Bezoek van Prins Bernhard aan Zeeuwsch-Vlaanderen schoondochter van de oude Mikkel, is de mooiste vrouwenfiguur, door Munk geschapen. Haar plotselinge dood in het kraambed is in dit stuk het grote gebeuren, waar ieder op zijne wijze tegenover komt te staan. Aanvaardend de een, wanhopig de ander". Op buitengewone en verantwoorde wijze vertolkt het gezelschap de bood schap, die dit stuk ons wil brengen. Een boodschap, welke geen andere is, dan die van het Evangelie zelve. Op klemmende wijze worden wij hier gesteld voor de centrale vragen van het menselijk bestaan. De schrijver heeft als het ware met schokkend ge weld de aandacht van zijn hoorders en toeschouwers willen bepalen bij de vragen van geloof (geloven wij eigen lijk nog wel?), dood (is de dood werkelijk het laatste en wonder (moeten wij het wonder werkelijk vol komen uitgesloten achten Zie voor verdere bizonderheden de raambiljetten. Naar ona werd medegedeeld heeft Z. K. H. Prins Bernhard het voornemen een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen te brengen. Het betreft hier een z.gn. werkbezoek, waarbij Zeeuws-Vlaamse bedrijven de belangstelling van Z. K. H zullen hebben. Het bezoek is vastge steld op 15 en 16 October a.s. en zal aanvangen '3 Woensdags na de lunch en eindigen Donderdags na de thee. De Prins zal waarschijnlijk op het vliegveld te Woensdrecht aankomen. Veerdienst Kruiningen - Perkpolder krijgt nachtdienst Begin Augustus hebben G. S. zich tot de Minister gewend in verband met het feit dat men te Kruiningen te kampen heeft met een groot aantal vrachtauto's, die het veer niet kan verwerken, waardoor lange wachttijden ontstaan. G. S. werd verzocht voor 3 maanden een nachtdienst in te willen stellen. Van de Minister is bericht binnen gekomen, dat met ingang van Maandag 8 September voor 1 maand bij wijze van proef, oen nachtdienst kan worden ingesteld en wel te be ginnen bij Kruiningen om 23 u. 20, O uur 20, I uur 20, enz. Van Perk polder uit wordt het 23 uur 50, o uur 50, enz. Een uurdienst dus. Er moet echter rekening mee worden gehouden, dat 1 boot des nachts moet vervallen, daar de stoomponten die gebruikt zullen worden, water moeten innemen en bunkeren. Vermoedelijk zal het de boot van 2 uur 20 of 3 uur 20 zijn, die daardoor vervalt. De veeboot welke nu reeds elke Dinsdag uit Kruiningen om 4 uur 20 en van Perkpolder om 4 uur 50 vertrekt, zal prioriteit blijven geven voor de veewagens naar Rotter dam, enz. Vanaf 's Maandagsochtends 2 uur 20 tot Zaterdagsavonds 22 uur 50 uit Perkpolder, zal de veerdienst constant in bedrijf zijn. Deze uitbrei ding zal door het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven met voldoening begroet worden. Ook de provincie, aldus de Commissaris, is dankbaar dat deze dienst tot stand is kunnen komen. Hij Wijnandse's moeder veroverde onmid dellijk een plaatsje in Miep s gevoelige hart. Maar ook omgekeerd. „Mijn zoon heeft het altijd erg druk," zei mevrouw Wijnandse, toen ze ge zamenlijk thee dronken in de gezel lige huiskamer, „maar hij denkt van tijd tot tijd toch aan mij". „Dat U niet eens wat meer in Wil lemspoort komt," meende het meisje te moeten opmerken. „Ik kan heel slecht tegen reizen," veiklaarde de oude mevrouw „en ben dan ook in de loop der jaren een echte huismus geworden". „Ik zal U volgende week met een auto laten halen en dan rijden we heel kalm naar Willemspoort," besliste Wij nandse. „Ik heb trouwens nog iemand beloofd de zaak te laten zien en zij kan dan meteen meerijden". „Mevrouw Nieland?" informeerde Miep. Hij knikte bevestigend. „Is dat naar Uw zin moeder? We halen U dan Woensdagmorgen op, U eet 's mid dags in Willemspoort en na de middag brengen we U weer rustig thuis". sprak ook zijn dank uit aan de advi seurs, o. w. ook Ir. Th. Heijblom. De Commissaris verwachtte niet, dat hier mee alle moeilijkheden zouden zijn opgelost, doch de wachttijd zal in elk geval tot een minimum zijn beperkt. Voorts kan nog medegedeeld worden, dat de Moerdijkpont van de dagdienst voorrang blijft geven aan vrachtauto's. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens brengt U Zater dag a.s. een avontuurlijke en romantische film vol Oosterse pracht. Sindbad bergt een verlaten schip en vindt daarbij een kaart die aanwijst waar een grote schat verborgen is. De schat blijkt echter uit wijsheid en liefde te bestaan. De volgelingen van Sindbad drei gen hem neer te slaan. Schermutselingen volgen elkaar op en Sindbad vlucht met het bekoorlijke meisje Shireen. Een film om van te genieten, een sprookje uit iooi nacht. Avonturiers, bekoorlijke haremvrouwen en de lieftallige Shireen, welke de uitverkorene is van de moedige strijder Sindbad. Zondag a.s. is er een zeer mysterieus film werk. Helen treedt in dienst bij een bedlege rige bewoonster van een oud huis. Op Helen's vrije dag wordt er een kreupel meisje ver moord in een hotel van het stadje. Het is de derde moord van dit soort. In al deze geval len had het slachtoffer een lichamelijk gebrek. Helen wordt aangeraden het huis te verlaten, doch zij blijft waar zij is. De maniak gaat op pad en zijn weg leidt naar Helen om haar te vermoorden. Er klinkt een schot van boven de trap en de moordenaar blaast zijn laatste adem uit en Helen krijgt haar spraak terug, welke zij kwijt is geraakt, toen zij nog een kind was, door een zenuwschok. Zij slin gert heen en weer tussen dankbaarheid en afschuw over de gebeurtenissen van de twee laatste uren. Voor de liefhebbers van dit soort een uitverkoren film. Plaatselijk Nieuws. Cadzand Hat Zwin. Enkele jaren geleden ontstond de Zwinkwestie tussen België en Neder land. De Zwingeul verplaatste zich steeds meer naar de zeedijk, totdat men zich het gevaar bewust werd en alarm sloeg. Na het gebruikelijke onder zoek door de bevoegde instanties, kwam men tot de slotsom, dat er iets gedaan moest worden ter bescherming van het achterliggende land. Een dam werd door de geul gelegd en men nam als vaststaand aan, dat het zeewater zich vóór de dam een nieuwe toegang tot het Zwin zou verschaften, welk proces tijd nodig zou hebben. Aan Belgische zijde, waar men met interesse de gang van zaken had gevolgd, kwam men met de alarmerende berichten in de pers, dat het natuurreservaat het Zwin ten dode opgeschreven was, werden er geen andere maatregelen getroffen. De Zwinkwestie was geboren. Vorig jaar werd door de Rijkswaterstaat, ambts gebied Zeeland, ingevolge het plan van Ir. Th. Heijblom, hoofdingenieur direc teur van deze dienst een verbindings geul vanaf de zee naar de binnengeul in het Zwin gegraven, om de zee te helpen het gehele Zwingebied op ge zette tijden onder water te kunnen zetten. Immers de Zwinvegetatie zou zonder zeewater niet kunnen bestaan. Besprekingen op hoog niveau hebben geleid tot het instellen van de zgn. Internationale Zwincommissie, waarin van Belgische zijde zitting hebben ge nomen de Gouverneur van West Vlaan deren, ridder P. d' Outrijve d' Ydewalle, de heer J. Blokmans, adm. Inspect. Generaal der zeedienst van Antwerpen, Prof. Rubijns en L. de la Gasse, sec retaris van de Gouverneur. Van Neder- Ze glimlachte. „Ik vind het uitste kend en verheug me er al bij voor baat op". Het diner en een concert besloten deze prettige middag en avond. Om half twaalf bracht Wijnandse zijn moe der met een taxi naar huis waarna de wagen de beide overige passagiers naar het station reed. Onderweg con stateerde Wijnandse min of meer tot zijn schrik, dat ze precies viif minuten te laat op het station zouden aanko men voor de laatste trein naar Wil lemspoort, zodat hij de chauffeur order gaf hen naar huis te rijden. „Ja maar, zeg," protesteerde het meisje, „dat kost toch verbazend veel geld?" „Wel en wat zou dat voor die ene keer? Vandaag moeten we maar niet op een tientje kijken. Overigens, waar wil je anders blijven vannacht? Ik kan toch moeilijk met je in een hotel gaan overnachten". Gelukkig was hel donker in de wa gen, zodat Wijnandse de blos niet kon zien, die over haar wangen kwam. (Wordt vervolgd). landse zijde de Commissaris der Konin gin in de Prov. Zeeland, Jhr. Mr. A. E. C. de Casembroot, Ir. Th. Heijblom, hoofdingenieur directeur Rijkswaterstaat Zeeland, Prof. Dr. G. J. van Oordt, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en de heer J. C. de Pagter, commies Prov. Griffie als secretaris. Vorig jaar 14 Juli kwam de Zwin commissie bijeen. Besloten werd de plantengroei in het Zwin te karteren door een commissie van Botanici. Deze kwam bijeen van 11 t/m 13 September 1951 en bestond van Belgische zijde uit de heren A. Lawalrée en F. Demaret van de Jardin Botanique te Brussel en de Nederlandse Botanici Dr. M. F. Mörsel Bruijns en H. Schimmel van de afd. Natuurbescherming en Land schap van het Staatsbosbeheer te Utrecht. De kartering vond plaats met medewerking van de Rijkswaterstaat Zeeland, die twee luchtfoto's van het Zwin beschikbaar stelde en de Belgi sche landmeetkundige dienst. De Bota nici brachten e«n uitvoerig wetenschap pelijk rapport uit over de Zwinvegetatie. Zaterdag 6 September kwam de Zwincommisiie met uitzondering van Prof. Robijns bijeen om gezamenlijk ter plaatse te constateren of in eerste instantie de geul voldoende water in het Zwin brengt, wat bij springvloed het geval moet zijn. Zaterdag was het springvloed en met voldoening konden beide partijen constateren, dat het water tot in de verste uithoeken van het Zwin doordringt. De vloed voor en na springvloed heeft eveneens voldoende toegang, ook bij harde Westen wind. Maandelijks komt het zeewater van 6 tot 8 maal in het Zwin, wat ruim vol doende is voor de plantengroei. De geul heeft goed voldaan, en is zelfs zoals verwacht door Ir. Heijblom, breder en dieper geworden op natuurlijke wijze. De geulbodem is pl.m. 1,50 m. boven N.A.P. Normaal hoog tij is 2 m. plus N.A.P. en bij springvloed 2,5 tot 3 m. plus N.A.P. In het kort samen gevat blijkt de Zwinkwestie opgelost en de vrees, dat het natuurreservaat ten dode zou zijn opgeschreven, weg genomen. Niettemin blijft de commissie in tact om van nabij de ontwikkeling van plantengroei en zeewatervoorziening gade te slaan. Tot nu mogen de natuur liefhebbers tevreden zijn. Volgend jaar Juli zal de Zwincommissie nogmaals bijeen komen bij normaal hoog tij. Daarnaast zal de botanische commissie de plantengroei regelmatig observeren. Biervliet Ronds van Kapitalen Dam. Met 41 renners begon Zondagmid dag de ronde van de Kapitalen Dam. Drie achtereenvolgende jaren is hier reeds een nieuwelingenkoers georgani seerd. De renners hadden 70 km. te rijden over 21 ronden. Reeds kort na de aanvang trok A. de Bruijn uit Etten er tussen uit, spoedig gevolgd door C. Schrauwen uit Ossendrecht. De Jongh uit Made liet het er echter niet bij en zodra hij de kans schoon zag, ging ook hij aan de haal. Hij wist de uitlopers te bereiken en ging in één ruk verder, terwijl de Bruijn en Schrau wen, die blijkbaar te veel van hun kracht hadden gevergd, het nakijken hadden. De Jongh, die een prachtige koers reed, verbeterde regelmatig zijn positie en voerde onbedreigd tot te zege. De Bruijn en Schrauwen moesten zich op het peleton terug laten zakken, waardoor zij opgeslokt werden. Tot de beste sprinter in deze wedstrijd ontpopte zich J. Hultermans, die 6 premies in de wacht wist te slepen. Oscar v. Quekelberghe uit Groede was de eerst aankomende Zeeuws-Vlaming, het ziet er naar uit, dat deze renner in de toekomst nog van zich zai laten spreken. De winnaar legde de 70 km. af in 1 u. 48 min. 12 sec. De uitslag was als volgt 1 P. de Jongh, Made. 2 C. M. Kee pers, Roosendaal. 3 W. Damen, Oud Gastel. 4 A. de Bruijn, Etten. 5 M. van Steen, Leur. 6 A. Boet, Oude Tonge. 7 J. Hultermans, Wouw. 8 C. v. d. Zande, Halsteren. 9 J. Westdorp, s' Heerenhoek. 10 O. v. Quekelberghe, Groede. 11 D. Heling, Hoogerheide. 12 A. v. Sluijs, Vlissingen. 13 A. Giet man, Roosendaal. 14 C. Schrauwen, Ossendrecht. 15 P. v. d. Wijngaard, Etten. 16 P. Adriaanse, Hulst. 17 J. v. d. Ameele, Nieuwvliet. 18 H. Bur gers, Oudenbosch. 19 A. Dierx, Retran- chement. 20 J. Thijs, Hoeven. Groede. Druivenfeest. Vergezeld van haar beide hofdames, het Westlandse Druivencomité en de Burgemeester van Naaldwijk, de heer S. Hoogenboom, zal de Westlandse Druivenkoningin 1952, mtj. Jo Steenks, op Zaterdag a.s. haar intrede doen in de gemeente Groede, voor welke ge beurtenis reeds thans een zeer grote belangstelling merkbaar is, zowel in Groede zelf als in de omliggende ge meenten. Zelfs komt een vrij groot gezebchap uit Knocke dit gebeuren bijwonen. In een vergadering van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Groede, waar ook vertegenwoordigers bij waren van het gemeentebestuur en de Groese Ruitersportvereniging „In Galop", is het programma voor de ontvangst van de Druivenkoningin en het daarop volgende Druivenfeest als volgt samen gesteld 2.50 u. Aankomst van de Druiven koningin in de kom der gemeente (Voorstraat). Begroeting door het V.V.V. Bestuur en het plaatselijk Muziekgezelschap „E.M.M." 3 u. Aanbieding van de ere-wijn op het gemeentehuis. 3.304 u. Uitreiking druiven aan vóór het gemeentehuis opgestelde schoolkinderen, pl.m. 250 in getal. 4 u. Vertrek van het gemeentehuis voor een rondgang door de gemeente. Hierbij zal de Druivenkoningin plaats nemen in een open landauer en ge ëscorteerd worden door de ruiters van de Ruitersportvereniging „In Galop" te Groede. Tijdens deze rond gang zal ook de oudste inwoner van Groede. de 93-jarige P. J. van Peteghem, door de Druivenkoningin op druiven worden getracteerd. 5 u. Aankomst bij het hotel „De Drie Koningin", waar de schoolkinderen 100 ballonnen zullen oplaten. 5.15 u. Aanvang van het Druivenfeest in hotel „De Drie Koningen" zulks met medewerking van de Band „Amusemento". Om dit voor West Zeeuwsch-Vlaan deren zo unieke feest nog meer luister bij te zetten, zal het gemeentehuis des avonds door floodlight worden verlicht, terwijl ook het hotel „De Drie Koningen" geïllumineerd zal zijn. Zijn de weers omstandigheden gunstig, dan zal boven dien het Prinses Marijkeplein worden geïllumineerd door een 700-tal vet potjes. Overplaatsing. Met ingang van 16 September 195J wordt de Wachtmeester der Rijkspolitie D. J. Rosendaal van de Groep Breskens, Post Groede overgeplaatst naar Nieuw Helvoet. Met ingang van diezelfde datum wordt de Wachtmeester A. L. van Ooijen van de Ver- keersgroep te Dordrecht, overgeplaatst naar Groede. Breskens Jaarvergadering Ouden van Dagen. Woensdagmiddag had alhier in het Gem. ontspanningsgebouw de jaarver gadering plaats van de Vereniging voor Ouden van Dagen, afd. Breskens, welke zeer druk bezocht was. Aan wezig was o.a. de heer A. König, lid van het hoofdbestuur, 2e voorzitter van de afd. Vlissingen, voorzitter van de rayon-commissie Zeeland, alsmede af gevaardigden van de afd. Schoondijke. De voorzitter, de heer C. de Kruij- ter, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom, waarna hij het reglement van het district Zeeland voorlas, waarop de heer König een zeer duidelijke toelichting gaf. Hierna werden door de secretaris de notulen voorgelezen alsmede het jaarverslag, waaruit bleek, dat het aantal leden van de afdeling thans 113 bedraagt. De bond over geheel Neder land telt 156 afdelingen met bijna 50.000 leden. Als bestuursleden werden herkozen de heren J. Ritico en I. Vergouwe, resp. als secretaris ert 2e voorzitter. In de contróle-commissie is herkozen de heer W. Gosseije en gekozen de heer P. v. d. Sande, Hierna volgde een pauze welke werd afgewisseld met accordeonmuziek door mevr. R. van Heck-v. d. Velde en de heer W. v. Haneghem, terwijl door enige dames thee werd geschonken met versnapering. Na de pauze werd het woord gevoerd door de heer König, die de afd. feliciteerde met het 2-jarig bestaan. Verder gaf hij een overzicht van het behandelde in de algemene vergadering, die enige tijd geleden

De Schakel | 1952 | | pagina 2