met het gesneden en gebraden speen varken terug, waarna de maaltijd een aanvang neemt. Tijdens en na de maal tijd zorgen twee zigeuners (een student en studente, leden van de studenten kring Sint Anna ter Muiden) met blok fluit en vedel voor de passende muzikale omlijsting, op de tonen waarvan een oude wals en mazurka door de brui loftsgasten worden gedanst. Het geheel stond onder regie van de heer G. van Oorschot, hoofd der o. 1. school te Sluis. Hierna verzorgden de studenten enkele attracties, waarvan één uit het imiteren van een wonderdokter uit de bruiloftstijd bestond. Tot slot van het officiële gedeelte voerde een toneelgroep uit Gouda een middeleeuwse klute (klucht) op, getiteld „De klute van nu nog". Vóór de aan vang van deze opvoering gaf mevr. Reine-de Vries hierover een korte toe lichting. Des avonds was Sint Anna prachtig verlicht en in een danstent met draaiorgel zetten de inwoners hun feest tot in de kleine uurtjes voort. Bazar Vrij Evang. Gem. te Breskens. 19e verantwoording ingekomen giften: Giften f 196,14. 8 dooi kleurkrijtjes, 24 potloden. 1 vloermat. 8 gehaakte kleedjei. 65 busjes biscuits. 6 ontbijt koeken, 3 blikken speculaas, 600 lollys. 3 wollen sjaals, 5 stropdassen, 8 paar herensokken. I I paar pannelappen, 1 gebreide sprei, 2 overhemden. 3 popjes in klederdracht, 1 grote doos grabbel tonartikelen. 1 babycape, 7 flessen wijn. 1 doos chocoladerepen. 1 spiegel. 2 courantenbakken, 1 pouf, 3 vloerkleed jes. I kapstok. 1 rond tafeltje, 2 bollen kaas. 25 kg. suikerwerken, 3 paar kin dersokjes. 1 paar damessschoenen, I paar pantoffels. 1 geborduurd tafellaken. 1 kussen, 2 baby-overgooiertjes. 1 heren slipover, 3 wollen truien, 1 paar heren handschoenen. I doos nougatblokken, 6 snoer kralen, 6 pakjes shampo, 6 stuk ken toiletzeep, I kinderjurkje, 1 fles eau de cologne, 3 wollen meisjes truien, 1 jongens slipover. 1 kindertruitje, 1 dames spencer, 5 zakken aardappelen. 1 gans. 2 eenden, 8 kg. vet, 2 kippen. 2 pak zelfrijzend bakmeel. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens brengt Zondag a.s. een do!-komische film met Red Skelton en Esther Williams in de hoofdrol. Het beloofd weer een echte gezellige avond te worden, want „Red en Esther gevraagd, uw avond ge slaagd". Uit deze film stamt het nu ook reeds in Nederland beroemd liedje „Baby it's cold outside". U kent waarschijnlijk de beide hoofd rolspelers nog wel uit de succesfilm „Bathing Beauty". DUIVENSPORT. Duivenver. „Strijd in Vrede" te Groede. Uitslag prijsvlucht uit Arras op Zondag j.l., oude en jonge duiven. Los 7,15 u. Aan- komst ie duif 8 u. 50 min. 57 sec., snelh. 1390 m. per min. 1 I. Vermeulen. 3, 17 Jac. Ras. 3 P. de Visser. 4, 18 I. de Jonge. 5, 22 J. de Roecks. 6 J. Vermeulen. 7 C. de Poorter. 8, 10, 15 M. Robijn. 9 J. Stokkerman. II, 16, 11 A. Faas. 12 C. Brakman. 13 Joh. de Krijger. 14 J. van Haneghem. 19, 23 J. P. Risseeuw. 30 W. Pepijn, ie overduif Joh. v. d. Wege. verrast en even kwam er een lichte blos op haar bleek-bruine wangen. Hij keek haar onderzoekend aan. „U ziet er niet best uit, mevrouwtje," zei hij hoofdschuddend. „Toch niet aan het piekeren?" Nu eerst viel het hem eigenlijk pas goed op, hoe knap ze was. Lieve deugd, wat een geluksvo gel was die Peet indertijd geweest, om zo'n prachtvrouw te krijgen „Misschien de reactie," antwoordde ze huiverend. „Gaat U bij de haard zitten. U zult wel koud zijn". „Je krijgt direct koffie, Ger," zei mevrouw Wijnandse, die altijd blij was als haar zoon eens aanwipte. „Fijn," antwoordde hij, in het lage fauteuiltje bij de haard plaatsnemend en zijn handen wrijvend. De weduwe was aan de andere zijde van de haard gaan zitten. „Ik hoop dat ik U geen moeilijkhe den veroorzaakt heb in Uw bedrijf, door U te verzoeken te komen". Hij schudde lachend het hoofd. „Vol strekt niet," zei hij. „Ik heb een uit stekende plaatsvervangster, op wie ik me geheel kan vertrouwen. Weliswaar heb ik het tamelijk druk - seizoen- BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG over de maand Augustus 1952. BEVALLEN6, J. BroivLeenhouts, z.; 11, J. C. de Groote de le Lijs, z.; 12, A. A. Pollé-Rommers, z.; 15, G. M. Missiaen-de Vlieger, d.; 14, A. J. Ma- tulessy-Lowpatty, z 19, J. BeerenS' Balke, d.; 18, R. V. C. van Damms- van Vooren, d.19, E. K. B. Hoolhorst- Hartmann, d.; 22, M. Saija-Dobberd, z.; 24, M. A. Goossen-van Damme, z 21, A. M. Vrielijnck-van den Neste, z«; 27, E. M. S. Coppens'Ras, d.; 27, G. M. L de Baere'Baute. d.; 30, M. J. Ver- planke-Dierkx, z. GEHUWD: 14, F. Rokven, 30 j. en J. van Duppen, 25 j.; 14, F. M. J. Visser, 21 j. en J. J. van Hee, 20 j.; 29, H. den Hamer, 28 j. en A. Bergsma, 26 j. OVERLEDEN6, Johanna de Meij, echtgen. van J. J. Versprille, 76 j.; 8, E. P. Blomme, 52 j echtgenote van A. Mercy; 10, R. Tilleman, 77 j.; 11, A. F. Oosterling, 51 j.; 13, L. H. Cuele- naere. 78 j., echtgenoot van C. M. Minne; 20, J. J. van Houte, 84 echt genote van I. de Hullu. 24, J. Nieskens, wed. van 1. J. Pauw, 84 j.; 27, C. de Kok, 64 j., echtgenoot van M. Kouwen- hoven; 31, M. A. Visser, 87 j., weduw naar van N. Goossen. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Aan de schaakliefhebbers van Breskens. Het seizoen om de avonden door te bren gen met het één of ander spel staat weer voor de deur. Maar van alle spelen die thuis beoefend kunnen worden, ken ik er niet één dat het schaakspel kan evenaren. Wat is het schaak spel een mooi spel, wat is het een verheven spel; het voert de menselijke geest uit de sleur van het alledaagse naar de top van het schone dat in het schaakspel verborgen ligt. Ge leert Uw geest verrijken, door U zelf te concentreren, aanval en verdediging uit te voeren, vast te houden als een dog en door te zetten tot het doel, het mat voeren van de Koning Uwer tegenstander bereikt is. Zo zou ik kunnen doorgaan om te bezingen de schoonheid van het schaakspel, tot de kolommen van dit blad de woorden niet zouden kunnen bevatten. Maar ik wil thans recht op mijn doel afgaan en hen die iets, maar dan ook maar iets gevoelen voor dit schone spel, warm maken en hen zeggen: kom, laat U eens zien op onze clubavond, die iedere Maandagavond gehouden wordt in een der zalen van Hotel Valk. Och, zeg nu niet: ik heb geen tijd. Bedenk eens hoeveel kostelijke uurtjes U per week verloren laat gaan waarvan ge zeggen moet: ja, die had ik beter aan het schaakspel ge geven. Maak U er ook niet af door het op Uw vrouw of kinderen te schuiven; wij weten, dat iedere vrouw het op prijs stelt dat haar man, zowel lichamelijk als geestelijk, fit is en fit blijft en wat is beter in staat om de mens geestelijk op peil te houden dan het schaak spel, wat niet anders is dan Uw geest te oefenen en te concentreren, leren vlug reage ren en begrijpen, zodat Uw vrouw niet twee tot driemaal toe hetzelfde moet zeggen voor U het door hebt. Welnu, dit alles leert U het schaakspel. Kent U èr het mooie van, dan twijfel ik geen moment, of wij zien U op onze club en zij, die na dit stukje gelezen te hebben, zeggen: wel, als dat zo'n fijn spel is dan wil ook ik dit leren. Ook voor hen is de gelegenheid daar, want iedere week wordt er een uur theorie gegeven en wordt U de kunst van het schaakspel gratis aangeleerd. Kom dan, laat niets U weerhouden om ook de rijkdom van dit mooie spel te bemachtigen. Ook de jeugd is van harte welkom. Zij, die de leeftijd van u jaar bereikt hebben, kun nen zich als lid van onze club opgeven en wordt ook aan hen het schaakspel met al zijn variatie's geleerd. Geef U op bij de secretaris, de heer L. de Vlieger, Dorpsstraat alhier. Dus tot a.s. Maandag 8 Sept. om 7,30 u. in hotel Valk. De Voorzitter, drukte - maar voor U ben ik altijd beschikbaar". Opnieuw bloosde ze even. „U hebt mij zo spontaan geholpen in die moei lijke dagen daarginds en ik heb zo weinig kennissen en vrienden. Daarom dacht ik het eerst aan U, toen deze moeilijkheden kwamen". Nadat de koffie was binnengebracht, zette ze de kwestie, waar ze geen raad mee wist, uiteen. Er was nu iemand op de plantage, die bij de inlanders een groot vertrouwen genoot. Wat dacht mijnheer Wijnandse? Moest ze hem voor vast aanstellen? En dan op contract? En hoe moest het nu gaan met het geld? Ze had in Holland maar een klein bedrag in contanten. Haar gehele bezit lag in die theeplantage Wijnandse luisterde aandachtig en gaf op zakelijke toon zijn adviezen. Hij nam op zich om verschillende moeilijke aangelegenheden van finan ciële aard voor haar te regelen en dit aanbod nam ze in dank aan. De tijd vloog om en voor men er erg in had sloeg de klok half één. (Wordt vervolgd). Plaatselijk Nieuws. Groede Druivenfeast. Naar wij vernemen, organiseert de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in deze gemeente op Zaterdag 13 Sept. a.s. een groots opgezet druivenfeest, zulks in nauwe samenwerking met de Westlandse Bond van Druivenkwekers en het druivencomité Naaldwijk. Behalve de leden van dit comité zul len op het feest te Groede ook aan wezig zijn de pas gekozen Westlandse Druivenkoningin 1952 en de Burge meester van Naaldwijk, de heer Hoogen- boom. De nadere bijzonderheden van dit voor West Z.'Vlaanderen zo unieke feest hopen wij te kunnen publiceren in ons eerstvolgend nummer van volgende week. Aardenburg intreda Ds. Vis. Na een vacaturetijd van nog geen tien maanden, kreeg de Doopsgezinde gemeente alhier weer een eigen predi kant. Zondagmiddag deed Ds. S. A. Vis als zodanig zijn intrede, na beves tigd te zijn door Ds. W. F. Holterman uit Rotterdam. Hierbij waren o.m. tegenwoordig de kerkeraad van de Herv. gemeente en leden van de Doops gezinde gemeenten van Vlissingen en Middelburg. Ds. Holterman had tot tekst Handelingen 2024. Na de be vestiging sprak Ds. Vis naar aanleiding van Joh. 15 12. De heer P. H. Beun sprak Ds. Vis toe namens de Doopsgezinde gemeente, Ds. Blom namens de Herv. gemeente; ook sprak nog Da M. de Boer, Doops gezind predikante te Vlissingen. De gemeente zong Ds. Vis toe lied 173 I en 2. Cadzand Tuinfaast. Zaterdag werd op het jeugdcentrum „Hedenesse" een tuinfeest gehouden. Des avonds werd door een groep jonge ren uit West Z.-Vl., in een vrije bewer king, opgevoerd Shakespeare's „Mid- zomernachtsdroom". Dit klassieke spel was voor hen zeer zeker een moeilijke opgave. Niettegenstaande hebben zij zich goed van hun taak gekweten en hebben de talrijke aanwezigen kunnen genieten van dit niet alledaags gebeuren. De regie had Frida van Witzen uit Groede. In aansluiting op dit tuinfeest werd tevens een weekend gehouden. Zondag was er onder leiding van Wika van Vliet een kerkdienst, terwijl deze des middags het onderwerp behandelde „Wanneer zijn wij volwassen Hierop volgde een discussie. Wialerkosrs. Zaterdag a.s. zal ter gelegen heid van de kermis te Cadzand een wielerwedstrijd voor nieuwelingen wor den gehouden, waarvoor reeds een 35- tal deelnemers zijn ingeschreven, w.o. C. Keepers, P. de Jongh, O. van Quekelberghe, W. Damen, J. Hulter- mans, C. Schrauwen, enz. Des Zondags zal er ook nog gelegen heid zijn tot dansen. IJzendljke Schilderijententoonstelling. De op 20 Augustus in het gemeente huis geopende schilderijententoonstelling van werken van meesters uit de Neder landse Romantische School, mag zich in een goede belangstelling verheugen. In het bijzonder komen er veel Belgische bezoekers. Oostburg Opbrengst collecte. De gehouden collecte ten bate van de E.H.B.O. heeft alhier f 92,60 op gebracht. Vliegerwedstrijd. Zaterdag had op het Gem. Sport terrein te Oostburg een vliegerwedstrijd plaats, georganiseerd door de firma Bronswijk. Er was aan de vliegers veel werk besteed en er waren dan ook pracht exemplaren bij. Jammer, dat het zulk bladstil weer was, zodat de wedstrijd niet geheel aan zijn doel kon beantwoorden. De jury, bestaande uit mevr. van Veen, de heren Last drager, de Wolf en Scheen, had dan ook geen gemakkelijke taak. In de groep van 6-10 jaar werden prijswin naars J. Quist, J. Smoor, H. Callen- fels, E. Cauwels, Sj. Avot en J. Aers. In de groep van I0-I4jaar waren het: A. Jansen, J. Stokkerman, I. de Zwart, F. Dhaenens en C. Riemens. Schoondijke Sportwedstrijden. De wedstrijden van j.l. Zondag zijn een sportief succes geworden. Hoewel bij de voetbalwedstrijden De Zeeuwen I met 93 van Steenbrugge wonnen, was het vooral voor de rust een aar dige wedstrijd met goede momenten. Schoondijke I vocht voor wat ze waard was tegen de Zeeuwen II en behaalde dan ook een verdiende 2O overwin ning. Het athletiekprogramma gaf ook enige goede nummers te zien. Op de 60 m. meisjes vestigde W. Cijsouw een nieuw Zeeuws record met 8.1 sec. Tanny Rosseel won de finale van de 60 m. meisjes in de zeer goede tijd van 8 3 sec. W. Cijsouw liep de finale van de 60 m. niet mee, maar startte op de 80 m. en liep die in de tijd van 10.3 sec., waarmee ze haar Zeeuws record evenaarde. Anneke Plompen van E.M.M. werd hierop goede tweede met de tijd van 10.5 sec. De 2000 m. werd een nederlaag voor Staf Dobbe- laere, die echter in zijn opzet, om on der de 6 min. te komen, slaagde, maar door steeds het tempo zo hoog te houden om onder die tijd te komen, zoveel van zijn krachten had gevergd, dat hij eerst Rootsaert moest laten gaan en daarna ook aan de eindspurt van Bilius geen weerstand kon bieden. Maar deze nederlaag werd al gauw goed gemaakt, want op de 4 x 60 m. meisjes behaalden zijn pupillen M. de WeverH. JansenT. Rosseel en Irm. Delnard een schitterende overwinning op de Vlissingse meisjes en met een tijd van 34.7 sec. bleven ze slechts 1/10 sec. boven het Zeeuwse record en ondanks het windnadeel was het zeker gesneuveld als de laatste loopster niet achter zich had gekeken. De uitslagen luiden Series 60 m, meisjes 1011 jaar. ie serie: 1 E. de Lijser 9.5 sec. 2 T. de Kok 9.6. 3 R. Hennekeij 9.7. 4 T. de Waal. 5 M. Oosterling, 2e Serie: 1 B. Toussaint 9.5 sec. 2 H. Cijsouw 9.6. 3 R. Hamerlinck 10. 4 R. Wijkhuijsen. Finale 60 m. meisjes 1011 jaar: I B. Toussaint 9.3 sec. 2 E. de Lijser 9.5. 3 H. Cijsouw 10. 4 T. de Kok. 5 R. Hamer link. 6 R. Hennekeij. Series 60 m. meisjes 1313 jaar. ie serie: O. Anthoneyzs 9.3 sec. 3 E. de Wever 9.4. 3 M. Woesthoff 9.8. 2e serie: 1 H. Jansen 8.9 sec. 2 R. van Hee 9.2. 3 L. de Lijser 9.8. 4 M. de Koene. Finale 60 m. meisjes 1213 jaar: 1 H. Jansen 8.9 sec. 2 R. van Hee 9.1. 3 O. Anthoneyzs 9.3. 4 L. de Lijser. 5 E. de We ver. 6 M. Woesthoff. Series 60 m. meisjes 1415 jaar. ie Serie: 1 W. Cijsouw 8.1 sec. (N. Z. record). 2 M. de Wever 8.7. 3 1. Delnard 9. 4 B. de Kok. 2e serie: 1 T. Rosseel 8.6 sec. 2 M. Isebout 8.6. 3 S. de Vos 9.4. 4 C. Witte. Finale 60 m. meisjes 14—15 jaar: 1 T. Rosseel 8.3 sec. 2 Isebout 8.5. 3 M. de Wever 8.8. 4 I. Delnard. 5 S. de Vos. 6 C. Witte. Finale 80 m. meisjes 1 W. Cijsouw, Marathon 10.3 sec. 2 A. Plom pen, E.M.M. 10.5. 3 N. Laurens, Marathon 11.7. 4 Wijkhuijzen, Marathon. Finale 100 Yards heren: 1 A. W. Smits, de Zeeuwen 11.2 sec. 2 A. Bilius, de Zeeuwen 11.3. 3 B. Walker, de Zeeuwen 11.4. 4 J. Laport. 5 Deurspl. 2000 m. heren: 1 Rootsaert V. L. 5 min. 48.2 sec. 2 Bi lius, de Z., 5 min. 52.8 (nieuw Zeeuws record). 3 G. Dobbelaere 5 min. 57. 4 B. Walker. 5 Deurspl. 6 Woltering. 4 x 60 m. meisjes (pupillen): I. S. de Vos, T de Waal, M. Woesthoff, R. van Hee 37 9 sec. 2 Olga Anthoneyzs, B. Toussaint, E. de Wever, R. Hennekeij 38.3. 3 L. de Lijser, H. Cijsouw, M. de Koene, E. de Lijser 40.1. 4 B. de Kok, R. Wijkhuijsen, T. de Kok, R. Hamerlink. 4 x 60 m. meisjes B: 1 M. de Wever, H. Jansen, T. Rosseel, I. Delnard 34.7 sec. 2 Isebout, Witte, Wijk huijzen, W. Cijsouw 35.8. 3 M. Oosterling, N. Laurens, A. Plompen, R. van Hee 37.1. Sasput Dodelijk ongeval. Zondagavond omstreeks tien uur heeft zich alhier een wel zeer tragisch ongeval voorgedaan. Toen de heer Th. S. uit Slijkplaat per rijwiel van Sasput naar zijn woning terugkeerde, kwam hij, bij het inslaan van de smalle weg, die beide gehuchten met elkaar ver bindt, in botsing met de eveneens te Slijkplaat woonachtige C. P., die hem ook per rijwiel tegemoet kwam. Beiden kwamen te vallen, waarbij Th. S. op een zodanige wijze met het hoofd op de stenen terecht kwam, dat hij korte tijd later overleed. Het slachtoffer was 45 jaar oud en laat een vrouw en drie kinderen achter. Biervliet. Schoolreisje. De laagste klassen der O. Lagere School A alhier maakten Vrijdagmiddag de lang verwachte schoolreis, die de

De Schakel | 1952 | | pagina 2