Najaars-Stierenkeuringen in 1952 zijn. De heer Schippers haalde enkele voorbeelden aan. Het niet in Oostburg werkzaam zijn van dhr. Hoornweg is dus ook geen argument. Het euvel van personen aantrekken is van zo danige omvang geweest, dat de oude Oostburgse bevolking geen huis kan krijgen. Er zijn nog een 100 woning- aanvragen. Dhr. Leenhouts (P.v.d.A.) vraagt nogmaals aandacht voor de verlichting in het Jacob Catspark en of daar nu op korte termijn voor gezorgd kan worden. Voorts wijst spr. op de slechte toestand van de Gratamastraat; vooral bij regen is deze onbegaanbaar. De voorzitter zegt, zo mogelijk, in de begroting '53 een post voor verbetering der straat op te zullen nemen. Dhr. Daansen (Gem. Bel.) informeert of het juist is, dat B. en W. toege zegd hebben 2 lantaarns te zullen aan brengen bij de ambachtsschool. Dit ontkent de voorzitter. DUIVENSPORT. Duiven-Mij. „Nog Sneller" te Breskens. Uitslag sprintvlucht Eede op 28 Sept. j.l Lossing om de 2 min. De tijd van de te duif was 9 min. 18 sec. 1 Jn. Pleijte, 2 Jn. Faas. 3 P. Verduijn. 4 P. Buize. 5 Faas Mz. 6 Jac Maas. 7 A. Bonde- wel. 8 A. Hamelijnck. 9 J. Risseeuw. 10 W. Fenijn. 11 J. Vermeulen. 12 A. J. Verduijn. 13 A. Haartsen. 14 P. v. d. Walle. 15 M. Quaars. 16 P. Vermeulen. 17 P. Pleijte. Voetbal De uitslagen van de j.l. Zondag ge speelde wedstrijden zijn: 3e klasse D. BiervlietBreskens 32 onder pro test van Breskens; ClingeCorn Boys 25; VlissingenMeto 6O; Odio de Zeeuwen 2—5; Nw. BorgvlietZee- landia 14; R.K.F.C.R.C.S. 14. De stand is nu: RCS 4301 107 6 Vlissingen 2200 10o 4 RKFC 3201 113 4 De Zeeuwen 3201 96 4 Zeelandia 2 1 1 o 63 3 Odio 3 1 1 1 511 3 Breskens 2 I o I 85 2 Biervliet 2 I o 1 46 2 Corn. Boys 3102 910 2 Meto 4103 714 2 Nw. Borgvliet 4 .1 o 3 714 2 Clinge 2002 411 o Het voetbalprogramma voor a.s. Zondag is: 3e klasse D. Breskens—Vlissingen; ClingeRKFC; Corn BoysBiervliet; de Zeeuwen Nw. Borgvliet; ZeelandiaR.C.S. Vlissingen, dat nog zonder verlies- punten is, zal zich zeker niet door Breskens laten verrassen. Na de neder laag van j.l. Zondag tegen Biervliet, ligt er weer een nederlaag in 't ver schiet. Wat de Bressiaanders in Bier vliet vertoonden, was weer het oude korte, onproductieve spel, waar de Vlissingers zeker wel raad mee zullen weten. Wil Breskens Zondag een be hoorlijk figuur slaan, dan zal er zeker uit een ander vaatje getapt moeten worden. Dat betekent dus, dat de kant- halfs de voorhoede aan het werk moe ten zetten en dat dit niet moet ge beuren v i a de spil. Verder aullen er vlugge open aanvallen moeten komen, die zeker succes zullen opleveren. Clinge zal ook wel geen puntje rij ker worden, nu R.K.F.C. op bezoek komt. Corn Boys en Biervliet zullen elkaar niet veel toegeven en een gelijk spel ligt hier het meest voor de hand. De Zeeuwen zullen Nw. Borgvliet er wel onder houden, maar een over winning van R.C.S. op Zeelandia staat nog niet positief vast. Abe. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens heeft deze week een klinkend programma. „Mat revolvers en zweep" Zaterdag 4 Octobereen zeer span nende Wild West film, een verhaal van gangsters met stetsons en cylinder- pistolen. Een felle oorlog tussen twee ranchers resulteert in een bloedbad van ongekende omvang, maar de zweep herstelt de orde. „Schimmenjacht" Zondag 5 Octobereen adembe nemende thriller, met Peter Lorre, de aalvlugge hoofdfiguur uit zovele sen sationele films als Gino de kille moor denaar. U zult naar adem snakken tot het einde. Zij zochten de bescherming van de nacht, maar konden de ver schrikking niet ontlopen. Op Donderdag 9 October a.s. zullen in de navolgende gemeenten stieren keuringen worden gehouden Breskens, 8 uur, Café de Milliano. Hoofdplaat, 8,45 uur, Gemeentehuis. Biervliet, 9,30 uur, Café Oubrie. IJzendijke, 10,15 uur> Markt. Waterlandkerkje, 11 uur, Dorp. Oostburg, 11,45 uur> Markt. Aardenburg, 13,30 uur, Café „De Rode Leeuw". Sluis, 14,15 uur, Beestenmarkt. Retranchement, 15 uur, Muziektent. Cadzand, 15,45 uur, Van Iwaarden. Zuidzande, 16,30 uur, Muziektent. Kantongerecht Oostburg. Tijdens de zitting van het Oostburgse kan tongerecht verklaarde de kantonrechter in het vervolg zeer ernstige straffen te zullen gaan uitdelen als de landbouwers en vlassers zich niet houden aan de voorgeschreven be palingen, wat betreft het te breed laden. De wegen in Zeeuws-Vlaanderen zijn er heel niet op berekend wagens van 3 m. 50 tot 4 m. breed geladen te passeren. Hier moeten de grootste ongelukken uit voort komen. Ieder belanghebbende zij dus voor zichtig ter voorkoming van grote boetes of ongevallen. B. A. de V., landarb. te St. Kruis, stond terecht voor een geval van veel te breed laden. De 3 m. lemiet, die is toegestaan, is dan ook wel de uiterste grens. Van te voren moet men maar rekening houden met even tueel uitzakken. Arbeiders moeten hun baas beslist weigeren met te breed geladen wa gens te rijden. Boete f 15,- subs. 10 d. P. J. uit Gent had te Breskens een aan rijding veroorzaakt door bij het veerplein meer te letten op waar hij zich vervoegen moest voor de boot, dan op het hem achter op komende verkeer. Mr. van Nispen tot Zevenaar hield een langgerekt pleidooi. Eis was 1 x f 3,- pl. 1 x f 6,- voor het manoeu vreren zonder richtingaanwijzer uit te steken en het niet voldoende vrijlaten van de rijbaan. Uitspraak 2 x f 1,- voor het niet aangeven van de richting, doch vrijspraak voor het niet vrijlaten van de doorgang. A. P. M. uit Oostburg had op zijn eigen land na zonsondergang gejaagd, terwijl hij wel in het bezit was van een geldige jacht- acte. Uit de verklaringen bleek niet dat hij op wild geschoten had, doch wel dat ge daagde schoten gelost had om zijn hond en kinderen te waarschuwen. De ambtenaar stuk cake. „Ik dacht," zei ze enigszins verlegen, „dat je nog op zou zijn en daarom breng ik je een lekker kopje koffie". „Dat vind ik aardig van je Joke," zei hij op vriendelijke toon. Nadat ze het kopje voor hem had neergezet, bleef ze nog even dralen, hetgeen Wiinandse niet ontging. „Kom voor de dag met wat je op het hart hebt," zei hij lachend, „want je bent niet alleen gekomen om mij koffie te brengen, wel Ze keek hem even bedremmeld aan, terwijl ze met haar linkervoet denk beeldige figuren tekende op het vloer kleed. „Ga maar zitten," nodigde hij rustig uit, onderwijl in zijn koffie rotrend en zodoende trachtend het meisje op haar gemak te brengen. Ze ging eindelijk op het randje van een der clubs zitten en toen leek het, alsof ze haar aarzeling en verlegenheid meester werd. Jo keek hem opeens recht in het gezicht en vroeg: „Waar om heb je een hekel aan onze Wil lem Wijnandse, die juist het kopje aan zijn mond zette, liet het van schrik haast uit de hand vallen. Haastig zette hij het neer en keek het meisje in de ogen. Maar ze sloeg ze niet neer. „Maar m'n beste Joke, hoe kom je op dit dwaze idee?" Ze schudde langzaam haar hoofd. Haar blik, die meestal guitig of spot achtig vrolijk was, stond nu ernstig en strak. „Nee, Ger, in dit geval kun je me niet bedriegen. Je hebt iets tegen hem". Hij wikte de woorden, die hij wilde spreken, maar zij vervolgde peinzend „Met ons allen ben je altijd aardig omgegaan. Tegen mij en Daan ben je altijd uitermate prettig, vriendelijk en amicaal, als ik het zo zeggen mag. Tegen Gonnie ben je wat meer gere serveerd, wat begrijpelijk is, omdat zij zich ook niet spoedig uit. En ik heb de indruk gekregen, dat je mijn vader en moeder ook graag mag. Maar ik heb terstond gemerkt, dat je aan Wil lem een hekel hebt". (Wordt vervoigd). O.M. wees er op dat het schieten na zons ondergang zeer verwarrend werkt voor de politie, die al spoedig denkt met smokkelaars te doen te hebben. Voorts wordt er in het halfduister veel wild aangeschoten, dat niet meer geapporteerd wordt en gedoemd is een afschuwelijke dood te sterven. Eis luidde verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen geweer en f 15,- boete. Daar echter de kan tonrechter uit geen der verklaringen had kunnen opmaken dat M. op wild geschoten had, sprak hij hem vrij van vervolging en het ten laste gelegde. J. S. te Oostburg had op het strand te Cadzand zich met enkele vrienden vermaakt met een balspel. Het ging wat ruw en een toevallig passerende dame werd geraakt op haar hoedje, waarvan het versiersel sneu velde. S. verklaarde dat het louter een on gelukje gold, hoewel het spel wel wat wild ging. De schade aan de hoed had hij echter vergoed. De ambtenaar O.M. noemde het ge drag van S. en zijn kornuiten strandschenderij en eiste een boete van f 0,50. De kanton rechter waarschuwde voor te ruw spel en op te letten op de voorbijgangers. S. werd vrij gesproken. Mevr. A. van A., een te Hoofdplaat ge boren en getogen Belgische, had vergeten haar verblijfsvergunning op tijd te laten ver lengen. De eis luidde f 5.-, doch de kanton rechter kon zich er in plaatsen, dat iemand, die in Holland geboren en getogen is, wel eens kan vergeten dat zij Belgische is. J. de N., landbouwer te Waterlandkerkje, stond terecht omdat zijn auto bij een kleine aanrijding niet in orde bleek te zijn. Het knipperlicht werkte niet en ook de rem was niet in orde. f 25,- boete. C. J. v. d. W., vlasser te Eede, had niet voldoende aandacht besteed aan de bestrij ding van de coloradokever. In zijn land van 2050 m2 waren maar eventjes 4 haarden met kevers en larven. Juist nu de landbouwers zelf het belang der keverbestrijding inzien blijkt dat de enkeling, die er geen aandacht aan besteed, een gevaar voor zijn omgeving is. f 75,- boete subs. 40 d. J. S., ijscoventer te Breskens, had zijn ijs kar zonder rem geparkeerd, met gevolg, dat het geval ging rijden, tegen een stoep op botste en een aldaar geparkeerde auto be schadigde. f 10,- s. 6 d. I. M. de la S., weefster te Maldeghem, had met drie vriendinnen naast elkander gefietst. Dat mag in België niet, maar in Holland ook niet. f 3,- s. 2 d. A. van E. uit Knocke ging de schorre- bloemen in het Zwin bewonderen. Zij kwam echter op Hollands gebied en was niet in het bezit van een geldig paspoort. Eis f 5,s. 3 dagen. De kantonrechter vond het wat gortig, dat het bewonderen van de natuur zo zwaar gestraft moest worden en deed er f 4, af. f 1,s. 1 dag. J. J. v. H. te Oostburg had een hondje, dat schijnbaar zeer dringende redenen had om op stap te gaan, om zijn liefde te ver klaren aan een soortgenote. Eis f 5,s. 3 dagen. Omdat er liefde in het spel was, deed de kantonrechter er f 3,af. f 2,boete s. 1 dag. P. van de L., ambtenaar te Oostburg, wiens hond wel niet zulke dringende redenen had om er tussen uit te trekken kreeg dezelfde boete. A. F. van D. te Groede voor rijden zonder rijbewijs f is,- s. 10 d. A. P. v. d. M., metselaar te Oostburg, had gereden met een bromfiets, waarvan de ver lichting brandde als een gloeiende spijker, f 10,- s. 5 d. Plaatselijk Nieuws. Biervliet Tafeltennis. Naast het heren-team van de tafel tennisclub is thans ook een dames-team opgericht. Bestuurslid werd mevr. Dijk- Langstraat. Nieuwe wegdekken. De Biervlietse Beukelszoonstraat krijgt een nieuw wegdek. De oude kinderhoofdjes worden uitgevoerd naar Belgié, waar een aannemer in wegen bouw de kinderhoofdjes ruilde voor keurig nette klinkerstenen. Het werk geschied in een vlot tempo, zadat de wegomlegging misère spoedig afgelo pen zal zijn. Het Vrije van Sluis was zo vrien delijk de Hazenweg die door de Elizabethpolder loopt, te voorzien van een keurig nieuw wegdek, volgens het nieuwe polderwegen systeem met eshalite en grind. Ook dit wegvak ligt er keurig bij, beide verbeteringen zijn weer een stapje vooruit. Eindles bijenteeltcursus, In de o.l. school vond Zaterdag middag de openbare eindles plaats van de te Biervliet gehouden bijenteelt cursus. De heer A. J. van Willegen sprak een hartelijk welkomstwoord tot de belangstellenden en cursisten. Burge meester Kostense's aanwezigheid werd op zeer hoge prijs gesteld, als ook die van de heer C. J. Manneke als vertegenwoordiger van de Vereniging ter behartiging van de bijenteelt in Nederland, afdeling Oostburg. De cursisten werden, alvorens zij het diploma bemachtigden, nog eens ter dege aan de tand gevoeld, doch uit de antwoorden bleek de aanwezigen, dat zij heel wat hebben geleerd op de cursus over deze zeer nijvere insecten. De heer van Gooi, Rijksgecommit teerde verbonden aan het bijenteelt- consulentschap te Tilburg, sprak de cursisten toe en stelde nog verschil lende vragen. Ten slotte reikte hij aan ieder het diploma uit. Burgemeester A. P. Kostense wenste de cursisten geluk met de behaalde resultaten en dook in zijn herinnering naar enkele humoristische verhalen uit de gemeente over bijen. Voorts be loofde de burgemeester te trachten de drachtplanten en bomen in de ge meente te zullen aanvullen met heesters en bomen waar ook de bijen iets op kunnen vinden. Namens de Ver. ter bevordering van de bijenteelt in Nederland, sprak de heer C. J. Manneke uit Breskens er zijn grote vreugde over uit dat de bijenbond weer gediplomeerde imkers onder haar leden heeft. Voor de toe komst van de bijenhouderij achtte de heer Manneke dit van erg groot belang. Tot slot sprak nog de oudste cur sist, de heer Raes, die namens alle cursisten de heer v. Willegen harte lijk dankte voor het genoten onderwijs en hem een klein blijk van waardering overhandigde in de vorm van een boekenbon. Er werden verversingen rondgediend en al spoedig heerste er een prettige, ongedwongen stemming in het klaslokaal, die nog verhoogd werd toen een zeldzaam mooi product van de edele bakkunst werd aange sneden en rondgedeeld. De geslaagden zijn de damesMevr. van den Hemel, mevr. L. M. de Die- Jacobs, mevr. J. van Hoeve-Cijsouw, mevr. M. S. Dijk-Langstraat. HerenP. Raes, v. Houten, A. Die- leman, A. Dijk, L. Jansen van Rozen- daal, G. Termote, S. van Hoeve en J. Haak. Getracht zal worden volgend seizoen weer een cursus te organiseren. Schoondijke. Aanbe«teding. Namens de heer A. E. van Pamelen te Schoondijke, werd door de architect, het Bouwbureau van de Landbouw, aanbesteed de bouw van een landbouw- schuur met definitief herstel van een woning. De uitslag is als volgt D. J. Plekkenpol, Breskens f 26.700, J. H. Herman-Boidin, Oostburg f 24.400, V. Verstraete, Hoofdplaat f 23.950, H. H. Verweij, Oostburg f 23.900, L. Mantens Zn., Hoofdplaat f 23.629, Fa. I. A. Bossand Zn., Oostburg f 23.100, C. Verhulst, Oostburg f 22.480, De gunning is aangehouden. Wegverbataring. Door de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland te Middelburg, werd Woensdag namens de minister van verkeer en waterstaat in het openbaar aanbesteed, het maken van klinkerkei-, kei-, klinker- en tegel verhardingen met bijkomende werken in Schoondijke en Oostburg (rijksweg 58). De uitslag was als volgt Fa. Gebr. de Bokx, Terneuzen f 85.000, P. de Regt, Terneuzen f 83.900, M. Wandel, Souburg f 73-300,— J. en K. T. de Oude, Biervliet f 69.875, A. J. Blijlevens, Breda f 69.800, H. A. den Exter en P. J. v. d. Sande, Breskens f 70.450, Th. P. Cambier, Breskens f 62.160, C. d. Ruysscher, Biervliet f 54.500,- Fa. Bunschoten Zn., Noordwijk f 54.146, P. Mollet, Hoofdplaat f 52.137, J. Kooyman, Voorschoten f 45.360,— IJzendijke Afscheid Adjudant Franckevijlla. Bij het afscheid van de groeps commandant der Rijkspolitie, Adjudant Franckevijlle, die met pensioen de dienst verlaat, waren tegenwoordig de burgemeesters van IJzendijke, jhr. von Bönninghausen van Waterlandkerkje, de heer Verbrugge van Hoofdplaat, de heer Temmerman kapitein Stoor vogel," groepscommandanten en onder geschikten. Burgemeester von Bönninghausen nam als eerste het woord en noemde Adjudant Franckevijlle een goed politie chef en goed mens. Het speet hem dat hij de de dienst thans verlaat en dankte hem voor de prettige samenwerking. Namens de gemeenten IJzendijke,

De Schakel | 1952 | | pagina 2