer op keer teleurstelt, zal ook tegen R.C.S. niet veel kans op de overwinning hebben. Biervliet is tegen Vlissingen niet kans loos. Vlissingen zou tegen Biervliet wel eens zijn eerste verliespunten kunnen boeken. Clinge, dat zich Zondag duchtig ge' weerd heeft, zal toch tegen Odio met een nederlaag genoegen moeten nemen. Nw. Borgvliet liet in Breskens geen erg sterke indruk achter; Corn Boys is wel in staat een deel van de winst te bemachtigen. Zeelandia krijgt het zwaar te verdu' ren, nu Meto op bezoek komt. R.K F.C.de Zeeuwen is een open strijd, waarbij R.K.F.C. iets betere kan sen heeft. Ie klasse B KNVB, afd. Zeeland. Domburg—Groede 60; Retranche- mentNoormannen 012. Domburg haalde een lelijke streep door de kampioens-aspiraties van Groede. We verwachtten wel een zware wed' strijd, maar op zo'n grote nederlaag hadden we toch niet gerekend. Retranchement moest weer met korf' balcijfers de eer aan de gasten laten. De stand is nu Noormannen I Schoondijke I Lewed. Boys I Groede I Hoofdplaat I Domburg I Walcheren I Retranchement I 28—13 8— 6 3 10—12 169 13- 8 7—ia 333 Abe. ATHLET1EK. Zaterdag i November wordt het veldloop-(cross)-seizoen van het district Zeeland, geopend met een wedstrijd te Schoondijke, die georganiseerd wordt door Marathon, met medewerking van het Dagblad Le Soir te Brussel. Deze wedstrijd is een trainings-cross, met het oog op de Volks-cross van het ge noemde Dagblad, waarvan de finale op 23 November zal plaats hebben op het militaire vliegveld van Evere bij Brussel. Het vorige jaar namen 3000 athieten aan deze monstercross deel. Het traject van de cross te Schoon dijke, heeft ais middelpunt de molen en is 1 km. lang. De junioren moeten 3 maal deze ronde en de senioren 5 maal die ronde afleggen. De wedstrijd staat open voor ook niet leden van een atletiekvereniging. en Miep, dat hij beantwoord had met haar bevordering tot zijn procuratie- houdster. En nu weer insinuaties over een verhouding, die hij zou hebben met mevrouw NielandEn op nieuw weer Miep en hij Ba, wat hadden de mensen er toch aan om elkaar zo te bekladden. Ge lukkig, dat z'n moeder met de weduwe meegekomen was, om zijn drukkerij te bekijken. Anders zou de goegemeente weer een reden gehad hebben om hem en mevrouw Nieland te bekletsen. Hij keek op zijn horlogehalf acht. Ja, hij moest nog even de stad in om enkele noodzakelijke Sinterklaas-inkopen te doen. In de enige boekwinkel, die Wiliems- poort rijk was, stond het propvol men sen. Eens kijkenvoor Daan een stu dieboek over siergewassen. Daarmee zou de jongen zeker in zijn schik zijn. En voor Gonnie een zilveren vier kleurenpotlood. Laatst had ze immers gezegd dat zo'n potlood zo gemakke lijk was met corrigeren? Toen hij zijn inkopen-in de winkel gedaan had, stond hij bij de cassa Bij de senioren kan men zeker een aardige strijd verwachten tussen Staf Dobbelaere en Piet van Acker. Aan vang der wedstrijden om 16 uur. O Naar we vernemen zal de Schoon- dijkse athleet Staf Dobbelaere, dit winterseizoen alleen voor Marathon, dus niet meer voor de Belgische club Rieme uitkomen. BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG over de maand September t952. BEVALLEN 3, A. L. van de Veire Dhondt, d.; t, G. Cuppen-van den Broek, z.; 2, L. Leuwol-Sonisa, z.; 3 M. L. Dierick-Dinnewet, z.; 5, M. C. Risseeuw-Faas, z.; 7, M. L. Hovelijnck- Hamerlinck, z.; 6, E. Baas-van der Vliet, z.; 16, V. Bakker-Haak, d.; 16, B. A. Goossens-van de Wijnckel, z.; 20, A. Vercouteren-Dekker, d.; 21, C. Saya-Nahumury, d.; 20, M. Simpelaar- Cauweis, d.; 23, J. J. Everse-Lambregts, z.; 30, S. J. Cambier-Christiaansen, GEHÜWD 4, J. J. Penders, 54 j. en M. C. Maenhaut, 49 j.; 9, G. E. M. van de Vijver, 25 j. en E. F. L. Plasschaert, 25 j. OVERLEDEN 9, R, Causijn, 70 j.; 18, A. Savat, 80 j.; 20, A. Baas, 14 dagen; 24, F. H. le Brun, 30 j. geh. met T. M. Boen. Gemeente SCHOONDIJKE over de maand September I95-J- GEBOORTEN 15, Liesette Angelina Maria, d. van E. A. Steijaert en E. R. van Limmen; 25, Michiel Izaak Pieter, z. van M. Verherbrugge en C. S. de Jonge; 29, Antoine Johannes Jenny, z. van C. J. P. Uitdewilligen en C. J. M. Vercraeye. HUWELIJKEN: 4, W. Tazelaar, 31 j. en M. Dekker, 24 j.; 4, J. G. Malkus, 25 j. en M. van den Broeke, 22 j. OVERLIJDEN 10, te Rosmalen, M. I. Verhelst, 47 j., echtg. van W. Bee- rens. INGEKOMEN 9, M. T. Schelfhout, echtg. van J. H. Stroecken' van Honte- nisse; 17, C. M. Steurrijs, van Goes. VERTROKKEN 4, P. F. Woesthoff en gezin naar Gorinchem; 4, G. A. F. Pesch en gezin naar Gorinchem; 6, M. v. d. Broeke, echtg. van J. G. Malkus, naar Oostburg; 6, E. Wewengkang naar Amsterdam; 9, M. A. Cammaert naar Etten en Leur; 11, J. P. J. Maassen naar Oostburg; 11, M. Dek ker, echtgenote van W. Tazelaar, naar Cadzand; 12, A. E. Gernaert naar Schiedam; 12, A. J. Seen naar Bramp ton (GB.); 13, A. I. Salomé naar Utrecht; 13, I. A. Salomé naar Dub beldam; 18, M. Jansen en echtgenote naar Oostburg; 27, C. L. M. P. de Jonge naar Kontich (Beigié); 30, I. A. Haartsen en gezin naar Groede. Zondagsdienst doktoren. Zondag 2 November 1952 Breskens, Groede, Schoondijke Dr. Jongsma, Groede, tel. 2. Oostburg, Aardenburg, Eede: Dr. de Rijk, Aardenburg, tel. 24. Sluis, Cadzand. Zuidzande Dr. Staal. Sluis, tel. 21. Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-VI. Zondag 2 November 1952 Zr. Catsman, Groede, tel. 52. eensklaps naast Miep. Hemeltje, haar zou hij zowat vergeten hebben. Wat een geluk, dat hij het meisje vanavond nog ontmoette. „Hébegroette hij haar opgewekt, de woorden van Willem de Rooy reeds vergeten zijnde. „Ook aan het inkopen doen?'' Het ontging hëm niet, dat ze haastig een klein pakje in de grote tas, die ze bij zich droeg, wegmoffelde. „Ja," antwoordde ze, „we moeten Sinterklaas een handje helpen, hè? Hij krijgt anders teveel te doen". „O, ik mag dat wel met zulke da gen. Vroeger reeds, als jongen, deed ik niets liever om tegen Sinterklaas etalages te bekijken. Vooral speelgoed afdelingen hadden mijn onverdeelde belangstelling. Ik herinner-me nog uit mijn kinderjaren, dat er ergens op de Neude in Utrecht een grote winkel was, waar een electrische trein steeds in de étalage in het rond reed. En daar was van alles bijstations, seinhuizen, tunnels, bruggen, wissels, enfin noem maar op. Wil je wel geloven, dat ik er nu nog best met genoegen naar zou kunnen kijken?" (Wordt vervolgd). Plaatselijk Nieuws. Schoondijke Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam Vrijdag avond j.l. in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester F. A. van Rosevelt. Ingekomen stukken. Een subsidieverzoek van de zijde van de Stichting Lager Nijverheidsonderwijs in de Bisdommen Breda en Den Bosch, om een gemeentelijke bijdrage ad i 2t 2 ct. per in woner, werd afgewezen. B en W. adviseer den, op grond van de moeilijke financiële gemeentelijke omstandigheden en mede door dat deze instelling geen leerlingen uit de gemeente telt, tot afwijzing. Het verzoek van het Interparochiaal Sociaal Charitatief Centrum van het Dekenaat Aar denburg en van de Classicale Commissie Gezinszorg v. d. Diaconieën der N.H. Kerk in W. Z.-Vlaanderen, om een subsidie van 32 ct. per inwoner voor het betalen van 4 Maatschappelijke Werksters, werd nog aan gehouden. B. en W. willen eerst het advies afwachten wat de door de Ver. van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers inge stelde commissie hieromtrent uit zal brengen Op het desbetreffende verzoek van de Schoondijkse voetbalvereniging werd besloten, de huur van het gemeentelijk sportterrein voor het jaar 1952, wat voor deze vereniging op f 100,- was vastgesteld, te halveren Een verzoek van de Nederl. Vereniging tot Dierenbescherming om een apperatuur aan te schaffen, teneinde honden en katten pijn loos af te kunnen maken, werd om redenen van financiële aard zonder hoofdelijke stem ming afgewezen. Nadat dhr. R. E. A. de Badts (K.V.P.) op de desbetreffende vragen, door de voorzitter uitvoerig was geantwoord, werd z. h. st. be sloten, aan Wed. Jac. Huigh een subsidie van f 334r te geven in de kosten van woning verbetering. Het Terlingenfonds is bereid zijn medewerking te verlenen en een subsidie te verstrekken van f 666,- als het bekend is, dat de gemeente ook subsidieert. De totale ver- beteringskosten bedragen f 3600,-. Aan oor logsschade heeft betrokkene nog wat tegoed, terwijl zij ook nog een subsidie van het D.U.W.-fonds kan krijgen, als de verbeterings- werken vóór 1 April 1953 voor meer dan 90 pCt. zijn gevorderd. Winkelsluitingswet. Met betrekking tot de nieuwe winkelslui tingswet werd besloten op werkdagen alle winkels tot 7 uur open te doen zijn. De kap pers daarentegen mogen elke Donderdagavond tot 9 uur open blijven. 21 dagen per jaar zullen alle winkels tot 9 uur mogen verkopen, o.m. op de laatste Vrijdag voor Pasen en Pinksteren, nationale feestdagen, verjaardagen Koninkl. Huis, de Vrijdag, Zaterdag en Maandag tijdens de kermis en op .dagen, waarop de Schoondijkse Winkelweek wordt georganiseerd, uiteraard tot een maximum van 31 dagen is bereikt. Het meerderheids- voorstel van B. en W. de winkels toe te staan Zondagvoormiddags van 8 tot 12 u. te laten verkopen, ontmoette veel critiek van de zijde van weth. Joh. de Feijter (Pr. Chr. Groep). Naast de principiële gronden, die deze vóór sluiting op Zondag aanvoerde, opperde spr. vele zakelijke bezwaren; niemand behoeft Zondags te kopen, dat kan op de vrije Zater dagmiddag gebeuren. Wethouder P. Toussaint (P.v.d.A.) meende, dat als de winkels op Zondag gesloten zouden zijn, dit voor hen financieel nadeel betekent, immers vele café's verkopen sigaren, sigaretten, chocolade, enz. Voorts meende spr., dat de toeristen, die op Zondagen bij tientallen Schoondijke aan doen, toch ook de gelegenheid g«.boden moet wor den iets te kopen. Dhr. J. D. Dekker (Pr. Chrwas het overigens volkomen met weth. de Feijter eens Het meerderheidsvoorstel van B. en W. werd hierop met 4 stemmen voor aangenomen; de heren de Feijter, Dekker en Joh. I. Risseeuw-Provoost (V.V.D.) stemden tegen. Nadat de gemeentebegroting 1953 was aan geboden, werd de begroting 1953 gewijzigd en een verbeterde derde wijziging opgemaakt. Deze had betrekking op de kosten van het nieuwe gemeentehuis en de inventaris. Was aanvankelijk gedacht op een totale uitgaaf van f 180.000.-, nader bezien blijkt de be groting, mede in verband met het schrappen van het arrestantenlokaal en de verminderde m3 bouwkostenprijs, nu op f 160.000,- ge bracht te kunnen worden. Z. h. st. werd voorts nog besloten, een vaste lening aan te gaan voor de bouw van het gemeentehuis ter grootte van f 80000,- tegen 4^4 pCt. 'sjaars. De looptijd der lening is 44jaar. Thans heeft de gemeente in totaal f 450.000,- aan kasgeld- leningen, welke alle een beperkte looptijd hebben. Besloten werd voor een nieuwe ter mijn tot een maximum van f 400.000,- kas geldleningen aan te gaan. Besloten werd, evenals het vorige jaar, weer een kolentoeslag aan ouden van dagen on- en minvermogenden toe te kennen. Was het maximum bezit van de ouden van dagen gesteld op f 1500.-, thans werd dit verhoogd tot f 1750,-. Aan M. de Paepe werd ontheffing verleend in de Hondenbelasting 1952. Dhr. P W. Toussaint werd als vertegenwoordiger aange wezen voor het Zeeuws-Vlaamse Borgstellings fonds, wat aan de middenstand in Z.-Vlaan deren voor zakenuitbreiding en voorraadvor- ming credieten verstrekt. De rioolbelastingverordening verliest bin nenkort haar geldigheid; een nieuwe verorde- ning, gelijk aan de vorige, werd vastgesteld. Besloten werd voorts nog het oude gedeelte van de Algemene begraafplaats weer in ge bruik te nemen. Het is reeds meer dan 50 jaar, dat hier begravingen plaats gehad heb ben. Dit voorstel deed B. en W. omdat een nieuwe begraafplaats tot onoverkoombare financiële consequenties zou leiden. Tot slot werd aan A. Geelhoed bouwgrond toegewezen gelegen aan de Willemsweg en aan P. de Jonge bouwgrond, gelegen aan de Dr. Huizingastraat, op de plaats waar thans de noodkerk staat. De noodkerk zal moeten verplaatst worden. In overleg met het betrok ken kerkbestuur wordt gedacht de kerk te verplaatsen naar de Nijverheidsstraat, hoek Weststraat. Biervliet. Raadsvergadering. De raad van de gemeente Biervliet zorgde voor een vrij' vroege Sint Nico laas-verrassing. In haar vergadering van Maandagavond besloot da raad op voorstel van het college van B W, het vermenigvuldigingscijfer wat voor het schoolgeld op 2 was bepaald terug te brengen op het vermenigvuldigings cijfer 1. Door deze verlaging houden de ingezetenen f 1800,in de zak. De tweede belastingverlaging gold voornamelijk de caféhouders, die de dansrechten, geregeld in de verordening tot heffing en invordering van ver makelijkheidsbelasting teruggebracht zagen van 75 cent per m2 vloeropper vlak per dag tot 20 cent. In het ver volg zullen de eigenaren van losse danstenten 40 cent per m2 gaan be talen. De vermakelijkheidsbelasting voor kermisexploitanten werd teruggebracht tot V3 van het oude tarief, terwijl de plaatselijke verenigingen na eigen uit voeringen nu gratis een dansje kunnen maken, voordien kostte dit f 10, Voorts werden de staangelden voor kermisexploitanten gehalveerd. De zangvereniging „Excelsior" kreeg een subsidie van f 100,tot weder- opzeggens, terwijl de gemeente toetrad als lid van de Nederlandse vereniging A.V.O., die de arbeidszorg voor min der valide arbeidskrachten op haar schouders heeft genomen. De tweede gemeentewerkman dhr. P. J. de Meijer, die sinds Juni op arbeidscontract werk zaam is, werd met ingang van 1 Januari 1953 in vaste dienst benoemd. Ook de gemeenteraad volgt het rijk door het maximum van de ziektekostenregeling voor het gemeentepersoneel van f 50,— op f 6o,te brengen. De verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten werd met ingang van I Jan. 1953 opnieuw vastgesteld. Hierna werd de begroting 1953 door de raad vastgesteld. Uit deze begro ting blijkt de gezonde financiële toe stand der gemeente, toch wordt de raad er op gewezen het voorzichtige financiële beleid wat steeds is gevoerd te blijven volgen. De Gewone Dienst sluit aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 340.096,04, terwijl met een bedrag van f 6789,68 de post onvoorzien nog vele mogelijkheden biedt. De Kapitaal Dienst sluit aan in komsten en uitgaven met f 579.798,38. Het bedrag per leerling per jaar voor het bijzonder lager onderwijs over 1951 werd, nu de rekening 1951 definitief is vastgesteld, bepaald op f 22,75. Het bedrag wat de R.K. Bij zondere school op grond van deze vaststelling uit de gemeentekas zal ontvangen, bedraagt f 1830,33. De school heeft echter f 1948,88 uitgege ven, welke meerdere uitgaaf bij de drie jaarlijkse verrekening ingelopen moet zijn. Over 1950 werd voor het lager on derwijs een bedrag van S 2261,21 uit gegeven, wat neerkomt op een bedrag per leerling van f 14,75. Als gevolg van de voorgenomen schilderswerkzaamheden aan de o.l. school A, zal het bedrag per leerling per jaar viij hoog komen te liggen voor 1953 en wel met een bedrag van 33.65. De adviescommissie Woonruimtewet werd herbenoemd en wel de leden J. W. Verpianke, A. de Meijer, Th. de Boevere, Dr. J. C. Hage en in de plaats van dhr. W. Borm werd be noemd dhr. E. Maenhout. Tijdens de rondvraag geeft de heer I. G. de Lijzer (Arb.) in overweging voor het branden van geslachte var kens een terrein aan te wijzen, dit ter voorkoming van brandgevaar, als dit te dicht bij de bebouwing zou moeten geschieden, voorts wenst spreker maat regelen tegen het gebruik van open bare paden als gezochte brandplaats. Dhr. A. de Meijer (Arb.) wijst op de afvoer van hemelwater bij de woningen van Pladet en Babijn op de wijk Drie wegen, doordat de verkeerde helling der goot het water ophoudt, verbetering werd toegezegd. De heren G. van Pamelen (K.V.P.) en A. van Hoeve (Prot. Chr.) wijzen resp. op onvol doende hemelwaterafvoer nabij de R.K. Kerk in de Noordstraat en op de zeer slechte afvoer van de lage weide in de Oude Stadsweide achter de Nood woningen in de Schoollaan; beide werd verbetering toegezegd.

De Schakel | 1952 | | pagina 2