Koninklijke Opera te Gent. Kon. Nederlandse Schouwburg Ie Gent. „De dood van een Handelsreiziger". wrakken vormen nog steeds een pro bleem, maar gelukkig zijn er weer enige wraktonnen meer gelegd. Verder bleek nog uit het jaarverslag dat het aantal leerlingen dat de visaerijschool bezoekt, dit jaar is toegenomen. Met de wens, dat dit jaar een goed jaar voor de vissers moge zijn, eindigde dit mooie jaarverslag. De rekening van de penningmeester gaf een batig saldo in kas te zien van f 516,68. Vervolgens werd besloten voor de olielevering weer opnieuw te laten in schrijven. Hierna was aan de orde verkiezing bestuur, waarbij aan de beurt van af treden waren de heren Fr. van den Broecke en G. Pleijte, die beiden bij acclamatie werden herkozen. In de kas- commissie werden benoemd de heren Jan v. d. Heuvel, Marinus Clement en Dirk Mookhoek. Bij de vaststelling contributie werd aanvankelijk besloten deze te stellen op f 1,- voor een vaartuig per visweek. Hierna verkreeg de heer Lockefeer het woord, die allereerst de secretaris van „Ons Belang," de heer Scheerens, een compliment maakte voor zijn mooie verslagen, waarna hij zeer uitvoerig het doel van „Zevibel" uiteenzette en op het grote belang wees, dat de vissers bij een goede organisatie hebben, zo wel de schipper als knecht. Spr. wees er nadrukkelijk op, dat, wil „Zevibel" provinciaal en landelijk een klank krij gen, het de steun van alle vissers moet hebben. Een contributieverhoging zal hierbij onvermijdelijk zijn, wat spr. duidelijk aantoonde door het noemen van enige cijfers. Wat de sociale ver zekering van de vissers betreft, deze zal niet plaatselijk, doch landelijk ge regeld moeten worden. Hij besloot met een opwekking tot de vissers toch vooral begrip te willen tonen voor de belangen die „Zevibel" nastreeft. Burgemeester Willemsen, secretaris penningmeester van „Zevibel," wees er op, dat, wanneer de organisatie der vissers in groot verband tot stand komt, zeer zeker ook de regering in de toekomst met deze tak van nijver heid rekening zal moeten houden. Hierna volgde een korte pauze, waar in de voorzitter de leden persoonlijk vroeg of zij accoord gingen met de verhoging van contributie tot f 2,- waarmee allen zich konden verenigen. Verder deed de voorzitter mededeling over het gebruik van vaartuigen door de Marine. Wanneer dit zou geschie den is nog niet bekend. De volgende spreker was burge meester Eekhout, die zijn genoegdoe ning uitsprak over de aanwezigheid van de heren Lockefeer en Willemsen. Hij prees het besluit van de vissers om de contributie te verhogen. Hieruit blijkt, dat zij het nut van een goede organisatie inzien en net als andere bedrijven het heft in eigen handen willen nemen. Vervolgens deelde spr. mede, dat men hoopt de nieuwe vis mijn eind Decemberbegin Januari in gebruik te kunnen nemen. Het feeste lijk vieren van dit feit zou hij echter willen uitstellen tot een beter tijdstip van het jaar. In overweging is geno men om te komen tot een jaarlijks terugkerend feestelijk evenement in de gemeente, b.v. „de dag van de visserij". Hierover is reeds contact opgenomen gaan? En over die weduwe in Utrecht Een dodelijke bleekheid overtoog eensklaps Wijnandse's gelaat. Hoorde hij het goed De weduwe in Utrecht „Hoe kom je daar ineens op?" vroeg hij hakkelend. „Wie bedoel je met die weduwe in Utrecht Willem bemerkte, dat hij met dit schot de roos geraakt had en er lag iets triomfantelijks in zijn blik. Zijn stem klonk echter achteloos, toen hij antwoordde„Nu ja, die mevrouw Nie- land immers, je zult zelf toch ook wel weten, wat men daarover in Willems poort vertelt Wezenloos zat de uitgever voor zich uit te staren. Mevrouw Nieland Wie kon het weten Alleen Miep. Zou zij gekletst hebben Neen, uitgesloten. Hij geloofde onvoorwaardelijk in haar discretie. „Hoe weet jij dat?" vroeg hij met zachte stem aan Willem en deze, in wendig genietend van het effect, dat zijn woorden hadden gesorteed, ant woordde: „Och, enkele Willemspoor ters hebben je wel eens met haar in met het bestuur van de plaatselijke Oranjevereniging. Door B. en W. is deze morgen besloten, aldus spr., om aan de raad voor te stellen een bank- inrichting te leggen aan de haven voor het schoonmaken der schepen. Ook besprak hij nog de moeilijkheid om te komen tot sociale verzekering van de vissers. De samenwerking tus sen visserij en gemeentebestuur noemde spr. van prettige aard. Breedvoerig werd verder nog gespro ken over het belang van visserij- onderwijs. Na de rondvraag, waarin de even redige verdeling van de garnalen- verkoop breedvoerig werd besproken, sloot de voorzitter de vergadering, waarbij hij de hoop uitsprak, dat allen gespaard zouden mogen blijven voor rampen en tegenspoed. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Velen van U zullen, als men dit artikel leest, zeggen „Wanneer komt er nu eens een eind aan dat schooien in Breskens", doch wij menen toch een beroep op u te mogen doen voor een vereniging, die één der oudste van Breskens is en wel de Zwemvereniging „Scheldestroom". Weet u, dat deze vereniging er finan cieel zeer slecht voor staat Weet u, dat deze vereniging dreigt op te houden te bestaan Weet u, dat aan het zwembad hoog nodig verbeteringen moeten worden aangebracht Weet u, dat vele kinderen van Bres kens zich zeer amuseren tijdens de zomer aan dit zwembad Weet u, dat tientallen jongens en meisjes elk seizoen hier hun zwem diploma behalen Weet u, dat zwemmen een onderdeel is van de opvoeding onzer jeugd Weet u, dat het de plicht is van ons opvoeders onze kinderen te leren zwemmen Velen van u zullen zeggen„ja, dat weten wij allemaal" en dat weet het bestuur van „Scheldestroom" ook en daarom zullen wij het mogelijke doen deze vereniging te behouden en er weer bovenop te helpen. Wij willen daartoe begin 1953 een fancy-fair organiseren. Wilt u ons helpen in het belang van de jeugd en de zwemsport in Breskens Was u als ouders niet trots, toen uw zoon of dochter met een zwem diploma, medaille of beker thuis kwam Wel, zorgt u er voor, dat wij volgend jaar trots kunnen zijn en dat wij kun nen zeggen de fancy-fair is, dank zij de medewerking van de Bressiaanders, geslaagd. Bressiaanders, zet even het idee van „je kunt wel aan de gang blijven" opzij en laat men niet tevergeefs bij u aankloppen. Iedere gift, hoe klein ook, is van harte welkom. Giften worden gaarne ingewacht bij de penningmeester van het fancy-fair comité, de heer H. Bondewel, 2e Zand straat 19. Bressiaanders, vergeet niet dat een goed zwembad en een goede zwem vereniging ook in het belang van uw kinderen is. Het bestuur. Utrecht gezien. Bovendien hebben ze in de krant van de plotselinge dood van Nieland gelezen. En op het ogen blik kom je er nog al eens. Nee, beste jongen, de pot, die zelf zwart ziet, moet dat de ketel niet gaan verwijten". Langzaam drong de volle betekenis van Willem's woorden tot hem door. Ze wisten natuurlijk ook, dat hij de weduwe weggehaald had op Java en ondergebracht bij zijn moeder. En men wist, dat hij er nogal eens kwam. En daaruit trok de goegemeente dus de conclusie dat hij een verhouding had met de weduwe. Werkelijk, de rodde laars hadden iets vernuftigs uitgevon den. Zeldzaam in één woord. „En dat geloof jij natuurlijk?" vroeg Wijnandse met stijgende ergernis. „Och," antwoordde de aangespro kene onverschillig, „je weet, dat er in Willemspoort veel gekletst wordt. Dat is een feit. Maar daar staat tegenover, dat er geen koe zo bont is, of er zit wel een wit vlekje aan. Ik zeg altijd maar zomen moet de schijn zoveel mogelijk trachten te vermijden. Vooral als men een vooraanstaande positie in het maatschappelijk leven bekleed, niet waar (Wordt vervolgd). BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS over de maand September 1952. INGEKOMEN 1Dingenis van Sabben en echtgenote, van Goes naar Pr. Juliana- itraat II; 1, Wed. Hendrika F. J. van Houte-Greebe en kinderen, van Terneu- zen naar Noodplan C 14: 4, Petrus M. Dieleman en gezin, van Sas van Gent naar Burgem. Gerritsenstr. 19; 12, Hen drik I. Klaaijsen en gezin, van Groede naar Haven Westzijde; 15, Izaak L. Kesteloo, van Terneuzen naar T. F. Blankenstr. 19; 20, Johannes A. van Donk en gezin, van Wemeldinge naar Molenwater 24; 23, Wed. Elizabeth J. den Hollander-Bron, van Waterland kerkje naar Boulevard 77. VERTROKKEN; 1, Izaak L Becu, van W I I naar Groede; 3, Suzanna J. Tack-Leenhouts, van Dorpsstr. 84 naar Middelburg; 3, Jakob van Dijk en ge zin, van Burgem. Gerritsenstr, 19 naar Sas van Gent; 8, Neeltje van de Vrie- Verduijn, van Kon. Emmastr. 3 naar Gadzand; 10, Jan 't Gilde en gezin, van Pr. Julianastr. 35 naar Groede; 10, Jan de Vuijst, van Scheldekade 28 naar Amsterdam; 11, Pieter W. Woittiez, van Dorpsstr. 22 naar Oegstgeest; 12, Abraham J. Vermeulen, van Ph. van Kleefstr. 9 naar Maasbracht; 15. Golda I. Hamelijnck, van Grote Kade 24 naar Vlissingen; 18. Pieter W. Burgers, van Dorpsstr. 79 naar 's-Gravenhage; 22, Sara C. Klaaijsen, van Boulevard 114 naar Rotterdam; 25, Willem J Kuipers, van v. Zuijenstr. 6 naar Hengelo: 26, Adriaan W. van Belois, van de Hullu- straat 27 naar Aardenburg; 27, Bart P. Baaij, van Noodplan C 8 naar Vlis singen; 30, Sijbe Stavorinus, van Dorps straat 74 naar's-Gravenhage; 30, Dinge- man van der Laan en gezin, van Ph. van Kleefstr. 59 naar Leiderdorp. GEBOREN: 1, Jannis Pieter, z. van Pieter J. du Bois en van Adriana M. de Poorter; 2, Johannes Jacobus, z. van Dirk Mookhoek en van Dina A. Roo- fack; 4, Cornelis Anthon. z. van Jacob W. Neele en van Janneke H. Jansens; 20, Isaac Pieter, z. van Pieter J. van de Velde en van Suzanna E. Bril; 21, Jacob Jan, z. van Jan J. Brugge en van Catholijntje J. Provoost; 28. Erna Elisabeth, d. van Ferdinand A Obrie en van Hildegard A Oberhauser. HUWELIJKEN Geen. OVERLEDEN24, Franciscus H. Ie Brun, oud 30 j., militair, wonende te Breskens (overleden te Oostburg), echt- gen. van Ten Moy Boen; 29, Pieter J. M. Vermeulen, oud 6 j., wonende te Roosendaal en Nispen, z. van Wilhel mus A. G. Vermeulen en van Adriana C. Norbart. ZWEMMEN. Eindstand kringwaterpolocompetitie 1952, afdeling heren 2e klasse. Scheldestroom I 6402 96 8 Schelde II 5302 107 6 Scheldestroom II 5203 68 4 Luxtor III 6204 610 4 Aangezien Schelde II voor haar laatste wedstrijd tegen Scheldestroom II niet is opgekomen, is Scheldestroom I kampioen in deze afdeling geworden, wat voor deze jonge ploeg die voor de eerste maal weer in competitiever band speelde een prachtig resultaat is. Door dit resultaat zal Scheldestroom I volgend seizoen in de eerste klasse uit komen. Het zal in die klasse voor deze ploeg een zeer zware opgave worden, maar wanneer er hard getraind wordt en men met nog meer geestdrift speelt als afgelopen seizoen, mag op een goed resultaat worden gehoopt. Schelde stroom II heeft gezien het feit dat ze voor de eerste keer aan een competitie meededen, hoop gegeven voor de toe komst, maar ook hier is het devies trainen. Laat ons hopen wanneer er straks een oproep gedaan wordt aan de spe lers om een cursus te volgen in de spelregels, wat hard nodig is, dat dan de geestdrift net zo groot zal zijn als afgelopen zomer in het poloveld. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens vertoont Zaterdag a.s. een zeer spannende politie-film. Dit is de eerste film waarin Scotland Yard haar volle medewerking heeft gegeven. Geen nagemaakte politieposten, maar echte bureaux en telefoon centrale, laboratoria, enz. Op de achtergrond het verhaal van twee jeugdige boefjes en hun zeventienjarige vriendin, die eenmaal op het hellende pad van de misdaad komen en van kwaad tot erger vervallen. Zondag a.s. is er een spannende kleurenfilm vol actie en avontuur. Gary Cooper als de vogelvrij verklaarde, als vrijbuiter met een revolver op zijn heup en een prijs op zijn hoofd. Dit is een sensationele strijd van een man tegen een bende misdadigers, die een gehele stad in hun wurgende greep hielden. Spanning tot de laatste momenten. Zondag 26 October 1952. 14.30 uur „Mignon". 19.30 uur „De zigeunerbaron". Vrijdag 29 October 1952. 19.30 uur: „Mignon". Woensdag 31 October 1952. 19.30 uur „Romeo en Juliette". Zondag 26 en Donderdag 30 Oct. a.s. Gaston Vandermeulen (Willy Loman) in Enige vertrouwelijke gesprekken in toneelvorm door Arthur Miller Regia Maurits Balfoort De voorstellingen hebben plaats de Zondagnamiddag om 3 uur en Zondag en Donderdagavond om 7.30 uur. Zondagsdienst doktoren. Zondag 26 October 1952 Breskens, Groede, Schoondijke Dr. Ossewaarde, Breskens, tel. 92. Oostburg, Aardenburg, Eede: Dr. Buskop. Oostburg, tel. 60. Sluis, Cadzand, Zuidzande Dr. Beek, Zuidzande, tel. 8. Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-Vl. Zondag 26 October 1952 Zr. de Jong, Cadzand, tel. 25. FR1DIKBEURTKN Zondag 26 Oct. A&rdenburg, 10,30 uur, Ds. Blom St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Groenveld Biervliet, 10 uur, Ds. Wiebosch Collecte invoering nieuwe bundel Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Bediening H. Avondmaal 6,30 uur, Ds. van Beusekom Cadzand, 10 uur, Ds. ten Cate Groede, 10 uur, Ds. Boere Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgendaal Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Oostburg, 10 uur, Ds. Fournier Collecte Rozenoord Retranchement, 10 uur, Ds. van Bork 4 uur, Jeugddienst Schoondijke, 10 uur, Ds. Schopenhauer Zaterdagavond 7 uur, avondgebed St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Sluis, 9,30 uur, Ds. Groenveld Collecte Ned. Bijbelgenootschap Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma IJzendijke, 10 uur, Ds. Blomaard Zuidzande, 10 uur, Ds. Kuijlman Collecte voor Silo Doopsgez. Gom. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Vis Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da Stol Vrij Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, Ds. v. d. Vrie Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Praas Retranchement, 2,30 uur, Ds. Praas Cadzand, 6,30 uur, Ds. v. d. Vrie Geref. Kerk Breskens 10 en 3 uur, Ds. Spoelstra, Goes Plaatselijk Nieuws. Sluis Bezoek aan „Rozenoord". Op uitnodiging van het bestuur der Stichting „Rozenoord", het tehuis voor ouden van dagen alhier, zullen de Plattelandsvrouwen een bezoek brengen aan de Stichting. De heer C. M. van den Broecke, voorzitter der Stichting, zal het gezelschap ontvangen en rond leiden door de nieuwe vleugel van het gebouw, die onlangs officieel in gebruik genomen is. Er zal een thee aangebo den worden, waarna Mevr. van den Broecke-de Man zal declameren voor het gezelschap in de ontspanningszaal. Oostburg Plattelandsvrouwen. Onder grote belangstelling vergader den de West Zeeuws-Vlaamse Platte landsvrouwen in hotel Mabesoone te Oostburg. Mevr. van Cruijningen-Eras- mus sprak een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de presidente v. d. Plattelandsvrouwen bond voor Zeeland, mevr. Huism&n- Griep uit Kruiningen. Mevr. van Cruijningen besprak aller eerst verschillende huishoudelijke zaken, waarbij zij de collecte, georganiseerd door de Stichting Zeeland, hartelijk aanbeveelde. Ook de Stichting „Het vierde Prinsenkind" verdiend de aan dacht van iedereen. De studiecommissie voor peulvruch ten stelde een prachtige kalender samen waarop veel recepten zijn aangegeven.

De Schakel | 1952 | | pagina 2