Kapitein Klakkebos op de leeuwenjacht in het bestuur vertegenwoordigd is. Dit wis ook de mening van de voor zitter, deze staat ook voor, dat alle groeperingen vertegenwoordigd zijn in dergelijke besturen. De voorzitter stelde voor aan de wethouders hun voorstel terug te nemen. Hierop wensten zij niet in te gaan. Met 4 stemmen en 3 blanco's werd de heer Salomé hierop gekozen. In verband met de voorgenomen verbetering van de Brouwerijstraat en Scbuitvlotstraat werd de begroting 1952 gewijzigd. Tijdens de rondvraag komen de schriftelijk ingediende interpellaties aan de orde, o.a. De heer J. Vermeulen (P.vd.A.) werd meegedeeld, dat de huisslachtin gen geen veranderingen ondergingen. Voorts wijst de heer Vermeulen op het besluit van 4 October 1951 om aan de P.Z.E.M. te verzoeken aan de Oude Menne een lichtpunt te plaatsen; dit is niet gebeurd. De voorzitter zegt een nader onderzoek toe. De heer Vermeulen zegt niets meer van het sportveld te horen. Eerst zou de gemeente het in eigen beheer op knappen, maar het moest door de D.U.W. geschieden. Twee maal werd de gemeente door de D.U.W. misleid; het sportterrein heeft veel gekost en nog deugt er niets van, aldus dhr. Vermeulen. De voorzitter zegt dat hij de D.U.W. er over heeft aangespro ken en wil nog even het definitieve antwoord afwachten. De heer Vinjé stelt vragen over de uitwatering, terwijl de toestand van het postkantoor naar voren gebracht wordt. De voorzitter zegt, dat de exploitatie van het gebouw toch al niet sluitend is en B. en W. van gevoelen is dat het meer op de weg ligt voor zieningen te treffen. Het is onbegrijpe lijk dat de P.T.T., die jaarlijks mil- lioenen winst maken weigeren ten ge rieve van het publiek bij het kantoor een lichtpunt aan te brengen. Voetbal De uitslagen van de j.l. Zondag ge speelde wedstrijden zijn: 3e klasse D. ClingeR.K.F.C. 0—2; Corn Boys Biervliet 3—2; BreskensVlissingen 0 2; De ZeeuwenNw. Borgvliet I 2; ZeelandiaR.C.S. I3. De stand is nu RCS Vlissingen RKFC De Zeeuwen Corn. Boys Nw. Borgvliet Zeelandia Odio Breskens Biervliet Meto Clinge 13- 8 8 120 6 13- 3 6 108 4 12—12 4 9—15 4 7- 6 3 5—11 3 8- 7 2 6— 9 2 7—14 2 4—13 0 voor a s. Het voetbalprogramma Zondag is 3e klasse D. Odio—Breskens: Biervliet—Clinge; Vlis singen—Corn Boys; Nw. Borgvliet Meto; R.K.F.C.Zeelandia. Ook deze wedstrijd biedt voor Bres kens weinig perspectief. Het zal wel geen grote nederlaag worden, want de achterhoede van Breskens is vrij be hoorlijk. maar ook nu zal de voorhoede - zeker de zwakste van alle 3e klassers - wel geen kans zien de Odio-achter- „Meisje," antwoordde Wijnandse zacht, „zet die illusie uit je hoofdje en laat je vader dat ook doen. Hij zal hier nooit een practijk van enige be tekenis kunnen opbouwen, omdat hij nu eenmaal impopulair is in Willems poort. En al was hij dat niet, een profeet is nooit geëerd in zijn eigen land. Een Willemspoorter vertrouwt zijn zaken liever toe aan een vreemde advocaat dan aan een plaatsgenoot, of dit nu Willem de Rooy is of een an dere inwoner. Hier zal hij als advo caat het zout in zijn pap niet kunnen verdienen. Heus, ik zeg dit niet om je te kwetsen, want ik mag jullie alle maal erg graag; het is z'n eigen schuld dat hij niet getapt is in Willemspoort". Ze zuchtte. „Vroeger, toen hij nog op de H.B.S. was, had hij al geen vrienden. De andere jongens negeer den hem. En later, toen hij wat ouder werd, de meisjes eveneens''. Ze legde haar handje op zijn arm en vroeg toen, hem smekend aankij kend „Ger, kun jij niet eens met hem praten?"' (Wordt vervolgd). hoede te omspelen. Biervliet kan beide puntjes in handen houden nu Clinge op bezoek komt. Ook Vlissingen, dat in Breskens ook geen daverend spel ten beste gaf, zal weer wel op de goede pad verder gaan en Corn Boys zal wel op een neder laag rekenen. Nw. BorgvlietMeto is een wedstrijd, die door Nw. Borgvliet gewonnen kan worden, temeer daar ze Zondag tegen de Zeeuwen onverwacht goed voor de dag kwamen en ze zeker door dit suc ces aangemoedigd zullen zijn. Zeelandia, dat naar Brabant trekt, geven we uiteraard weinig kans tegen R K.F.C.; misschien dat ze een gelijk spel kunnen bevechten. Ie klasse B KNVB, afd. Zeeland. Domburg—Noormannen 35; Groede- Schoondijke 3 3; HoofdplaatR'ment 9—0; Lewed. BoysWalcheren 3I. Beide koplopers in deze klasse lie ten een steek vallen, terwijl Hoofdplaat tegen Retranchement geen twijfel over liet, wie de sterkste was. Ook de Lewedorpse Boys wonnen van het zwakke Walcheren. Behalve Retranchement, spelen hier de Zeeuws-Vlaam8e clubs een voorname rol, zoals uit de stand blijkt 1 Groede I Noormannen I Hoofdplaat I Schoondijke I Lewed. Boys I Domburg I Walcheren I Retranchement I klasse B. io6 4 13—10 4 14— 6 3 5—4 3 3— 1 5- 5 7— 12 1 o13 o Plattelandsvrouwen zagen een keurige modeshow. Afgestemd op de werkelijkheid, zei den vele West Zeeuws-Vlaamse dames, toen Donderdagmiddag de modeshow in hotel „De Eenhoorn" volop aan de gang was. Met enkele geroutineerde manequins en enkele die het voor hun plezier deden, toonde de Oostburgse midden stand, dat men ook in Westelijk Zeeuws- Vlaanderen goed gekleed kan gaan. Evenals bij de show in Middelburg viel het ons op, dat de prijzen achterwege bleven, behalve een enkele uitzondering. Dit deed ons vermoeden, dat het meeste van het getoonde ver boven de draagkracht van de gewone beurs uit gaat. Het getoonde was echter wel de moeite van het bekijken waard. Mimi Raes uit Oostburg oogstte enorm veel succes met een eigen ontworpen en vervaardigde cocktailjapon, die op de Nationale kledingbeurs te den Haag de ie prijs verwierf. Deze keurige zwart-witte creatie van de 19-jarige Mimi, belooft in ieder geval veel voor de toekomst. Voordat de show gehou den werd, moesten de plattelands vrouwen nog het huishoudelijk gedeelte der agenda afhandelen. Zo zullen er de komende winter cursussen gegeven worden in kant klossen, Engels en een lampekapcursus. Ook organiseert de vereniging „Cerea" een huisvlijt-tentoonstelling, waar veel belangstelling voor bestaat. De tentoon stelling van twee jaar geleden zal overtrofien worden doordat men de verschillende werkstukken in zal delen in rubrieken en ook de prijzen rubrieks- gewijze zullen worden toegekend. Voor de cursussen kantklossen be stond veel belangstelling. Prettig, dat dit mooie oude handwerk zo dicht bij haar oude bakermat Brugge gaat her leven. Kantklossen is het waard ge leerd te worden. Door ziekte van de presidente stond deze vergadering thans onder leiding van mevr. C. de Pree uit Breskens. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens brengt Zondag a.s. een prachtig kunstwerk. Deze film is een wanhoopskreet van een internationaal leger in de D. P.-kampen. Het verhaal van ontel bare verplaatste personen, met een andere naam, maar met dezelfde begrensde horizon. Bommen regenen op Warschau. Gemechani seerde troepen hebben drie weken nodig om het moedige Polen onder de voet te lopen. De mensen trekken huiswaarts, maar voor de Joden begint de lijdensweg. De Davidsster volgt. Een half millioen mensen zijn opeen- geperst in het voorportaal van de hel. Maar het aantal verminderd snel door honger, mishandeling en typhus. Dan de transporten in veewagens naar de vernietigingskampen. U zult met deze mensen medeleven met hart en ziel. U zult zich afvragen hoe kan een mens dit een mens aandoen. door G. Th. ROTMAN. 69. „Ik help hem er af; je weet nooit waar het goed voor is!" fluisterde de kapitein en na deze uiting van onbaat zuchtige naastenliefde haalde hij een buisje met kiespijn watjes uit z'n zak, werkte met z'n zakmas een der watjes in de pijnlijke kies van Kookmebotje, liet hem een paar aspirientjes slikken, en weg was de'kiespijn. 70. Deze menslievende daad had het gewenste resultaat; ze werden als vorsten onthaald en de gehele neger stam maakte van bamboe een stevig hok op wielen voor de gevangen aap, die er, nog steeds aan handen en voe ten gebonden, netjes in opgeborgen werd. „Nu valt roe meteen een prach tig idee in!" zei de kapitein. Vrouwenbond van het N.V.V. ging op reis door West Zeeuwsch-Vlaanderen. De N.V.V. Vrouwenbond West Zeeuwsch-Vlaanderen, met als gasten leden uit Middelburg en Vlissingen, lieten voor een dagje eens alle zorgen thuis en maakten een gezellig uitstapje door Zeeuwsch-Vlaanderen. De boot, die de leden uit Middel burg en Vlissingen moest meebrengen, was natuurlijk overtijd, waardoor het tijdschema lelijk in de war kwam. Met twee extra bussen werd de reis aangevangen, via Schoondijke en Oost burg waar nog een aantal passagiers bijkwamen, ging het naar het vrien delijke Cadzand, dat zich in haar regen kledij toch nog een prettige badplaats toonde. In hotel „De Schelde" werd de boterhammen opgegeten en sprak mevr. M. S. Dijk een kort welkomst woord tot alle aanwezigen. Een ver loting werd gehouden voor het dekken van de onkosten, waarna node uit het gezellige hotel opgebroken werd, om het bekende natuurreservaat „Het Zwin" te bewonderen. Jammer genoeg toonde het weer nogmaals zijn wat nattige zijde, waardoor weer spoedig de bussen opgezocht moesten worden. Via Retranchement ging het naar het onlangs in gebruik genomen gerestau reerde pleintje van St. Anna ter Muiden. Hier trokken de oude gebouwtjes doch ook de mooie kerk sterk de aandacht. Via Sluis, waar vooral de bekende Janhagel in trek was, ging het in een tocht door naar Biervliet, waar de werken aan de Braakmandijk bezichtigd werden. In Biervliet werd in „Het oude Raedthuijs" de thee gedronken. Over Hoofdplaat vertrok de groep Middelburg en Vlissingen, terwijl de Zeeuwsch-Vlamingen £huis gebracht werden met de bus, die over IJzendijke reed. Het was een prettige dag ge weest, die de onderlinge band tussen de vrouwengroepen belangrijk heeft verstevigd. Plaatselijk Nieuws. Groede Wielerwedstrijd. Zaterdagmiddag werd door 11 jeug dige renners van 12 tot en met 15 jaar gestart voor de ronde van het Marijke- plein. Er was grote belangstelling. Reeds in het begin ontwikkelde zich oen felle strijd, waarin Tournois en de Jonge zich onderscheidden. De Smet kwam door pech een ronde achter, maar haalde toch tegen het einde veel van zijn achterstand in, hetgeen echter niet meer mocht baten, daar Tournois en de Jonge een te grote voorsprong hadden. Villijn viel op door zijn regel matig rijden, maar kon op de keien zijn soepele stijl niet vinden. De Lange had defect aan zijn fiets en verloor veel terrein, doch vervolgde moedig de strijd. De uitslag was 1. R. de Jonge, Breskens; 2. P. Tour nois, Groede 3. W. de Smet, Breskens; 4. B. Villijn, Breskens (op 1 ronde) 5. R. Rommers, Breskens 6. M. Ver sprille, Breskens 7. P. van Hee, Cad zand 8. F. de Lange, Groede. Nieuwvliet. Raadsvergadering. De raad van Nieuwvliet kwam in spoed eisende vergadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester J. C. Everaars. De hoofdschotel van de agenda waarvoor deze vergadering bijeen geroepen was, vormden de agendapuntenaankoop grond voor de nieuwe openbare school en het aangaan van een geldlening ter financiering van deze bouw. Betreffende de grond deelde voorzitter mee, verheugd te zijn, dat de kinderen Schijve be reid waren geweest de door de gemeente be nodigde en in het uitbreidingsplan voorziene grond aan de gemeente af te staan. Gezien deze coulance achtte spreker het een morele plicht der gemeente, aan deze mensen, die het gemeentebelang hierdoor voortreffelijk heeft gediend, voor de betrokken grond de hoogst toelaatbare prijs te geven, welke in deze 75 cent bedraagt per m2. Voorts waren zij bereid optie te verlenen aan de gemeente, voor de nog niet dadelijk door de gemeente te gebruiken grond, die in het uitbreidings plan als te onteigenen aangegeven staat. Voorts is het billijk dat de eigenaren f 400,— ver goed krijgen voor de, voor de scholenbouw af te breken noodwoning, waarin zij zelf f 800, hebben bijgedragen De raad ging met de voorstellen van B W. accoord. Met be trekking tot de financiering der bouw, stelde B. W. voor een annuïteitslening aan te gaan met een half jaarlijkse annuïteit bij de bank van Ned. gemeenten met een looptijd van 45 jaar. De lening is groot f 49.700,—. De eerste 5 jaar zonder aflossing tegen een rente van 4V4 De raad ging met de lening accoord. Voorts werd nog besloten de f 5300,—, die de gemeente bij wijze van lening uit de op de gemeente uitgeoefende voorkeursinschrij vingen op de leningen woningbouw 1952 heeft ontvangen, eveneens te benutten ter finan ciering van de bouw der school. Besloten werd nog, de aanbesteding openbaar te doen geschieden. Ingevolge het desbetreffende verzoek van de plaatselijke winkeliers, werd in afwachting van het bij de kamer van koophandel ge vraagde advies in principe besloten, ingevolge de nieuwe winkelsluitingswet, de winkels op werkdagen open te doen zijn tot 's avonds 7 uur. Het punt van het verzoek de winkels open te doen zijn tot tien uur op de werk dagen in de maanden Juni, Juli en Aug. werd hangende hat advies van de kamer van koop handel nog aangehouden. Het raadslid J Quaars was wegens verple ging in het ziekenhuis te Oostburg afwezig. De heer J. C. Boeije bracht de groeten van Quaars aan de raad over. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad accoord met de sug gestie van de voorzitter aan Quaars telegra fisch een spoedig herstel toe te wensen namens de raad. Het werd als heel jammer aangevoeld, dat de onderwijzerswoning, die bij het schoolplan voorzien was en daar ook een onafscheidbaar onderdeel vormde, niet gebouwd mag worden. Voorzitter bracht hulde aan het onderwijzend personeel, die met een zodanige blijheid en succes in de oude school hebben gewerkt, dat de ouders hiervoor niets dan lof hebben. Voorzitter spreekt de hoop uit, dat de leer krachten met het zelfde succes in de nieuwe school het onderwijs zullen voortzetten. Oostburg Nieuw Ledeitheater. Het ziet er naar uit dat binnen af zienbare tijd zal kunnen worden over gegaan tot de bouw van een nieuw Ledeitheater. Besprekingen dienaan gaande hadden reeds plaats met de architect, de heer L. W. Rosenkranz, alhier. Nieuw land". Onder auspiciën van de Z.V.U. gaf Vrijdag j.l. het Amsterdams toneel gezelschap een opvoering van het stuk „Nieuw land", in het Ledeitheater. De hoogst ernstige inhoud en het tragische slot hebben niet nagelaten een diepe indruk op de aanwezigen te maken. De heer Hoolhorst dankte voor het gebodene. Kindervoorstelling. De Nederl. Revue en Toneel groep uit Amsterdam gaf op initiatief van de directie van het Ledeitheater te Oostburg een kindervoorstelling met zangwedstrijd, waarvan Paula Cammaert uit Hoofdplaat winnares werd. Verder

De Schakel | 1952 | | pagina 2